Γαλλικά Β1: Εύκολο;

angel10

Νεοφερμένος

Η angel10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω εδωσα το δεκεμβριο και τα προφορικα ηταν ευκολα . το τριτο θεμα ηταν με καζινα οτιι η κυβερνηση εχει απαγορευσει στα παιδια με ηλικια 18 να μπανουν και σχολιασα αυτο και η καθ. μου εκανε αλλες ερωτησεις δικες της πανω στο θεμα αυτο απλως καλη επιτυχια
και καλα αποτελεσματα χωρις αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Σε κάθε μέρος των προφορικών (εκτός του πρώτου) υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ δύο θεμάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Σε κάθε μέρος των προφορικών (εκτός του πρώτου) υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ δύο θεμάτων;

Όχι ,δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα...Τουλάχιστον όταν έδωσα εγώ! Είναι εύκολο σαν δίπλωμα (συγκρινόμενο με το επόμενο αν μη τι άλλο!)
Ne t'inquiete pas!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Το Β1 ειναι σχετικά εύκολο. Βέβαια δεν έχω συνεχίσει (προς το παρόν) για να μπορώ να το συγκρίνω με το Β2. Από αυτά που ακούω όμως από φίλους, έχει αρκετή διαφορά το επίπεδο δυσκολίας... Έδωσα τον Μάιο 2008. Το μεγαλύτερο άγχος το έχω πάντα στα προφορικά, αλλά τα κατάφερα... Τα ακουστικά ήταν λίγο δύσκολα... Το παρτ με τον Τεν-Τεν ηταν αυτό που με έριξε, όπως και τους περισσότερους απ' αυτούς που έδωσαν τότε (Συμφωνείτε?). Τα κείμενα ήταν επίσης δυσκολούτσικα και η έκθεση (που δεν θυμάμαι το θέμα της) ήταν βατή. Για να μην τα πολυλογώ, το πήρα με 69% με χαμηλότερο σκορ στα προφορικά (16/25) και μεγαλύτερο στα ακουστικά (18/25). Έκθεση και κείμενα από 17,5/25 στο καθένα. Από την τάξη μου, ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν 77,5%. Είχαμε ένα 68%, ένα 67,5% και τρία άτομα που έμειναν, το ένα με 48,5% (!), το άλλο με 37% και το τρίτο δεν μάθαμε ποτέ, αλλά πρέπει να ήταν πολύ χαμηλό... (Τα 2 τελευταία μην σας πτοούν, απλά οι μαθητές αυτοί δεν ήταν και πολύ καλοί...) Το μόνο που χρειάζεται για να πάρει κανείς το Β1 είναι διάβασμα (όχι υπερβολικό, αλλά ούτε και λίγο) και αγάπη για τα Γαλλικά!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
εγω βεβαια δινω β2 αλλα εχω κανει προετοιμασια για β1 και φανηκε σχετικα ευκολο.
τα προφορικα ενταξει ειναι αρκει να εχεις γνωση σε πολλα θεματα. υγεια, πολιτικα και αλλα τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liana_ada

Νεοφερμένος

Η Liana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θυμάται κανείς τιποτα από τα θεματα στο Β1; Οτιδήποτε. Δίνω Μάιο και θελω να εχω μια ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηλενα

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
:)θα δωσω γαλλικα το β1 τον μαιο!το ξεκινησα πριν ενα μηνα και σημειωνω καλα αποτελεσματα!δεν μπορω να πω δηλαδη οτι με δυσκολευει ιδιαιτερα...!τα προφορικα ειναι πανευκολα!το πιο ευκολο μερος του τεστ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Παιδιά θυμάται κανείς τιποτα από τα θεματα στο Β1; Οτιδήποτε. Δίνω Μάιο και θελω να εχω μια ιδεα...

Θα βρεις θέματα για όλα τα επίπεδα
https://www.ciep.fr/delfdalf/sujet.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εκτος θεματος ποσο καιρο χρειαζεται να κανει καποιος μαθηματα για να φτασει σε επιπεδο β1 του γαλλικου ινστιτουτου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ανάλογα , επειδή πας και σχολείο περίπου 2 με 3 χρόνια δεν είναι εύκολο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
εμενα προσωπικα μου ειχε φανει πολυ ευκολο! το εδωσα στην Γ γυμνασιου και ετυχε να ειναι η ιδια μερα που εδινα προφισιενσυ...το πρωι κ το μεσημερι εδινα το προφισιενσυ και το απογευμα οντας πτωμα πηγα να δωσω το B1...το αποτελεσμα ηταν να με παρει ο υπνος στο ακουστικο, να αφησω ημιτελη την εκθεση και να μην εχω το κουραγιο ουτε να αντιγραψω! κι ομως το πηρα με 61 :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγώ επειδή το έδινα α γυμνασίου είχα κουραστεί πάρα πολύ, παιδιά δεν είναι ευκολο ειδικά το λεξιλόγιο και η γραμματική είναι υπερβολικά .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Κοιτάξτε Παιδιά...
Εγώ έδωσα Β1 Γαλλικών τώρα το Μάιο στις εξετάσεις του Γαλλικού Ινστιτούτου.
Τα γραπτά ήταν πιο εύκολα απο ότι περίμενα... Η ακουστική δυσκολούτσικη, τα κείμενα εύκολα σχετικά και η έκθεση πανεύκολη. Βέβαια εξαρτάται και απο το διάβασμα που έχει ρίξει ο καθένας μας κατα την διάρκεια όλη της χρονιάς.;)
Τα προφορικά ήταν πανεύκολα!!!:clapup:
Τα προφορικά με αποζημίωσαν και με το παραπάνω!
Περιμένουμε αποτελέσματα τώρα!!!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Κοιτάξτε Παιδιά...
Εγώ έδωσα Β1 Γαλλικών τώρα το Μάιο στις εξετάσεις του Γαλλικού Ινστιτούτου.
Τα γραπτά ήταν πιο εύκολα απο ότι περίμενα... Η ακουστική δυσκολούτσικη, τα κείμενα εύκολα σχετικά και η έκθεση πανεύκολη. Βέβαια εξαρτάται και απο το διάβασμα που έχει ρίξει ο καθένας μας κατα την διάρκεια όλη της χρονιάς.;)
Τα προφορικά ήταν πανεύκολα!!!:clapup:
Τα προφορικά με αποζημίωσαν και με το παραπάνω!
Περιμένουμε αποτελέσματα τώρα!!!
:)
Έδωσες Sorbonne ή Delf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έδωσες Sorbonne ή Delf?
Έδωσα Delf! Το Sorbonne έχει πιο πολύ Γραμματική που δεν την πάω καθόλου:P και έχει ύφος λογοτεχνικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top