Φοιτητική VS Μαθητική ζωή

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μιλάμε για διαφορετικό είδος διαβάσματος.
Μιλάμε για διαφορετικά μεγέθη.
Μιλάμε για διαφορετικά άγχη.

Πάρα πολύ σωστά.

Επίσης, έχω να πω ότι κακώς θεωρείται από ορισμένα άτομα ότι στο πανεπιστήμιο δεν απαιτείται πολύ διάβασμα. Και στη μαθητική και στη φοιτητική ζωή υπάρχει πολύ διάβασμα, απλώς οι φοιτητές/τριες -ως ενήλικες- απολαύουν περισσότερων ελευθεριών σε σχέση με τους/τις μαθητές/τριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Με τη στοχοθεσία έχει να κάνει, άλλη μία.

Το πανεπιστήμιο δε θέλει πολύ διάβασμα. Ούτε λίγο. Ούτε στη μέση.

Θέλει όσο θέλουν αυτά που θες εσύ να κάνεις εκεί μέσα και να πάρεις τελικά απ' όλη τη διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πλέον τα παιδιά διαβάζουν για να περάσουν,όχι να μορφωθούν.Χάνουν χρόνια από τη ζωή τους και περιμένουν να γίνουν 18 για να κάνουν πράγματα στη ζωή τους που πιο πριν δε μπορούν.Είναι άβγαλτα και όταν πάνε φοιτητές πέφτουν θύματα σε πολλούς τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Πλέον τα παιδιά διαβάζουν για να περάσουν,όχι να μορφωθούν.Χάνουν χρόνια από τη ζωή τους και περιμένουν να γίνουν 18 για να κάνουν πράγματα στη ζωή τους που πιο πριν δε μπορούν.Είναι άβγαλτα και όταν πάνε φοιτητές πέφτουν θύματα σε πολλούς τομείς.

το καλυετρο ποστ.
Περιμενουν να γινουν 18 για να κανουν πραγματα που δεν μπορουσαν οσο υπηρχε η παρουσια γονεων.Ακριβως φιλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ναι και όταν γίνεσαι φοιτητής ακριβώς επειδή όπως είπατε από πάνω τα παιδιά παύουν να έχουν τον έλεγχο πάνω από το κεφάλι τους υποσυνείδητα και ελάχιστοι είναι αυτοί που διαβάζουν για να μορφωθούν επειδή πραγματικά τους αρέσει αυτό που πέρασαν οπότε αποκόβονται από τους υπόλοιπους θέλοντας και μη....οπότε κάθε ηλικία έχει τα υπέρ και τα κατά της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady_godiva

Νεοφερμένος

Η lady_godiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τώρα που τελειώνω το 1ο έτος μπορώ να πω πως απέκτησα περισσότερη ελευθερία απ'ότι είχα ως μαθήτρια. Μπορεί να φταίει και το γεγονός ότι μένω μόνη αλλά γενικά και οι γονείς, εφ'όσον πέρασα σε μια σχολή, έχουν σταματήσει να είναι τόσο "πιεστικοί" με το διάβασμα ( βέβαια κυρίως εγώ πίεζα τον εαυτό μου). Προσωπικά, δεν ξεσαλώνω και δεν πηγαίνω σε κλαμπ κάθε μέρα (πολύ σπάνια) διότι τελικά μου αρέσει πιο πολύ να βγαίνω για κάτι χαλαρό. Σίγουρα βγαίνω περισσότερο απ'ότι έβγαινα ως μαθήτρια συνολικά για διάφορους λόγους. Επίσης το άγχος μου είναι σαφώς μικρότερο τώρα και ο ελεύθερος χρόνος περισσότερος αν και ορισμένες φορές αγχώνομαι γιατί δε θέλω να αφήσω πολλά χρωστούμενα μαθήματα. Έχω γίνει επίσης και πιο υπεύθυνη (σπίτι,διάβασμα) και έμαθα να διαβάζω με τον τρόπο που απαιτεί το πανεπιστήμιο που αρχικά με μπέρδεψε να πω την αλήθεια.


Γενικώς, το καλύτερο στη φοιτητική ζωή είναι μάλλον το λιγότερο άγχος (τουλάχιστον στην αρχή :P) και ο ελεύθερος χρόνος.
Το χειρότερο είναι μάλλον το ότι, όπως προαναφέρθηκε, επειδή ακριβώς δε σε πιέζει κανείς και δε σου λέει κανείς τι πρέπει να κάνεις μπορεί και να ξεφύγεις και μετά να μαζευτούν χρωστούμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Δεν συγκρίνονται η μαθητική ζωή με τη φοιτητική, είναι δύο εντελώς ανόμοιες καταστάσεις, κάθε μια έχει τη δική της γλύκα. Απλά κάποτε η μία τελειώνει και αρχίζει η άλλη. Περιορισμούς ή πιέσεις στη μαθητική μου ζωή δεν είχα ποτέ και προφανώς δεν έχω και στη φοιτητική μου. Αν πω ότι σαν φοιτητής διαβάζω περισσότεροι από όσο διάβαζα στη Γ λυκείου, τι θα πείτε; Πάντως τώρα όλα όσα διαβάζω μου αρέσουν. Δεν είμαι του ξεσαλώματος, όμως τις εξόδους μου, τις εκδρομές μου και τις διακοπές μου δεν τις στερήθηκα ούτε τότε ούτε τώρα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top