Αγγλική Φιλολογία

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά αν μπορούσα να τελείωνα την σχολή και να περνούσα έπειτα σε μετάφρασεις άρθρων βιβλίων κλπ θα ήταν κάτι που θα με βοηθούσα αρκετά δεδομένου το ότι θα μπορούσα να εργάζομαι από το σπίτι και σε πιο ευέλικτα ωράρια.Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ λιγότερη εργασία αλλά εργασία από το σπίτι δεδομένου προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζω.Επιπλεον νιώθω ότι θα ήταν κάτι που θα με ενδιέφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά αν μπορούσα να τελείωνα την σχολή και να περνούσα έπειτα σε μετάφρασεις άρθρων βιβλίων κλπ θα ήταν κάτι που θα με βοηθούσα αρκετά δεδομένου το ότι θα μπορούσα να εργάζομαι από το σπίτι και σε πιο ευέλικτα ωράρια.Για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ λιγότερη εργασία αλλά εργασία από το σπίτι δεδομένου προβλημάτων υγείας που αντιμετωπίζω.Επιπλεον νιώθω ότι θα ήταν κάτι που θα με ενδιέφερε.

αν δεν κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην μετάφραση, μην περιμένεις ότι θα πάρεις τα κατάλληλα εφόδια από τη συγκεκριμένη σχολή. αν θες ν' ασχοληθείς με μεταφράσεις, γιατί δεν σκέφτεσαι και το μεταφραστικό; η αγγλική είναι ένας αχταρμάς και θα κάνεις μαθήματα γλωσσολογίας, λογοτεχνίας, παιδαγωγικής και ελάχιστα μετάφρασης χωρίς να πάρεις ουσιαστικές γνώσεις πάνω σε κάνεναν από αυτούς τους τομείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο το οποίο θα μπορούσα να δοκιμάσω να διαβάσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο το οποίο θα μπορούσα να δοκιμάσω να διαβάσω;

αν το επίπεδό σου δεν είναι ακόμη αρκετά καλό, ίσως να σε κουράσουν τα λογοτεχνικά βιβλία γιατί θα έχουν πιο ελεύθερο τρόπο γραφής και θα είναι γεμάτα με σχήματα λόγου οπότε προτιμότερο θα ήταν να διάβαζες άρθρα ή βιβλία μη λογοτεχνικά. ωστόσο, αν σου αρέσει τόσο η λογοτεχνία, θα μπορούσες να διαβάσεις Χάρι Πότερ στα αγγλικά ή κάτι πιο κλασσικό σε Jane Austen, Charles Dickens, Oscar Wilde κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι το επίπεδο μου δεν είναι αρκετά καλό για λογοτεχνικά βιβλία.Καποια άρθρα η μη λογοτεχνικά βιβλία που θα μπορούσες να μου προτείνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι το επίπεδο μου δεν είναι αρκετά καλό για λογοτεχνικά βιβλία.Καποια άρθρα η μη λογοτεχνικά βιβλία που θα μπορούσες να μου προτείνεις;

τα άρθρα μπορεί να είναι ο,τιδήποτε, ψάξε να βρεις ό,τι σε ενδιαφέρει σε σελίδες όπως του BBC που έχει και ειδικό τμήμα για την εκμάθηση ξένων γλωσσών (για τα αγγλικά δες εδώ). τώρα για μη λογοτεχνικά βιβλία που να είναι κατάλληλα για intermediate level δεν ξέρω δυστυχώς :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια !!!
Τι πιστεύεις για το Lord of the Rings και The Vampire Diaries ο λόγος που τα αναφέρω είναι επειδή ο ξάδερφος μου τα έχει στα αγγλικα και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θα άξιζε να ρίξω μια μάτια σε αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το vampire diaries το θεωρώ χαζό και κακογραμμένο. Αλλά αυτά είναι και γνώμες. Πολύ καλά θεωρώ τα βιβλία του game of thrones τα οποία όμως είναι δύσκολα, τα harry potter κ.α. αν θέλεις σε παρόμοια κατηγορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια !!!
Τι πιστεύεις για το Lord of the Rings και The Vampire Diaries ο λόγος που τα αναφέρω είναι επειδή ο ξάδερφος μου τα έχει στα αγγλικα και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θα άξιζε να ρίξω μια μάτια σε αυτά;

από lotr έχω δει μόνο τις ταινίες, για τα βιβλία δεν ξέρω :P για το vampire diaries δεν έχω ιδέα. μπορείς να τα δανειστείς και τα δυο, να τα ξεφυλλίσεις και με όποιο δεις ότι έχεις μια σχετική ευχέρεια, ξεκίνα το διάβασμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και popular science. Τα εξηγούν όλα απλά και κατανοητά και δε χρησιμοποιούν και περίεργο λεξιλόγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βρήκα τα popular Science αν δεν κάνω λάθος είναι μια ιστοσελίδα με διαφορά εκπληκτικά επιστημονικά θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βρήκα τα popular Science αν δεν κάνω λάθος είναι μια ιστοσελίδα με διαφορά εκπληκτικά επιστημονικά θέματα;

Εκτος απο ιστοσελιδα ειναι και κατηγορια βιβλιων (εξιλαικευμενη επιστημη). Πχ πολυ ωραιο βιβλιο ειναι το Endless forms most beautiful του Sean B. Carroll, αλλα δε θα σε εβαζα στη διαδικασια να διαβασεις τετοια βιβλια γιατι ισως να μη σου αρεσει. Μπορεις ομως να διαβαζεις αντιστοιχα αρθρα γιατι και θα μαθεις κατι και θεωρω οτι η γλωσσα που χρησιμοποιουν ειναι ευκολη. Επισης πολλες φορες γραφουν τοσο επισημα οσο και σχετικα ανεπισημα οποτε σε βοηθαει να κανεις ενα transition απο τα βιβλια αγγλικων (που χρησιμοποιεις για να μαθεις αγγλικα) σε πιο καθημερινη γλωσσα. Το BBC + BBC radio ειναι gold standard σαφως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το BBC radio έχει πολύ ενδιαφέρονται θέματα αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω το transcription ενώ ακούω ταυτόχρονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας! Είμαι μαθήτρια Γ Λυκείου και όπως καταλαβαίνετε, εν όψει των πανελληνίων, είμαι λίγο αγχωμένη. Είμαι σε μεγάλο δίλλημα για τον αν θα πρέπει να να δηλώσω πρώτα αγγλική φιλολογία ή το μεταφραστικό στην Κέρκυρα ...

Επίσης αν τελικά καταλήξω σε αγγλική φιλολογία, είμαι διχασμένη στο αν θα πρέπει να δηλώσω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ...

Έχω ακούσει ότι η αγγλική στο ΑΠΘ είναι καλύτερη από αυτή του ΕΚΠΑ αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι στην Αθήνα θα έχω περισσότερες επιλογές σαν φοιτήτρια όσον αφορά τις δραστηριότητες μου. Λατρεύω τις ξένες γλώσσες (με εξαίρεση τα γαλλικά) και στην Αθήνα υπάρχει το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών όπου έχει τόσες πολλές γλώσσες σε πολύ χαμηλές τιμές για φοιτητές. Βέβαια πρέπει πρώτα να συγκεντρώσω τα μόρια και μετά βλέπουμε ...

Το μεταφραστικό στην Κέρκυρα με ενδιαφέρει εξίσου αλλά όπως προανέφερα δεν αντέχω τα γαλλικά αν και έχω ένα καλό επίπεδο. Απο επαγγελματική αποκατάσταση, ποιο νομίζετε ότι έχει τις καλύτερες προοπτικές; Τι θα με συμβούλευατε να κάνω και ποια σχολή από τις δύο σας φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα;

Λατρεύω τα αγγλικά και το επίπεδο μου είναι υψηλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το BBC radio έχει πολύ ενδιαφέρονται θέματα αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω υπάρχει κάπου που να μπορώ να βρω το transcription ενώ ακούω ταυτόχρονα;
Δε νομίζω πως υπάρχει αλλά αυτό είναι καλύτερο. Άμα θες να βλέπεις το τι λένε μπορείς να δεις ταινίες με υπότιτλους. Εγώ θεωρώ καλύτερο να κάθεσαι να ακούς χωρίς να διαβάζεις για να εξασκηθεις ακόμα καλύτερα! Σαφώς στην αρχή θα είναι λίγο δύσκολο αλλά σιγά.σογα θα δεις πως εξελισσεσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά γειά σας! Είμαι μαθήτρια Γ Λυκείου και όπως καταλαβαίνετε, εν όψει των πανελληνίων, είμαι λίγο αγχωμένη. Είμαι σε μεγάλο δίλλημα για τον αν θα πρέπει να να δηλώσω πρώτα αγγλική φιλολογία ή το μεταφραστικό στην Κέρκυρα ...

Επίσης αν τελικά καταλήξω σε αγγλική φιλολογία, είμαι διχασμένη στο αν θα πρέπει να δηλώσω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ...

Έχω ακούσει ότι η αγγλική στο ΑΠΘ είναι καλύτερη από αυτή του ΕΚΠΑ αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι στην Αθήνα θα έχω περισσότερες επιλογές σαν φοιτήτρια όσον αφορά τις δραστηριότητες μου. Λατρεύω τις ξένες γλώσσες (με εξαίρεση τα γαλλικά) και στην Αθήνα υπάρχει το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών όπου έχει τόσες πολλές γλώσσες σε πολύ χαμηλές τιμές για φοιτητές. Βέβαια πρέπει πρώτα να συγκεντρώσω τα μόρια και μετά βλέπουμε ...

Το μεταφραστικό στην Κέρκυρα με ενδιαφέρει εξίσου αλλά όπως προανέφερα δεν αντέχω τα γαλλικά αν και έχω ένα καλό επίπεδο. Απο επαγγελματική αποκατάσταση, ποιο νομίζετε ότι έχει τις καλύτερες προοπτικές; Τι θα με συμβούλευατε να κάνω και ποια σχολή από τις δύο σας φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα;

Λατρεύω τα αγγλικά και το επίπεδο μου είναι υψηλό!

Ποιο είναι το επίπεδο σου στα αγγλικα και από ποτέ συνηδητοποιησες ότι σου άρεσαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποιο είναι το επίπεδο σου στα αγγλικα και από ποτέ συνηδητοποιησες ότι σου άρεσαν;
Πήρα το proficiency πριν από δύο χρόνια άλλα φυσικά δεν τα παράτησα τα αγγλικά. Βλεπω ταινίες πλέον χωρίς υπότιτλους και διαβάζω με ανεση λογοτεχνικά βιβλία όλη την ώρα (εκτός από φέτος βέβαια λόγω πανελληνίων)

Συνειδητοποίησα ότι μου μου άρεσαν πολύ γύρω στα τέλη της πρώτης Γυμνασίου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fann

Νεοφερμένος

Η Fann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ποια λογοτεχνικά βιβλια έχεις διαβάσει ως τώρα;Ποιο θεωρείς κατά την γνώμη σου το πιο ωραίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποια λογοτεχνικά βιβλια έχεις διαβάσει ως τώρα;Ποιο θεωρείς κατά την γνώμη σου το πιο ωραίο;

Διαβάζω παρά πολλά είδη (classics, sci-fi, crime) αλλά το αγαπημένο μου είδος είναι τα young adult και τα new adult. Εξαρταται βέβαια τι ηλικία είσαι και τι γούστα έχεις.
Από τα αγαπημενα μου βιβλία είναι το A Court of Thorns and Roses (Acotar Series) το Throne of Glass series, το Lunar Chronicles, το Me Before you, το Six of Crows, το Pride and Prejudice, το Tess of the D'Ubervilles, τα βιβλία του Σέρλοκ Χολμς και παρά πολλά άλλα. Η λίστα ειναι ατέλειωτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depfour

Νεοφερμένος

Η depfour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέραα σε όλους, σκεφτόμουν το ενδεχόμενο της αγγλικής και εγώ χωρίς να είμαι ακόμα σίγουρη. Αρχικά προβληματίζομαι δεδομένου ότι μπορώ να πω πως δεν είμαι «ερωτευμένη» με τα αγγλικά απλώς έχω σχετικά ένα καλό επίπεδο , για αυτό εξάλλου το έχω σαν δεύτερη επιλογή σε περίπτωση που δεν καταφέρω την πρώτη. Προβληματίζομαι επίσης γιατί δεν ξερω αν μου αρέσει τόσο η διδασκαλία , για αυτό και ήθελα να ρωτήσω τι διαφορετικό μπορεί να κάνει κανεις πέρα από τη κλασική διδασκαλία αγγλικών σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα (επίσης πιστεύω ότι και οικονομικά δεν είναι ικανοποιητικά δεδομένου ότι πλέον ακούμε για ιδιαίτερα με 2-3€ την ώρα). Επίσης, για την σχολή,είναι αρκετά δύσκολη; Χρειάζεται να διαβαζεις λογοτεχνικά και ποίηση κλπ από ότι έχω διαβάσει ; Με έχει τρομάξει λίγο αυτό...Χμμ, προβληματίζομαι πολύ.. καμία φώτιση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top