Παιδαγωγική Επάρκεια Καθηγητικών Τμημάτων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην εποχή που ζούμε πιστεύω πως είναι καλυτερο με την απόκτηση ενός πτυχίου να έχεις πρόσβαση σε όσους περισσότερους τομείς εργασίας ειναι δυνατό. Ασε που ήδη έχω διαλέξει σε ποιο κομμάτι της Βιολογίας θα κινηθώ στο μεταπτυχιακο μου και πίστεψε με δεν έχει να κάνει με τη διδακτική. Οπότε ότι κάνω με το πτυχίο :) Οσο για τα μόρια δε νομίζω να αντικατοπτριζουν την ποιότητα των προοπτικών ενός επαγγέλματος...

Προσωπικά ανήκω σε έτερη «καθηγητική» σχολή (αν και θεωρώ τον όρο αδόκιμο). Δεν υπήρχε ο περιορισμός ή η υπόδειξη για κάτι τέτοιο σε προηγούμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη "ροή" μαθημάτων του Τομέα Διδακτικής επειδή και ο τρόπος που διδάσκονται, ο τρόπος που εξετάζονται, η λογική επιλογής τους από τους φοιτητές ...σε οδηγούν στο ταπεινό 5. Θεωρούνταν ή θεωρούνται εύκολα μαθήματα, για να γεμίζει κάποιος εύκολα τις θέσεις μαθημάτων επιλογής του πτυχίου...χωρίς διάβασμα, με γνωστές τεχνικές! Ακόμη και με διάβασμα, μπορεί να κοπείς. Δηλαδή καμία λογική βάση. Υπάρχει ασάφεια διδακτικών στόχων από το ίδιο το Τμήμα από τον τρόπο που υποστελεχώνει τον Τομέα μέχρι και το πρόγραμμα σπουδών. Κανονικά σύμφωνα με υποδείξεις της επιτροπής αξιολόγησης έπρεπε να ξηλωθούν όλα και να δοθεί η πρωτοβουλία σε επανασχεδιασμό του προγράμματος με επιστημονική συμμετοχή του Τμήματος Παιδαγωγικής (πράγματα αυτονόητα ή λεπτομέρειες για την Ελληνική πραγματικότητα). Με ενδιαφέρει ο δρόμος του ΑΣΕΠ αλλά δεν έχω ουσιαστική παιδαγωγική επάρκεια ή πιστοποίηση ή όποια άλλη λέξη μας αρέσει να λέμε. Φρόντισα να ασχοληθώ και ασχολούμαι περισσότερο με την επιστήμη και όχι με το διδακτικό μέρος της γι' αυτό φρόντισα να επενδύσω στη γνώση, με κόστος να επιλέξω μαθήματα και όχι «μαθήματα διδακτικής, παιδαγωγικών...». Η διδακτική για μένα δεν διδάσκεται. ΔΕΝ διδάσκεται. Διαπίστωσα ότι άνθρωποι που δεν ξέρουν καλά την επιστήμη τους, δεν ξέρουν να την μεταδώσουν καλά, αφού οι ίδιοι δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται πέρα από την αυστηρότητα του ορισμού. Έτσι αντί να δημιουργήσουν διάλογο στο μάθημα, εμμένουν στην ξερή διδασκαλία εννοιών μέσω μονολόγου.

Το πιο πάνω σχόλιο το έκανα επειδή στο φόρουμ μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα, ότι τα Τμήματα με πολλά μόρια εισαγωγής έχουν καλύτερη ζήτηση επαγγελματική, καλύτερη κοινωνική καταξίωση και φυσικά, θεωρείται εγκληματικό να δηλώνεις ότι θα ήθελες να διοριστείς καθηγητής μέσης εκπαίδευσης. Θεωρείται επάγγελμα χαμηλής αισθητικής επειδή δεν βγάζεις χιλιάδες 000.000 € το χρόνο. Συνεπώς, η Βιολογία μονοπωλεί αρκετά εδώ, με πολλούς να έχουν ονείρωξη με έρευνες και ουάου προοπτικές σε κουβέντα να βρισκόμαστε. Εσύ τους χάλασες το όνειρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η διδακτική για μένα δεν διδάσκεται. ΔΕΝ διδάσκεται. Διαπίστωσα ότι άνθρωποι που δεν ξέρουν καλά την επιστήμη τους, δεν ξέρουν να την μεταδώσουν καλά, αφού οι ίδιοι δεν έχουν καταλάβει τι γίνεται πέρα από την αυστηρότητα του ορισμού. Έτσι αντί να δημιουργήσουν διάλογο στο μάθημα, εμμένουν στην ξερή διδασκαλία εννοιών μέσω μονολόγου.
Η διδακτική σαφώς διδάσκεται, αυτό που δεν διδάσκεται είναι η μεταδοτικότητα, η υπομονή, η ικανότητα να κάνεις τα πράγματα λιανά και η όρεξη να ασχοληθείς και να εμπνεύσεις άτομα μικρής ηλικίας που ποσώς ενδιαφέρονται για το αντικείμενο που σε συναρπάζει.

Συμφωνώ ότι η άριστη γνώση βοηθάει, αλλά δεν είναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και με 5-6 μαθήματα πλήρους θεωρητικής αποστήθισης χωρίς έναυσμα για σκέψη και μια στείρα γραπτή εξέταση σε x σελίδες απέξω αυτολεξί ή μια φαρσοκωμωδία-εργασία 2-3 ατόμων (ξέρουμε πως γίνονται, ούτε το wikipedia δεν σβήνουν από το copy) μπορεί ο φοιτητής να μάθει και να βιώσει τη διδακτική; Διδακτική σε αμφιθέατρο με σημειώσεις της ΠΑΣΠ; Διδακτική στα λόγια; Εμμένουμε πολύ στον τύπο, στις πιστοποιήσεις, στο κλασικό Ελληνικό πρόβλημα των παθογενειών ... και χάνουμε το δάσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και με 5-6 μαθήματα πλήρους θεωρητικής αποστήθισης χωρίς έναυσμα για σκέψη και μια στείρα γραπτή εξέταση σε x σελίδες απέξω αυτολεξί ή μια φαρσοκωμωδία-εργασία 2-3 ατόμων (ξέρουμε πως γίνονται, ούτε το wikipedia δεν σβήνουν από το copy) μπορεί ο φοιτητής να μάθει και να βιώσει τη διδακτική; Διδακτική σε αμφιθέατρο με σημειώσεις της ΠΑΣΠ; Διδακτική στα λόγια; Εμμένουμε πολύ στον τύπο, στις πιστοποιήσεις, στο κλασικό Ελληνικό πρόβλημα των παθογενειών ... και χάνουμε το δάσος.
Εγώ είπα ότι η διδακτική διδάσκεται. Τώρα πού κολλάνε αυτά που λες εσύ δεν ξέρω.

Εκτός αν δεν απαντάς σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας σε κατι...

Εγω που ειχα εισαχθει στο Χημικο το ακ. ετος 2012-2013, έχω παιδαγωγική επάρκεια;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top