Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αυτή είναι δική σου άποψη! Οι Κόπτες και οι Αρμένιο διδάσκουν στα παιδιά τους την θρησκεία από μωρά! Και αν δεις πιο πάνω τα link που παραθέτω η θρησκευτική πίστη μας(Των Αρμενίων κσι των Κοπτών ) είναι τέτοια που ούτε ο θάνατος την ακυρώνει!

Ναι, γιατί ζείτε σε μια εποχή σκοταδισμού. Έχετε κηρυξει βεντέτα με όλους και ολα.
Μετά πως θες να σε πιστέψω όταν μου λες ότι επέλεξες την πιστη σου;
Πως είναι δυνατον να την εχεις επιλέξει όταν σου κανουν πλυση εγκεφαλου απο μωρό παιδί, από την πιο ευαλωτη και ευπλαστη ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πλύση εγκεφάλου έχεις κανείς εσύ στον εαυτό σου!Τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πλύση εγκεφάλου έχεις κανείς εσύ στον εαυτό σου!Τέλος!

Εγώ μεγάλωσα σε περιβάλλον θρησκευτικό, με συγγενεις ιερείς και γονείς θρησκευόμενους.
Πως έχω κάνει πλύση εγκεφάλου στον εαυτό μου αφού δεν έχω μεγαλώσει σε περιβάλλον άθεων; :P
Μόνος μου έγινα άθεος.
Στην αρχη δεν το ήθελα και το αρνιόμουν, όπως κάνεις και εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
σόρι ρε @COPTIC τα περισσότερα παιδιά στον κόσμο γεννιούνται και μέσα σε 5' οι γονείς αποφασίζουν:
Εθνικότητα
Θρησκεία
όνομα
και τα λοιπά
Οπότε πως μπορώ εγώ να λέω εγώ διάλεξα να είμαι χριστιανός όταν άλλοι πχ μου το διαλέγουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ολοι οι άθεοι που γεννιούνται ενθεοι και γίνονται άθεοι γιατί γίνονται στα δυτικής νοοτροπίας κράτη;Στην Αίγυπτο και στην Αρμενία όποιος γεννιέται χριστιανός μένει για όλη τη ζωή του χριστιανός! Οπότε άκυρο που κανείς σύγκριση την δική μου με τη δική σου περίπτωση! Εσύ έχεις δυτική νοοτροπία εγώ έχω ανατολική! Επιπλέον η αθεια δεν είναι άγνωστη στους Κόπτες και τους Αρμένιους! Με τον Ναπολέοντα στην Αίγυπτο και τους Γάλλους στην Κιλικία πριν την Αρμένιο γενοκτονία οι Γάλλοι που ήταν άθεοι χλεύαζαν την ορθόδοξη πίστη των Κοπτών και των Αρμενίων αντίστοιχα και τελικά υποχρεώθηκαν να φύγουν! Επιπλέον στην δύση και ας πούμε το παράδειγμα της Γαλλίας ατην οποία μένουν 500.000 Αρμένιοι και 200.000 Κόπτες!Και χτίζουν συνεχώς νέες εκκλησίες αφού τις γεμίζουν! Αντίθετα οι Γάλλοι πουλάν τις εκκλησίες τους επειδή είναι άδειες! Οπως καταλαβαίνεις η αθεια δεν έχει καμία επίδραση πάνω στους Κόπτες Αιγύπτιους και τους Αρμένιους!Οι ισλαμιστές είναι πολύ χειρότεροι από τους άθεους σαν αντίπαλοι οπότε οι άθεοι μοιάζουν αστοιοι μπροστά τους!Οπότε λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω αλλά αθεος δε θα γίνω όπως δεν έγινα μουσουλμάνος κάτω από συνθήκες πολύ χειρότερες! Αλλωστε άθεος δεν έγινε κανείς Κόπτες η Αρμένιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κόπτη για πιο λόγο ακριβώς επαναλαμβάνεις συνεχώς ότι δεν θα γίνεις ποτέ άθεος? Προσπάθησε κανένας να σε αναγκάσει εδώ πέρα να απαρνηθείς τα πιστεύω σου? Έλεος δηλαδή. Το ότι είσαι χριστιανός δεν σε κάνει ανώτερο άνθρωπο, ούτε σου προσθέτει μαγικές ιδιότητες. Είσαι απλά ένας άνθρωπος σαν όλους τους άλλους. Αυτό που μου τη σπάει με τους βαθειά θρήσκους είναι πως είστε τόσο εγκλωβισμένοι στο καβούκι της πίστης σας που δεν μπορείτε καν να φανταστείτε πως ζει ή σκέφτεται κάποιος αλλόθρησκος ή άθεος. Εγώ μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεσαι εσύ, πως η πίστη σου είναι το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή σου και πως γι'αυτό αγοράζετε εκκλησίες, καθώς μπορώ επίσης να φανταστώ τον εαυτό μου να είναι χριστιανός και να ζει μια ζωή σαν τη δική σου. Εσύ γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις ότι για τον άθεο η πίστη και ο θεός δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο στη ζωή τους και γι'αυτό δεν πάνε στην εκκλησία?

Εδώ στην Ευρώπη δεν σου επιβάλλει κανείς να είσαι άθεος, ούτε σε κυνηγάνε αν είσαι χριστιανός και γι'αυτό το λόγο δεν θέλουμε ούτε οι χριστιανοί να προσπαθούν να μας επιβάλλουν την θρησκεία τους, ούτε να μας τα πρήζουν κάθε μέρα. Εσύ θα ζήσεις την ζωή σου σαν χριστιανός γιατί όταν ήσουν μικρός σε διδάξανε να είσαι χριστιανός και θα διδάξεις κι εσύ στα παιδιά σου να είναι χριστιανοί. Εγώ θα ζήσω σαν άθεος, γιατί αυτό επέλεξα να είμαι και αυτό θα διδάξω στα δικά μου παιδιά. Είναι τόσο δύσκολο να το κατανοήσει κανείς αυτό?

Ολοι οι άθεοι που γεννιούνται ενθεοι και γίνονται άθεοι γιατί γίνονται στα δυτικής νοοτροπίας κράτη;

Ένθεος δεν γεννιέται κανείς φίλε. Όταν βγεις από τη μήτρα δεν ξέρεις ούτε τι είναι ο Χριστός, ούτε ο Μωάμεθ. Ένθεος γίνεσαι στα πρώτα χρόνια της ζωής σου, αν ζεις σε οικογένεια ένθεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ολοι οι άθεοι που γεννιούνται ενθεοι και γίνονται άθεοι γιατί γίνονται στα δυτικής νοοτροπίας κράτη;Στην Αίγυπτο και στην Αρμενία όποιος γεννιέται χριστιανός μένει για όλη τη ζωή του χριστιανός! Οπότε άκυρο που κανείς σύγκριση την δική μου με τη δική σου περίπτωση! Εσύ έχεις δυτική νοοτροπία εγώ έχω ανατολική! Επιπλέον η αθεια δεν είναι άγνωστη στους Κόπτες και τους Αρμένιους! Με τον Ναπολέοντα στην Αίγυπτο και τους Γάλλους στην Κιλικία πριν την Αρμένιο γενοκτονία οι Γάλλοι που ήταν άθεοι χλεύαζαν την ορθόδοξη πίστη των Κοπτών και των Αρμενίων αντίστοιχα και τελικά υποχρεώθηκαν να φύγουν! Επιπλέον στην δύση και ας πούμε το παράδειγμα της Γαλλίας ατην οποία μένουν 500.000 Αρμένιοι και 200.000 Κόπτες!Και χτίζουν συνεχώς νέες εκκλησίες αφού τις γεμίζουν! Αντίθετα οι Γάλλοι πουλάν τις εκκλησίες τους επειδή είναι άδειες! Οπως καταλαβαίνεις η αθεια δεν έχει καμία επίδραση πάνω στους Κόπτες Αιγύπτιους και τους Αρμένιους!Οι ισλαμιστές είναι πολύ χειρότεροι από τους άθεους σαν αντίπαλοι οπότε οι άθεοι μοιάζουν αστοιοι μπροστά τους!Οπότε λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω αλλά αθεος δε θα γίνω όπως δεν έγινα μουσουλμάνος κάτω από συνθήκες πολύ χειρότερες! Αλλωστε άθεος δεν έγινε κανείς Κόπτες η Αρμένιος!

Σε κατάλαβα φίλε Κόπτη.
Για σένα σημασία έχει η βεντέτα των προγόνων σου. ΟΚ, λογικό μου ακούγεται αφού έχεις μεγαλώσει σε περιβάλλον όπου η κταγωγή και η θρησκεία είναι το Αλφα και το Ωμεγα.
Εδώ "στη δυση", όπου κανείς δεν δίνει δεκάρα για το σε ποιον θεό παραμιλάς τα βράδια, υπάρχει ουσιαστική ένωση με τους ανθρώπους και πραγματική εξέλιξη του μυαλού και της κοινωνίας.
Δεν είναι τυχαίο που η περίοδος του χριστιανισμού στην ευρώπη ονομάστηκε "Σκοταδισμός".
Ονομάστηκε έτσι γιατί ήταν σαν κάποιος να είχε κλείσει τα φώτα. Δεν γινόταν τίποτα πέρα από κυνηγη μαγισσών και Ιερες εξετάσεις. Δεν υπήρχε επιστημονική πρόοδος, ιατρική πρόοδος, τεχνολογική και φιλοσοφική πρόοδος.

Οπότε, ο κόσμος που εσύ θεωρείς ιδανικός, στην πραγματικότητα έχει υπάρξει και λέγεται μεσαίωνας.

Οι χριστιανοί και οι ισλαμιστές αυξάνονται γιατί η θρησκεία είναι ναρκωτική ουσία. Σου μαλακώνει το μυαλό. Σε κάνει μαλάκα δηλαδή.
Ε και είναι γνωστό πως πιο εύκολα είσαι μαλακας παρά κυνικός άθεος :)

Ενιγουεη. Αμφιβάλλω αν οι Κοπτες φίλοι σου γνωρίζουν τι είναι η Αθεια. Αν γνώριζαν, θα ηταν αθεοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πως δε γνωρίζουμε την αθεια γνωρίζουμε πολλοί Κόπτες και Αρμένιοι πάνε στη δύση για σπουδες γιατί εκεί έχει λιγότερους μουσουλμάνους άρα ξέρουμε καλά τι εστι αθεια και την απορρίπτουμε! Για να μη μιπησω για την Αρμενική και Κοπτική διασπορά που υπάρχει στη Γαλλία στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ!Αλλωστε τι να ζηλεψουμε από την αθεια; Την πορνεια;Τι;Το πορνό που στην δύση πάει σύννεφο;Τα ναρκωτικά; Τι;Στη Γαλλία υπάρχουν 500.000 Αρμένιοι και 200.000 Κόπτες και πάνε συνέχεια εκκλησία το ίδιο και σε άλκες χώρες της Ευρώπης!Και μάλιστα εφόσον γεμίζουμε τις εκκλησίες αγοράζουμε πολλές φορές και τις εκκλησίες των δυτικών που είναι άδειες τις μετατρέπουμε σε εκκλησίες δικές μας και τις γεμίζουμε κι αυτές! Η αθεια δεν πιάνει σε εμάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Πως δε γνωρίζουμε την αθεια γνωρίζουμε πολλοί Κόπτες και Αρμένιοι πάνε στη δύση για σπουδες γιατί εκεί έχει λιγότερους μουσουλμάνους άρα ξέρουμε καλά τι εστι αθεια και την απορρίπτουμε! Για να μη μιπησω για την Αρμενική και Κοπτική διασπορά που υπάρχει στη Γαλλία στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ!Αλλωστε τι να ζηλεψουμε από την αθεια; Την πορνεια;Τι;Το πορνό που στην δύση πάει σύννεφο;Τα ναρκωτικά; Τι;Στη Γαλλία υπάρχουν 500.000 Αρμένιοι και 200.000 Κόπτες και πάνε συνέχεια εκκλησία το ίδιο και σε άλκες χώρες της Ευρώπης!Και μάλιστα εφόσον γεμίζουμε τις εκκλησίες αγοράζουμε πολλές φορές και τις εκκλησίες των δυτικών που είναι άδειες τις μετατρέπουμε σε εκκλησίες δικές μας και τις γεμίζουμε κι αυτές! Η αθεια δεν πιάνει σε εμάς!

"Η αθεία δεν πιάνει σε εμάς"... Μα τι στο καλό; Με ποιόν μιλάω;
Η αθεία δεν είναι κρυολόγημα για να το πιάσεις. Ειναι η απόφαση να ζεις με βάση την λογική και να μην πιστεύεις σε τίποτα τόσο έντονα εως ότου αποδειχθεί.
Εσύ είσαι άθεος ως προς την μουσουλμανική θρησκεία, τους παγανιστές, τους ισραηλιτες κτλ.
Εμείς απλώς προσθέτουμε και την δική σου θρησκεία, τον χριστιανισμό.

Σου είπα ήδη τι να ζηλέψεις από την αθεια και την δύση. Λογικά δεν το κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ολοι οι άθεοι που γεννιούνται ενθεοι και γίνονται άθεοι γιατί γίνονται στα δυτικής νοοτροπίας κράτη;Στην Αίγυπτο και στην Αρμενία όποιος γεννιέται χριστιανός μένει για όλη τη ζωή του χριστιανός! Οπότε άκυρο που κανείς σύγκριση την δική μου με τη δική σου περίπτωση! Εσύ έχεις δυτική νοοτροπία εγώ έχω ανατολική! Επιπλέον η αθεια δεν είναι άγνωστη στους Κόπτες και τους Αρμένιους! Με τον Ναπολέοντα στην Αίγυπτο και τους Γάλλους στην Κιλικία πριν την Αρμένιο γενοκτονία οι Γάλλοι που ήταν άθεοι χλεύαζαν την ορθόδοξη πίστη των Κοπτών και των Αρμενίων αντίστοιχα και τελικά υποχρεώθηκαν να φύγουν! Επιπλέον στην δύση και ας πούμε το παράδειγμα της Γαλλίας ατην οποία μένουν 500.000 Αρμένιοι και 200.000 Κόπτες!Και χτίζουν συνεχώς νέες εκκλησίες αφού τις γεμίζουν! Αντίθετα οι Γάλλοι πουλάν τις εκκλησίες τους επειδή είναι άδειες! Οπως καταλαβαίνεις η αθεια δεν έχει καμία επίδραση πάνω στους Κόπτες Αιγύπτιους και τους Αρμένιους!Οι ισλαμιστές είναι πολύ χειρότεροι από τους άθεους σαν αντίπαλοι οπότε οι άθεοι μοιάζουν αστοιοι μπροστά τους!Οπότε λυπάμαι που θα σε στεναχωρησω αλλά αθεος δε θα γίνω όπως δεν έγινα μουσουλμάνος κάτω από συνθήκες πολύ χειρότερες! Αλλωστε άθεος δεν έγινε κανείς Κόπτες η Αρμένιος!
Κανείς δεν γιννιέται χριστιανός/μουσουλμάνος/βουδιστής και πάει λέγοντας. Η θρησκεία που διδάσκεσαι και κατά κάποιο τρόπο φορτώνεσαι έχει να κάνει με το κράτος στο οποίο έχεις γεννηθεί ή κατάγεσαι. Δηλαδή εγώ έχω βαφτηστεί χριστιανή ορθόδοξη (παρά τη θέλησή μου) επειδή μένω στην Ελλάδα και οι γονείς μου είναι Έλληνες. Αντίστοιχα μερικά χιλιόμετρα ανατολικά (Τουρκία) θα ήμουν μουσουλμάνα. Άθεος γενιέσαι γιατί δεν σκαμπάζεις από δράκους και ροζ μονόκερους ενώ μετά γίνεσαι "πιστός" επειδή σε ποτίζουν με αυτό οι γονείς, το σχολείο και η κοινωνία. Το πρόβλημα είναι όταν ο κάθε πιστός θέλει να έχει τον έλεγχο στη ζωή τρίτων. Δηλαδή εμένα δεν με νοιάζει αν εσύ πιστεύεις στον Χριστό ή σε ένα μαρούλι αρκεί να μην επεμβαίνεις στην ζωή ΜΟΥ θέλοντας να με υποχρεώσεις να πιστεύω και να ζω σύμφωνα με αυτό που θες εσύ. Στη δύση έχουμε προοδεύσει αρκετά ώστε να υπάρχει κλίμα θρησκευτικής απάθειας (κατά κύριο λόγο) και να μη δίνουμε σημασία στον κάθε τρελοχριστιανό που θέλει να μας κάνει κουμάντο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κρίνεται μόνοι σας...Μηδενικός σεβασμός στα πιστεύω μας από κάτι εξυονακηδες κάτω στα σχόλια: https://m.lifo.gr/team/omorfia/37985
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η αθεια για εμάς τους Κόπτες και τους Αρμένιους είναι αρνητική!Δε ξέρω κανένα Κοπτη ή Αρμένιο άθεο! Αλλωστε αμα δείτε τη βικιπαίδεια οι Αρμένιο και οι Κόπτες είναι συν ο θρησκευτικό κ λαοί και για εμάς: Θρησκεία=Εθνική ταυτότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θρησκεία=Εθνική ταυτότητα!

Γι αυτό είστε και σκοταδιστές.
Άλλο πίστη, άλλο θρησκεία, ναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Παρόλα αυτά, αν διαβάσεις εσωτερισμο, θα βρεις κοινά στοιχεία σε σχεδόν όλες τις θρησκείες. Αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα υπάρχει θεός, ούτε μια κοινή αλήθεια, περισσότερο οι ανάγκες της κοινωνίας οδηγούν σε κοινούς τόπους. Επειδή όμως εγώ δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη για το αν θα πιστεύει το παιδί μου, καθως απτές αποδειξεις για την υπαρξη ή μη δεν εχω, αυτό που θα κάνω είναι να μην το βαφτισω μωρό, αλλά να το διδαξω ο,τι ξέρω, χωρίς να πάρω θέση. Και η απόφαση θα είναι δική του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top