Ιστορία - Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δεν την αντεχω την μισω.............:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ούτε εγώ δεν την μπορώ...Είμαστε τώρα εκεί που λέει για τον Ξέρξη!!
Εμείς είμαστε εκεί που λεει για τη Σπάρτη.Με την Απέλλα και κάτι άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
εμεις πολυ πιο μπροστα απο ολααυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
εμεις ειμαστε στο:περσες κ ελληνες:δυο κοσμοι συγκρουονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Γράψαμε το Διαγώνισμο πάνω στο μάθημα 7 και το 8..Γελοίο ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis97

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
με 13 πρωτο τριμηνο πως λες να μου φενεται?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαριτίνη45543

Νεοφερμένος

Η Χαριτίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εμένα μου φαινόταν χάλια η ιστορία στο πρώτο τρίμηνο μεχρι που μου έβαλε 19 στους βαθμούς !Εμεινα!!!και δεν διάβαζα πολύ!Απο τότε όμως εχω αρχίσει να τη συμπάθω και μου φαίνεται πανέυκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pelagie

Νεοφερμένος

Η pelagie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμείς γράφουμε διαγώνισμα άυριο!!!!!:P :p :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Πως τα πηγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
πήρα ... 20! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Serious John

Νεοφερμένος

Ο Serious John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Χάλια..............:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι και εμενα περιπου τα ιδια μαθηματα με δυσκολευσαν!χ]
κλ μιλαμε στο διαγωνισμα...πολυ αγχος!
βασικα εγραψα καλα δεν λεω...δηλαδη τι καλα αριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
και εγω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
παιδακια εσας τι υλη σας εβαλαν για τις εξετασεις?? εμας 25 μαθηματα...δλδ ακριβως τα μισα..δεν μπορουν να βαλλουν και λιγοτερα! παντως δεν το χαμε τελειωσει το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Λοιπον παιδια :
1 Μας έβαλε η καθηγήτρια να βρούμε λίγες πληροφορίες για την Ευρωπαίκη Ένωση και το πως προήλθε...
2 Επίσης για τις αμφικτιονίες...! Λιγα λογια για αυτές!!
3 ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ................!

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
2.Οι πόλεις που βρίσκονταν γύρω από ένα ιερό συγκροτούσαν ενώσεις, με σκοπό να ρυθμίζουν θέματα που σχετίζονταν με τη λειτουργία και την ασφάλεια του. Οι ενώσεις αυτές ονομάζονταν αμφικτιονίες. Η πιο γνωστή ήταν η αμφικτιονία των Δελφών. Κάθε πόλη συμμετείχε στην ένωση με δύο αντιπροσώπους, οι οποίοι συνεδρίαζαν δύο φορές τον χρόνο. Τα θέματα που συζητούσαν αφορούσαν όχι μόνο το ιερό, αλλά και εκδηλώσεις της κοινωνικής ζωής. Μια απόφαση μάλιστα, όπως αυτή που έλεγε ότι η στέρηση νερού για οποιονδήποτε λόγο από μια πόλη αποτελεί πράξη ιεροσυλίας, θεωρείται και σήμερα ως πολύ προοδευτική. Γενικά, οι αποφάσεις των αμφικτιονιών ήταν σεβαστές από όλους.Οι Αμφικτιονίες εργάστηκαν για την πολιτική ενότητα των ελληνικών πόλεων, δυνάμωσαν τον εθνισμό των Ελλήνων και άμβλυναν τους μεταξύ τους πολιτικούς ανταγωνισμούς. Είναι δε αξιοσημείωτο ότι το πνεύμα συνεργασίας και διαιτησίας που τις χαρακτήριζε το συναντά κανείς στο σκεπτικό της συγκρότησης σύγχρονων διεθνών οργανισμών, όπως είναι το Δικαστήριο της Χάγης και ιδιαίτερα η Κοινωνία Των Εθνών (Κ.Τ.Ε.) και ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (Ο.Η.Ε.)
1.για την ευρωπαικη ενωση δες εδω......https://europa.eu/abc/history/index_el.htm
3.με βαση τα παραπανω αναφερσου στους σκοπους του καθενος,τις αναγκες που ειχαν να εξυπηρετησουν και τις διαφορες οσον αφορα τη χρησιμοτητα και τον τομεα εφαρμογης τους.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ευχαριστώ makis07
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Εχω μια απορία: Γιατι ο ανθρωπισμος των αρχαιων ελληνων δεν εφτασε στη τελειωτικη του μορφη παρά την ραγδαία πολιτισμική πρόοδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με τις πηγές στην ιστορία τι παίζει? Είμαι απόφοιτος και θα δώσω πανελλήνιες φέτος όμως με την ιστορία δεν βγάζω άκρη. Για την ακρίβεια έχω βγάλει την ύλη όμως με τις πηγές δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω. Μου έχουν πει τέσσερις διαφορετικούς τρόπους σχετικά με το πως πρέπει να γράψω στα θέματα Γ και Δ, σε άλλους πως πρέπει να διαβάσω υποχρεωτικά τα κίτρινα πλαίσια ή να διαβάσω πηγές από εφημερίδες, βιβλία κλπ και σε άλλους τρόπους πως απλά συνδυάζω όσα διάβασα από το βιβλίο με το κείμενο που θα μου δοθεί στις πανελλήνιες. Τι ισχύει από όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
φάση yolo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top