Mittelstufe (C1)

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καταρχάς θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στη Γερμανία μπορεί κάποιος να μάθει τη γλώσσα πιο γρήγορα, το οποίο ναι προφανώς είναι πάρα πολύ σημαντικό. Παράλληλα όμως υπάρχει το οικονομικό θέμα,μιλάμε για πάρα πολλά έξοδα και απ'ό,τι ακούω τα δίδακτρα στα φροντιστήρια και τα εξέταστρα για τα διπλώματα είναι πιο ακριβά. Εκτός αν βρεις δουλειά εκεί, στην περίπτωση αυτή όμως δεν θα έχεις απεριόριστο ελεύθερο χρόνο να τελειοποιήσεις τη γλώσσα οπότε και πάλι θα χρειαστείς κάποιο χρονικό διάστημα.

Όσο για το άλλο που λες, ότι μόνο με ένα B2 δεν καταλαβαίνεις και πάρα πολλά αν πας Γερμανία ναι και σε αυτό συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εξαρτάται σε πιο κρατίδιο είσαι. Στην κάτω Σαξωνία που είμαι εγώ, μόλις πριν από λίγες μέρες κάνανε αύξηση 80 ευρώ στα δίδακτρα, πληρώνω γενικά για το C1 585€, 200 ώρες μετρημένες στο χέρι. Διάρκεια περίπου 4,5 μήνες. Ο καθηγητής κοιτάζει πάντα το ρολόι, όπως και παλιότερα που είχα πάει για κάτι μαθήματα Β1 στο Volkshochschule η καθηγήτρια κοίταζε πάντα την ώρα. Μακάρι να είχαμε το σύστημα Ελλάδας και εδώ, τα παιδιά στην Ελλάδα πραγματικά μαθαίνουν γράμματα και όχι να κοιτάζουν την τσέπη τους. Θυμάμαι Αθήνα που έδινα το Β2 στα Αγγλικά, η καθηγήτρια είχε βάλει και κάποια έξτρα μαθήματα τα ΣΚ χωρίς χρέωση βέβαια. Αλλά αγγλικά είχαμε πραγματικά μάθει.

Τα εξέταστρα στην Γερμανία είναι φθηνότερα από την Ελλάδα. Λογικό είναι. Για το Β2 πλήρωσα 130€, ενώ Ελλάδα νομίζω κάνει από 180 έως 200€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ναι αλλά γιαί οι Γερμανοί μιλάνε καλύτερα αγγλικά από τους Έλληνες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ναι αλλά γιατί οι Γερμανοί μιλάνε καλύτερα αγγλικά από τους Έλληνες;;

Μέχρις ενός σημείου μοιάζουν τα Γερμανικά με τα Αγγλικά, υπάρχουν αρκετές παρεμφερείς λέξεις, λέξεις με κοινή λατινική προέλευση κλπ. Οπότε λογικό να έχουν μεγαλύτερη εξοικείωση οι Γερμανοί.

Επίσης στην εκπαίδευσή τους στο δημόσιο σχολείο οι Γερμανοί απ' ό,τι έχω ακούσει, κάνουν περισσότερες ώρες Αγγλικά. Δεν ξέρω αν κάνουν φροντιστήρια όπως εδώ, πάντως στο σχολείο τα διδάσκονται συστηματικά.

Απ'την άλλη βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει απόλυτα η γενίκευση ότι οι Γερμανοί μιλάνε καλύτερα αγγλικά από τους Έλληνες. Γενικά οι νεότερες γενιές των Ελλήνων λόγω των φροντιστηρίων, όπως και με ταινίες, σειρές που βλέπουν, τραγούδια κλπ έχουν μια εξοικείωση με την Αγγλική γλώσσα. Επίσης αν πας Γερμανία για διακοπές ή δουλειά ή σπουδές χωρίς να γνωρίζεις Γερμανικά δεν είναι δεδομένο ότι θα μπορέσεις να συνεννοηθείς με όλους στα Αγγλικά, ειδικά με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ναι αλλά γιαί οι Γερμανοί μιλάνε καλύτερα αγγλικά από τους Έλληνες;;


Το αντίθετο δεν ισχύει, άσε που έχουν φτιάξει και καινούργια γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν για να επανέρθω στο θέμα, οι Γερμανοί μιλούν τα πιο χειρότερα αγγλικά μαζί με τους Γάλλους, οι Γερμανοί μπερδεύονται λόγω συσχετισμών της γλώσσας, μετά εκφράζουν τις λέξεις στα Γερμανικά τα Γουιντοος για παράδειγμα τα λένε Βιντοος. Όταν μιλάνε κάποιος λέξεις στα αγγλικά είναι να κλαις από τα γέλια. Τους λέω να ξαναεπαναλάβουν τον τίτλο της ταινίας, μου το ξαναλένε και πραγματικά προσπαθώ να συγκεντρωθώ να δω τι πραγματικά θέλουν να πουν. Μόνο αναμεταξύ τους καταλαβαίνουν τι λένε. Μετά μου εξηγούν λίγο την ταινία και τότε καταλαβαίνω ποια λένε. Ίσως στο νότο, που εκφράζουν το "Ρώ" να είναι πιο καλύτερα. Άκουσα άτομα να μιλάνε στο Νότο αγγλικά και πράγματι τα μιλάνε αρκετά πιο καλύτερα.

Δεύτερον οι Γερμανοί δεν βλέπουν ταινίες όπως στην Ελλάδα με υπότιτλους ή και μη. Τις βλέπουν απόλυτα μεταγλωττισμένες με γερμανικές φωνές. Πολύ καλά Γερμανικά λόγω τουρισμού ξέρουν μόνο στο Βερολίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top