Πληροφορίες για την ζωή σε Γερμανία και Αυστρία

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλημέρα! Φέτος το καλοκαίρι θα μεταναστεύσω στην Αυστρία. Ανοίγω αυτό το θέμα έτσι ώστε να αντλήσω πληροφορίες για την ζωή (εκπαίδευση, ελεύθερος χρόνος, συνήθειες κλπ.) στην Γερμανία και την Αυστρία. Όλες οι πληροφορίες ευπρόσδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι πολύ γενικό το θέμα. Εξαρτάται από την εκάστοτε περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Τότε μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για γενικά την Αυστρία και την Γερμανία; Τουλάχιστον, αν θέλεις απάντα σε αυτήν την ερώτηση: "Τα σχολεία στην Γερμανία και την Αυστρία είναι μεγάλα;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Για Γερμανία δεν ξέρω να σου πω. Για Αυστρία επειδή έχω μια φίλη που εργάζεται σε σχολείο εκεί (Βιέννη) έχω ακούσει τα χειρότερα. Χάλια καιρός, χάλια κοινωνική ζωή, οι Αυστριακοί είναι περίεργοι και μίζεροι, γενικά δεν της αρέσει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Για Γερμανία δεν ξέρω να σου πω. Για Αυστρία επειδή έχω μια φίλη που εργάζεται σε σχολείο εκεί (Βιέννη) έχω ακούσει τα χειρότερα. Χάλια καιρός, χάλια κοινωνική ζωή, οι Αυστριακοί είναι περίεργοι και μίζεροι, γενικά δεν της αρέσει καθόλου.

Κακά τα νέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για Γερμανία δεν ξέρω να σου πω. Για Αυστρία επειδή έχω μια φίλη που εργάζεται σε σχολείο εκεί (Βιέννη) έχω ακούσει τα χειρότερα. Χάλια καιρός, χάλια κοινωνική ζωή, οι Αυστριακοί είναι περίεργοι και μίζεροι, γενικά δεν της αρέσει καθόλου.

Τα ίδια έχω ακούσει και εγώ από γνωστή μου.:worry:
Επίσης είναι πολύ ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Για Αυστρία δεν ξέρω,αλλά πέρσι πήγα Γερμανία με το σχολείο μου και μίλησα με αρκετούς Γερμανούς.Οι Γερμανοί είναι πράγματι λίγο κρύοι αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις!Η νέα γεννιά είναι πολύ φιλόξενοι και πιάνεις εύκολα κουβέντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως για Αυστρια δεν ξερω.... Για το εκπαιδευτικο δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια.. Το φαγητο τους με τρελαινει:P
Wiener SchnizelSacher Torte...
Επισης πρεπει να ειναι πολυ ωραια το χειμωνα απο οτι εχω ακουσει απο καποιους που ειναι μεν απο την Αυστρια αλλα κατοικουν στο χωριο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Έχω ζήσει Γερμανία για 4 χρόνια, οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες. Αξιοκρατία, καθαριότητα, σεβασμός στο περιβάλλον και στον συνάνθρωπο, πολιτισμός. Επίσης έχει πάρα πολλά πάρκα και προσφέρεται για εκδρομές, πολύ ωραία χώρα. Γενικά στις πιο μικρές πόλεις η ζωή πολύ ήσυχη όχι για πολλά πολλά (εξόδους, ξενύχτια κτλπ) αλλά εκεί εκτιμάς άλλα πράγματα και οι Γερμανίδες είναι πολύ ακομπλεξάριστες και ειλικρινείς, πολύ εύκολες οι γνωριμίες...

Για το εκπαιδευτικό σύστημα δεν το συζητώ πάρα πολύ καλό, στην Γερμανία πήγαινα σα μαθητής κολυμβητήριο 2 φορές την εβδομάδα μεγάλο βάρος δίνουν στην μουσική, ζωγραφική κτλπ. θυμάμαι μέχρι ...ψωμί μας μαθαίνανε να φτιάχνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αυστρια-Γερμανια δεν εντοπιζεις πολλες διαφορες, οι Αυστριακοι δειχνουν σαν αριστοκρατες Γερμανοι, αλλα οι Γερμανοι εχουν καλυτερα αυτοκινητα. Η Βιεννη ειναι κατα την αποψη μου η καλυτερη πολη του Γερμανοφωνου κοσμου, πολυ μπροστα απο το χιπικο Βερολινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γερμανία πρέπει να είναι καλά και από οικονομικής απόψεως.Ο πατέρας μου έχει έναν φίλο που έμενε Γερμανία για κάμποσα χρόνια,ήταν βυρσοδέψης (αν δεν κάνω λάθος) και μας έχει πει τα καλύτερα για Γερμανία.Εκεί λέει έβγαζε τρελά λεφτά,νοίκιαζαν ένα μεγάλο σπίτι,η γυναίκα του δε χρειαζόταν να δουλέψει και εκεί γενικά εκτιμούν τη χειρονακτική εργασία.Απ'ότι λέει,μετάνιωσε που γύρισε Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω ζήσει Γερμανία για 4 χρόνια, οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες. Αξιοκρατία, καθαριότητα, σεβασμός στο περιβάλλον και στον συνάνθρωπο, πολιτισμός. Επίσης έχει πάρα πολλά πάρκα και προσφέρεται για εκδρομές, πολύ ωραία χώρα. Γενικά στις πιο μικρές πόλεις η ζωή πολύ ήσυχη όχι για πολλά πολλά (εξόδους, ξενύχτια κτλπ) αλλά εκεί εκτιμάς άλλα πράγματα και οι Γερμανίδες είναι πολύ ακομπλεξάριστες και ειλικρινείς, πολύ εύκολες οι γνωριμίες...

Για το εκπαιδευτικό σύστημα δεν το συζητώ πάρα πολύ καλό, στην Γερμανία πήγαινα σα μαθητής κολυμβητήριο 2 φορές την εβδομάδα μεγάλο βάρος δίνουν στην μουσική, ζωγραφική κτλπ. θυμάμαι μέχρι ...ψωμί μας μαθαίνανε να φτιάχνουμε.
Οντως! Αυτο με το κολυμβητηριο! Επισης πολυ καλα τα AG καθως ο καθενας μπορει να εκφραστει και να γεμισει τις ωρες του με οτι τον ευχαριστει... Οι γερμανοι ειναι πειθαρχημενοι και σεβονται την πολιτισμικη περιουσια τους, συντηρουν τα αξιοθεατα τους και τα εχουν κανει σαν να χτιστηκαν χθες! Επισης, δινουν μεγαλη εμφαση σε σπορ και τεχνες ( βλ. σχολη καλων τεχνων του Μοναχου). Τελος, ειναι πολυ καλος τοπος για σπουδες μιας και πολλα πανεπιστημια της ειναι στα τοπ παγκοσμιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οντως! Αυτο με το κολυμβητηριο! Επισης πολυ καλα τα AG καθως ο καθενας μπορει να εκφραστει και να γεμισει τις ωρες του με οτι τον ευχαριστει... Οι γερμανοι ειναι πειθαρχημενοι και σεβονται την πολιτισμικη περιουσια τους, συντηρουν τα αξιοθεατα τους και τα εχουν κανει σαν να χτιστηκαν χθες! Επισης, δινουν μεγαλη εμφαση σε σπορ και τεχνες ( βλ. σχολη καλων τεχνων του Μοναχου). Τελος, ειναι πολυ καλος τοπος για σπουδες μιας και πολλα πανεπιστημια της ειναι στα τοπ παγκοσμιως.

Για σπουδές στη Γερμανία μπορείς να δεις εδώ:https://www.dw.de/top-stories/study-in-germany/s-8010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Για σπουδές στη Γερμανία μπορείς να δεις εδώ:https://www.dw.de/top-stories/study-in-germany/s-8010

Danke schön Panagiotis! :D
*Εχω αποφασισει και το πανεπιστημιο!: Ludwig Maximilians Universität München (LMU) :inlove:... Εχει ωραιο προγραμμα για Germanistik
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
*Εχω αποφασισει και το πανεπιστημιο!: Ludwig Maximilians Universität München (LMU) :inlove:... Εχει ωραιο προγραμμα για Germanistik

Γεια σας παιδιά,

έχω γεννηθεί και μεγαλώσει στη Γερμανία. Πράγματι, πολύ πειθαρχημένος λαός, η γερμανική πολιτεία δίνει πολύ περισσότερη έμφαση στην οργάνωση απ΄ ότι η ελληνική. Φυσικά και υπάρχουν κι εκεί γειτονιές οι οποίες μαστίζονται από εγκληματικότητα και οικονομική ανέχεια, όπως άλλωστε και σε όλες τις χώρες του κόσμου, αναπτυγμένες ή αναπτυσσόμενες. Η οικονομική αρωγή, όμως, που παρέχει το κράτος στους απόρους, είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο πολυάριθμοι μετανάστες απ΄ όλες τις χώρες του κόσμου επιλέγουν τη Γερμανία ως χώρα διαμονής.

Μιας και έγινε πριν αναφορά στην LMU München, θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου σχετικά με τα πανεπιστήμια και τη λειτουργία της γερμανικής αγοράς εργασίας και κοινωνίας. Το γερμανικό πανεπιστημιακό σύστημα όντως είναι εξαιρετικό από άποψη οργάνωσης και η υλικοτεχνική υποδομή εξίσου αξιόλογη. Όμως, σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν υπάρχει γερμανικό πανεπιστήμιο που να έχει καταλάβει μια από τις Top-10 θέσεις του CHE-Ranking(ή κάποιου άλλου παρόμοιου βεληνεκούς). Αλλά, σε αντίθεση με τις ΗΠΑ και τη Μεγάλη Βρετανία(στις οποίες βρίσκονται τα Τοp-10 πανεπιστήμια παγκοσμίως και, κατά κανόνα, οι πιο καλοπληρωμένες θέσεις σε αυτές τις χώρες προσφέρονται σε αποφοίτους Harvard, Yale, MIT, Oxford, Cambridge κ.ο.κ), στη Γερμανία το όνομα του πανεπιστημίου στο οποίο έχεις φοιτήσει διαδραματίζει ελάχιστο ρόλο στη μετέπειτα καριέρα ενός φοιτητή. Με την πρόσληψή του σε μία εταιρεία, η καριέρα ουσιαστικά ξεκινά από το μηδέν. Ένα πτυχείο από πανεπιστήμιο της Ivy-League εδώ είναι ουσιαστικά μηδενικής αξίας, κάθε άνοδος, κάθε προαγωγή πραγματοποιείται με κριτήριο τις δεξιότητες και τις ικανότητες του καθενός. Για παράδειγμα, ο Martin Winterkorn, επικεφαλής της Volkswagen και τα τελευταία χρόνια με διαφορά ο πιο καλοπληρωμένος μάνατζερ της Ευρώπης(εισέπραξε πέρυσι περίπου 17,5 εκατομμύρια ευρώ μέσα σε ένα χρόνο) σπούδασε... στο πανεπιστήμιο της Στουτγκάρδης(όχι και το πιο <<γκλαμουράτο>> όσον αφορά τα Rankings). Υπάρχουν επίσης πολλοί μάνατζερ που αποκομίζουν κέρδη του ύψους των εκατομμυρίων ευρώ και είναι απόφοιτοι Fachhochschule(το αντίστοιχο του Τ.Ε.Ι). Παραδείγματα: Joe Kaeser(Siemens), Herbert Hainer(Adidas).

Στα προαναφερόμενα, τα οποία πιστοποιούν, κατά την άποψή μου, την ύπαρξη αξιοκρατίας(όχι απόλυτης βέβαια, αυτή δεν υπάρχει πουθενά), πιστεύω πως οφείλεται η ισχυρή οικονομία της χώρας(ή, τουλάχιστον, το γεγονός ότι δε σκάει η μια οικονομική φούσκα μετά την άλλη, όπως π.χ. στις ΗΠΑ). Θα συνιστούσα στον καθένα να επιδιώξει μια επαγγελματική καριέρα στη Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Με την πρόσληψή του σε μία εταιρεία, η καριέρα ουσιαστικά ξεκινά από το μηδέν. Ένα πτυχείο από πανεπιστήμιο της Ivy-League εδώ είναι ουσιαστικά μηδενικής αξίας, κάθε άνοδος, κάθε προαγωγή πραγματοποιείται με κριτήριο τις δεξιότητες και τις ικανότητες του καθενός. Για παράδειγμα, ο Martin Winterkorn, επικεφαλής της Volkswagen και τα τελευταία χρόνια με διαφορά ο πιο καλοπληρωμένος μάνατζερ της Ευρώπης(εισέπραξε πέρυσι περίπου 17,5 εκατομμύρια ευρώ μέσα σε ένα χρόνο) σπούδασε... στο πανεπιστήμιο της Στουτγκάρδης(όχι και το πιο <<γκλαμουράτο>> όσον αφορά τα Rankings). Υπάρχουν επίσης πολλοί μάνατζερ που αποκομίζουν κέρδη του ύψους των εκατομμυρίων ευρώ και είναι απόφοιτοι Fachhochschule(το αντίστοιχο του Τ.Ε.Ι). Παραδείγματα: Joe Kaeser(Siemens), Herbert Hainer(Adidas).
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες γιατί έρχεται σε αντίθεση με την τάση που επικρατεί στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες γιατί έρχεται σε αντίθεση με την τάση που επικρατεί στην Ελλάδα.
Για την Ελλάδα δεν μπορώ να σου πω πολλά, δεν έχω ζήσει πολλά χρόνια εκεί:P... Απ΄ όσα έχω ακούσει πάντως, και στην Ελλάδα μπορεί ένα πτυχείο πανεπιστημίου να μη σου χρησιμεύσει σε πολλά πράγματα, αν δεν έχεις ... μέσον:redface:...
Δε θέλω να πω βέβαια ότι στη Γερμανία επικρατεί πλήρης αξιοκρατία, αυτό δεν υπάρχει σε καμία χώρα στον κόσμο. Αλλά σίγουρα πιστεύω πως το σύστημα προωθεί τους άξιους σε μεγαλύτερο βαθμό απ΄ ότι στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Στην Ελλάδα η τάση είναι να κάνουν όλοι μεταπτυχιακά και γενικότερα υψηλές σπουδές και μετά να περιμένουν μπαίνοντας σε μια δουλειά να πάρουν μια θέση ανάλογη με τα προσόντα τους, δηλαδή να μην ξεκινήσουν από το μηδέν. Αυτό εννοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top