Λογισμικό Φυσικής

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προγραμμα που εχει φτιαξει φυσικος του σχολειου μου για εφαρμογες της Φυσικης. Δεν ξερω βεβαια να το λειτουργω εντελως, δεν εχω ασχοληθει πολυ, αλλα σιγουρα οι μεγαλυτεροι εχετε τη γνωστικη βαση.

https://www.geocities.com/~vsp_sydney

Γιωργο σε παρακαλω μεταφερε το στο εκπαιδευτικο λογισμικο, γιατι μου βγαζει οτι δεν εχω δικαιωμα δημιουργιας thread εκει! Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Νομίζω ταιριάζει περισσότερο στο "Εκπαιδευτικό Λογισμικό", στείλε PM στον Πέτρο να το ποστάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Για να υποβληθεί ένα θέμα στο "Εκπαιδευτικό λογισμικό" πρέπει να αναφέρεται σε ένα πρόγραμμα για το οποίο να υπάρχει (στο post) μια περιληπτική περιγραφή του τι είναι και τι δυνατότητες προσφέρει, screenshots, πληροφορίες διαθεσιμότητας κ.α. (δείτε τα υπάρχοντα).

Μπορείτε να μου στέλνετε σε PM τα προγράμματα που θέλετε να προτείνετε (κατά προτίμηση δωρεάν και όχι εμπορικά) και όταν βρίσκω χρόνο να τα ψάχνω και αν είναι να τα περνάω στο εν λόγω section. :iagree:
(φυσικά στην τελική φάση αναφέρεται και το όνομα του μέλους που πρότεινε το πρόγραμμα :iagree: )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δυστυχως οπως ειπα δεν ειμαι σε θεση να αναλυσω τη χρησιμοτητα του προγραμματος, γιατι επεκτεινεται και σε μεγαλυτερο επιπεδο. Το συγκεκριμενο λογισμικο ειναι δωρεαν, με προυποθεση δωρεαν register στην ιστοσελιδα, για να ειναι νομιμη η χρηση του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Γεια σας!
Ψαχνω καποια προγραμματα να μπορω να σχεδιαζω διαφορα σχηματα σχετικα με Φυσικη.
Απο ελατηρια,κεκλιμενα επιπεδα,σωμα που του ασκουνται δυναμεις,μεχρι και αντιστασεις,πυκνωτες κλπ.
Προφανως με ενδιαφερει για εκπαιδευτικους σκοπους και εχω ηδη ψαξει και δεν με καλυπτει η σχεδιαση του office.
Μπορειτε να προτεινετε προγραμματα και για windows και για Linux.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχεις κοιτάξει κάτι σε Dia ή Microsoft Visio;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι,δυτυχως δεν μου κανουν...
Ψαχνω κατι καλυτερο.
Ευχαριστω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δοκίμασε και το ΧFig (ή winfig σε windows)
https://www.xfig.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ευχαριστω,δεν το ηξερα.Το εγκατεστησα αλλα ειδα οτι εχει λιγες επιλογες.
Βρηκα και το Step. Αν εχεις KDE4 υπαρχει διαθεσιμο στα repos. Καλουτσικο φαινεται.κανει και simulations!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ωραίο φαίνεται το Step! Καλό είναι να το δούνε και οι άλλοι!
Δεν χρειάζεται να τρέχεις kde4.

Στο ubuntu μπαίνει ως:

Code:
$ sudo apt-get install step-kde4
και το τρέχεις μετά (απο τερματικό πχ ή φτιάχνοντας ικονίδιο)

Code:
/usr/lib/kde4/bin/step
απο όποιο περιβάλλον θες.

Πρέπει να το δούνε και άλλοι. Μιας και το βρήκες βάλτο στην ενότητα λογισμικού.

Εdit: Είναι απίστευτο. Ένωσα ένα κουτί με δυο ελατήρια, και μετα μετακίνησα τον κύβο και σχημάτισε αμέσως την συνισταμένη δύναμη των ελατηρίων. Επίσης όταν παγώνει το simulation σου δείχνει την και την ταχύτητα που έχει εκείνη τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εννοουσα οτι θελει kde4 libs.
Καλο είναι!Το ψάχνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top