TOEIC

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για χρήση στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Για Ελλάδα...
Ωστόσο αν γνωρίζετε και για εξωτερικό, δεν θα με πείραζε να μάθω τι ισχύει και σε αυτήν την περίπτωση (πιθανόν για μελλοντική χρήση). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για Ελλάδα, βάζεις το σκορ σου και σε παρένθεση Γ1 ή C1 ή Advanced.

Για εξωτερικό, κατ' αρχήν δεν χρησιμοποιείς Europass.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παρακαλώ! Είδα την ερώτησή σου, πριν τη σβήσεις. Δεν ξέρω γιατί την έσβησες, πάντως αν αλλάξεις γνώμη και αποφασίσεις ότι θέλεις απάντηση στο ερώτημά σου για την αναγνώριση του TOEIC στο εξωτερικό, εδώ είμαστε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ναι έσβησα την ερώτησή μου επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να πω χαζομάρα, εφόσον ήδη προαναφέρθηκαν σχετικές πληροφορίες επί του θέματος σε προηγούμενες σελίδες... Παρόλα αυτά επειδή ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος για το τι ισχύει τελικά, θα ήθελα να μάθω τι αναγνώριση έχει το TOEIC με το δικό μου σκορ στο εξωτερικό (σε περίπτωση που το χρειαστώ στο μέλλον) από κάποιον που τα ξέρει καλύτερα. :)


EDIT:
Ας αναφέρω πιο αναλυτικά τι με προβληματίζει. Σύμφωνα με μια έρευνα της ETS, η συνιστώμενη βαθμολογία για το επίπεδο C1 είναι 490 για το listening και 455 για το reading (δηλ. συνολικά 945). Εγώ πήρα 490 στο listening και 430 στο reading (σύνολο 920). Επομένως που κατατάσσομαι σύμφωνα με το CEFR, B2 ή C1;

Βέβαια στο τέλος της έρευνας αναφέρεται ότι αυτές οι βαθμολογίες είναι απλώς αυτές που συνιστά η ETS και δεν τις επιβάλλει αυστηρά. Αλλά φαντάζομαι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτές θα είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις, αφού προτείνονται από την ίδια την ETS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις συστάσεις της ETS, εσύ βρίσκεσαι στο άνω άκρο του Β2.

Το θέμα με τα διαβαθμισμένα τεστ όπως είναι το TOEIC ή το IELTS είναι πως παρότι υπάρχει μια σύσταση από τους διοργανωτές του τεστ ως προς το επίπεδο που αντιπροσωπεύει το κάθε σκορ, είναι ελεύθερος ο κάθε εργοδότης να ζητήσει το σκορ που πιστεύει ότι είναι το πιο κατάλληλο για τις ανάγκες του ακόμα και στις επιμέρους ενότητες, και συνεπώς να αναγνωρίσει το αποτέλεσμα του τεστ κατά το δοκούν.

Έτσι εξηγείται πώς ο ΑΣΕΠ έχει αναγνωρίσει τα σκορ που έχει αναγνωρίσει στο TOEIC, προφανώς οι απαιτήσεις που έχει το δημόσιο από τους υπαλλήλους του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές...

Τώρα τι είναι πιθανό να συμβεί στο εξωτερικό αν θελήσεις κάποτε να χρησιμοποιήσεις το σκορ του TOEIC ως αποδεικτικό γνώσης των αγγλικών? Δύο είναι τα πιθανά σενάρια. Πρώτον να ακολουθήσουν τις κατευθυντήριες γραμμές του ETS (οπότε το χαρτί σου αναγνωρίζεται ως ένα καλό B2) και δεύτερον να θέσουν οι ίδιοι τα σκορ που θέλουν αναλόγως με τις απαιτήσεις της δουλειάς. Π.χ. σε μια δουλειά που έχει πολύ μπλα-μπλα μπορεί να ζητάνε υψηλό σκορ στο listening και χαμηλότερο στο reading, ενώ σε μια δουλειά που είναι περισσότερο γραφική, το αντίστροφο.

Στην πράξη, αν σκοπεύεις να εργαστείς στο εξωτερικό κάνοντας καριέρα (όχι να πας να δουλέψεις σερβιτόρος) το TOEIC δεν σε καλύπτει κυρίως από πλευράς γνώσεων. Θα χρειαστείς υψηλότερο επίπεδο αγγλικών και να δουλέψεις περισσότερο την παραγωγή λόγου, προφορική και γραπτή, ώστε να μπορείς να σταθείς αρχικά σε μια συνέντευξη και στη συνέχεια στη δουλειά σου.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αλλά ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να μην δεχτούν το TOEIC ή οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ως αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, και να ζητήσουν νέα, πιο πρόσφατη εξέταση. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν το πιστοποιητικό λήγει ή όχι, αλλά είναι μια απαίτηση που μπορεί κάλλιστα να προβάλλει ο κάθε εργοδότης για δικούς του λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omicron

Νεοφερμένος

Ο Omicron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληρέστατη απάντηση (η οποία πιστεύω θα ξεκαθαρίσει και τις πιθανές απορίες άλλων αναγνωστών).

Είμαι 23 χρονών και πρόσφατα τελείωσα σχολή από ΤΕΙ, οπότε είπα να πάρω το TOEIC που βγαίνει και γρήγορα για να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας. Προς το παρόν θα έχω αυτό, και αν είναι να στραφώ προς το εξωτερικό θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα ;)

Αν θέλεις τη γνώμη μου, στην εύρεση εργασίας μόνο το Proficiency βοηθάει. Στο εξωτερικό το πιθανότερο είναι πως δεν θα σου ζητήσουν κάποια πιστοποίηση (εξαρτάται από τη χώρα βέβαια) αλλά αυτό που θα μετρήσει είναι η ικανότητα ομιλίας και χειρισμού της γλώσσας.

Πολλές φορές η αναζήτησης εργασίας στο εξωτερικό ξεκινάει με τηλεφωνική συνέντευξη, που για πολλούς είναι αξεπέραστο εμπόδιο, κι ας έχουν όλα τα απαραίτητα "χαρτιά". Σκέψου αν και πώς θα μπορούσες να σταθείς σε μια τέτοια περίπτωση και πράξε αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conk

Νεοφερμένος

Ο conk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα εχω ξεκινήσει προετοιμασία για toeic. Με δυσκολεύει αρκετά το listening τι μου προτείνετε να κανω για να κατανοώ πιο εύκολα οτι ακούω; και κατι άλλο υπάρχει καποιος που το εχει δωσει να μας πει εντυπώσεις και επίπεδο δυσκολίας; ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stergios191919

Νεοφερμένος

Ο stergios191919 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Άκουσε όσο το δυνατόν περισσότερο αυθεντικό υλικό στο επίπεδό σου. Το πιο σημαντικό είναι να καταλαβαίνεις αυτό που ακούς. Αν εισαι Β2-C1 τότε μπορείς να παρακολουθείς αμερικάνικες σειρές (στην αρχή με υπότιτλους ίσως, αργότερα χωρίς).
Είχα το ίδιο πρόβλημα κάποτε... Μετά από μερικές σεζον το αυτί σου συνηθίζει στην προφορά. ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Άκου και άκου ξανά και ξανά τις ακουστικές ασκήσεις από το βιβλίο που κάνεις, παρακολουθώντας παράλληλα και τα transcript. Ό,τι δεν καταλαβαίνεις όταν το διαβάσεις δεν θα το καταλάβεις ούτε όταν το ακούς, συνεπώς αν έχεις άγνωστες λέξεις ή απορίες, λύστες πριν ακούσεις την άσκηση δεύτερη φορά. Οι αμερικάνικες σειρές δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσουν για το TOEIC γιατί η θεματολογία του είναι πολύ συγκεκριμένη, πάντως κακό δεν θα κάνουν. Το επίπεδο δυσκολίας είναι μεικτό, με ερωτήσεις διαφορετικής δυσκολίας. Σε γενικές γραμμές είναι δυσκολάκι αλλά περισσότερο δημιουργεί προβλήματα το reading, όχι το listening.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwstasGav

Νεοφερμένος

Ο KwstasGav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι αποφοιτος απο ιεκ βοηθος εργοθεραπειας και σκοπευω να παω αγγλια για εργασια. Θελω ενα πτυχιο στα αγγλικα τυπου IELTS general ή TOEIC. ποιο πιστευετε θα ηταν πιο χρησιμο στην περιπτωση αυτη? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι αποφοιτος απο ιεκ βοηθος εργοθεραπειας και σκοπευω να παω αγγλια για εργασια. Θελω ενα πτυχιο στα αγγλικα τυπου IELTS general ή TOEIC. ποιο πιστευετε θα ηταν πιο χρησιμο στην περιπτωση αυτη? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

έχοντας δώσει το toeic στο λύκειο όμως το θεωρώ ένα καλό πτυχίο που όμως πιστοποιεί το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι αποφοιτος απο ιεκ βοηθος εργοθεραπειας και σκοπευω να παω αγγλια για εργασια. Θελω ενα πτυχιο στα αγγλικα τυπου IELTS general ή TOEIC. ποιο πιστευετε θα ηταν πιο χρησιμο στην περιπτωση αυτη? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Καλησπερα σου. Να σε ρωτησω κατι ασχετο;ως βοηθος βρηκες δουλεια στο αντικειμενο η οχι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top