Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
To ΦΕΚ αυτό γράφει ότι όσοι έχουν κάνει αίτηση από 26/3/2014 έως και τη δημοσίευση της παρούσας απόφασης και διαθέτουν πιστοποίηση C2 υπάγονται σε μεταβατική ρύθμιση, και θα λάβουν επάρκεια με την προϋπόθεση της επιτυχούς παρακολούθησης Προγράμματος Διδακτικής Ξένων Γλωσσών ίσο με 30 CTS που διοργανώνεται από Πανεπιστήμιο της ημεδαπής.

Μήπως ξέρει κανείς πιο συγκεκριμένα ένα τέτοιο πρόγραμμα πόσα εξάμηνα διαρκεί, αν μπορεί να παρακολουθηθεί εξ αποστάσεως και πολύ αδρά ποιες οι προϋποθέσεις εγγραφής σε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γνωριζει κανείς τι ισχύει αυτή την περίοδο για το παραπάνω θέμα ? μια φίλη μου που δεν έχει δυνατότητα για σπουδές σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη ( για αγγλική φιλολογία ) σκέφτεται την επαρκεια για proficiency αλλά με όλο αυτό το μπέρδεμα που γίνεται δεν ξέρει αν ισχύει ακόμα... Πρόκειται να καταργηθεί η ακόμα δεν έχουν αποφασίσει οριστικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωριζει κανείς τι ισχύει αυτή την περίοδο για το παραπάνω θέμα ? μια φίλη μου που δεν έχει δυνατότητα για σπουδές σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη ( για αγγλική φιλολογία ) σκέφτεται την επαρκεια για proficiency αλλά με όλο αυτό το μπέρδεμα που γίνεται δεν ξέρει αν ισχύει ακόμα... Πρόκειται να καταργηθεί η ακόμα δεν έχουν αποφασίσει οριστικά ?

΄Εχει ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα από την αρχή του χρόνου με υπουργική απόφαση που έχει δημοσιευτεί στο ΦΕΚ που αναφέρεται παραπάνω. Δεν χορηγείται πλέον επάρκεια στους κατόχους proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Υπάρχει άλλος τρόπος? πχ κάποιο κολέγιο η κάτι που μπορεί να κάνει για αγγλική φιλολογία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Argiro97

Νεοφερμένος

Η Argiro97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας!:) ειμαι φοιτήτρια και θέλοντας να επιβαρυνω λιγότερο τους δικούς μου σχετικά με τα έξοδα μου,αποφασισα να κανω ιδιαιτερα μαθηματα αγγλικων,γιατι μου αρεσει πολυ ως γλωσσα και την γνωρίζω αρκετά καλα.Σχετικά με τα πτυχια,εχω το proficiency του Μichigan.Πρέπει να έχω κάποια άδεια?Τι συμβαίνει σχετικά με την επάρκεια? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως έχει καταργηθεί και νόμιμα δεν μπορεις να διδάξεις με proficiency πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χορηγείται πλέον επάρκεια διδασκαλίας στους κατόχους proficiency. Δες το θέμα "Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών" για να ενημερωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Εγκριση προγραμμάτων Διδακτικής Ξένων Γλωσσών ίσων με 30 ECTS για τη χορήγηση επάρκειας για τη διδασκαλία ξένων γλωσσών σε Κέντρα Ξένων Γλωσσών.
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuQyxTHAhHV8mq59n-s_ycRYJn9g_63wGvXChx_CNdSth
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...Iuf0f308fIQ8EhFaExDS0xXymU_ZLaVO1nilv6DDCVQnt

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/6Γ874653ΠΣ-ΘΣΓ.pdf

Να τονίσουμε ότι τα παραπάνω αφορούν μόνο στις περιπτώσεις της παρακάτω υπουργικής απόφασης (δεν ισχύουν για όλους) https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IuTUpd70xry3fi6_T6DHwlNh_4Z9lVvwTOEFTJWLQjSW_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
"1. Το πρόγραμμα απευθύνεται, αποκλειστικά και μόνο, σε όσους κατέθεσαν αίτηση για χορήγηση επάρκειας, από 26-03-2014 (ημερομηνία έκδοσης του ν. 4250/2014) έως και 8-2-2017"

Δηλαδή κάποιος που εμπίπτει στις κατηγορίες αλλά δεν είχε καταθέσει αίτηση για χορήγηση επάρκειας, αποκλείεται δια παντός; Δεν βλέπω κάτι σχετικό αλλά μπορεί να χάθηκα κάπου στις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"1. Το πρόγραμμα απευθύνεται, αποκλειστικά και μόνο, σε όσους κατέθεσαν αίτηση για χορήγηση επάρκειας, από 26-03-2014 (ημερομηνία έκδοσης του ν. 4250/2014) έως και 8-2-2017"

Δηλαδή κάποιος που εμπίπτει στις κατηγορίες αλλά δεν είχε καταθέσει αίτηση για χορήγηση επάρκειας, αποκλείεται δια παντός; Δεν βλέπω κάτι σχετικό αλλά μπορεί να χάθηκα κάπου στις πληροφορίες.

Τα προγράμματα που θα προσφερθούν προς το παρόν στα Πανεπιστήμια Αθήνας και Θεσσαλονίκης αφορούν μόνο αυτούς που κατείχαν C2 και είχαν υποβάλλει αίτηση επάρκειας το αναφερόμενο χρονικό διάστημα. Για τις υπόλοιπες κατηγορίες που αναφέρονται στην Υπουργική Απόφαση που ορίζει τα κριτήρια χορήγησης επάρκειας όπως τροποποιήθηκε με την Υπουργική Απόφαση https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...Mtce6G4VkZv3lOuMYpj9RKPDkYmip1CilqaELIfX2eXw9 θα ακολουθήσουν άλλες ανακοινώσεις. Οι ενδιαφερόμενοι αυτών των κατηγοριών, όταν δημιουργηθούν τα ανάλογα προγράμματα, θα καταθέσουν σχετική αίτηση εντός της προθεσμίας που θα ορίσουν τα Πανεπιστήμια που θα αναλάβουν την υλοποίησή τους (δεν θα πρέπει να είχαν υποβάλλει αίτηση νωρίτερα). Αυτό αναφέρεται και στην Υπουργική Απόφαση έγκρισης σχετικού προγράμματος του Πανεπιστημίου Θράκης (δες ανάρτηση 328) που απευθύνεται μόνο στους πτυχιούχους του τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top