Προετοιμασία για Proficiency

ThoMas7

Νεοφερμένος

Ο ThoMas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Επειδή σε λίγο καιρό δίνω για το ΕCPE θέλω να βρω μερικά practice tests, για να εξασκηθώ και να ανεβώ λιγάκι καθώς θέλω 15-20 % για να είμαι οκ και να περάσω σχετικά χωρίς άγχος...Μπορείτε να μου δώσετε links για να κατεβάσω μερικά ??? έχω κουραστεί να ψάχνω !!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό που ψάχνεις δεν υπάρχει. Προτείνω να δώσεις 15-20 ευρουλάκια να αγοράσεις ένα βιβλίο. Τα παλιά βιβλία της Ελληνοαμερικανικής (book 1 και book 2) είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας,
Το θέμα αυτό μπορεί να σας φανεί λίγο χαζό, αλλά θέλω να το ρωτήσω: Στα Αγγλικά έχω μόνο το Lower προς το παρόν.. Ωστόσο εδώ και 1 εβδομάδα βρίσκομαι στην Αγγλία για Erasmus και θα κάτσω μέχρι τον Ιανουάριο εδώ.. Ξέρετε αν υπάρχει καμία πιθανότητα να πάρω κάποιο χαρτί Αγγλικών επιπέδου C1 ή C2 από το Αγγλικό Πανεπιστήμιο που είμαι ή κάτι άλλο; Να το ψάξω καθόλου ή τζάμπα κόπος..
Αν παίζει ρόλο, είμαι στο Manchester Metropolitan University!!

Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν είμαι ειδικός,αλλά γιατί να μην μπορείς?Συγκεκριμένα στην πόλη όπου βρίσκεσαι (εφόσον σπουδάζεις στο Manchester Metropolitan University φαντάζομαι ότι μένεις στο Manchester) υπάρχουν 3 εξεταστικά κέντρα για το CPE (το proficiency του Cambridge).Δες εδώ: https://www.cambridgeenglish.org/find-a-centre/find-an-exam-centre/ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βρες κάποιο φροντιστήριο, γράψου, παρακολούθησε μαθήματα, δώσε εξετάσεις. Ό,τι θα έκανες και στην Ελλάδα δηλαδή.

https://www.manchestercse.co.uk/our-courses/

https://manchester-english.com/

https://www.essentialenglishcentre.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giovanni bello

Νεοφερμένος

Ο giovanni bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια καλησπερα πηρα πριν 2 χρονια απολυτηριο λυκειου και εχω περασει σε τμημα αει αλλα θα ηθελα να βελτιωσβ το απολυτηριο μου γινεται?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δυστυχώς όχι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλησπέρα

Από Σεπτεμβριο αρχίζω και εγώ για proficiency στο δεύτερο πλέον έτος καθώς μετα το lower ήρθαν οι πανελληνιες. Ή απορία μου είναι ή εξής: Υπάρχει ή πιθανότητα να δώσω τον Μαιο και να το πάρω στους εννιά μήνες; Γενικά πάντα είχα αυτοπεποιηθηση με τις ικανότητές μου στα Αγγλικά καθώς έχω καθημερινή επαφή μαζί τους και είχα γράψει πολύ καλά στο lower χωρις να ανοιξω βιβλιο. Ωστόσο έχω να κάνω Αγγλικά σε τάξη Αγγλικών τρία χρόνια και βρίσκω τον εαυτό μου να κάνει κάποια μικρολαθακια ορθογραφικά και συντακτικα και αυτό με φοβίζει. Εσείς τι πιστεύετε και από την δικιά σας εμπειρία βγαίνει σε εννιά μήνες και πόσο διάβασμα χρειαζεται; Ή σχολή πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα; Επισης τα ιδιαίτερα είναι αναγκαία ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Από Σεπτεμβριο αρχίζω και εγώ για proficiency στο δεύτερο πλέον έτος καθώς μετα το lower ήρθαν οι πανελληνιες. Ή απορία μου είναι ή εξής: Υπάρχει ή πιθανότητα να δώσω τον Μαιο και να το πάρω στους εννιά μήνες; Γενικά πάντα είχα αυτοπεποιηθηση με τις ικανότητές μου στα Αγγλικά καθώς έχω καθημερινή επαφή μαζί τους και είχα γράψει πολύ καλά στο lower χωρις να ανοιξω βιβλιο. Ωστόσο έχω να κάνω Αγγλικά σε τάξη Αγγλικών τρία χρόνια και βρίσκω τον εαυτό μου να κάνει κάποια μικρολαθακια ορθογραφικά και συντακτικα και αυτό με φοβίζει. Εσείς τι πιστεύετε και από την δικιά σας εμπειρία βγαίνει σε εννιά μήνες και πόσο διάβασμα χρειαζεται; Ή σχολή πρέπει να μπει σε δεύτερη μοίρα; Επισης τα ιδιαίτερα είναι αναγκαία ή όχι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση ήμουν κι εγώ. Είχα δώσει FCE στο τέλος της Α΄Λυκείου και άρχισα προετοιμασία για CPE με ιδιαίτερα τον Σεπτέμβριο του δεύτερου έτους της σχολής (έκανα 2 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες= 4 ώρες την εβδομάδα). Τον Μάιο το πήρα :D. Κι εγώ τα χρόνια που μεσολάβησαν δεν είχα χάσει την επαφή αλλά έχεις δίκιο ότι άλλο είναι να διαβάζεις βιβλία και να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους και άλλο να κάνεις "μάθημα". Η σχολή σε καμία περίπτωση δεν μπήκε σε δεύτερη μοίρα αλλά η αλήθεια είναι ότι ασχολήθηκα αρκετά μαζί τους. Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ότι διάβαζα πάνω-κάτω 6 ώρες την εβδομάδα οπότε μαζί με το μάθημα αφιέρωνα γύρω στις 10 ώρες την εβδομάδα. Βέβαια μου άρεσε οπότε δεν παραπονιόμουν. Εντάξει το θέμα των ωρών που θα διαθέσει είναι και προσωπικό θέμα του καθενός. Μεγάλα παιδιά είμαστε και καταλαβαίνουμε πότε είμαστε επαρκείς. Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία. Τώρα για την προετοιμασία που θα κάνεις εσύ μέσω φροντιστηρίου δεν ξέρω να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι ειλικρινείς μαζί σου και θα σου πουν ακριβώς τι έχεις να περιμένεις. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ_83

Νεοφερμένος

Η Ηρώ_83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα κι από μένα.

Έχω πάρει το lower του Michigan πριν πολλά χρόνια και τώρα θέλω να ξεκινήσω προετοιμασία για κάποιο πιστοποιητικό σε επίπεδο Γ2.
Είμαι ανάμεσα στο ΚΠγ και στο Michigan, αλλά η αλήθεια είναι πως κλείνω προς το πρώτο. Τι πιστεύετε εσείς;

Επίσης, επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε κάποιο φροντιστήριο ή να κάνω συστηματικά ιδιαίτερα (μακάρι να μπορούσα, το χω πολύ μεράκι) σκέφτομαι να ξεκινήσω μόνη μου την διαδικασία, αγοράζοντας κάποια ολοκληρωμένη σειρά προετοιμασίας Γ1-Γ2 και κάνοντας ταυτόχρονα τα τεστάκια που είναι αναρτημένα στο διαδίκτυο από το ΚΠγ. Και φυσικά διαβάζοντας άρθρα στα αγγλικά, βλέποντας ταινίες χωρίς υπότιτλους και όλα τα σχετικά..

Θέλω όμως να έρθω και σε συνεννόηση με κάποιον καθηγητή (εννοείται με πληρωμή) για να μου διορθώνει τις εκθέσεις που θα γράφω και να κάνουμε ταυτόχρονα εξάσκηση στα προφορικά. Πιστεύετε πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό; και πόσες ώρες το μήνα θεωρείτε πως χρειάζονται για προετοιμασία σε προφορικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
γεια σας μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια εξετασεων για προφισενσι?προκυρησωνται και σε τι εξεταζεσαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κάθε proficiency έχει και διαφορετική εξεταστική διαδικασία... ποιο σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
κάθε proficiency έχει και διαφορετική εξεταστική διαδικασία... ποιο σε ενδιαφέρει;



δεν ξερω τι περιλαμβανει το καθενα γιατι δεν το εχω ψαξει αναλυτικα αλλα σκεφτομαι να δωσω για προφισενσι για να μπορω να γραφτω σε σχολη μετααφραστων που το εχει ως προαπαιτουμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ξερω τι περιλαμβανει το καθενα γιατι δεν το εχω ψαξει αναλυτικα αλλα σκεφτομαι να δωσω για προφισενσι για να μπορω να γραφτω σε σχολη μετααφραστων που το εχει ως προαπαιτουμενο

Δεν είναι ότι δεν το έχεις ψάξει αναλυτικά, είναι ότι δεν το έχεις ψάξει καθόλου. Μήπως να άρχιζες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
δεν ξερω τι περιλαμβανει το καθενα γιατι δεν το εχω ψαξει αναλυτικα αλλα σκεφτομαι να δωσω για προφισενσι για να μπορω να γραφτω σε σχολη μετααφραστων που το εχει ως προαπαιτουμενο
Υπάρχουν πολλά proficiency, του Michigan, Cambridge, Edexcel, NOCN κλπ κλπ δεν είναι απλά ένα συγκεκριμένο στάνταρντ που το δίνουν όλοι :P
Ρωτα στη σχολή μεταφραστών ποιο proficiency θέλουν και εξασκήσου σε αυτό.

Γιατί κάθε ένα από τα proficiency έχει διαφορετικές ασκήσεις, διαφορετικά βιβλία και γενικότερα διαφορετική εξεταστική διαδικασία.

Συμβουλεψου και έναν καθηγητή Αγγλικών αλλά κυρίως κάνε δική σου έρευνα και αναζήτησε για το proficiency που θέλει η σχολή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον μπηκα στο σαιτ της σχολης και εγραφε αυτο



Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να γνωρίζουν πολύ καλά την Αγγλική [κάτοχοι πιστοποιητικού γλωσσομάθειας επιπέδου C2 (Κ.Π.Γ. Γ2, CPE, ECPE κ.ά.), φοιτητές ή απόφοιτοι Αγγλικής Φιλολογίας, φυσικοί ομιλητές της αγγλικής γλώσσας κ.λπ.)

λογικα εννοει οποιοδηποτε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Αυτό το "κ.α." εμένα με ενοχλεί αρκετά :P Δεν υπάρχει κάπου ένα κομμάτι με περισσότερες πληροφορίες;

Φαντάζομαι θα αναφέρεται σε όλα τα πτυχία επιπέδου C2. Αν είναι έτσι, τότε πιστεύω ότι αν έχεις καλή βάση αγγλικών, ίσως μπορείς να δώσεις το ECPE του Michigan ή αν δεν είσαι πολύ καλός, τότε δοκίμασε για NOCN ή Edexcel.. γενικά ψάξε το και δες ποιο σου ταιριάζει καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ... σκέφτομαι μιας και μπηκα φέτος στη σχολη μου να ξεκινουσα από μονη μου προετοιμασία για το ecpe ...έχω Πάρει το ecce από το 2013 και η επαφή μου από εκεί και περα με τα αγγλικά μου ήταν μόνο το σχολείο όπου έκανα πιο πολύ εξάσκηση στο listening και στο reading....μπορει κάποιος ο οποίος έχει πέρασει τη ίδια φάση με εμένα να μου προτείνει τι βιβλία να αγοράσω... επίσης και ένα λεξικό για να μπορώ να εμπλουτίσω το λεξιλόγιο μου... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.btw δε βιάζομαι να το δώσω βάζω στοχο τον άλλο δεκεμβρη η τον ερχομενο μαιο αν τα πάω καλά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση : μπορεί να δώσει κάποιος μόνο της εξετάσεις για proficiency χωρις lower?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Ερώτηση : μπορεί να δώσει κάποιος μόνο της εξετάσεις για proficiency χωρις lower?


Εννοείται ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top