Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,037 εγγεγραμμένα μέλη και 2,416,785 μηνύματα σε 75,378 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μελέτη λεξιλογίου στα αγγλικά

pizza97

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο pizza97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O pizza97 έγραψε: στις 12:25, 18-08-11:

Προτείνετε έναν καλό τρόπο έτσι για να μαθαίνει κανείς γρήγορα πολλές αγγλικές λέξεις. (επίπεδο ECPE)
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 02:03, 21-08-11:

τωρα για γρήγορα δεν ξερω αλλα εγω για καθε λεξη που ειχε το βιβλιο εγραφα απο 2 προτασεις,ετσι μου έμεναν...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kossal (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Kossal Quality. Not quantity. - Έμμα έγραψε: στις 02:05, 21-08-11:

Έναν καλό τρόπο; Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα! Και ο τρόπος μου πρότεινε ο Άλεξ είναι αποδοτικός.
Αυτό που θες όμως είναι διάβασμα. Ειδικά για επίπεδο ECPE.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Πολύ δραστήριο μέλος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 486 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε: στις 18:59, 21-08-11:

Μπορείς να γράφεις κάθε λέξη σε μια κόλλα χαρτί 5 φορές. Έτσι την θυμάσαι για περισσότερο καιρό και μαθαίνεις και την ορθογραφία της. Αλλά είναι λίγο χρονοβόρο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε: στις 19:21, 21-08-11:

1.Κλασικα-Σειρες χωρις υποτιτλους.Εγω θα προτεινα φιλαρακια
2.Διαβασμα ειδικων βιβλιων σε επιπεδο C1 φυσικα.
3.Λεξικο ^^ .Οταν βρισκεις μια αγνωστη λεξη..αμεσως εκει..!

Εγώ αυτά κάνω!
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 21:43, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros.ker
1.Κλασικα-Σειρες χωρις υποτιτλους.Εγω θα προτεινα φιλαρακια
με υποτιτλους ειναι καλυτερα νομιζω,και listening και μαθαινεις και λεξεις(aka vocabulary)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε: στις 22:02, 21-08-11:

Πωπωω..κουταμαρα ειπα..Οντως..και εγω πολλες φορες με υποτιτλους μαθαινω πολλες λεξεις
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε: στις 22:07, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros.ker
Πωπωω..κουταμαρα ειπα..Οντως..και εγω πολλες φορες με υποτιτλους μαθαινω πολλες λεξεις
οκ μια χαρα λοιπον,we agree!!!
Παράθεση

amy001

Φοιτητής

H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε: στις 02:55, 01-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από pizza97
Προτείνετε έναν καλό τρόπο έτσι για να μαθαίνει κανείς γρήγορα πολλές αγγλικές λέξεις. (επίπεδο ECPE)
εγω εκανα "ζευγαρακια" λεξεων με ιδια η παρομοια σημασια...ετσι θυμομουν πιο πολλες λεξεις!επισης προσπαθα να τς γραφεις οσο πιο πολυ μπορεις!και εαν μερικες δν τς θυμασαι βρες καποιο παραδειγμα στο οποιο να χρησιμοποιουνται και ισως τς απομνημονευσεις ετσι!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Μαθητής Β' λυκείου

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 21:26, 11-09-11:

Οταν οι λεξεις ειναι γυρω στις 100, δεν μπορεις να τις γραψεις 5 φορες την καθεμια ενω ταυτοχρονα εχεις να διαβασεις κι αλλα τοσα πραγματα...
Ουτε να κανεις 200 προτασεις για να τις θυμασαι!
Παράθεση

amy001

Φοιτητής

H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε: στις 21:31, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από renia_1995
Οταν οι λεξεις ειναι γυρω στις 100, δεν μπορεις να τις γραψεις 5 φορες την καθεμια ενω ταυτοχρονα εχεις να διαβασεις κι αλλα τοσα πραγματα...
Ουτε να κανεις 200 προτασεις για να τις θυμασαι!
μα και τι θα κανεις δηλαδη?
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Μαθητής Β' λυκείου

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 21:40, 11-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από amy001
μα και τι θα κανεις δηλαδη?
Θα τις απομνημονευσεις.. δηλαδη χωρις να κοιτας την μεταφραση, κοιτας την λεξη στα αγγλικα και λες την ερμηνεια, κι οταν κολλησεις σε καποια ξανα απο την αρχη μεχρι να τις βγαλεις ολες! Ειναι το πιο γρηγορο!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

amy001

Φοιτητής

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε: στις 21:44, 11-09-11:

Θα τις απομνημονευσεις.. δηλαδη χωρις να κοιτας την μεταφραση, κοιτας την λεξη στα αγγλικα και λες την ερμηνεια, κι οταν κολλησεις σε καποια ξανα απο την αρχη μεχρι να τις βγαλεις ολες! Ειναι το πιο γρηγορο!
αναλογα...μερικοι βολευονται να τις γραφουν...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O GeorgeChatz έγραψε: στις 14:17, 12-09-11:

Ναι, αλλά σίγουρα δεν είναι και ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος εκμάθησης λεξιλογίου. Μέσα σε λίγο καιρό, τα μισά απ'ότι απομηνμόνευσες τα ξεχνάς, εκτός κι αν τα κάνεις συνεχώς επανάληψη. Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα να προσπαθείς να βρίσκεις ένα παράδειγμα για την κάθε λέξη που μαθαίνεις και να είναι τέτοιο έτσι ώστε να σου μένει και η λέξη. Επίσης, μπορείς να αρχίσεις τετράδιο λεξιλογίου και να σημειώνεις εκεί όσες λέξεις θες να θυμάσαι.
Παράθεση

PROFCENTRE

Νεοφερμένος

Ο PROFCENTRE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 57 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O PROFCENTRE έγραψε: στις 16:19, 20-09-11:

Ένας εύκολος και αποτελεσματικός τρόπος να μάθετε πολλές Αγγλικές λέξεις μόνιμα είναι να γνωρίζετε καλά τι σημαίνουν τα προθέματα, οι καταλήξεις και οι πιο κοινές ρίζες που συναντάμε στα Αγγλικά. Έτσι, όταν μαθαίνετε μία λέξι, μπορείτε παράλληλα να μαθαίνετε και άλλες που έχουν παρεμφερείς σημασίες.

The prefix sur- means over, above or more.
The endings -able or –ible denote ability.
The prefix in- can give an opposite meaning to a word.
One of the meanings of the verb mount is get on.

If you know all the above it is easy to understand that an insurmountable problem is one that cannot be solved or dealt with.

Then it will be quite easy to also understand the bold words in the following sentences.

If you want to use the air conditioner in your hotel room you will have to pay a surcharge.
My test results surpassed my expectations.
A surplus of a product leads to lower prices.
“Dogtooth” was one of the most surreal movies I have ever seen.
The cowboy dismounted and tied his horse to a tree.
Because of the strike there are garbage mounts all over the city.
The more they argued, the more the tension mounted

You can find some vocabulary practice exercises here.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Μαθητής Β' λυκείου

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 20:35, 24-09-11:

Σιγουρα βοηθαει παρα πολυ αυτο για εναν μεγαλο αριθμο λεξεων Thank you so much!
Παράθεση

SuperTink

Νεοφερμένος

H SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H SuperTink έγραψε: στις 22:04, 28-10-11:

Ας αρχισουμε απο τα κλασικα (αυτα δηλαδη που κανουν ολοι!)...καλο θα ηταν οχι απλως να τις απομνημονευσεις τις λεξεις αλλα να ξερεις και να μπορεις να τις χρησιμοποιεις...αφου μαθεις την ελληνικη σημασια (αν και ακομα καλυτερο θα ηταν να μαθεις την αγγλικη) γραψε καπου 1-2 παραδειγματα με αυτην την λεξη...κανε συχνες επαναληψεις και μετα απο καποιο καιρο ξαναδες τα παραδειγματα που εγραψες και βεβαιωσου οτι τις θυμασαι και εστω οτι μπορεις να καταλαβεις το νοημα...αρχισε να γραφεις εκθεσεις (οχι μονο αυτες που πρεπει αλλα και σκεψου και δικα σου θεματα) και αντικατεστησε τις λεξεις που θα εβαζες με αλλες συνωνυμες (στην αρχη θα χρειαστεις λεξικο, στην συνεχεια θα σου φανει πιο ευκολο..) Κατι που κανω εγω και που πραγματικα με βοηθαει ειναι να βρισκω κατι που πραγματικα μου αρεσει οπως τραγουδια.αφου τα ακουω με lyrics ψαχνω να βρω την μεταφραση των αγνωστων λεξεων σε λεξικο γιατι πραγματικα θελω να μαθω για τι μιλαει το τραγουδι [και πιστεψε με η λεξη μου μενει και τη θυμαμαι αλλα και ξερω 1 τραγουδι ]... επισης αφου το ακουσω το τραγουδι καποιες φορες μετα το λεω και karaoke πραγμα που με βοηθαει και στην προφορα.... Κατι λιγο κουφο αλλα κι αυτο μπορει να βοηθησει ειναι να γραφεις σημειωσεις σε post it στα αγγλικα (απο κατι που θες να κανεις, που σκεφτεσαι κλπ μεχρι ανεκδοτα!!!)....βεβαια μην χρησιμοποιεις μονο απλες λεξεις, ψαχνε για περιπλοκες. βαλτα καπου και ανανεωνε τα συχνα αλλα και κοιτα τα και τσουπ.....μαθαινεις κι αλλες λεξεις! Επισης μπορεις να γυρισεις ολες σου τισ συσκευες (κινητα, pc κλπ) στα αγγλικα! μια καλη βοηθεια ειναι να ψαχνεις θεματα και αρθρα που σου αρεσουν στα αγγλικα (πχ για αμαξια, σκυλια ο,τι μπορεις να φανταστεις) αλλα ακομα και για πιο τρελα (οπως record guiness...) Κανε πραγματα που σου αρεσουν σε 'αγγλικη version' αλλα θα δεις οτι ετσι δεν θα οφεληθει μονο το λεξιλογιο σου αλλα και οι γνωσεις σου σε καθημερινα θεματα!
Παράθεση

empeiros

Δραστήριο Μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O empeiros έγραψε: στις 16:09, 11-11-11:

να δωσω και εγω ενα παραδειγμα: εκανα ενα μηνα ιταλικα το καλοκαιρι και μου αρεσε η γλωσσα αυτη. Ετσι οταν σταματησαμε λογω διακοπων ξεκινησα να κανω τσατ με ιταλους η με ατομα που μαθαινουν ιταλικα και εβλεπα πολλες λεξεις αγνωστες στο τσατ αλλα τις εβρισκα στο γοογλε τρανσλεσιον και ετσι μου εμειναν χωρις να τις ξεχναω.
Παράθεση

Vassia! (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

H Vassia! έγραψε: στις 13:39, 13-11-11:

Εγώ τι κάνω, μπαίνω σε αγγλικές ή αμερικάνικες ιστοσελίδες και διαβάζω διάφορα άρθρα. Επίσης ακούω μουσική και προσπαθώ να καταλάβω τι περίπου λένε.Τέλος μια καλή εξάσκηση είναι να βλέπεις ταινίες χωρίς υπότιτλους , γιατί πολλές φορές ξεχνιέσαι και δεν ακούς τι λένε και απλά διαβάζεις τους υπότιτλους.
Παράθεση

SonnY

Φοιτητής

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O SonnY έγραψε: στις 17:02, 29-02-12:

Παίδες το Μάιο δίνω CPE, αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα στο λεξιλόγιο, δεν θυμάμαι τις λέξεις που μαθαίνω. Εγώ μελετώ λεξιλόγιο κρύβοντας τη σημασία της λέξης (1η φορά) και κρύβοντας τη λέξη (2η φορά) . Και το επαναλαμβάνω. εκείνη τη στιγμη τις θυμάμαι, αλλά αν θέλω να τις χρησιμοποιήσω σε speaking ή writing, δεν τις βρίσκω.. Ξέρετε κανέναν αποδοτικό τρόπο μελέτης λεξιλογίου?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια