Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,439 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,791 μηνύματα σε 74,337 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 319 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 23:22, 22-05-09:

Μήπως θα μπορούσατε να απαντήσετε σε κάτι ακόμα? Έχουν δοθεί οδηγίες τελικά ότι είναι απαραίτητο το διάγραμμα Venn στην απόδειξη? Ή είναι στην κρίση κάθε διορθωτή?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DK1991

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O DK1991 έγραψε στις 14:22, 23-05-09:

Κυριε Αντωνη να ρωτησω και εγω κάτι αν γίνεται, στην Γενικη εγραψα στο πρωτο την απόδειξη κάπως περιεργα δλδ όχι όπως στο βιβλίο.. Θα κόψετε για αυτό? Ειπα πως η τομη τους θα είναι το κενό σύνολο και στη συνέχεια το προχώρησα κανονικά. Δλδ δεν είπα για κ και λ στοιχεια κλπ..Το χάνω ολο,το μισό ή τπτ? Επίσης μία ακόμη ερώτηση που την κάνουν πολλά παιδια, στην Κατ αν στην απόδειξη δεν πούμε για χ1=χ2 και μικρότερο και μεγαλύτερο και πουμε μόνο για χ1<χ2 χάνουμε 4 μόρια που άκουσα από κάποιον συμμαθητή μου? Δεν το έκανα εγώ αυτο, απλά σας ρωτάω για να το πω σε φίλους μου που αναρωτιόνταν για αυτό αν δλδ έχει βγει κάποια επίσημη οδηγία. Σας ευχαριστω πάρα πολύ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

UnSourCeR

Φοιτητής

Ο UnSourCeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O UnSourCeR έγραψε στις 20:07, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Antonis.1821
Γεια χαρά.

Είμαι βαθμολογητής και ήδη έχω βαθμολογήσει ένα φάκελο (25 γραπτά).
Ένα γενικό σχόλιο κατ' αρχήν: Τα πάτε καλά μπαγάσες! :no1:

Ας ξεκαθαρίσουμε τώρα τι συμβαίνει, τόσο με τον τύπο της εφαπτομένης (της κατ/σης), όσο και με την εφαρμογή του De L' Hospital:
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ θεωρούνται θεμιτά (αποδεκτά) και δεν κόβουν ΤΙΠΟΤΑ από όποιον τα εφάρμοσε. Μάλιστα, τόσο οι υποδειγματικές λύσεις, όσο και οι μετέπειτα οδηγίες του υπουργείου που στάλθηκαν σε όλα τα βαθμολογικά κέντρα (όπως και στο δικό μου) δηλώνουν ρητά και καθαρά ότι ΠΡΕΠΕΙ να δεχτούμε και τα δύο παραπάνω ως σωστά.

Και για να απαντήσω σε κάποιο φίλο/φίλη παραπάνω που μίλησε για τον ιδρώτα των παιδιών, να σας πω ότι οι καθηγητές σας, οι οποίοι τώρα είμαστε βαθμολογητές των πανελλαδικών σας (των γραπτών σας φυσικά εννοώ), δεν προσπαθούμε να σας κόψουμε μονάδες. Ούτε στα προφορικά σας στη διάρκεια του χρόνου, ούτε -ακόμα περισσότερο- στην πιο δύσκολη δοκιμασία που υφίστασθε στο τέλος του Λυκείου. Το αντίθετο. Αν μάλιστα μπορούσε ένας από τους υποψήφιους να βρίσκεται σε ένα βαθμολογικό κέντρο τη μέρα που μοριοδοτούμε (δηλ χωρίζουμε το διαγώνισμα σε 40-50 υποερωτήματα, ώστε να μη χάσετε τίποτα) και συζητάμε τα θέματα, θα συνειδητοποιούσε για τι μιλάω.
Anyway.
Καλή επιτυχία σε όσους για τη συνέχεια!
Α
Γεια σας,

Στα μαθηματικά γενικής κόβεται μονάδες λόγω πλεονασμών ? Με τους πλεονασμούς εννοώ το γραπτό να αναφέρει και πολλά πράγματα που δεν τα ζητάει η άσκηση (π.χ μου ζήταγε να βρω διάμεσο και εύρος και έγραφα πρώτα τους ορισμούς διαμέσου κ' εύρους , ή στο θέμα 4 στο τελευταίο ερώτημα έγραψα και τον κλασσικό ορισμό της πιθανότητας κ.τ.λ) . Γενικά έχω κάνει πολλούς τέτοιους πλεονασμούς , βαθμολογούνται αρνητικά?
Παράθεση

spyrosk

Καθηγητής

Ο spyrosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O spyrosk έγραψε στις 12:05, 24-05-09:

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα

Η χρήση του τύπου της εφαπτομένης από την κατεύθυνση είναι δίνει τις ίδιες μονάδες όταν χρησιμοποιείται και στα μαθηματικά της γενικής παιδείας, αρκεί να έχει βρεθεί η εφαπτομένη σωστά.

Η χρήση του κανόνα DLH δίνει επίσης τις ίδιες μονάδες και στα μαθηματικά της γενικής παιδείας αρκεί να χρησιμοποιηθεί ο κανόνας σωστά.

Εαν στην θεωρία δεν δικαιολογηθεί ότι θα χάσετε 3 στις 10 μονάδες του θέματος

Εάν γράψετε σχέσεις , ορισμοί , κτλ που ΔΕΝ σας τα ζητήσαν δεν χάνετε μονάδες
Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Arhos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Arhos έγραψε στις 17:52, 24-05-09:

αν στον ορισμο δεν εχει γραφτει ο τυπος κοβετε τιποτα??
Παράθεση

Antonis.1821

Καθηγητής

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 97 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Antonis.1821 έγραψε στις 07:40, 25-05-09:

Σορρυ για την καθυστέρηση!
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται:

Έχουν δοθεί οδηγίες τελικά ότι είναι απαραίτητο το διάγραμμα Venn στην απόδειξη? Ή είναι στην κρίση κάθε διορθωτή?

Δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες γι' αυτό. Όμως το διάγραμμα είναι ισοδύναμο με τη διατύπωση "τα Α, Β είναι μεταξύ τους ασυμβίβαστα" ή με την "... γιατί αλλιώς τα Α και Β δε θα ήταν ασυμβίβαστα" που αναφέρει το βιβλίο (σελ. 150). Ό,τι απ' τα 3 (ή, φυσικά και οποιοσδήποτε συνδυασμός τους) αν γράφτηκε, η απάντηση είναι πλήρης.

εγραψα στο πρωτο την απόδειξη κάπως περιεργα δλδ όχι όπως στο βιβλίο.. Θα κόψετε για αυτό? Ειπα πως η τομη τους θα είναι το κενό σύνολο και στη συνέχεια το προχώρησα κανονικά. Δλδ δεν είπα για κ και λ στοιχεια κλπ..Το χάνω ολο,το μισό ή τπτ?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Αν έγραψες μόνο ότι η τομή τους είναι το κενό, χωρίς να αναφέρεις ότι είναι ασυμβίβαστα, και τα υπόλοιπα είναι κανονικά, ίσως χάσεις 1-2 μόρια. Προσωπικά δε θα σου 'κοβα τίποτα, αφού κι αυτό είναι ισοδύναμο με τη λέξη "ασυμβίβαστα".

στην Κατ αν στην απόδειξη δεν πούμε για χ1=χ2 και μικρότερο και μεγαλύτερο και πουμε μόνο για χ1<χ2 χάνουμε 4 μόρια?

Φοβάμαι πως ναι. Αν όμως κάποιος μιλούσε για χ1=χ2 και μετά έλεγε "για χ1=/=χ2, π.χ. χ1<χ2" κτλ, δεν θα έχανε τίποτα.

Στα μαθηματικά γενικής κόβεται μονάδες λόγω πλεονασμών ? Με τους πλεονασμούς εννοώ ... βαθμολογούνται αρνητικά?

Ούτε να το σκέφτεσαι. Ειδικά αν οι πλεονασμοί σου είναι και σωστοί, κανείς δε θα σου κόψει τίποτα. Αν είναι λάθος, δεν ξέρω τι θα σκεφτεί ο συνάδελφος για τη γενική εικόνα του γραπτού. Αλλά στη χειρότερη, θα σου κόψει 1-2 μόρια από κάποιο άλλο ερώτημα, στο οποίο θα ήταν πιο επιεικής.

αν στον ορισμο δεν εχει γραφτει ο τυπος κοβετε τιποτα??

Υποθέτω μιλάς για τη σχετική συχνότητα. Αν έχεις γράψει αναλυτικά πώς ορίζεται, δε χάνεις τίποτα. Αυτό που έκαναν κάποιοι μαθητές είναι ότι έγραψαν τον τύπο και δεν εξήγησαν τι παριστάνει κάθε μεταβλητή. Χάνουν έτσι 2 μόρια.

Καλή συνέχεια!

ΥΓ Γεια σου Σπύρο!
Παράθεση

DK1991

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O DK1991 έγραψε στις 11:46, 25-05-09:

Σας ευχαριστουμε πολύ!
Παράθεση

Parapan

Φοιτητής

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ικάρων (ΣΙ) Μηχανικοί (ΣΜΑ) Γενική Σειρά . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Parapan έγραψε στις 22:28, 25-05-09:

εγώ έγραψα δείκτης μεταβλητότητας CV αντί για συντελεστής. πόσο λέτε να χάσω από αυτό;
Παράθεση

Antonis.1821

Καθηγητής

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 97 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Antonis.1821 έγραψε στις 20:04, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Parapan
εγώ έγραψα δείκτης μεταβλητότητας CV αντί για συντελεστής. πόσο λέτε να χάσω από αυτό;
Αν έγραψες το σύμβολο CV (που νομίζω ότι το έγραψες), δε θα χάσεις απολύτως τίποτα. Όπως είπα πιο πάνω, δεν προσπαθούμε να βρούμε από πού θα κόψουμε, αλλά από πού θα δώσουμε.
Παράθεση

Parapan

Φοιτητής

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ικάρων (ΣΙ) Μηχανικοί (ΣΜΑ) Γενική Σειρά . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Parapan έγραψε στις 22:04, 26-05-09:

έγραψα το σύμβολο cv. βασικά έγραψα ότι για να εξετάσουμε αν το δείγμα είναι ομοιογενές θα χρησιμοποιήσουμε το δείκτη μεταβλητότητας CV όπου ορίζεται ως το πηλίκο της τυπικής απόκλισης s προς τη μέση τιμή με 0 και μετά έκανα τις πράξεις και έβγαλα το αποτέλεσμα! μακάρι να μη χάσω τίποτα από αυτή την επιπολαιότητα! ευχαριστώ που απαντήσατε!
Παράθεση

Antonis.1821

Καθηγητής

O Antonis.1821 έγραψε στις 20:13, 29-05-09:

Δε θα χάσεις απολύτως τίποτα, πίστεψέ με!
Παράθεση

GFrag17 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O GFrag17 έγραψε στις 18:23, 31-05-09:

Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως βρίσκουμε τη διάμεσο (δ);
Όχι τον τύπο, κ εξήγηση...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 18:28, 31-05-09:

Λολ, θεωρητική και δίνεις αύριο;
Λοιπόν, πρώτα απ'ολα αν σου ζητάει διάμεσο, θα ταξινομείς τις παρατηρήσεις απ'το μικρότερο στο μεγαλύτερο, όπως και να χει. Αν το πλήθος είναι άρτιος (ζυγός), τότε διάμεσος είναι το άθροισμα των δύο μεσαίων παρατηρήσων κι όλο διά 2.
Δηλαδή αν οι παρατηρήσεις: 10,20,30,40 , τότε δ=(20+30)/2
Αν είναι περιττός (μονός) το πλήθος, τότε η διάμεσος είναι η μεσαία παρατήρηση. Δηλαδή αν είναι: 10,20,30, τότε η διάμεσος είναι το 20.
Το "μεσαίο", θα το βρίσκεις με τη λογική οι παρατηρήσεις να ισαπέχουν απ'την πρώτη και την τελευταία αντίστοιχα.
Τώρα, αν πέσει διάμεσος σε ομαδοποιημένα, απλά δεν θα το γράψεις. Αν και δε νομίζω να σας βάλουν.
Παράθεση

musicrain1 (Φάνης)

Φοιτητής

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών Αθήνας . Έχει γράψει 218 μηνύματα.

O musicrain1 έγραψε στις 18:35, 31-05-09:

Ωραίος miv, επιτέλους το κατάλαβα και αυτό! Μένουν μόνο κάτι πιθανοτητούλες απ' το 3ο! Και ναι, είμαι τεχνολογική και δίνω αύριο
Παράθεση

GFrag17 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O GFrag17 έγραψε στις 18:50, 31-05-09:

Μπα όχι τεχνολογικη ειμαι απλα μια φιλη μου ρωταει και επειδη δε θελω να καταλαβει οτι δε ξερω Χριστο είπα να ζητήσω βοήθεια!!! Πολλά ευχαριστώ!
-----------------------------------------
Προλαβαίνω να διαβάσω τίποτα για αύριο;
Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Arhos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Arhos έγραψε στις 20:27, 01-06-09:

ξερω οτι σε εχουμε πρηξει αλλα κατι τελευταιο!!! αν δεν γραψεις το δειγματικο χωρο στο τελευταιο ερωτημα αλλα γραψεις οτι λ=2,3,4 και Ν(Α)=3 αρα Ρ(Α)=Ν(Α)/Ν(Ω)=0.03 ειναι λαθος?? επισης στη διαιρεση αντι για 0,55 εβγαλα 0,54 ποσο θα χασω??!!
Παράθεση

spyrosk

Καθηγητής

Ο spyrosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O spyrosk έγραψε στις 06:03, 02-06-09:

Για τον προσδιορισμό του συνόλου Α δίνουμε στην βαθμολόγηση 1 μόριο, με το να γράψεις λ=2,3,4 και Ν(Α) = 3 ουσιαστικά έχεις προσδιορίσει το σύνολο Α και ΔΕΝ το χάνεις ούτε χάνεις για τον υπολογισμό του CV αρκεί να έχεις γραμμένο σωστά τον τύπο και να έχεις αντικαταστήσει τα σωστά νούμερα
Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

O Arhos έγραψε στις 15:54, 03-06-09:

Οχι τα νουμερα ειναι σωστα απλα εγω εκανα λαθος στη διαιρεση
Παράθεση

mourkos (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 232 μηνύματα.

O mourkos έγραψε στις 17:33, 03-06-09:

Παιδιά έχει κανείς λυσάρι για μαθ γεν;

πραγματικά το χρειάζομαι

ευχαριστώ
Παράθεση

Αλέξανδρος31750 (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αλέξανδρος31750 έγραψε στις 22:09, 07-06-09:

βασικα το πεταξα αλλα εω το βοηθημα του μπαρλα αν θες...
Παράθεση

Arhos

Μαθητής Γ' λυκείου

O Arhos έγραψε στις 03:33, 22-06-09:

Παιδια σας ευχαριστω ολους ευτυχως πηρα 20!!!και οι 2 μου βαλαν 100 και δεν μου εκοψαν τιποτα!!!
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 16:17, 23-06-09:

Παιδια σας ευχαριστω ολους ευτυχως πηρα 20!!!και οι 2 μου βαλαν 100 και δεν μου εκοψαν τιποτα!!!
Άντε ρε, μπράβο!!:no1::no1:
Παράθεση

Parapan

Φοιτητής

O Parapan έγραψε στις 15:04, 24-06-09:

Σας ευχαριστώ! Ο ένας 100 και ο άλλος 98 αλλά δε με χαλάει καθόλου!
Παράθεση

Marilenaki! (Μαριλένα....)

Φοιτητής

H Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H Marilenaki! έγραψε στις 01:33, 29-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Arhos
Θέλω να ρωτησω κάτι.Στις εξετάσεις ξεχαστικα και χρησιμοποιησα τον τυπο της εφαπτομενης απο τα μαθηματικα κατευθυνσης θα μου κοψουν μοναδες??!!

ουφ! κι εγώ αυτό έκανα!!!
και βασικά καλά έκανα τώρα που το σκέφτομαι......
ευτυχώς δεν έκοψαν τίποτα, πήρα 100!!!!:no1:
Παράθεση

manos66 (Μάνος)

Καθηγητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O manos66 έγραψε στις 09:53, 08-07-09:

Αν η συνάρτηση f έχει στο όριο έναν πραγματικό αριθμό L δηλαδή αν

τότε για κάθεφυσικό αριθμό ν μεγαλύτερο του 1 θα ισχύει
.
Παράθεση

g!orgos (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O g!orgos έγραψε στις 14:09, 08-07-09:

Λάθος , το σωστό ειναι
Παράθεση

manos66 (Μάνος)

Καθηγητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O manos66 έγραψε στις 14:54, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από g!orgos
Λάθος , το σωστό ειναι
Αν L = 0;
Παράθεση

Φοιτητής

H Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H Marilenaki! έγραψε στις 15:22, 08-07-09:

για 0 δεν ισχύει..
κάτι άλλο θα 'ναι..
Παράθεση

g!orgos (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O g!orgos έγραψε στις 19:29, 08-07-09:

Αν L=0 ε ??? Αν L=0 ( αλλά και αν L=ν ) τότε ισχυει η πρόταση.. Αλλά το σχολικό στις ιδιότητες των ορίων δεν έχει δοσμένη έτσι τη σχέση... Σε αυτη τη περίπτωση τι κάνουμε ?????!!!!!
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 11:02, 23-07-09:

Προσπαθησα να χρησιμοποιήσω το latex και ελπιζω να σας ειναι κατανοητες οι ασκήσεις μου που προσπαθω να λυσω...

-----------------------------------------------

εδω θα παρω αυτο που ειναι στην παρενθεση > 0 και πως θα το λυσω μετα

αυτο ειναι η λυση....;;;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mariophys : 28-08-10 στις 14:22. Αιτία: Διόρθωση κώδικα Latex
Παράθεση

manos66 (Μάνος)

Καθηγητής

O manos66 έγραψε στις 12:00, 23-07-09:

Θα προαπαθήσω να βελτιώσω τη δημοσίευση του mixas!!

Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 13:07, 23-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από manos66
Θα προαπαθήσω να βελτιώσω τη δημοσίευση του mixas!!

σε ευχαριστω μηπως θα μπορουσες να μου εις και τινα κανω??ναν τι ς εχω σωστες!τι εχω λαθος???
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:11, 23-07-09:

σε ευχαριστω μηπως θα μπορουσες να μου εις και τινα κανω??ναν τι ς εχω σωστες!τι εχω λαθος???
Σωστές είναι.
---
edit:
Τώρα που το ξαναβλέπω στην πρώτη συνάρτηση, έτσι όπως την γράφεις εσύ (και όχι ο manos66) είναι η

Στην οποία ο παρονομαστής δεν μηδενίζεται για κανένα , άρα το πο είναι όλοι οι πραγματικοί αριθμοί.
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 13:22, 23-07-09:

σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:34, 23-07-09:

Δες καταρχάς το edit μου στο προηγούμενο μήνυμα μου.
---

Η εξίσωση μηδενίζεται για . Εντός των ριζών είναι ετερόσημο του συντελεστή του δευτεροβάθμιου όρου και εκτός των ριζών είναι ομόσημο, άρα στην προκειμένη περίπτωση είναι θετικό για και αρνητικό (που χρειαζόμαστε) για
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 13:45, 23-07-09:

[quote=mixas!!;453476]σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????[/quote]
αν δυσκολευεσαι θα το λυσεις ως τριωνυμο δηλ

D=8
και βρισκεις ριζες χ1,χ2

αλλος τροπος ειναι οταν φτασεις στο χ^2<2 να βαλεις ριζες κατα μελη οποτε θα δημιουργειθει απολυτο ,και το λυνεις συμφωνα με την ιδιοτητα....
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 13:50, 23-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Σωστές είναι.
---
edit:
Τώρα που το ξαναβλέπω στην πρώτη συνάρτηση, έτσι όπως την γράφεις εσύ (και όχι ο manos66) είναι η

Στην οποία ο παρονομαστής δεν μηδενίζεται για κανένα , άρα το πο είναι όλοι οι πραγματικοί αριθμοί.

μα αν παρω τον παρονομαστη διαφορο του μηδεν βγαινει το |R-{-3,3}
και -3
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:59, 23-07-09:

Η παραπάνω εξίσωση έχει μόνο μιγαδικές λύσεις, δεν έχει λύσεις στους πραγματικούς αριθμούς.
Το τετράγωγο οποιουδήποτε πραγματικού αριθμού είναι θετικό. Αν του προσθέσεις έναν θετικό αριθμό έχεις πάλι θετικό αριθμό σίγουρα.
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 14:12, 23-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από exc

Η παραπάνω εξίσωση έχει μόνο μιγαδικές λύσεις, δεν έχει λύσεις στους πραγματικούς αριθμούς.
Το τετράγωγο οποιουδήποτε πραγματικού αριθμού είναι θετικό. Αν του προσθέσεις έναν θετικό αριθμό έχεις πάλι θετικό αριθμό σίγουρα.
ααα ακομη δεν εχω κανει τα μαθηματα τις 3ης λυκειου για αυτο!!Κανω απλα προς το παρων τις απαραιτητες επαναληψεις γιατι εχω καποια κενα!!

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 17:33, 23-07-09:

[quote=theodora;453523]
Αρχική Δημοσίευση από mixas!!
σε ευχαριστω για την απαντηση!!Εχω και μια ακμη απορια!
στην περιπτωση που η παρενθεση λογαρθιθμου ειναι 2-χ^2 το περνω μεγαλυτερο του 0 και βγαλινει χ^2<2 μετα τι κανω????[/quote]
αν δυσκολευεσαι θα το λυσεις ως τριωνυμο δηλ

D=8
και βρισκεις ριζες χ1,χ2

αλλος τροπος ειναι οταν φτασεις στο χ^2<2 να βαλεις ριζες κατα μελη οποτε θα δημιουργειθει απολυτο ,και το λυνεις συμφωνα με την ιδιοτητα....
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 12:00, 24-07-09:

πλεον μου εχουν λυθει ολες ο αποριες!!Σας ευχαριστω ολους!
Παράθεση

stroumfotragoudw

Μαθητής Γ' λυκείου

H stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H stroumfotragoudw variemai έγραψε στις 10:34, 28-08-09:

Παιδιά πότε είναι καλύτερα να αρχίσει η προετοιμασία για αυτό το μάθημα ; στο φροντιστήριο μου θα αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη αλλά έχω ακούσει από άλλα παιδιά ότι έκαναν μόνο από τον Φεβρουάριο και έγραψαν πολύ καλά.. Σκέφτομαι μήπως σπαταλώ ώρες τζάμπα που θα μπορούσα να αφιερώσω σε μαθηματικά κατεύθυνσης..
Παράθεση

helena_16_kolin

Μαθητής Γ' λυκείου

H helena_16_kolin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H helena_16_kolin έγραψε στις 11:38, 28-08-09:

Μπα όχι...ξεκίνα από Σεπτέμβριο καλύτερα για να έχεις και περιθώριο για πολλές επαναλήψεις ώστε να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα!
Παράθεση

aero (aero :P)

Φοιτητής

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O aero έγραψε στις 11:41, 28-08-09:

Ποιό μάθημα θα δόσεις?
Παράθεση

hale (Δημητρης)

Φοιτητής

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O hale έγραψε στις 11:51, 28-08-09:

Πάντως το πρώτο κεφάλαιο από μαθηματικά γενικής θα το κάνεις αναλυτικότατα στα μαθηματικά κατεύθυνσης, οπότε στην ουσία σου μένουν 2 κεφάλαια. Εγώ θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις κανονικά από Σεμτέμβριο ώστε να μπορέσεις να λύσεις όσο το δυνατό περισσότερες ασκήσεις και γενικά να καλύψεις όλο το φάσμα των πιθανών ασκήσεων που μπορεί να "πέσουν" στο τέλος ώστε όταν έρθει η ώρα να δώσεις να είσαι καλά προετιμασμένη σε όλα.
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε στις 02:48, 29-08-09:

Εγώ έχω ξεκινήσει από τώρα, παράλληλα με τα μαθηματικά κατεύθυνσης, και είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο...

1 ώρα δεν είναι κατι υπερβολικό νομίζω... Ξεκίνα από Σεπτέμβριο αν θες να είσαι σίγουρη. Για πανελλήνιες πρόκειται εξάλλου, όχι για ενδοσχολικές. Οπότε καλύτερα να είσαι σίγουρη από τώρα.
Παράθεση

Φοιτητής

H Marilenaki! έγραψε στις 03:13, 29-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από stroumfotragoudw
Παιδιά πότε είναι καλύτερα να αρχίσει η προετοιμασία για αυτό το μάθημα ; στο φροντιστήριο μου θα αρχίσουμε απο Σεπτέμβρη αλλά έχω ακούσει από άλλα παιδιά ότι έκαναν μόνο από τον Φεβρουάριο και έγραψαν πολύ καλά.. Σκέφτομαι μήπως σπαταλώ ώρες τζάμπα που θα μπορούσα να αφιερώσω σε μαθηματικά κατεύθυνσης..

σε φροντηστήριο 1 φορά τη βδομάδα από οκτώβρη.. σε ιδιαίτερο και 1 στις 15 το κάνεις...
Παράθεση

vasoyla

Φοιτητής

H vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H vasoyla έγραψε στις 06:34, 29-08-09:

Εγω ξεκιναω μαθηματικα γενικης απο αρχες Σεπτεμβρη απο 2 ωρες την εβδομαδα.
Παράθεση

Φοιτητής

H Marilenaki! έγραψε στις 06:49, 29-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasoyla
Εγω ξεκιναω μαθηματικα γενικης απο αρχες Σεπτεμβρη απο 2 ωρες την εβδομαδα.

20 θα γράψεις... σαν εμένα φέτος!!
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,310 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 09:57, 29-08-09:

σεπτέμβρη ξεκίνα.

πολοί κάνουν το λάθος να ξεκινάνε αργότερα και μετά τρέχουν και δέν φτάνουν.
όπως και στο αοδε υσχύει το ίδιο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    SweetGirl

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους