Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,254 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,585 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 575 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O mathitis13 έγραψε στις 14:38, 17-02-13:

δεν νομιζω να εχει ξεμεινει!φετος αλλαξαν ολα τα εξωφυλλα αφου η δουλεια για την εκτπωση δοθηκε στον ομιλο διοφαντο δεν θα αλλαζαν τον τιτλο αν οντως ειχε ξεμεινει και θα αλλαζαν τις εικονες?κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:46, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από mathitis13
δεν νομιζω να εχει ξεμεινει!φετος αλλαξαν ολα τα εξωφυλλα αφου η δουλεια για την εκτπωση δοθηκε στον ομιλο διοφαντο δεν θα αλλαζαν τον τιτλο αν οντως ειχε ξεμεινει και θα αλλαζαν τις εικονες?κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει
Γιατί δηλαδή, σου φαίνεται τόσο απίθανο να ξέχασαν να αλλάξουν το εξώφυλλο? Και όταν γράφεις: "κατι αλλο πρεπει να ειναι που απλα κανεις μας δεν γνωριζει" να φανταστώ ότι υπονοείς πως κρύβεται κάποια συνομωσία?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O mathitis13 έγραψε στις 14:49, 17-02-13:

χαχαχχα συνωμοσία ????οχι βεβαια!!ρε παιδι μου δεν ξερω γιατι το εχουνε αφησει το θετικης κατευθυνσης απλα ψαχνω μια απαντηση σωστη και οχι υποθεσεις οι οποιες τελικα μπορει να ειναι και σωστες!και μου φαινεται χαζο να επεξεργαζεσαι ενα εξωφυλλο και να αφηνεις λαθος τον τιτλο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

katy95

Φοιτητής

H katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης Παντείου . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H katy95 έγραψε στις 15:08, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Η Νεοελληνική λογοτεχνία κατεύθυνσης μπορεί να επιλεγεί ως μάθημα επιλογής για το σχολείο, όχι για τις Πανελλήνιες. Επομένως, εάν δημιουργηθεί τμήμα η διδασκαλία γίνεται τις ώρες που γίνονται και τα υπόλοιπα μαθήματα επιλογής (π.χ. υπολογιστές, ιστορία τέχνης κλπ.). Δες εδώ τα μαθήματα επιλογής.
Δεν νομιζω να ειναι αυτο καθως κανω λογοτενια επιλογης και δεν χησιμοποιουμε το βιβλιο της κατ. μονο οταν εχουμε λογοτενια κατ. ....στην λογοτεχνια επιλογης κανουμε κειμενα που μας φερνει η καθηγητρια.
Παντως και γω το χα απορια αυτο

mathitis13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mathitis13 έγραψε στις 17:26, 17-02-13:

καλα καμενα ειστε και εσεις
πηρατε κειμενα για επιλογης??στο σχολειο μας τοσα χρονια ολοι επιλογης παιρνουνε πληροφορικη,πολυμεσα δικτυα,εφαρμογες υπολογιστικων συστηματων αντε και κανα σχεδιο!ποιος θελει να κανει κειμενα 2 επιπλεον ωρες??μπραβο σας για την υπομονη!

katy95

Φοιτητής

H katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Διοίκησης Παντείου . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H katy95 έγραψε στις 14:14, 19-02-13:

Χαχαχα οντως εγω πολυμεσα διαλεξα αλλα ηταν λιγοι οποτε δεν γινοταν ταξη καθως οι περισσοτεροι πηραν ΑΟΘ ή μαθηματικα...δεν κανουμε μαθημα βασικα διαβαζουμε κανα ποιημα ή κανα κειμενο και λεμε το θεμα του και κλασσικα γινεται χαμος γιατι ειναι αχρηστο μαθημα και δεν παρακολουθει κανεις ...και η ιδια η καθηγητρια μας το ειπε οτι ειναι το πιο αχρηστο....ουσιαστικα περναμε την ωρα μας αλλα εχει πλακα γιατι γελαμε συνεχεια

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διάσημο Μέλος

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 613 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 07:29, 23-06-13:

Καλημέρα,
από το Σεπτέβρη θα πάω β' λυκείου και πήρα μάθημα επιλογής τις εφαρμογές υπολογιστών. Έμαθα όμως ότι δε γίνεται να πάρουμε το ίδιο αυτό μάθημα και στη γ' (το μάθημα δεν εξετάζεται γραπτά).
Υπάρχει κάποιο μάθημα που να μπορώ να πάρω στην γ' λυκείου και που να μην εξετάζεται; Κάτι άκουσα για 'πολυμέσα' αλλά δεν είμαι σίγουρη. Στη σελίδα του Υπουργείου βρήκα την παρακάτω λίστα:
ΙΙ. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

1. Β΄ Ξένη Γλώσσα:
2
2. Αρχές Οικονομικής Θεωρίας:
2
3. Στατιστική:
2
4. Λογική: Θεωρία και Πρακτική:
2
5. Εφαρμογές Υπολογιστών*:
2
6. Ιστορία της Τέχνης:
2
7. Ιστορία των Επιστημών & της Τεχνολογίας: 2
8. Προβλήματα Φιλοσοφίας:
2
9. Νεοελληνική Λογοτεχνία: 2
10. Τεχνολογία και Ανάπτυξη:
2
11. Στοιχεία Γεωπονίας & Αγροτική Ανάπτυξη:
2
12. Βιομηχανική Παραγωγή & Ενέργεια:
2
13. Αρχές Λογιστικής:
2
14. Σχέδιο Τεχνικό:
2
15. Σχέδιο Αρχιτεκτονικό:
2
16. Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα:
2
17. Πολυμέσα - Δίκτυα:
2
18. Εφαρμογές Λογισμικού:
2

Εμάς βέβαια δε μας δόθηκα τόσα πολλά μαθήματα να επιλέξουμε για τη β' λυκείου.
Μπορείτε να με διαφωτίσετε; Ποιο άλλο μάθημα, εκτός από τις εφαρμογές υπολογιστών, μπορώ να πάρω για τη γ' και να μην εξετάζεται;

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 07:47, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Ποιο άλλο μάθημα, εκτός από τις εφαρμογές υπολογιστών, μπορώ να πάρω για τη γ' και να μην εξετάζεται;
Στη Γ υπάρχει το ξαδερφάκι του που το λένε "πολυμέσα - δίκτυα" και δεν εξετάζεται γραπτά. Αυτ'ό παίρνουν όσοι στη Β είχαν υπολογιστές. Και τα 2 είναι λούφα και παραλλαγή.
(Άντε να δούμε πότε θα κοιμηθώ)

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O VasilisS_! έγραψε στις 21:19, 11-07-13:

Παιδιά, καλησπέρα... Φέτος "δίνω" Πανελλαδικές και δεν ξέρω τι να κάνω! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική... Δεν ξέρω ποιο μάθημα Γενικής να επιλέξω... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

Eliminated

Δραστήριο Μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 387 μηνύματα.

O Eliminated έγραψε στις 21:21, 11-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από VasilisS_!
Παιδιά, καλησπέρα... Φέτος "δίνω" Πανελλαδικές και δεν ξέρω τι να κάνω! Ακολουθώ τη θετική κατεύθυνση και θέλω να περάσω Ιατρική... Δεν ξέρω ποιο μάθημα Γενικής να επιλέξω... ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!
Ιστορία την ξεχνάς 100%.

Από εκεί και πέρα, τι σου αρέσει πιο πολύ; Για να θέλεις Ιατρική ίσως να σου αρέσει περισσότερο η βιολογία υποθέτω;

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O VasilisS_! έγραψε στις 21:23, 11-07-13:

Λάτρευε την "Παπαγαλία" και μου αρέσει η Ιστορία, αλλά μου λένε πως είναι δύσκολη... Ποια είναι η γνώμη σας ;;;

*Λατρεύω

Eliminated

Δραστήριο Μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 387 μηνύματα.

O Eliminated έγραψε στις 21:26, 11-07-13:

Να πάρεις βιολογία αν σου αρέσει η παπαγαλία. Άσε την ιστορία.

Το λέω ωμά αλλά δυστυχώς έτσι πρέπει.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

O VasilisS_! έγραψε στις 21:29, 11-07-13:

Εσύ έχεις "δώσει" Πανελλαδικές ;;;

Eliminated

Δραστήριο Μέλος

O Eliminated έγραψε στις 21:32, 11-07-13:

Ναι έδωσα φέτος.

Στην Ιστορία εκτός από την παπαγαλία, χρειάζεται κριτική σκέψη, ενώ μετράει και ο λόγος σου. Άσε που απ'όσο ξέρω η ύλη είναι τεράστια.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

O VasilisS_! έγραψε στις 21:40, 11-07-13:

Πφφφ... Ειλικρινά, έχω μπερδευτεί!

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 731 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 22:02, 01-05-14:

Μας έδωσαν χαρτί να επιλέξουμε κατεύθυνση και μάθημα επιλογής για την Γ (είμαι στο παλιό σύστημα)

Είχα Σχέδιο στην Δευτέρα, λέω να πάρω "τεχνολογική επιλογή" στην Γ', το πρόβλημα είναι ότι εδώ, βλέπω πολλά τμήματα σχετικά με την "τεχνολογία", τι ακριβώς κάνουν στο

1) Εφαρμογές Υπολογιστών
2) Τεχνολογία και Ανάπτυξη
3) Ιστορία των Τεχνολογιών
4) Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων
5) Πολυμέσα Δίκτυα
6) Εφαρμογές Λογισμικού

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,688 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 22:10, 01-05-14:

To μόνο που ξέρω είναι ότι στην τρίτη λυκείου, ό,τι μάθημα επιλογής και να πάρεις, μόνο μάθημα δεν θα γίνεται και θα λύνεις ασκήσεις για το φροντιστήριο ή θα διαβάζεις κάτι άλλο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Φοιτητής

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 731 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 22:36, 01-05-14:

Αυτό το ξέρω
Αλλά όλο και κάτι θα μάθω και από εκεί, όλο και κανα βιβλίο θα μας δώσουν, που θα το διαβάσω Χριστούγεννα ή καλοκαίρι

Fedde le Grand

Απόφοιτος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 23:17, 01-05-14:

Γεια σου φίλε. Σου συνιστώ να κοιτάξεις λίγο εδώ.

George-20- (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O George-20- έγραψε στις 23:19, 01-05-14:

Εγώ διάλεξα Ιστορία των Επιστημών και της Τεχνολογίας, αλλά επειδή το κάνει ο χημικός, και το διαλέξαμε όλη η θετική, συνήθως κάνουμε χημεία. Κατά τα άλλα, είναι ενδιαφέρον μάθημα, αν και λίγο βαρετό. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία, αφού δε θα κάνετε και πολύ μάθημα. Εξαρτάται, βέβαια, και από το σχολείο το αν θα γίνει τμήμα. Τώρα ας πούμε στη Δράμα που μένεις, από παιδιά απ' το φροντιστήριο ξέρω ότι δε γίνονται όλα στα σχολεία της πόλης.

DumeNuke

Φοιτητής

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 12:53, 02-05-14:

Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, αν επιθυμείς να εξεταστείς πανελλαδικά (5ο πεδίο, Οικονομικές Σχολές).
Διαφορετικά, οποιοδήποτε από τα άλλα τρία μαθήματα που δεν εξετάζεται στο τέλος.

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 892 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 14:17, 02-05-14:

Εμείς συνεννοηθήκαμε και πήραμε όλη η θετική και οι καλοί μαθητές της τεχνολογικής Πολυμέσα Δίκτυα για πρώτη φορά στα χρονικά του σχολείου μας, καθώς και δεν εξετάζεται, και ο καθηγητής της πληροφορικής (φοβερός) μας κάνει άλλα, ενδιαφέροντα πράγματα (πχ. μάθαμε 3DS MAX) και έχει αρκετή ησυχία για να διαβάσει όποιος θέλει.

Φοιτητής

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 14:37, 04-05-14:

Για 4ο πεδίο ενδιαφέρομαι..

mhmm, θα το δούμε, σε εμάς δεν συμφωνήθηκε τίποτα ,ακόμα, για το εάν επιλέξουν Θετικοί ένα μάθημα κλπ... κανείς δεν ξέρει τίποτα ακόμα. θα το δούμε!!

Ευχαριστώ

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 14:47, 04-05-14:

Οι περισσότεροι συνήθως διαλέγουν εφαρμογές υπολογιστών, είναι γενικό, το παίρνουν όλοι δηλαδή πιο εύκολα και δεν έχει εξετάσεις στο τέλος

Φοιτητής

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 14:51, 04-05-14:

Και σχέδιο παίρνουν πολύ...
Εγώ που πήρα σχέδιο στην Β', μπισκότα ζωγραφίζουμε -.-

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ έγραψε στις 11:56, 10-06-14:

Καλημέρα!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παραπάνω ερώτηση. Βιολογία ή Μαθηματικά και ΑΟΔΕ;;

MsBonita31 (Mariah)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H MsBonita31 έγραψε στις 11:59, 10-06-14:

Εννοεις μηπως τα μαθηματα επιλογης της Γ' Λυκειου? Γιατι αν ναι, ειναι Μαθηματικα και ΑΟΘ, οχι αοδε

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,412 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 12:15, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από MsBonita31
Εννοεις μηπως τα μαθηματα επιλογης της Γ' Λυκειου? Γιατι αν ναι, ειναι Μαθηματικα και ΑΟΘ, οχι αοδε
Εννοεί μάλλον κατευθύνση + μάθημα επιλογής ή μόνο κατεύθυνση
Δηλαδή 2 βιολογίες ή Μαθηματικά και αοδε..

Το τι θα επιλέξεις αφορά μόνο εσένα και τις δυνατότητες/ικανότητες σου πάνω στα μαθήματα...
Αν μπορείς την αποστήθιση και σου αρέσει η βιολογία πάρε βιολογία..
Αλλιώς αν είσαι καλός στα μαθηματικά πάρε μαθηματικά..

MsBonita31 (Mariah)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H MsBonita31 έγραψε στις 12:20, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Συμιδαλάς
Εννοεί μάλλον κατευθύνση + μάθημα επιλογής ή μόνο κατεύθυνση
Δηλαδή 2 βιολογίες ή Μαθηματικά και αοδε..

Το τι θα επιλέξεις αφορά μόνο εσένα και τις δυνατότητες/ικανότητες σου πάνω στα μαθήματα...
Αν μπορείς την αποστήθιση και σου αρέσει η βιολογία πάρε βιολογία..
Αλλιώς αν είσαι καλός στα μαθηματικά πάρε μαθηματικά..
Χμμ πιο λογικη η δικη σου απαντηση στην ελλιπη ερωτηση του

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ έγραψε στις 12:22, 10-06-14:

Θα πάω θετική και ρωτάω για το μάθημα επιλογής. Νομίζω τα είπα απλά. Οκ έκει το έγραψα λάθος.

Marianna.P

Δραστήριο Μέλος

H Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

H Marianna.P έγραψε στις 12:26, 10-06-14:

Άκου εμένα που είμαι θετική και πήρα αοθ και μαθηματικα..
Εγώ ήθελα και 5ο πεδιο ομως..δεν ειναι λιγο ενα εξτρα μαθημα και δεν το λεω για να σε φοβησω ασχετα που ειναι ευκολο..προσωπικα δεν ηθελα να μπλεχτω με 2 βιολογιες και να αποστηθισω αλλα ποσα και για να μην μπερδευτω και γιατι ηδη η υλη της βιολογιας κατευθυνσης ειναι πολυ μεγαλη!
αμα σ'αρεσουν τα μαθηματικα οπως αναφερθηκε παραπανω και δεν θες να αποστηθισεις αλλο ενα μαθημα (δεν συγκρινεται η θεωρια των μαθηματικων με της βιολογιας) παρε μαθηματικά..αλλιώς πάρε βιολογία
επισης η βιολογια θα σου δώσει εναν πιο ''σιγουρο'' βαθμο κατι που μπορεις να πετυχεις και με τα μαθηματικα οπως εκανα εγω επειδη εδειξα την καταλληλη προσοχη..μαθηματικα παντως μπορουν να στη φερουν σε μια ασκηση πιο ευκολα απο οτι βιολογια..
Βάση ολων αυτων,των δυνατοτητων σου και τι σου αρεσει κάτσε και αποφάσισε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Marianna.P : 10-06-14 στις 12:32.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

O ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ έγραψε στις 12:50, 10-06-14:

Εγώ σαν κύριο στόχο έχω τα ιατρικά. Αλλά από 5ο πεδίο θέλω μόνο τις αστυνομικές σχολές. Στο φροντηστήριο μου είπαν να πάρω βιολογία γενικής να έχω ένα σίγουρο βαθμό και να επικεντρωθώ κυρίως για το 3ο πεδίο. Τα μθαηματικά γενικής είναι δύσκολα σαν μάθημα; Μοιάζουν με την κατεύθυνση; Και ΑΟΘΕ γραφείς εύκολ 100 σαν βιολογία γενικης ή είναι πιό περίεργο?

Marianna.P

Δραστήριο Μέλος

H Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

H Marianna.P έγραψε στις 13:06, 10-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ
Εγώ σαν κύριο στόχο έχω τα ιατρικά. Αλλά από 5ο πεδίο θέλω μόνο τις αστυνομικές σχολές. Στο φροντηστήριο μου είπαν να πάρω βιολογία γενικής να έχω ένα σίγουρο βαθμό και να επικεντρωθώ κυρίως για το 3ο πεδίο. Τα μθαηματικά γενικής είναι δύσκολα σαν μάθημα; Μοιάζουν με την κατεύθυνση; Και ΑΟΘΕ γραφείς εύκολ 100 σαν βιολογία γενικης ή είναι πιό περίεργο?
άμα θες σαν εναλλακτική αστυνομία αναγκαστικά παίρνεις και μαθ/αοθ..
Κατά την γνώμη μου, που δεν είμαι και ''το μυαλό'' στα μαθηματικά..μου άρεσαν πάρα πολύ και δεν μου φάνηκαν δύσκολα..Καμία σχέση με την κατεύθυνση σαν δυσκολία..Άσε που το 1ο κεφάλαιο με τις παραγώγους το διδάσκεσαι και στην κατεύθυνση..εγώ που ήμουν τυχερή διδάχτηκα και τις πιθανότητες στην Α λυκείου αλλά άλλο αυτό..
ΑΟΘ άμα ασχοληθείς κατανοησεις την υλη και εισαι προσεκτικος στις εξετασεις ( δλδ οχι αριθμητικα και λαθη απροσεξιας -> ετσι την πατανε οι περισσοτεροι..λενε ειναι ευκολα και τους τρωει η σιγουρια..)τότε ναι ενα μεγαλο ποσοστο γραφει 90+.. Μου φαινεται υπερβολικο να πω 100 σίγουρα..Κάάάάπως σαν βιολογια γενικης..εχει τη θεωρια του και τις ασκησεις του..που αμα μαθεις τους τυπους και κτλβεις ποτε χρησιμοποιεις ποιον..δλδ αμα κατσεις και ασχοληθεις(οπως πρεπει σε ολα τα μαθηματα και δεν το αφησεις) τοτε τα πας περιφημα!
Τώρα...επειδή έχεις σαν κυριο στοχο τα ιατρικα..αμα θες ιατρικη δλδ την κορυφή (σε μόρια) δεν σε παιρνει να ρισκαρεις στα μαθηματικα ειδικα αμα δεν σε τραβανε..Η βιολογια ναι ειναι πιο σιγουρος βαθμος! (μιλαμε παντα αφου το λιωσεις το βιβλιο και ασκησεις) Εγώ θελω κτηνιατρικη 1η επιλογη και επειδη μ αρεσαν τα μαθηματικα επελεξα αυτα και καλως τα επελεξα γιατι πρπ να εγραψα ενα 19+ με την βιολογια δεν θα τα καταφερνα (ειδη της κατευθυνσης μου απαιτουσε πολυ χρονο) αλλα αυτη ειμαι εγω..Δυστυχως αμα θες ιατρικη πρεπει να ''θυσιασεις'' αστυνομια..εκτος αν πας για 19-20 αοθ και μαθηματικα..γιατι δεν σε παιρνει να γραψουν οι αλλοι βιολογια 20 και εσυ 17 μαθηματικα πχ..αλλιως παιρνεις μαθηματικα και ρισκαρεις την ιατρικη σου..αν παλι δεν θες ιατρικη και θες κατι με χαμηλοτερη βαση..δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα εξαρταται απο σενα και μονο..αυτα συγνωμη αν σε κουρασα με τα πολλα που ειπα ελπιζω να βοηθησα

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

O ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ έγραψε στις 13:19, 10-06-14:

Καθόλου δεν με κούρασες, αντιεθέτως αυτά που εγραψες μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. Κοίτα εγώ στα μαθηματικά είμαι πολύ περίργος. Εκεί που όλοι θα γραψούν 18 εγώ μπορεί να μην τα πάω καλά και ε΄κεί που όλοι θα πάνε χάλια να γράψω 19-20. Να σε ρωτήσω κάτι. Εσύ πιστεύεις ότι άμα πάρω μαθηματικά και ΑΟΘ θα μου "τρώνε" χρόνο από το διάβασμα κατεύθυνσης; Το ΑΟΘ έχει τύπους; Δηλαδή τί έχει δύσκολα μαθηματικά μέσα;

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε στις 19:29, 18-06-14:

Στο θεμα μας τωρα. Θα συνεχισω θετικη και θα παρω Μ.Ε. ή βιολογια ή φυσικη. Θα το συζητησω και με τους καθηγητες και θα αποφασισω. Ξεκιναω 24 ή 25.

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 19:39, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΕλευθεριⒶκος
Ρε ακομα δεν ξεκινησαμε και εχει ηδη 3 σελιδες το θεμα ; Εμεις οι 97ρηδες θα σπασουμε καθε ρεκορ Παντως μολις ειδα το θεμα ενιωσα εναν κομπο στο στομαχι..
Στο θεμα μας τωρα. Θα συνεχισω θετικη και θα παρω Μ.Ε. ή βιολογια ή φυσικη. Θα το συζητησω και με τους καθηγητες και θα αποφασισω. Ξεκιναω 24 ή 25.

φυσική μην πάρεις καλύτερα,γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!

Φοιτητής

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 892 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 19:42, 18-06-14:

Διαφωνώ καθέτως για την φυσική. Όλα τα μαθήματα έχουν δύσκολες ασκήσεις, το τι θα βάλουν κάθε χρονιά είναι τυχαίο. Για κάποιον μαθητή θετικής σχεδόν όλη η ύλη της φυσικής γενικής παιδείας διδάσκεται στην φυσική κατεύθυνσης και στην χημεία, και δεν χρειάζεται παπαγαλία.

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 19:43, 18-06-14:

Όποιος πάρει Μάθημα Επιλογής Βιολογία Γ.Π. θα κάνει ΜΟΝΟ θεωρία, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι η αδερφή μου δεν έκανε ασκήσεις με πραξούλες μόνο κάτι ερωτήσεις ανάπτυξης νομίζω...

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 19:49, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Διαφωνώ καθέτως για την φυσική. Όλα τα μαθήματα έχουν δύσκολες ασκήσεις, το τι θα βάλουν κάθε χρονιά είναι τυχαίο. Για κάποιον μαθητή θετικής σχεδόν όλη η ύλη της φυσικής γενικής παιδείας διδάσκεται στην φυσική κατεύθυνσης και στην χημεία, και δεν χρειάζεται παπαγαλία.
δεν διαφωνώ με αυτά που λες,αλλά στην φυσική είναι αλλιώς τα πράγματα,επίσης κάθε χρόνο δεν είναι πολύ οι μαθητές που την διαλέγουν.Ακόμα και οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είναι τσιμπημένες.Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο.

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε στις 19:50, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από flash1997
φυσική μην πάρεις καλύτερα,γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!
αν θελουν να σε δυσκολεψουν καπου, θα το κανουν.

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
++++++

Αρχική Δημοσίευση από russia4ever
Όποιος πάρει Μάθημα Επιλογής Βιολογία Γ.Π. θα κάνει ΜΟΝΟ θεωρία, γιατί απ' ό,τι θυμάμαι η αδερφή μου δεν έκανε ασκήσεις με πραξούλες μόνο κάτι ερωτήσεις ανάπτυξης νομίζω...
Ακομα και τις ασκησεις της βιολογιας γεν μπορουν να τις κανουν, αν οχι δυσκολες, περιπλοκες σιγουρα. Αρκει μονο να τους την βαρεσει.

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:53, 18-06-14:

δεν διαφωνώ με αυτά που λες,αλλά στην φυσική είναι αλλιώς τα πράγματα,επίσης κάθε χρόνο δεν είναι πολύ οι μαθητές που την διαλέγουν.Ακόμα και οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου είναι τσιμπημένες.Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο.
Ε καλά αν το είπε το φροντιστήριο οκ σωθήκαμε. Τα φροντιστήρια για κάποιο λόγο έχουν βαλθεί να χαντακώνουν τη φυσική γενικής (δεν ξέρω γιατί) και νομίζω είναι ένας λόγος που δεν την επιλέγουν πολλά παιδιά. Πάντως δεν είναι δύσκολο μάθημα και έχει μικρή ύλη. Γενικά τη θεωρώ καλύτερη λύση από τα μαθηματικά τουλάχιστον (εκτός και αν θες μαθς και αοθ για 5ο πεδίο οπότε οκ).

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε στις 19:53, 18-06-14:

Εμάς πάντως έτσι μας έχουν πει στο φροντιστήριο.
Τα φροντιστηρια την δουλεια τους κανουν. Ποιος πληρωνει ακομα εναν καθηγητη για να δημιουργηθει τμημα φυσικης γεν ;
Μια σκεψη κανω..

8theo1

Απόφοιτος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 19:54, 18-06-14:

Να σου πω εγώ ποιες θέλω(μιας και λέω συνέχεια):
Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού των Παρευξείνιων Χωρών, Σλαβικών Σπουδών, Θεολογία, Παιδαγωγικό και Κοινωνιολογία.

Βασικά Β' Λυκείου Θετική και Γ' Λυκείου θα αλλάξω Θεωρητική.
Μάλλον Βιολογία Γ.Π. θα πάρω αλλά θα ρωτήσω και φιλολόγους για την Ιστορία Γ.Π.
Μπήκα και γω σε σκέψη να πάρω ιστορία Γ.Π αλλά οι φιλόλογοι στο σχολείο μου είπαν ότι η ύλη είναι μεγαλύτερη και από την ιστορία κατ:/ και εκτός αυτού είναι και πολύ πυκνογραμμένη Βιολογία καλύτερα.

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:55, 18-06-14:

Τα φροντιστηρια την δουλεια τους κανουν. Ποιος πληρωνει ακομα εναν καθηγητη για να δημιουργηθει τμημα φυσικης γεν ;
Μια σκεψη κανω..
Μη το λες εμάς πέρσι έδινε σε όλο το φροντ ένα παιδί και ήταν ένα τμήμα μόνος του.

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 19:56, 18-06-14:

Στο Φροντιστήριο σου λένε οτι θέλεις να ακούσεις, οτι δηλαδή η βιολογία και τα μαθηματικά είναι η καλύτερη επιλογή. Στο σχολείο μου είχαμε μια κοπέλα της θετικής που έδωσε φυσική ΓΠ και λέει οτι ήταν η καλύτερη επιλογή στην ζωή της. Εγώ, που έδωσα μαθηματικά, βλέποντας τα θέματα της φυσικής ΓΠ (2014) και χωρίς καμία προετοιμασία μπορούσα άνετα να πιάσω ένα 15/20.

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 20:00, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από 8theo1
Μπήκα και γω σε σκέψη να πάρω ιστορία Γ.Π αλλά οι φιλόλογοι στο σχολείο μου είπαν ότι η ύλη είναι μεγαλύτερη και από την ιστορία κατ:/ και εκτός αυτού είναι και πολύ πυκνογραμμένη Βιολογία καλύτερα.
Αλλά δεν κατάλαβα γιατί το κάνουν αυτό στην Ιστορία Γ.Π., δεν μπορούν, δε θέλουν να την ανανεώσουν?
Υ.Γ.: Δύσκολες ερωτήσεις?

Μηνάς.Γ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μηνάς.Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Μηνάς.Γ έγραψε στις 20:06, 18-06-14:

για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...

8theo1

Απόφοιτος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 20:07, 18-06-14:

Αλλά δεν κατάλαβα γιατί το κάνουν αυτό στην Ιστορία Γ.Π., δεν μπορούν, δε θέλουν να την ανανεώσουν?
Υ.Γ.: Δύσκολες ερωτήσεις?
Τι να σου πω Όπως έχω δει τα θέματα δεν είναι και πολύ δύσκολες οι ερωτήσεις. Ξέρω παιδιά που την πήραν και έγραψαν πολύ καλά (πάνω από 90/100) ωστόσο με αυτά που ακούω ότι μπορεί να τα μπερδέψουμε με την ιστορία κατεύθυνσης επειδή είναι και οι δύο νεότερες με αποθαρρύνει να την επιλέξω σαν μάθημα επιλογής...

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O flash1997 έγραψε στις 20:08, 18-06-14:

Μια σκεψη κανω..
μα άλλο να στο λέει ένα φυσικός...

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:09, 18-06-14:

Μια φορα στα χιλια χρονια γκειτ4. Πρεπει να αισθανεσαι περιφανη που το εζησες
Δε νομίζω να είσαι σε ένα φροντ που πληρώνεις για 5 μαθήματα και να μη δεχτούν ας πούμε να σε κάνουν μάθημα γιατί είσαι ένα άτομο. Δεν ξέρω με φαίνεται χαζό αλλά αν το εφαρμόζουν τι να πω..
Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς.Γ
για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...
Ή αυτό που είναι απαραίτητο για να ανοίξουμε κάποιο πεδίο αν το θέλουμε.
μα άλλο να στο λέει ένα φυσικός...
Στα φροντιστήρια δεν θα ακούσεις κανέναν φυσικό να προτείνει τη φυσική γενικής. Ρώτα καλύτερα στο σχολείο.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους