Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,254 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,585 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 604 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 16:04, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Superhuman
Καλησπέρα.Σήμερα έκανα την υπέρβαση και αποφάσισα να αλλάξω το δεύτερο μάθημα γενικής που θα δώσω.Δεν άντεξα την πίεση της παπαγαλίας της βιολογίας και θα πάρω τα μαθηματικά.Η ερώτησή μου είναι η εξής:Θα προλάβω να τελειώσω την ύλη την κατάλληλη χρονική στιγμή ώστε και να είμαι σε καλό επίπεδο και να προλάβω να κάνω καλή επανάληψη;Να σημειωθεί ότι είμαι Θετική κατεύθυνση και το πρώτο κεφάλαιο το γνωρίζω καλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
βγαινει ανετα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

danai-elpida (Δαναη-Ελπιδα)

Φοιτητής

H Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 950 μηνύματα.

H danai-elpida έγραψε στις 17:02, 12-02-11:

Θα τα καταφερεις 100%. Καλη σου επιτυχια!!!!!!!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Giouli 91 (Γεωργια)

Φοιτητής

H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ Κρήτης (Ηράκλειο) . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Giouli 91 Η αποτυχία είναι η μητέρα της επιτυχίας. έγραψε στις 18:30, 12-02-11:

ναι προλαβαινεις, αρκει να κανεις συστηματικο διαβασμα....

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 18:45, 12-02-11:

όσο αναφορά την ύλη...

θυμάμαι και την βιολογία και τα μαθηματικά..η βιολογία είναι αρκετά χρήσιμο μάθημα αλλά δεν το κρίνω ως πανελλαδικό μάθημα γιατί δεν το έδωσα..

όσο για τα μαθηματικά...
θα συμφωνήσω εν μέρει με τον φόκο... Το πρώτο κεφάλαιο ναι βγαίνει εύκολα και εσύ δεν χρειάζεται να επικεντρωθείς σε αυτό.
Τώρα για την στατιστική...αν θες να πάς για βαθμό θέλει πολύ διάβασμα.Εγώ έκανα στατιστική διάβαζα από 2 διαφορετικά βιβλία το τι ασκήσεις είδαν τα μάτια μουπιθανότητες είναι εύκολο κεφαλαιάκι...μόνο η 2.2 παράγραφος αν χρειαστεί να επικεντρωθείς με τους νόμους των πιθανοτήτων κτλ..

Αλλά έχει να κάνει με τι θέματα πέφτουν κάθε χρόνο...το 2009 που έδωσα τα θέματα ήταν βατά αλλά για πολύ καλά διαβασμένους μαθητές τουλάχιστον στο σχολείο μου μονο εγώ και μια μαθήτρια πιάσαμε 20.Χάνεις εύκολα βαθμολογία στα μαθηματικά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και καλά διαβασμένος για το 20...
είναι αναλογα και εσύ πόσο θέλεις να γράψεις...
αλλά και πάλι καλή επιτυχία σου εύχομαι

tiffanykal

Φοιτητής

H tiffanykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H tiffanykal έγραψε στις 23:28, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Superhuman
Καλησπέρα.Σήμερα έκανα την υπέρβαση και αποφάσισα να αλλάξω το δεύτερο μάθημα γενικής που θα δώσω.Δεν άντεξα την πίεση της παπαγαλίας της βιολογίας και θα πάρω τα μαθηματικά.Η ερώτησή μου είναι η εξής:Θα προλάβω να τελειώσω την ύλη την κατάλληλη χρονική στιγμή ώστε και να είμαι σε καλό επίπεδο και να προλάβω να κάνω καλή επανάληψη;Να σημειωθεί ότι είμαι Θετική κατεύθυνση και το πρώτο κεφάλαιο το γνωρίζω καλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα τα καταφέρεις, υπάρχει αρκετός χρόνος, μην αγχώνεσαι και να είσαι συγκεντρωμένος..
Ειδικά οι πιθανότητες θα βγουν πολύ γρήγορα κι ευχάριστα.
Προσοχή στη στατιστική.
Καλή τύχη

koum

Φοιτητής

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 23:36, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr*
Τώρα για την στατιστική...αν θες να πάς για βαθμό θέλει πολύ διάβασμα.Εγώ έκανα στατιστική διάβαζα από 2 διαφορετικά βιβλία το τι ασκήσεις είδαν τα μάτια μουπιθανότητες είναι εύκολο κεφαλαιάκι...μόνο η 2.2 παράγραφος αν χρειαστεί να επικεντρωθείς με τους νόμους των πιθανοτήτων κτλ..
Τί εννοείς με το "πολύ διάβασμα"; Προσωπικά μιλώντας, τα μαθηματικά γενικής είναι μακράν το πιο ξεκούραστο μάθημα φέτος. Ειδικά δε όταν έχεις κάνει και τα της κατεύθυνσης, καταλαβαίνεις ότι πρέπει να προσπαθήσεις για να χάσεις κάτι σε αυτό το μάθημα. Μετρημένα κουκιά είναι. Εκτός κι αν μιλάς αποκλειστικά για τα παιδιά της θεωρητικής, οπότε πάω πάσο.

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr*
Αλλά έχει να κάνει με τι θέματα πέφτουν κάθε χρόνο...το 2009 που έδωσα τα θέματα ήταν βατά αλλά για πολύ καλά διαβασμένους μαθητές τουλάχιστον στο σχολείο μου μονο εγώ και μια μαθήτρια πιάσαμε 20.Χάνεις εύκολα βαθμολογία στα μαθηματικά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και καλά διαβασμένος για το 20...
Βρε, μπας και μιλάς για τα μαθηματικά κατεύθυνσης;

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,677 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 23:54, 12-02-11:

Τα μαθηματικά γενικής δεν πρέπει να υποτιμώνται (πρέπει να είσαι προσεκτικός...το 100 γίνεται μέχρι και 95 απο λεπτομέριες)...αλλά έτσι όπως εξετάζονται τα τελευταία χρόνια είναι επιικώς εύκολα (για να μην γίνω υπερβολικός!)
Και προλαβαίνεις ΑΝΕΤΑ!
Το 1ο κεφάλαιο -> (κατεύθυνση)
Το 2ο κεφάλαιο -> θέλει λίγη προσοχή..αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο,παρόλαυτά πολύ ενδιαφέρον κεφάλαιο!
Το 3ο κεφάλαιο -> μια χαρά,εύκολο!

Εγώ ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν θα έπερνα ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝ η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝ....απλά δεν παλεύονται!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:00, 13-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Εγώ ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν θα έπαιρνα ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝ η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝ....απλά δεν παλεύονται!
Θα έπαιρνες ποτέ Φυσική Γενικής?
Μέχρι στιγμής μόνον έναν σαν εμένα βρήκα που θα δώσει φυσική γενικής. Αλήθεια, υπάρχει κανένας άλλος?

nathalie

Μαθητής Γ' λυκείου

H nathalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H nathalie έγραψε στις 00:02, 13-02-11:

Ναι εννοειται!!!για μενα εκανες την καλυτερη επιλογη και κριμα που την πατησες στην αρχη και εσυ σαν κ μενα!Εγω ημουν τεχνολογικη και επειδη ακουγα συνεχεια"τα μαθηματικα ειναι ριψοκινδυνα βιολογια διαβαζεις κ γραφεις"εκανα την γκαφα και πηρα βιολογια.Το αποτελεσμα?ΦΟΥΛ αγχος για να την βγαλω γτ τα μαθηματα παπαγαλιας δεν ηταν το φορτε μου με αποτελεσμα να κουραστω για ενα μαθημα ανουσιο.Τουλαχιστον ελεγα θα γραψω 100..

Και γραφουμε εξετασεις τα γραφω ολα οποτε λεω οκ.Και στα ενδοσχολικα που ασχολουμαι λιγο με μαθ.γενικης συνειδητοποιω ποσο ΓΕΛΟΙΑ ειναι.Δεν υπερβαλλω.Οποτε φανταζεσαι την αγανακτηση μου οταν αντι για 20 βλεπω 19,6 βιολογια γενικης με απειροοοο διαβασμα(χωρις να ξερω το λογο :-P ) την στιγμη που ατομα της θεωρητικης γραφανε για πλακα και ας μισουσαν τα μαθηματικα.

ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΗ οτι δεν προκειται να το μετανιωσεις.Αν ειδικα στο φροντιστηριο δεν εχουν μπει ακομα στατιστικη τοτε θα δεις πως ουσιαστικα εμεινες με ενα μαθημα λιγοτερο για διαβασμα!Καλη σου επιτυχια σου ευχομαι στις πανελληνιες!

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,677 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 00:06, 13-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μέχρι στιγμής μόνον έναν σαν εμένα βρήκα που θα δώσει φυσική γενικής. Αλήθεια, υπάρχει κανένας άλλος?

Ναι,αν δεν υπήρχαν τα μαθηματικά γενικής , θα έπαιρνα φυσική γενικής

nathalie

Μαθητής Γ' λυκείου

H nathalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H nathalie έγραψε στις 00:12, 13-02-11:

ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗΣ????Παντα πιστευα οτι η φυσικη γεν. ηταν το μαθημα-φαντασμα και πως το οτι μερικοι το δινουν πανελλαδικα ειναι απλα μυθος!Ακομα μεγαλυτερος κ απ αυτον της ιστοριας φαντασου!

Παρολα αυτα ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ γιατι αυτη σου η αποφαση δειχνει οτι την αγαπας την φυσικη και δεν σε νοιαζει να ασχοληθεις μαζι της ακομα κ οταν η πλειοψηφια την απορριπτει.(θα θελα να βλεπα την αντιδραση των καθηγητων σου οταν θα τους το ανακοινωνες!)

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:28, 13-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από nathalie
ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗΣ????Παντα πιστευα οτι η φυσικη γεν. ηταν το μαθημα-φαντασμα και πως το οτι μερικοι το δινουν πανελλαδικα ειναι απλα μυθος!Ακομα μεγαλυτερος κ απ αυτον της ιστοριας φαντασου!
Παρολα αυτα ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ γιατι αυτη σου η αποφαση δειχνει οτι την αγαπας την φυσικη και δεν σε νοιαζει να ασχοληθεις μαζι της ακομα κ οταν η πλειοψηφια την απορριπτει.(θα θελα να βλεπα την αντιδραση των καθηγητων σου οταν θα τους το ανακοινωνες!)
Ναι, είμαστε σε όλη την Ελλάδα καμία 500ριά φαντάσματα. Στο σχολείο μου είμαστε 3. Πριν πάρω την τελική μου απόφαση, διάβασα πρώτο χέρι όλα τα μαθήματα της γενικής (δηλ. φυσική, μαθηματικά, βιολογία - όχι βέβαια ιστορία ε?). Και τα 3 μου φάνηκαν εύκολα. Όμως τη φυσική την βρήκα να με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο και μάλιστα να με ευχαριστεί. Οι καθηγητές μου όταν τους το είπα, με κοίταξαν σαν εξωγήινο ζόμπι, ειδικά ο φυσικός μου. Για το αν η απόφαση μου ήταν σωστή, θα το δείξει το Μάιο η νεκροψία....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:58, 13-02-11:

Εγώ θα έπαιρνα, αν δεν είχα άλλη επιλογή.
Ωστόοσ, τα μαθηματικά είναι τόσο εύκολα που δεν βλέπω λόγο γιατί να ΜΗΝ τα πάρεις.

Tanatsos

Απόφοιτος

Ο Tanatsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Tanatsos έγραψε στις 10:36, 13-02-11:

Ναι, υπάρχουν και άλλοι *points at himself
Στο σχολείο μου είμαστε 2 άτομα που θα δώσουμε

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,367 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:51, 13-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Εγώ ΠΟΤΕ στη ζωή μου δεν θα έπερνα ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝ η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝ....απλά δεν παλεύονται!
Mη συγκρίνεις βιολογια με ιστορία μέρα με νύχτα. Η ιστορία ήταν ο εφιάλτης όλων των θετικοτεχνολογικών και συνήθως εκεί παίρνανε το χαμηλότερο βαθμό μαζί με την έκθεση.

Επειδή τα είχα δώσει όλα η φυσική Γενικής την θεωρώ την πιο εύκολη από όλα. Αν θυμάμαι είχα γράψει πάνω από 95% χωρίς καν φροντιστήριο. Πάντως με φυσική γενικής με την σημερινή κατάσταση ρισκάρει όποιος έχει στόχο υψηλόβαθμες σχολές. Αν θελήσουν και βάλουν φυσική γενικής δύσκολα τότε θα χάσεις μόρια σε σχέση με αυτούς που επέλεξαν βιολογία γενικής/μαθηματικά γενικής. Αντίθετα αν βάλουν πιο εύκολα φυσικής γενικής θα κερδίσεις μόρια σε σχέση με τη μάζα αλλά οι υποψήφιοι που επέλεξαν βιολογιομαθηματικά δεν θα έχουν μεγάλη ζημια (επειδή οι φυσικοι είστε λίγοι).

Το κόλπο στις πανελλαδικές είναι να γράψεις καλά στα σιγουράκια. Μην αναλλώνεστε με τις ώρες στα μαθηματικα/φυσική κατεύθυνσης χωρίς να διαβάσετε τα υπόλοιπα. Αν θελήσουν και βάλουν τίποτα δύσκολο στα φυσικομαθηματικά καυτεύθυνσης το μόνο που χρειάζεται είναι καθαρό μυαλό να κερδίσεις όσες περισσότερες μονάδες μπορείς (η απώλεια δεν σε επηρεαζει γιατί την ίδια απώλεια θα την έχουν το 95% των υποψηφίων). Μπορεί να βάλουν άσκηση στην οποία δεν βρίσκεται σε κανένα βοήθημα (όπως έκαναν στις δέσμες). Συνήθως ακόμα και εκεί πλέον βάζουν εύκολα και ο διαβασμένος μαθητής μόλις δει τα θέματα αναρωτιέται "τι διάβαζα ο μ.......ς τόσες ώρες" ). Αν χάσεις μόρια στα σιγουράκια τότε η απώλεια θα σου στοιχήσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-02-11 στις 11:07.

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 14:47, 13-02-11:

To the point.

@Γιώργος : Με τα μαθηματικά ούτε το 'χω ούτε δεν το 'χω.Είμαι στο ενδιάμεσο.Αν κρίνω από τα διαγωνίσματα που γράφω στο φροντιστήριο στην κατεύθυνση,είμαι αρκετά καλός.

@fockos : Η βιολογία γενικής δεν είναι έτσι και το ξέρεις.Με ένα μήνα διάβασμα,ΔΕΝ γράφεις καλά εκτός κι αν μπορείς να μάθεις όλη την ύλη σε ένα μήνα.Δεν τους νοιάζει η περιγραφικότητά σου ούτε η κατανόησή σου περί του θέματος.Θέλουν να δουν το γραπτό σου και όταν το συγκρίνουν με το βιβλίο,να βλέπουν μια φωτοτυπία.Η σχολαστικότητά τους στο θέμα της παπαγαλίας είναι η ίδια μ'αυτή της κατεύθυνσης.Παρόλο που μ' αρέσει απίστευτα η βιολογία γενικής,δεν μπόρεσα να αντέξω τόση παπαγαλία.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Υ.γ. Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι θα ξεκινήσω 4 ώρες μαθηματικά γενικής.Πιστεύω ότι με τόσες ώρες,πρέπει να τα φορτώσω στον κόκορα για να μην προλάβω.

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 14:59, 13-02-11:

Μην κολλάς ρε,superhuman είσαι
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 21:27, 27-03-11:

Τελικά,τζάμπα ανησυχούσα.Πριν 2 βδομάδες τελείωσα την ύλη κάνοντας ταυτόχρονα στατιστική και πιθανότητες.Συνδυαστικά θέματα ξεκίνησα κατευθείαν με το που έμπαινα σε κάτι καινούργιο και δε με δυσκόλεψαν καθόλου.Έπρεπε να τα πάρω από την αρχή της χρονιάς,έτσι ώστε να μη μου είχε δημιουργηθεί το άγχος εκείνη την περίοδο.

Δεν πειράζει.Υγεία.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,654 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:32, 27-03-11:

Τέλος καλό, όλα καλά όμως. Αυτό έχει σημασία.

STELLA95 (stella)

Φοιτητής

H stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) . Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H STELLA95 Νεα αρχη.νεα ζωη έγραψε στις 16:27, 25-04-12:

τι μαθημα επιλογης θα παρετε για του χρονου?

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 22:32, 09-07-12:

αποφασισα να μην παρακολουθω πια την βιολογια παρα μονο την φυσικη Γ.Π. (ναι τα παρακολουθησα και τα 2 για μια εβδομαδα!:Ρ) ελπιζω να μην επηρρεαστηκα απο το γεγονος οτι δεν προλαβα να διαβασω βιολογια για αυριο:$ και ελπιζω να μην μετανοιωσω την επιλογη μου για φυσικη...:/

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "[Πανελλήνιες 2013] Θερινή Προετοιμασία".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 15-07-12 στις 11:22. Αιτία: split

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 22:49, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dhmh
ελπιζω να μην μετανοιωσω την επιλογη μου για φυσικη....
Αυτοί που στο τέλος θα μετανοιώσουν θα είναι αυτοί (της θετικής και τεχνολογικής) που δεν διάλεξαν φυσική γενικής. Στο πρώην σχολείο μου πήραν φυσική γενικής 5 άτομα και οι βαθμοί τους ήταν 100, 100, 98, 95, 95. Η κοπέλα μου είχε διαλέξει μαθηματικά γενικής και ξαφνικά το Φεβρουάριο (μια μέρα πριν υποβάλει τη δήλωση) άλλαξε γνώμη (παρά το ότι της έλεγα ότι είναι αργά για να αλλάξει). Άρχισε να διαβάζει φυσική το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 100. Και σ΄αυτήν φέτος και σε μένα πέρυσι, όλοι έλεγαν "αχ, γιατί να μην πάρω κι εγώ φυσική!".

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,289 μηνύματα.

H φρι . έγραψε στις 22:52, 09-07-12:

Αυτοί που στο τέλος θα μετανοιώσουν θα είναι αυτοί (της θετικής και τεχνολογικής) που δεν διάλεξαν φυσική γενικής. Στο πρώην σχολείο μου πήραν φυσική γενικής 5 άτομα και οι βαθμοί τους ήταν 100, 100, 98, 95, 95. Η κοπέλα μου είχε διαλέξει μαθηματικά γενικής και ξαφνικά το Φεβρουάριο (μια μέρα πριν υποβάλει τη δήλωση) άλλαξε γνώμη (παρά το ότι της έλεγα ότι είναι αργά για να αλλάξει). Άρχισε να διαβάζει φυσική το Μάρτιο και μόνο με τη δική μου (μικρή) βοήθεια έγραψε 100. Και σ΄αυτήν φέτος και σε μένα πέρυσι, όλοι έλεγαν "αχ, γιατί να μην πάρω κι εγώ φυσική!".

αυτην εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.

H Dhmh έγραψε στις 23:00, 09-07-12:

θα δειξει. οοοχουυυ δεν θα αγχωθω αλλο με αυτο το θεμα! πηρα την αποφαση μου και θα την υποστηριξω!

Αρχική Δημοσίευση από eukaryotic
αυτην εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???
γνωμη μου ειναι οτι οσο πιο καλα εισαι προετοιμασμενος, τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχεις να μην γραψεις καλα αν βαλουν δυσκολα (ελπιζω να μην λεω βλακειες)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 15-07-12 στις 11:18. Αιτία: split

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 23:02, 09-07-12:

Σε οποιοδηποτε μαθημα μπορει να βαλουν δυσκολα, καθε χρονο ''τσιμπανε'' καποιο ,φετος ηταν πιο δυσκολα τα θεματα της φυσικης γεν και της βιολογιας γεν .Παρολλη την αυξημενη δυσκολια ομως (οχι τιποτα τρομερο) ευκολα γραφει κανεις 18+ σε σχεση με τα αλλα μαθηματα, σου λεω εγω αφιερωσα ελαχιστο χρονο (καπου 1 ωρα την βδομαδα) εκτος απτο τελος που εκανα μια καλη επαναληψη και εγραψα 19 ,με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο αυτους που πηραν βιολογια η μαθηματικα. Αξιζει απο ολες τις αποψεις

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:03, 09-07-12:

αυτην (φυσική γενικής) εχω επιλεξει αλλα φοβαμαι για τη δυσκολια της..εχω ακουσει οτι ειναι ευκολη και τοσα χρονια βαζουν ευκολα θεματα .αν ομως γινει το μπαμ του χρονου και βαλουν δυσκολα γτ θα την επιλεξουν περισσοτεροι???
Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να το αποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.

Υ.Γ. Να μάθετε όμως και τα ονόματα των παιδιών της εικόνας.
.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 09-07-12 στις 23:09. Αιτία: το υστερόγραφο.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isabella S.

Νεοφερμένος

H Isabella S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Isabella S. έγραψε στις 23:05, 09-07-12:

Χαχαχα....άρα παπαγαλία
Mm..η αδερφή μου τα μάθαινε απο βοήθημα! Δόξα το Θεό τα έχω ετοιμα

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι . έγραψε στις 23:05, 09-07-12:

Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να ατο ποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.

ενταξει πειστηκα

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 23:05, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Σε οποιοδηποτε μαθημα μπορει να βαλουν δυσκολα, καθε χρονο ''τσιμπανε'' καποιο ,φετος ηταν πιο δυσκολα τα θεματα της φυσικης γεν και της βιολογιας γεν .Παρολλη την αυξημενη δυσκολια ομως (οχι τιποτα τρομερο) ευκολα γραφει κανεις 18+ σε σχεση με τα αλλα μαθηματα, σου λεω εγω αφιερωσα ελαχιστο χρονο (καπου 1 ωρα την βδομαδα) εκτος απτο τελος που εκανα μια καλη επαναληψη και εγραψα 19 ,με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο αυτους που πηραν βιολογια η μαθηματικα. Αξιζει απο ολες τις αποψεις
Και να θέλουν να βάλουν δύσκολα δεν μπορούν. Όλη η ύλη είναι 30 (εικονογραφημένες) σελίδες, δεν υπάρχει κάτι για να ατο ποστηθίσεις και υπάρχουν συνολικά 5-6 κατηγορίες ασκήσεων.

ευχαριστουμε για την εμψυχωση!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,596 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:07, 09-07-12:

Να ρωτήσω τί ακριβώς περιέχει η ύλη της Φυσικής ΓΠ

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:34, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
.Να ρωτήσω τί ακριβώς περιέχει η ύλη της Φυσικής ΓΠ
Οπτική - Ατομική - Πυρηνική.
Να το βιβλίο: http://digitalschool.minedu.gov.gr/courses/DSGL-C107/
Υλη: http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...-paideias.html
.

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι . έγραψε στις 09:21, 13-07-12:

παιδια απο τεχνολογικη με μαθημα επιλογης βιολογια Γ.Π ανοιγω 3ο πεδιο αλλα χανοντας μορια ή οχι;

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 09:32, 13-07-12:

Χανεις.

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 09:34, 13-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από φρι
παιδια απο τεχνολογικη με μαθημα επιλογης βιολογια Γ.Π ανοιγω 3ο πεδιο αλλα χανοντας μορια ή οχι;
Χανεις,αλλα μην κωλωνεις

Naevan

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Naevan enter the ninja έγραψε στις 15:34, 15-07-12:

Γιοοο παιδια...Στην αρχη της χρονιας θα μας δωσουν ενα χαρτι με το οποιο θα διαλεγουμε μαθηματα επιλογης σωστα? Μπορω να δηλωσω πχ. ΑοΘ ,αλλα στις παννεληνιες να μην το γραψω? ή πχ. να δηλωσω μαθματικα γενικης παιδιας αλλα να μπω κατα καποιο τροπο στην ταξη τον παιδιων της Αοθ? Γιατι ολοι οι γνωστοι μ/φιλοι θ δωσουνε αοθ για 5ο πεδιο,αυτοι θαχουν ξεχωριστο τμημα ή θα ειναι σε αυτο τον μαθ. γενικης?

Αμα ΔΕΝ ειναι στο ιδιο με μενα μπορω εγω να μπω στο δικο τους αλλα να μην δωσω αοθ?

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 15:38, 15-07-12:

Από ότι γνωρίζω μπορείς να διαλέξεις το Α.Ο.Θ. αλλά να μην το δώσεις στις πανελλήνιες αλλά μόνο ενδοσχολικά . Στα μαθηματικά γενικής παιδείας θα είσαι λογικά στο τμήμα σου και όχι με αυτούς που κάνουν Α.Ο.Θ. .

Naevan

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Naevan enter the ninja έγραψε στις 15:51, 15-07-12:

αααα
Αρα θα παρω Α.Ο.Θ μονο ενδοσχολικα. οκ! ευχαριστω βικη

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,215 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 15:53, 15-07-12:

Οοοοκ για περίμενε να ανακεφαλαιώσω.
1. Δεν θες 5ο πεδίο
2. Θες να δηλώσεις ΑΟΘ για να είσαι με τους φίλους σου
hooolyyy sh..

Μου φαίνεται λίγο ανούσιο και λίγο αφελές αυτό που ρωτάς. Αρχικά, να ξεκαθαρίσω, άλλο τα μαθηματικά γενικής και άλλο το ΑΟΘ. Τα παίρνεις ΚΑΙ τα δύο με σκοπό να ανοίξεις το 5ο πεδίο. Τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα επιλογής (υποχρεούσαι δηλαδή να διαλέξεις ή βιολογία γεν ή μαθηματικά γεν ή φυσική γεν ή ιστορία γεν) ενώ το ΑΟΘ είναι ένα εξτρά μάθημα. Δηλαδή με το ΑΟΘ δίνεις το σύνολο 7 μαθήματα. Ένα αυτό.

Μετά. Οι φίλοι σου, εφόσον θέλουν 5ο πεδίο πρέπει υποχρεωτικά να παρακολουθήσουν μαθηματικά γενικής ΚΑΙ ΑΟΘ. Τα μαθήματα γενικής παιδείας δεν διδάσκονται ξεχωριστά. Θα είστε όλη η τάξη στα μαθήματα, δηλαδή είτε έχεις επιλέξει μαθηματικά είτε όχι, θα τα παρακολουθείς στην τάξη.

Το ΑΟΘ διδάσκεται εξτρά, στις ώρες που γίνονται τα άλλα επιλεγόμενα μαθήματα πχ πληροφορική ή σχέδιο. Αν πχ εσύ διαλέξεις σχέδιο, οι φίλοι σου την ίδια ώρα με σένα θα κάνουν σε άλλη αίθουσα ΑΟΘ.

Δεν ξέρω για την ενδοσχολική επιλογή, πάντως το ΑΟΘ δεν είναι η ώρα του παιδιού όπως πχ η πληροφορική. Αν δεν σε ενδιαφέρει, είναι τσάμπα κόπος, γιατί ακόμα και αν δεν διαβάζεις, μετά δεν αποκτάς επαφή σε 3 μέρες (όταν θα δίνεις ενδοσχολικά). Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις με βάση τι θες και σε συμφέρει.

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:02, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Naevan
Γιοοο παιδια...Στην αρχη της χρονιας θα μας δωσουν ενα χαρτι με το οποιο θα διαλεγουμε μαθηματα επιλογης σωστα? Μπορω να δηλωσω πχ. ΑοΘ ,αλλα στις παννεληνιες να μην το γραψω? ή πχ. να δηλωσω μαθματικα γενικης παιδιας αλλα να μπω κατα καποιο τροπο στην ταξη τον παιδιων της Αοθ? Γιατι ολοι οι γνωστοι μ/φιλοι θ δωσουνε αοθ για 5ο πεδιο,αυτοι θαχουν ξεχωριστο τμημα ή θα ειναι σε αυτο τον μαθ. γενικης?

Αμα ΔΕΝ ειναι στο ιδιο με μενα μπορω εγω να μπω στο δικο τους αλλα να μην δωσω αοθ?
Εχμ ...ξερεις,μπορεις να να κανεις ολα τα μαθηματα,θα εισαι και με τα φιλρακια σου,αλλα να μην δωσεις καν πανελληνιες.Δεν ειναι γαματο?

Greek Army

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 20:29, 19-08-12:

Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 19-08-12 στις 23:25. Αιτία: Πεζοποίηση.

Thetawaves

Φοιτητής

Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O Thetawaves έγραψε στις 20:47, 19-08-12:

Χεχε, καλά μη νομίζεις ότι έχει και ποιος ξέρει τι ασκήσεις η Βιολογία!
Να φανταστείς ότι κάποτε είχε πολλές αλλά τις έβγαλαν επειδή οι θεωρητικοί δεν ξέρουν καλά μαθηματικά...
Επομένως δεν θα χρειαστείς βάσεις στα μαθηματικά για να τις λύσεις.

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 20:50, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Thetawaves
Χεχε, καλά μη νομίζεις ότι έχει και ποιος ξέρει τι ασκήσεις η Βιολογία!
Να φανταστείς ότι κάποτε είχε πολλές αλλά τις έβγαλαν επειδή οι θεωρητικοί δεν ξέρουν καλά μαθηματικά...
Επομένως δεν θα χρειαστείς βάσεις στα μαθηματικά για να τις λύσεις.
Eντάξει, δεν είναι και για πέταμα.
Θα χρειαστεί απλή μέθοδο των τριών, πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση.
Δε μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

Εγώ, πάντως, προτείνω Βιολογία.

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 21:40, 19-08-12:

η βιολογια της Γ' γενικης παιδειας δεν νομιζω πως απαιτει ιδιαιτερη προπαιδεια στην βιολογια, αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος...

sydney96 (Βάσω)

Φοιτητής

H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H sydney96 έγραψε στις 21:42, 19-08-12:

η βιολογια της Γ' γενικης παιδειας δεν νομιζω πως απαιτει ιδιαιτερη προπαιδεια στην βιολογια, αλλα διορθωστε με αν κανω λαθος...
Δήμητρα εσύ τι επέλεξες τελικά;

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:46, 19-08-12:

είναι πολύ απλά τα μαθηματικά που θα χρειαστείς!

nikosSinCara (Sheldon Cooper)

Νεοφερμένος

Ο Sheldon Cooper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O nikosSinCara έγραψε στις 21:47, 19-08-12:

εγω φετος που έδωσα ειχα διαλεξει βιολογια,,,,πιστευω πως είναι καλο μαθημα και πως μπορεις να παρεις ευκολα καλο βαθμο,,,το 17 ανετα το πιανεις,,,,εαν είστε και λιγο της παπαγαλίας τοτε ειναι οτι πρεπει,,,,δεν εχει και παρα πολλα δύσκολα πραγματα .,.,.,

!w@Nn4 (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείο Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H !w@Nn4 έγραψε στις 21:50, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Greek Army
Παιδιά, καλησπέρα! Από Σεπτέμβρη, θα είμαι θεωρητική. Πραγματικά, όμως, αναρωτιέμαι εδώ και πολύ καιρό ποιο θα ήταν το καταλληλότερο μάθημα επιλογής για μένα στην Γ' λυκείου. Κοιτάξτε. Αν και προσωπικά τρελαίνομαι για Ιστορία, με προβληματίζει το γεγονός ότι πολλοί είναι εκείνοι οι οποίοι προσπαθούν να με αποτρέψουν, κατευθύνοντάς με προς τη Βιολογία. Θα ήθελα, βέβαια, σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι σε όλα τα χρόνια της φοίτησής μου από το γυμνάσιο και έπειτα, δε μου έτυχαν οι καλύτεροι καθηγητές στο συγκεκριμένο μάθημα. Να φανταστείτε, ο φετινός βιολόγος δεν μας είχε εξετάσει ποτέ. Επόμενο ήταν, λοιπόν, κι εγώ να μη διαβάζω. Αντιθέτως, στην Ιστορία έχω πολύ καλές βάσεις. Ακόμη, λέγεται ότι και η Βιολογία δεν είναι πλέον εύκολο μάθημα, εξαιτίας των ασκήσεων που καλούνται να λύσουν οι μαθητές, ιδιαίτερα τα δύο τελευταία χρόνια.
Τι να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, απλά αν τελικά επιλέξω την Βιολογία, θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω περισσότερο από φέτος. Η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
μην γράφεις με κεφαλαίααααα
Ιστορία έχω ακούσει ότι είναι τραγικά κακογραμμένο το βιβλίο, οπότε δε νομίζω να είναι η καλύτερη λύση, ακόμα κι αν έχεις καλές βάσεις...
Βιολογία, από την άλλη, πολλά μαθηματικά δεν θέλει (μάλλον δεν θα τα συμπαθείς για να μην τα αναφέρεις καθόλου) κι είναι πιο κοντά στην κατεύθυνσή σου (για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι στην εκμάθηση κειμένων, σε καμία περίπτωση παπαγαλία)...Οι ασκήσεις, για τις οποίες ανησυχείς, θεωρώ πως με την ουσιαστική κατανόηση της ύλης θα μπορείς να τις λύσεις!
Άαααρα, πάνε Βιολογία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 19-08-12 στις 23:27. Αιτία: Πεζοποίηση παράθεσης.

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 21:56, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από sydney96
Δήμητρα εσύ τι επέλεξες τελικά;
Φυσικη φυσικη εσυ?
Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
είναι πολύ απλά τα μαθηματικά που θα χρειαστείς!
Μιλησε για γνωσεις βιολογιας (αν καταλαβα καλα)

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,991 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 21:58, 19-08-12:

Φυσικη φυσικη εσυ?

Μιλησε για γνωσεις βιολογιας (αν καταλαβα καλα)
εγώ διάβασα κάτι για προπαίδεια πάντως

Dhmh

Μαθητής Γ' λυκείου

H Dhmh έγραψε στις 22:05, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
εγώ διάβασα κάτι για προπαίδεια πάντως
ναι.στην βιολογια ομως

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους