[12/6/2014] Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 19 82.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 3 13.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 4.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είχα προβλέψει ότι θα πέσουν εύκολα για να πάρουν τις οικονομικές σχολές από τον πάτο που ήταν πέρσυ και θα παρέμεναν λόγω της μειούμενης ζήτησης ως προς το ΑΟΘ και της αύξησης των προσφερόμενων θέσεων στα ΑΕΙ του 5ου πεδίου, που παρόλο τα πιο εύκολα συνολικα θέματα, θα παρέμεναν στον πάτο.

Τυχεροί δε, αυτοί που θέλουν φέτος σχολές από το 5ο πεδίο.

Χρήστο, θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τον λόγο των εύκολων θεμάτων. Όσο εύκολα ή δύσκολα και αν είναι τα θέματα, πάντα μπορούμε να βρούμε έναν λόγο για αυτό. Δεν πιστεύω ότι η ΚΕΕ είχε καμία καΐλα να "πάρει τις οικονομικές σχολές από τον πάτο". Αυτό που λες άλλωστε, αναιρείται από το γεγονός ότι σε όλα τα μαθήματα τα θέματα ήταν πιο εύκολα από άλλες χρονιές, πράγμα που, σύμφωνα με την λογική σου, θα έπρεπε να σημαίνει ότι η ΚΕΕ ήθελε να πάρεις όλες τις σχολές "από τον πάτο".

Συμφωνώ όμως ότι αυτοί που φέτος ήθελαν 5ο πεδίο -που, από ό,τι υποπτεύομαι, φέτος ήταν λιγότεροι από κάθε άλλη χρονιά-, θα είναι πιο τυχεροί, μιας και θα έχουν λιγότερο ανταγωνισμό. Οι βάσεις βέβαια, ειδικά στο 5ο πεδίο, μάλλον θα πάνε στον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1000cc

Νεοφερμένος

Ο 1000cc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
100/100!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και γεια μααααααααααααααας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλά δεν υπάρχει αυτό που συνέβη!
Β,Γ,Δ έπεσα σε όλα

Είπα χθές στη φίλη μου :

2o θέμα Συμπεριφορά Καταναλωτή KARASOS
3ο θέμα κλασσικό θέμα με Κ.Ε
4ο θέμα συνδιαστικό ζήτησης-προσφοράς με ελλείματα-πλεονάσματα και καπέλα :)

Αλλά έκανε 1 αριθμητικό στο Γ θέμα και 2 αριθμητικά στο Δ το οποίο δεν ξέρω πόσο θα της στοιχίσουν γιατί άλλαξαν όλα τα αποτελέσματα :/

Σχόλιο :

Τα θέματα ήταν αναμενόμενα και σχετικά βατά.
Απλά, ήθελε προσοχή στις πράξεις, όπως κάθε χρονιά.

Πιστεύω ότι ακόμα και οι άριστοι, θα έχασαν βέβαια ψιλομοριάκια.

Είχα προβλέψει ότι θα πέσουν εύκολα για να πάρουν τις οικονομικές σχολές από τον πάτο που ήταν πέρσυ και θα παρέμεναν λόγω της μειούμενης ζήτησης ως προς το ΑΟΘ και της αύξησης των προσφερόμενων θέσεων στα ΑΕΙ του 5ου πεδίου, που παρόλο τα πιο εύκολα συνολικα θέματα, θα παρέμεναν στον πάτο.

Τυχεροί δε, αυτοί που θέλουν φέτος σχολές από το 5ο πεδίο.

Chris και sos να μην ηταν η συμπεριφορα του καταναλωτη η θεωρια ειναι πολυ λιγη! αμα καποιος δεν την ξερει προβλημα του!

βριστε με βγαλτε ολο σας το κομπλεξ πανω μου αλλα τα θεματα για καποιον που ειχε ασχοληθει ενα χρονο με σοβαροτητα προς το μαθημα (γιατι κακα τα ψεματα ολοι το εχουν του πεταματου και δεν το δινουν σημασια) εγραφε ανετα πανω απο 90!
για το δ1 τι να πει το γεγονος αμα δεν το εχει δει καποιος? μεσα στο βιβλιο λεει οτι γινεται μετατοπιση καμπυλης αμα εχεις αλλαγη στις προτιμησεις των καταναλωτων. ε και ελεγε +100 ζητουμενη ποσοτητα σε καθε τιμη! και στην τελικη μαθητες ειστε καντε αποριες στους καθηγητες και ζητηστε τους ασκησεις περιπλοκες και πιο ανεβασμενες.μην τα περιμενουμε ολα στα χερια μας. καλα που βαλανε και αυτο το ερωτημα να ξεχωρισει και λιγο το τοπιο! αμα γραφατε ολοι 20 θα ησασταν ευχαριστημενοι? ειναι τεραστια αδικια για τους αριστους να βλεπουν μαθητες που απλα ασχοληθηκαν με το αοθ να ευνοουνται απο ευκολα θεματα!
και πριν πεταχτει καποιος εξυπνος να πει αλλιως ειναι να τα λυνεις απο το σπιτι σου και αλλιως να εισαι εκει να σας πληροφορησω οτι δεν ειχα αγχος στις πανελληνιες ουτε φετος ουτε περσι! αμα καποιος ειναι αγχωδης ειναι προβλημα δικο του και μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρήστο, θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά τον λόγο των εύκολων θεμάτων. Όσο εύκολα ή δύσκολα και αν είναι τα θέματα, πάντα μπορούμε να βρούμε έναν λόγο για αυτό. Δεν πιστεύω ότι η ΚΕΕ είχε καμία καΐλα να "πάρει τις οικονομικές σχολές από τον πάτο". Αυτό που λες άλλωστε, αναιρείται από το γεγονός ότι σε όλα τα μαθήματα τα θέματα ήταν πιο εύκολα από άλλες χρονιές, πράγμα που, σύμφωνα με την λογική σου, θα έπρεπε να σημαίνει ότι η ΚΕΕ ήθελε να πάρεις όλες τις σχολές "από τον πάτο".

Συμφωνώ όμως ότι αυτοί που φέτος ήθελαν 5ο πεδίο -που, από ό,τι υποπτεύομαι, φέτος ήταν λιγότεροι από κάθε άλλη χρονιά-, θα είναι πιο τυχεροί, μιας και θα έχουν λιγότερο ανταγωνισμό. Οι βάσεις βέβαια, ειδικά στο 5ο πεδίο, μάλλον θα πάνε στον Θεό.

Εννοείται ότι ήθελαν όλες τις σχολές να τις πάρουν από τον πάτο, απλά όχι προκλητικά, γι'αυτό και έβαλαν σχετικά πιο νορμάλ θέματα και δε γυρίσαμε σε θέματα του 2009 και του 2010.
Αλλά, ειδικότερα στο 5ο πεδίο, επειδή η προσέλευση στο μάθημα του ΑΟΘ είναι αρκετά μικρότερη, αν δεν έβαζαν εύκολα θέματα, οι σχολές ίσως και να έπεφταν. Με αυτά τα δεδομένα απλά βλέπω στο 5ο πεδίο τις βάσεις του 2012, άντε και λίγο παραπάνω.

Στέλιο, εγώ απλά είπα ότι έπεσα μέσα σε αυτά που τις είπα.
Δεν είπα ότι η θεωρία ήταν πολύ η οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ππσα μορια παραπανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paoktsis9

Νεοφερμένος

Ο paoktsis9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρκετά εύκολα τα θέματα!Μόνο η θεωρία ήταν βλακεία αν και την είχα σωστά!Προτιμούσα να πέσει καταμερισμός των έργων ή οικονομικό κύκλωμα!Αν και είμαι θεωρητική και πολλά άτομα με έλεγαν ότι δεν θα γράψω καλά γι'αυτόν τον λόγο,πήρα 95/100!Καθόλου άσχημα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Αυτό που υποστηρίζω και λέω στα παιδιά κάθε χρόνο, είναι ότι στο ΑΟΘ δε βάζουν δύσκολα θέματα, αλλά ορισμένες φορές βάζουν θέματα τα οποία φαντάζουν δύσκολα αλλά όμως είναι εύκολα για αυτούς που διαβάζουν προσεκτικά τις εκφωνήσεις και έχουν κάνει ένα ¨ποιοτικό" κι όχι απαραίτητα "ποσοτικό" διάβασμα. Αυτό επιβεβαιώθηκε τόσο με το φετινό Δ θέμα όσο και με τα περσινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Εννοείται ότι ήθελαν όλες τις σχολές να τις πάρουν από τον πάτο, απλά όχι προκλητικά, γι'αυτό και έβαλαν σχετικά πιο νορμάλ θέματα και δε γυρίσαμε σε θέματα του 2009 και του 2010.
Αλλά, ειδικότερα στο 5ο πεδίο, επειδή η προσέλευση στο μάθημα του ΑΟΘ είναι αρκετά μικρότερη, αν δεν έβαζαν εύκολα θέματα, οι σχολές ίσως και να έπεφταν. Με αυτά τα δεδομένα απλά βλέπω στο 5ο πεδίο τις βάσεις του 2012, άντε και λίγο παραπάνω.

Στέλιο, εγώ απλά είπα ότι έπεσα μέσα σε αυτά που τις είπα.
Δεν είπα ότι η θεωρία ήταν πολύ η οτιδήποτε άλλο.

Απλά, μην είσαι τόσο κακιασμένη.
Δεν χρειάζεται!

ναι εγω το λεω γιατι στα θεωρητικα μαθηματα πολλοι λειτουργουν με SOS και αντι-SOS. αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η θεωρια στο αοθ ειναι ουτως ή αλλως λιγη σε ογκο οποτε δεν ειναι απαραιτητο καποιος να βασιστει σε SOS για να γραψει. αν ασχολεισαι ενα χρονο με το αοθ στο τελος την θεωρια την ξες καλυτερα απο το πατερ ημων ( που λεει ο λογος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse_Bride

Νεοφερμένος

Η Corpse_Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα και μπράβο σε όσους έγραψαν καλά, αλλά και σε όσους προσπάθησαν :)
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τον τρόπο αξιολόγησης...Έχω λύσει ολόσωστα θέμα Α-Γ-Δ..στο θέμα Β έγραψα εκτός απ'την συμπεριφορά του καταναλωτή και τον νόμο της ζήτησης(σελ 29) και την συμπεριφορά των καταναλωτών με την μεταβολή των προσδιοριστικών παραγόντων της ζήτησης..πιστεύετε ότι αυτό θα μου αφαιρέσει μερικές μοναδούλες; και αν ναι, πόσες περίπου;
Μπορεί να εκτιμηθεί ότι δεν κατάλαβα το ζητούμενο και να μου αφαιρέσουν και τις 5 μονάδες?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα και μπράβο σε όσους έγραψαν καλά, αλλά και σε όσους προσπάθησαν :)
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τον τρόπο αξιολόγησης...Έχω λύσει ολόσωστα θέμα Α-Γ-Δ..στο θέμα Β έγραψα εκτός απ'την συμπεριφορά του καταναλωτή και τον νόμο της ζήτησης(σελ 29) και την συμπεριφορά των καταναλωτών με την μεταβολή των προσδιοριστικών παραγόντων της ζήτησης..πιστεύετε ότι αυτό θα μου αφαιρέσει μερικές μοναδούλες; και αν ναι, πόσες περίπου;
Μπορεί να εκτιμηθεί ότι δεν κατάλαβα το ζητούμενο και να μου αφαιρέσουν και τις 5 μονάδες?? :(
Αν και όπως το περιγράφεις, το ... παράκανες, είναι αποκλειστικά στη διακριτική ευχέρεια των δύο βαθμολογητών. Αυτό που έχω δηλώσει αρκετές φορές στο φόρουμ, είναι ότι ΔΕΝ δίνονται εκ των προτέρων στους βαθμολογητές οδηγίες για αρνητική βαθμολόγηση. Άρα είναι καθαρό υποκειμενικό. Αν, όπως λες έχεις γράψει το υπόλοιπο γραπτό τέλεια, αυτό θα ληφθεί υπόψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse_Bride

Νεοφερμένος

Η Corpse_Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και όπως το περιγράφεις, το ... παράκανες, είναι αποκλειστικά στη διακριτική ευχέρεια των δύο βαθμολογητών. Αυτό που έχω δηλώει αρκετές φορές στο φόρουμ, είναι ότι ΔΕΝ δίνονται εκ των προτέρων στους βαθμολογητές οδηγίες για αρνητική βαθμολόγηση. Άρα είναι καθαρό υποκειμενικό. Αν, όπως λες έχεις γράψει το υπόλοιπο γραπτό τέλεια, αυτό θα ληφθεί υπόψη.

Απλά εκείνη την ώρα μου φάνηκε πολύ γενική η ερώτηση και άρχισα να γράφω ότι ξέρω χωρίς να έχω καταλάβει πλήρως τι ακριβώς ζητάει. Αν μου κόψουν, ελπίζω να είναι λιγότερες από 10 μονάδες..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Απλά εκείνη την ώρα μου φάνηκε πολύ γενική η ερώτηση και άρχισα να γράφω ότι ξέρω χωρίς να έχω καταλάβει πλήρως τι ακριβώς ζητάει. Αν μου κόψουν, ελπίζω να είναι λιγότερες από 10 μονάδες..:(
Αν και δεν δινω ΑΟΘ,απο οσα ξερω δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια,αν δουν αυτο που θελουν να δουν παιρνεις τις μοναδες και τα αλλα τα αγνοουν(δεν εχουν και πολυ χρονο για διορθωση).Τωρα δεν θελο να σε κανω να χαρεις τσαμπα οποτε απλα περιμενε,θεωρω οτι και να χασεις,εφοσον εχεις τα αλλα καλα,θα ειναι μικρη η απωλεια.Καλα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse_Bride

Νεοφερμένος

Η Corpse_Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν και δεν δινω ΑΟΘ,απο οσα ξερω δεν υπαρχει αρνητικη βαθμολογια,αν δουν αυτο που θελουν να δουν παιρνεις τις μοναδες και τα αλλα τα αγνοουν(δεν εχουν και πολυ χρονο για διορθωση).Τωρα δεν θελο να σε κανω να χαρεις τσαμπα οποτε απλα περιμενε,θεωρω οτι και να χασεις,εφοσον εχεις τα αλλα καλα,θα ειναι μικρη η απωλεια.Καλα αποτελεσματα.

Ευχαριστώ πολύ..ελπίζω να έχεις δίκιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν με ηθελε σ αυτες τις Πανελληνιες να γραψω 100 ατοφιο :-P Στο Δ2 βρηκα την ελαστικοτητα 30/7 -.- Εχασα ενα μηδενικο στο τελευταιο βημα...... Και συνεπως χαρακτηρισα τη ζητηση ελαστικη... Βασει του αριθμου που βρηκα ειναι σωστος ο χαρακτηρισμος... Ολα τα αλλα δωστα στο διαγωνισμα.. Ποσο να μου κοπει;
Τεσπα μολις γυρισα απο μπανιο, αντε καλα αποτελεσματα και καλες βουτιες παιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top