Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 139 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 08:57, 03-09-09:

spring_mx αν κορεστεί ο κλάδος σας σίγουρα δε θα κρατήσει 2 χρόνια η αναμονή. Θα γίνει όπως είναι τόσα χρόνια σε όλους τα ΠΔ της δευτεροβάθμιας, λίγοι και καλοί θα μπαίνουν. Με συζητήσεις πάντως που είχα με τη μητέρα μου που διδάσκει σε δημοτικό, μου λέει πως ακόμη υπάρχουν αρκετοί μεγάλοι δάσκαλοι οι οποίοι στα επόμενα χρόνια θα πάρουν σύνταξη. Απλά αν φύγουν όλοι αυτοί, έτσι όπως θα'χει γίνει το ασφαλιστικό, άντε να δώσεις δουλειά σε τόσους αριστούχους.
Υ.Γ. Για να καταλάβετε τι άνθρωποι είμαστε, οι βάσεις ενός τμήματος που παίζει με το μέλλον των παιδιών δεν εξαρτώνται από την πραγματική επιθυμία, αλλά από την επαγγελματική αποκατάσταση που θα έχει κάποιος μετά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisitna (Xριστινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisitna
H Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H xrisitna έγραψε στις 11:59, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
spring_mx αν κορεστεί ο κλάδος σας σίγουρα δε θα κρατήσει 2 χρόνια η αναμονή. Θα γίνει όπως είναι τόσα χρόνια σε όλους τα ΠΔ της δευτεροβάθμιας, λίγοι και καλοί θα μπαίνουν. Με συζητήσεις πάντως που είχα με τη μητέρα μου που διδάσκει σε δημοτικό, μου λέει πως ακόμη υπάρχουν αρκετοί μεγάλοι δάσκαλοι οι οποίοι στα επόμενα χρόνια θα πάρουν σύνταξη. Απλά αν φύγουν όλοι αυτοί, έτσι όπως θα'χει γίνει το ασφαλιστικό, άντε να δώσεις δουλειά σε τόσους αριστούχους.
Υ.Γ. Για να καταλάβετε τι άνθρωποι είμαστε, οι βάσεις ενός τμήματος που παίζει με το μέλλον των παιδιών δεν εξαρτώνται από την πραγματική επιθυμία, αλλά από την επαγγελματική αποκατάσταση που θα έχει κάποιος μετά.
αυτο ακριβως μου λεει και η μαμα μου που ειναι δασκαλα!οτι και η ιδια σε πεντε χρονια βγαινει στη συνταξη και ξερει πολλους συναδελφους της που εχουν σκοπο να το κανουν!
και η ιωαννα εχει δικιο οταν λεει πως θα δυσκολεψουν σιγουρα τα πραγματα αλλα δεν θα γινουμε σαν τους φιλολογους απ τη μια μερα στην αλλη.
και να σας πω κατι......βαρεθηκανα τρομοκρατουμαι.
θα χαλαγε πολλους να περνουσαν παιδαγωγικο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 12:08, 03-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από xrisitna
θα χαλαγε πολλους να περνουσαν παιδαγωγικο...
Αυτό δεν το πιασα
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 13:29, 03-09-09:

Btw, το οτι καποιος περναει στον ΑΣΕΠ δεν σημαινει και σιγουρο διορισμο.

Αν πχ καποιος περασει 1001ος στον ΑΣΕΠ και, μεχρι να γινει επομενος ΑΣΕΠ, διοριστουν 1000 ατομα, αυτος ο καποιος θα μεινει στην απεξω. Και το χειροτερο; Θα πρεπει να ξαναδωσει ΑΣΕΠ, να ξαναδιαβασει, να ξαναπερασει και να ξαναπεριμενει...
Παράθεση

vasoyla

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasoyla
H vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H vasoyla έγραψε στις 07:24, 08-09-09:

Πιστευετε πως τα επομενα στα επομενα 4 χρονια θα ανοιξουν οι θεσεις των νηπιαγωγων λογω της υποχρεωτικης φοιτησης στο νηπιαγωγειο;;;;;;;
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 13:13, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Btw, το οτι καποιος περναει στον ΑΣΕΠ δεν σημαινει και σιγουρο διορισμο.

Αν πχ καποιος περασει 1001ος στον ΑΣΕΠ και, μεχρι να γινει επομενος ΑΣΕΠ, διοριστουν 1000 ατομα, αυτος ο καποιος θα μεινει στην απεξω. Και το χειροτερο; Θα πρεπει να ξαναδωσει ΑΣΕΠ, να ξαναδιαβασει, να ξαναπερασει και να ξαναπεριμενει...
Αυτό είναι για τους επιτυχόντες. Πριν καν από τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ προκηρύσσονται οι θέσεις που θα καλυφθούν.
Αν πάρουν για παράδειγμα 200 άτομα, αυτό ανακοινώνεται από πιο πριν.
Αν δώσουν για τις 200 θέσεις 5000 άτομα, αν περάσουν τη βάση (με τη βάση να ορίζεται στο 50%) ας πούμε 2500 χιλιάδες άτομα, αυτοί είναι οι επιτυχόντες. Οι πρώτοι διακόσιοι από αυτούς θα διοριστούν. Για τους υπολοίπους δε γίνεται καν λόγος. Αν περάσεις 201ος δεν έχεις πιθανότητα να διοριστείς (εκτός και αν γίνει αναβαθμολόγηση και δικαιωθείς αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).
Εφόσον όμως είσαι μέσα στους 200 πρώτους, θα διοριστείς είτε αυτό είναι φέτος ή του χρόνου. Η εγκύκλιος ισχύει από όσο ξέρω για δύο χρόνια. Δηλαδή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να διοριστείς τη δεύτερη χρονιά. Αν από τους διακόσιους αυτούς, διοριστούν οι 100 φέτος οι υπόλοιποι 100 δε θα ξαναδώσουν ΑΣΕΠ! Θα διοριστούν την επόμενη χρονιά και η σειρά τους θα καθοριστεί από τους ωρομισθίους κτλ.

Εν ολίγοις, αν είσαι μέσα στους 2300, είσαι επιτυχών αλλά σκατά επιτυχών, δε διορίζεσαι και άρα πρέπει να ξαναδώσεις ΑΣΕΠ. Αν είσαι στους 200 πρώτους (κατ' αναλογίαν πάντα) διορίζεσαι κάποια στιγμή είτε είναι φέτος είτε του χρόνου είτε κάποια στιγμή.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 19:51, 08-09-09:

antigrafakia, εκανες πολυ πιο λιανο αυτο που ηθελα να πω
Παράθεση

sweety<3

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sweety<3
H sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H sweety<3 έγραψε στις 19:55, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από tasos91
κοίταξε μαράκι εγώ δεν θέλω να αποθαρύνω κανέναν ούτε να λεω φαμφαρολογίες απλός επειδή ρωτάω εκπαιδευτικούς σχετικά με το συγκεκριμένω θέμα μου λένε οτι σε 3-4 χρονια θα εχει κορεστεί ο χώρος
:iagree: απολυτως το επαγγελμα θα κλεισει σε 5 χρονια! εκει που μαζευονται πολλα κοκορια λεει η παροιμια......
Παράθεση

antigrafakias

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη antigrafakias
Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

O antigrafakias έγραψε στις 20:17, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
antigrafakia, εκανες πολυ πιο λιανο αυτο που ηθελα να πω
Οκ, απλά για να μην έχουμε μπέρδεμα!
Παράθεση

xrisitna (Xριστινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisitna
H Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H xrisitna έγραψε στις 00:28, 09-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από sweety<3
:iagree: απολυτως το επαγγελμα θα κλεισει σε 5 χρονια! εκει που μαζευονται πολλα κοκορια λεει η παροιμια......
μηπως σε 5 χρονια και 2 μερες??
για να προλαβουμε ρε παιδι μου!!
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,987 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 10:38, 09-09-09:

Δεν κλείνουν τα επαγγέλματα τόσo εύκολα, όπως νομίζουν μερικοί...
Παράθεση

kathrinnas

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kathrinnas
H kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H kathrinnas έγραψε στις 16:04, 24-02-10:

μπορω να σε ρωτήσω εγώ κάτι;; Καταρχην ειναι λίγο νωρίς ακόμα (είμαι 1η λυκειου) αλλα θέλω να εχω μια ιδέα. Σκέφτομαι να βάλλω πρώτη επιλογή παιδαγωγικό. Όμως φοβάμαι μήπως μέχρι να βγω εγώ στην αγορα εργασιας εχουν γεμίσει όλες οι θέσεις..Ποια ειναι η αποψη σου; Θα υπαρχει επαγγελματικξη αποκατασταση όταν εγώ τελειώσω το πανεπιστίμιο; (μετα απο 6-7 χρόνια)
Παράθεση

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη tzanakos2010
Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 20:54, 06-05-11:

Παιδιά έχετε ακούσει τίποτα για την επαγγελματική αποκατάσταση των δασκάλων τα επόμενα χρόνια; Μετά το πέρας των βασικών σας σπουδών.....τί; Είστε ευχαριστημένοι από το τμήμα σας;
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 21:34, 06-05-11:

Δύσκολα τα πράγματα από εδώ και πέρα για τον κλάδο...
Παράθεση

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 21:46, 06-05-11:

Είσαι νηπιαγωγός; Πάντως διάβασα σε έρευνα ότι οι δάσκαλοι/ες που μπαίνουν στα παιδαγωγικά μέχρι και φέτος θα διοριστούν, σχετικά, εύκολα!!!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 09:43, 07-05-11:

Ναι, αλλά τυγχάνει η μαμά μου να είναι δασκάλα. Μην ακούς αυτά που λένε γιατί δεν ισχύουν. Υπάρχουν συνάδελφοι της μαμάς μου 23 και 24 που είναι αναπληρώτριες και λένε ότι δεν ξέρουν αν θα δουλέψουν το Σεπτέμβριο καθώς οι θέσεις τους θα καλυφθούν από εκπαιδευτικούς που μέχρι τώρα είχαν πάρει απόσπαση σε Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Υπουργεία για να μη δουλεύουν (αθάνατο Ελληνικό Κράτος) και θα τους επαναφέρουν πίσω στις θέσεις τους για να μην πληρώνουν αναπληρωτές. Οπότε όπως καταλαβαίνεις τελείωσε η εποχή που με το που έβγαινες από τη σχολή δούλευες αμέσως.
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 09:58, 07-05-11:

Το ότι έχεις συγγενείς στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δε σημαίνει πως έχεις έγκυρη ενημέρωση απαραίτητα. Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις πόσα κενά κι ελλείψεις υπάρχουν ακόμη σε δασκάλους. Έχουμε μέλλον μέχρι να καλυφθούν όλες οι οργανικές θέσεις. Όχι πολύ, δε γνωρίζουμε αν θα καλυφθούν όλες και πόσες θα μείνουν με τη νέα σχολική χρονιά. Ευτυχώς τώρα με τον ΑΣΕΠ, ίσως ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με τους πτυχιούχους εκ Βουλγαρίας και λοιπούς και δοθούν ευκαιρίες μόνο σε αυτούς που έχουν γνώση και διάθεση να εργαστούν.

Αναφορικά με τις αποσπάσεις τώρα, νομίζω επανεξετάζονται, αλλά δεν αναστέλλονται όλες. Σαφώς αρκετοί θα επιστρέψουν, μιας και δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις, παρόλα ταύτα τους δόθηκε απόσπαση. Δεν είναι μόνο αυτοί στα υπουργεία όμως, είναι πολλές οι κατηγορίες και πολλές οι περιπτώσεις.
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 11:17, 07-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Το ότι έχεις συγγενείς στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δε σημαίνει πως έχεις έγκυρη ενημέρωση απαραίτητα. Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις πόσα κενά κι ελλείψεις υπάρχουν ακόμη σε δασκάλους. Έχουμε μέλλον μέχρι να καλυφθούν όλες οι οργανικές θέσεις. Όχι πολύ, δε γνωρίζουμε αν θα καλυφθούν όλες και πόσες θα μείνουν με τη νέα σχολική χρονιά. Ευτυχώς τώρα με τον ΑΣΕΠ, ίσως ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με τους πτυχιούχους εκ Βουλγαρίας και λοιπούς και δοθούν ευκαιρίες μόνο σε αυτούς που έχουν γνώση και διάθεση να εργαστούν.

Αναφορικά με τις αποσπάσεις τώρα, νομίζω επανεξετάζονται, αλλά δεν αναστέλλονται όλες. Σαφώς αρκετοί θα επιστρέψουν, μιας και δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις, παρόλα ταύτα τους δόθηκε απόσπαση. Δεν είναι μόνο αυτοί στα υπουργεία όμως, είναι πολλές οι κατηγορίες και πολλές οι περιπτώσεις.
Όπως νομίζεις.
Παράθεση

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 14:12, 07-05-11:

Και εγώ της ίδια άποψης είμαι με την Misskit. Γνωρίζω δασκάλες που είναι αναπληρώτριες γιατί δεν ήθελαν να φύγουν εκτός 2 νομών για να διοριστούν... Πάντως σίγουρα και ο δικός μας κλάδος θα βρεθεί σε δυσχερή θέση, αλλά νομίζω πως δεν ήρθε το πλήρωμα το χρόνου ακόμη....
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Απόφοιτος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:18, 07-05-11:

Μα και να βρεθεί, εκεί θα αρχίσουν να μπαίνουν απλώς οι καλύτεροι. Διάθεση για διάβασμα και όρεξη για εργασία χρειάζεται και κανείς δε χάνεται.

Οι θέσεις που πρόκειται να καλύψουμε εμείς ωστόσο είναι όσων πρόκειται να συνταξιοδοτηθούν κι όχι εκείνες των ολοήμερων, από όπου και ξεκίνησε η μεγάλη έλλειψη. Μπαίνει και το Νέο Σχολείο σε εφαρμογή και δημιουργούνται κι άλλες οργανικές, χάνονται με τα ολιγοθέσια, αλλά αυξάνονται σε άλλα σχολεία, μιας που θα προσχωρήσει μεγαλύτερος αριθμός μαθητών σε εκείνα. Τώρα αν θες να σε διορίσουν και στο σπίτι σου και περιμένεις αυτό, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.
Παράθεση

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 14:25, 07-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Μα και να βρεθεί, εκεί θα αρχίσουν να μπαίνουν απλώς οι καλύτεροι. Διάθεση για διάβασμα και όρεξη για εργασία χρειάζεται και κανείς δε χάνεται.

Οι θέσεις που πρόκειται να καλύψουμε εμείς ωστόσο είναι όσων πρόκειται να συνταξιοδοτηθούν κι όχι εκείνες των ολοήμερων, από όπου και ξεκίνησε η μεγάλη έλλειψη. Μπαίνει και το Νέο Σχολείο σε εφαρμογή και δημιουργούνται κι άλλες οργανικές, χάνονται με τα ολιγοθέσια, αλλά αυξάνονται σε άλλα σχολεία, μιας που θα προσχωρήσει μεγαλύτερος αριθμός μαθητών σε εκείνα. Τώρα αν θες να σε διορίσουν και στο σπίτι σου και περιμένεις αυτό, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.
Το διάλεγμα των καλύτερων με τρομάζει λίγο στην Ελλάδα, αλλα ελπίζω να γίνει μέσω σοβαρών και αντικειμενικών (όσο γίνεται) διαδικασιών...
Αλλά πάντως νομίζω ότι τα Παιδαγωγικά θα έχουν πέραση κ φέτος....
Παράθεση

Απόφοιτος

H MissKit έγραψε στις 14:34, 07-05-11:

Η πίσω πόρτα θα παίζει πάντα, αλλά κάποιοι θα μπουν με το σπαθί τους.
Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 01:25, 14-05-11:

Δινω κι εγω το παρον και σας στελνω χαιρετισμους απο την ομορφη Αλεξανδρουπολη!!
Το μελλον του επαγγελματος μας, ε?? Δυσοιωνο θα ελεγα... Παρολα αυτα, και θελω να το ΤΟΝΙΣΩ αυτο, για να μην πανικοβαλλεστε, σιγουρα για μερικα χρονια ακομα θα συνεχσιουμε να ειμαστε σε καλυετρη μοιρα σε σχεση με τις αλλες ειδικοτητες!! Απλα θεωρω απιθανο να βρουμε δουλεια με το που θα τελειωσουμε, εκτος βεβαια και αν παμε σε ιδιωτικο, που εκειψαχνουν δασκαλους και δε βρισκουν... Ας μην ειμαστε ομως πλεονεκτες, αλλωστε ποσοι ειναι εκεινοι που καταφερνουν να εργαστουν στο αντικειμενο τους με το που τελειωνουν τη σχολη?? Απειροελαχιστοι!! Το σημαντικο ειναι πως αγαπαμε αυτο που κανουμε (και μιλαω για τους παροντες και οχι φυσικα για οσους το επελεξαν κατα τυχη), οποτε με θεληση και πεισμα σιγουρα θα τα καταφερουμε... Και για να μιλησω με αριθμους, πιστευω πως μετε την αποφοιτηση μας, το περισσοτερο που μπορει να παραμεινουμε ανεργοι ειναι 5 χρονια (που αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι και πολλα)!!
Οσο για τη μετεπειτα πορεια που ρωτησε ο tzanakos, το μονο σιγουρο ειναι πως θελω να μπω σε ταξη και δεν προκειται να ακολουθησω διοικητικη η πανεπιστημιακη πορεια!! Απο το τμημα μου σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος (αν και μισω τα θετικα μαθηματα) και ειδικα απο τις πολυαγαπημενες ψυχολογιες και τα μαθηματα θεατρου!!
Παράθεση

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 02:07, 14-05-11:

Πόσο σε καταλαβαίνω, δεν μπορείς να φανταστείς!! Αυτό είναι το πρόβλημα των περισσότερων φοιτητών/τριών που μπαίνουν στα ΠΤΔΕ από τη θεωρητική.
Το παρατηρώ και σε μένα που έχω τεράστιες ελλείψεις στα φυσικομαθηματικά...
Γενικότερα που νομίζετε πως εδράζεται η κακοδαιμονία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος (όλων των βαθμίδων κ' κυρίως της Α'βάθμιας) εν Ελλάδι;
Σημειωτέον δε, έχουμε από τους καλύτερα εκπαιδευμένους δασκάλους στην Ευρώπη (με μεταπτυχιακά,διδακτορικά).
Παράθεση

happykar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη happykar
Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O happykar έγραψε στις 14:27, 25-07-11:

Παρατηρώ πως σχεδόν κάνενας δεν ασχολείται φέτος με τα παιδαγωγικά! Σα να είμαι η μόνη που το δήλωσε φέτος!!! Έχω αρχίσει μήπως έκανα βλακεία και στο τέλος θα βγάλω μια σχολή και θα μείνω άνεργηΞέρει κανένας σχετικά με την απορρόφηση που θα έχουν οι δάσκαλοι από δω και πέρα; Τόσο χάλια θα είναι τα πράγματα;;;
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 15:03, 25-07-11:

Κι εγω δηλωσα το Παιδαγωγικο Δημοτικης,στο Ρεθυμνο,ως 1η επιλογη και περιμενω να πεσει 435 μορια για να το πιασω,εχοντας 17127.Κοιτα,κοπελιά,εγω ρωτησα στο ΚΕΣΥΠ της πολης μου για τις προοπτικες του τα επομενα χρονια και μου ειπε οτι μπορει η κατασταση να ειναι καλυτερη,μπορει και χειροτερη.Παντως,η εποχη των αμεσων διορισμων εχει περασει ανεπιστρεπτι.Αν το δηλωσες για την απορροφηση και μονο,ισως εκανες φαουλ.Αν παλι το εβαλες γιατι σου αρεσει,οι Παιδαγωγικες σου γνωσεις δεν θα πανε χαμενες,ακόμα και αν δε διοριστεις (αμεσα),αλλα μπορουν να αξιοποιηθουν κι αλλου.Ταδε εφη ενας μαθηματικός με τον οποιο μιλουσα χθες.Ποσα μορια εβγαλες και ποιες πολεις δηλωσες;
Παράθεση

happykar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη happykar
Ο happykar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O happykar έγραψε στις 09:20, 31-07-11:

Μόνο Πάτρα έχω δηλώσει και μου λείπουν 70 μόρια για να την πιάσω τη σχολή. Λένε ότι θα πέσει άρα είμαι αισιόδοξη...Τώρα όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα ένασ βασικός λόγος που την επέλεξα ήταν οι καλυτερες προοπτικές που έχει σχολή συγκριτικά με άλλες. Ξέρω πως οι εποχές του παίρνω πτυχίο και διορίζομαι έχουν παρέλθει, δεν προσδοκώ κάτι τέτοιο απλά ήλπιζα πως υπάρχει έστω προοπτική του "ένα χρόνο μετά με καλούν ως αναπληρώτρια", κάτι που ξέρω πως δε γίνεται πχ στη φιλολογία. Πέρα όμως από το επαγγελματικό σίγουρα ως σχολή μου αρέσει γιατί γενικά με ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης και πραγματικά θα ηθελα να απασχολήθω σε αυτόν. Απλά με έχει πιάσει μια απογοητευση σχετικά με τη μείωση των διορισμών και φοβάμαι μήπως βγω άνεργηΤουλάχιστον οι φιλόλογοι κάνουν και κανένα μάθημα. Ως δασκάλα που αλλού θα βρω παρεμφερή απασχόληση αν όχι στο σχολείο;;;Ποια είναι η γνώμη σου για τους προβληματισμούς μου;
Παράθεση

pit14

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη pit14
Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 227 μηνύματα.

O pit14 έγραψε στις 09:35, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από happykar
Μόνο Πάτρα έχω δηλώσει και μου λείπουν 70 μόρια για να την πιάσω τη σχολή. Λένε ότι θα πέσει άρα είμαι αισιόδοξη...Τώρα όσον αφορά στην επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα ένασ βασικός λόγος που την επέλεξα ήταν οι καλυτερες προοπτικές που έχει σχολή συγκριτικά με άλλες. Ξέρω πως οι εποχές του παίρνω πτυχίο και διορίζομαι έχουν παρέλθει, δεν προσδοκώ κάτι τέτοιο απλά ήλπιζα πως υπάρχει έστω προοπτική του "ένα χρόνο μετά με καλούν ως αναπληρώτρια", κάτι που ξέρω πως δε γίνεται πχ στη φιλολογία. Πέρα όμως από το επαγγελματικό σίγουρα ως σχολή μου αρέσει γιατί γενικά με ενδιαφέρει ο χώρος της εκπαίδευσης και πραγματικά θα ηθελα να απασχολήθω σε αυτόν. Απλά με έχει πιάσει μια απογοητευση σχετικά με τη μείωση των διορισμών και φοβάμαι μήπως βγω άνεργηΤουλάχιστον οι φιλόλογοι κάνουν και κανένα μάθημα. Ως δασκάλα που αλλού θα βρω παρεμφερή απασχόληση αν όχι στο σχολείο;;;Ποια είναι η γνώμη σου για τους προβληματισμούς μου;
κι εγω γι'αυτο αγχωνομαι.εχω βεβαια ενα χρονο ακομα για να τελειωσω το λυκειο και το ονειρο μου ειναι απο το δημοτικο δασκαλος.Δεν διοριζονται ομως πολλοι απο εδω και περα κι αυτο με ανησυχει,καθως και το οτι δεν εχεις οπως ειπες πολλες επιλογες περα του διορισμου(φροντιστηρια για δημοτικο δεν υπαρχουν,δεν γινονται ιδιαιτερα απο πολλους σε παιδια δημοτικου!).Τωρα δεν ξερω τι να κανω κι εγω.Ποσο καιρο λες να περιμενουμε το διορισμο?καλα θα ειναι μονο μια 5ετια...εγω φοβαμαι μηπως μας παρει και κανα 10 χρονια και μεχρι τοτε πως θα τα γαζουμε περα?
Παράθεση

ifigenia18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ifigenia18
H ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H ifigenia18 έγραψε στις 10:08, 04-08-11:

δεν μπορω να πω οτι κι εμενα δε με απασχολει η επαγγελματικη αποκατασταση...πολλα ακουγονται για τους δασκαλους και γενικα για τους εκπαιδευτικους..οι συγχωνευσεις των σχολειων δεν ειναι και ο.τι το καλυτερο..αν και βγαινουν παρα πολλοι σε συνταξη!!φετος ακουσα οτι θα παρουν ΜΟΝΟ 600 μονιμους εκπαιδευτικους πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας!!!!
ωστοσο παντα θα υπαρχει ο ΑΣΕΠ!!!κι ειναι ο μονος δρομος- απο ο,τι φαινεται προς το παρον- για μονιμο διορισμο.θελω να ελπιζω και να πιστευω οτι αναπληρωτες θα παιρνουν..
οποτε ας μην απογοητευομαστε απο τωρα....ολοι οσοι δηλωσαμε φετος παιδαγωγικα γνωριζουμε οτι τα πραγματα για διορισμο δεν θα ειναι ροδινα...αλλα απο τη στιγμη που αγαπαμε αυτο που θελουμε να κανουμε..ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!! εχει ο Θεος
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:51, 04-08-11:

Παιδιά σκεφτείτε εναλλακτικές εργασιακές προοπτικές με πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης. Σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο αλλά και σε χώρες λιγότερο αναπτυγμένες αλλά οικονομικά/εργασιακά καλύτερα από την χώρα μας, οι πτυχιούχοι ακόμη και κλασικών επιστημών, καλλιεργούν επιπλέον προοπτικές με ευέλικτα μεταπτυχιακά «συνδέσμους» με άλλες επιστημονικές περιοχές όπως νέες τεχνολογίες, εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, δια βίου μάθηση, διοίκηση σχολικών μονάδων,...κτλ. Μην βλέπετε το πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης ως μοναδικό κλειδί για βόλεμα στο δημόσιο με διαφορετική επιλογή την ανεργία και την μιζέρια. Η κοινωνία μας πιστεύω ότι λόγω αυτής οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης αλλά και κρίσης νοοτροπίας και αξιών, θα φτιάξει από πλευράς υποδομών που έλειπαν τόσες 10ετίες. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΚΚΕ...κτλ. Είναι θέμα κοινωνικής αναγκαιότητας. Η εποχή αλλάζει, οπότε αναγκαστικά θα υπάρξουν και κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές ζυμώσεις. Βέβαια κάποιο μέρος του Ελληνικού λαού ίσως περάσει στερήσεις, αλλά κυρίως θα πληγούν όσοι δεν έκαναν καλό οικονομικό κουμάντο στο οικογενειακό πορτοφόλι και ζούσαν με «ψεύτικο» χρήμα από δάνεια και πιστωτικές κάνοντας έξοδα 200% των εσόδων τους. Δεν γίνεται κάποιοι Έλληνες να κάνουν σωστό οικονομικό προγραμματισμό, να είναι συνεπείς φορολογικά, να είναι συνεπείς στις δουλειές τους, να έχουν κοινωνικό φιλότιμο και τσίπα,...και κάποιοι άλλοι που δεν κάνουν το ίδιο, να αξιώνουν περισσότερα με «φαρισαϊκή» συμπεροφορά. Πιστεύω ότι έτσι θα καθαρίσει το εργασιακό τοπίο από τους αρπακωλατζήδες και θα αντέξουν όσοι αξίζουν να αντέξουν και φυσικά αυτοί θα έχουν επαγγελματική αξία (όπως γίνεται εδώ και 150 χρόνια στο εξωτερικό, όπου εκεί οι κοινωνίες είναι σκληρές επιβραβεύοντας με το παραπάνω μόνο όσους αξίζουν). Οι κοπρίτες και οι λουφαδόροι (σόρρυ αν παίρνει κάποιους η μπάλα) θα πάνε σπίτι τους. Η Ελλάδα του 1990 και του Τσοβόλα δώστ' όλα, αποτελεί παρελθόν όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να την αναστήσουν με ενέσεις για δικό τους όφελος...

Οπότε σπουδάστε αυτό που θέλετε και αν γίνετε καλοί σε αυτό που θα σπουδάσετε, δηλ., να είστε περιζήτητοι και να μην μπορούν εργασιακά να κάνουν χωρίς εσάς, δεν θα πεινάσετε..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:11, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ifigenia18
δεν μπορω να πω οτι κι εμενα δε με απασχολει η επαγγελματικη αποκατασταση...πολλα ακουγονται για τους δασκαλους και γενικα για τους εκπαιδευτικους..οι συγχωνευσεις των σχολειων δεν ειναι και ο.τι το καλυτερο..αν και βγαινουν παρα πολλοι σε συνταξη!!φετος ακουσα οτι θα παρουν ΜΟΝΟ 600 μονιμους εκπαιδευτικους πρωτοβαθμιας και δευτεροβαθμιας!!!!
ωστοσο παντα θα υπαρχει ο ΑΣΕΠ!!!κι ειναι ο μονος δρομος- απο ο,τι φαινεται προς το παρον- για μονιμο διορισμο.θελω να ελπιζω και να πιστευω οτι αναπληρωτες θα παιρνουν..
οποτε ας μην απογοητευομαστε απο τωρα....ολοι οσοι δηλωσαμε φετος παιδαγωγικα γνωριζουμε οτι τα πραγματα για διορισμο δεν θα ειναι ροδινα...αλλα απο τη στιγμη που αγαπαμε αυτο που θελουμε να κανουμε..ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!! εχει ο Θεος
Oi τελευταίοι εκπαιδευτικοί που πρέπει να αγχώνονται είναι οι δάσκαλοι. και οι πρώτοι είναι οι φιλόλογοι που θα διορίζονται στα 70.
Παράθεση

pit14

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη pit14
Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 227 μηνύματα.

O pit14 έγραψε στις 21:25, 04-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από happykar
Παρατηρώ πως σχεδόν κάνενας δεν ασχολείται φέτος με τα παιδαγωγικά! Σα να είμαι η μόνη που το δήλωσε φέτος!!! Έχω αρχίσει μήπως έκανα βλακεία και στο τέλος θα βγάλω μια σχολή και θα μείνω άνεργηΞέρει κανένας σχετικά με την απορρόφηση που θα έχουν οι δάσκαλοι από δω και πέρα; Τόσο χάλια θα είναι τα πράγματα;;;
Συμφωνω απολυτα...δεν μπορουμε ομως εστω και στο περιπου να ξερουμε αν σε 5 χρονια θα υπαρχει ακομα απορροφηση στους δασκαλους?εστω και στο περιπου...και μακαρι να μην το δηλωνουνε πολλοι παρα μονο σε οσους αρεσει και οχι για λογους οπως επειδη ειναι ευκολο,σταθερος μισθος,διακοπες καλοκαιρι-χριστουγεννα-πασχα...ετσι ωστε να μην μενουνε ανεργοι αυτοι που το θελουνε πραγματικα και το αξιζουνε!!!Οι υπολοιποι τι πιστευετε για τους δασκαλους στα επομενα 5 χρονια?

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Παιδιά σκεφτείτε εναλλακτικές εργασιακές προοπτικές με πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης. Σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο αλλά και σε χώρες λιγότερο αναπτυγμένες αλλά οικονομικά/εργασιακά καλύτερα από την χώρα μας, οι πτυχιούχοι ακόμη και κλασικών επιστημών, καλλιεργούν επιπλέον προοπτικές με ευέλικτα μεταπτυχιακά «συνδέσμους» με άλλες επιστημονικές περιοχές όπως νέες τεχνολογίες, εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, δια βίου μάθηση, διοίκηση σχολικών μονάδων,...κτλ. Μην βλέπετε το πτυχίο παιδαγωγικής επιστήμης ως μοναδικό κλειδί για βόλεμα στο δημόσιο με διαφορετική επιλογή την ανεργία και την μιζέρια. Η κοινωνία μας πιστεύω ότι λόγω αυτής οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης αλλά και κρίσης νοοτροπίας και αξιών, θα φτιάξει από πλευράς υποδομών που έλειπαν τόσες 10ετίες. Δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή ΚΚΕ...κτλ. Είναι θέμα κοινωνικής αναγκαιότητας. Η εποχή αλλάζει, οπότε αναγκαστικά θα υπάρξουν και κοινωνικές/οικονομικές/πολιτικές ζυμώσεις. Βέβαια κάποιο μέρος του Ελληνικού λαού ίσως περάσει στερήσεις, αλλά κυρίως θα πληγούν όσοι δεν έκαναν καλό οικονομικό κουμάντο στο οικογενειακό πορτοφόλι και ζούσαν με «ψεύτικο» χρήμα από δάνεια και πιστωτικές κάνοντας έξοδα 200% των εσόδων τους. Δεν γίνεται κάποιοι Έλληνες να κάνουν σωστό οικονομικό προγραμματισμό, να είναι συνεπείς φορολογικά, να είναι συνεπείς στις δουλειές τους, να έχουν κοινωνικό φιλότιμο και τσίπα,...και κάποιοι άλλοι που δεν κάνουν το ίδιο, να αξιώνουν περισσότερα με «φαρισαϊκή» συμπεροφορά. Πιστεύω ότι έτσι θα καθαρίσει το εργασιακό τοπίο από τους αρπακωλατζήδες και θα αντέξουν όσοι αξίζουν να αντέξουν και φυσικά αυτοί θα έχουν επαγγελματική αξία (όπως γίνεται εδώ και 150 χρόνια στο εξωτερικό, όπου εκεί οι κοινωνίες είναι σκληρές επιβραβεύοντας με το παραπάνω μόνο όσους αξίζουν). Οι κοπρίτες και οι λουφαδόροι (σόρρυ αν παίρνει κάποιους η μπάλα) θα πάνε σπίτι τους. Η Ελλάδα του 1990 και του Τσοβόλα δώστ' όλα, αποτελεί παρελθόν όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να την αναστήσουν με ενέσεις για δικό τους όφελος...

Οπότε σπουδάστε αυτό που θέλετε και αν γίνετε καλοί σε αυτό που θα σπουδάσετε, δηλ., να είστε περιζήτητοι και να μην μπορούν εργασιακά να κάνουν χωρίς εσάς, δεν θα πεινάσετε..
ποιες εναλλακτικες προτεινεις???εγω νομιζω μονο τα ιδιαιτερα ειναι μ ια εναλλακτικη...τι αλλο?
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:04, 16-08-11:

Βρε παιδια βλεπω οτι σας απασχολει κυριως η αποκατασταση.Αν ψαχνετε αμεση λυση σε αυτο,δεν προκειται να την βρειτε.Αν σας αρεσει η δουλεια του δασκαλου, just go for it.Κανεις δεν ξερει πως θα ειναι οι προοπτικες του επαγγελματος αυτου σε 4,5,ν χρονια.Οσοι ψαχνουν την αποκατασταση και μονο,θα αναγκαστουν να παιξουν με τις πιθανοτητες...Και αν δεν δικαιωθουν σε αυτο το kind of gambling,τοτε τι?
Παράθεση

ΒΙΚΑΚΙ!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΑΚΙ!
H ΒΙΚΑΚΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΒΙΚΑΚΙ! έγραψε στις 22:52, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Βρε παιδια βλεπω οτι σας απασχολει κυριως η αποκατασταση.Αν ψαχνετε αμεση λυση σε αυτο,δεν προκειται να την βρειτε.Αν σας αρεσει η δουλεια του δασκαλου, just go for it.Κανεις δεν ξερει πως θα ειναι οι προοπτικες του επαγγελματος αυτου σε 4,5,ν χρονια.Οσοι ψαχνουν την αποκατασταση και μονο,θα αναγκαστουν να παιξουν με τις πιθανοτητες...Και αν δεν δικαιωθουν σε αυτο το kind of gambling,τοτε τι?
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!Και εγώ φέτος πέρασα Παιδαγωγικό στην πόλη μου,στη Θεσσαλονίκη!!!Ήταν ένα όνειρο για μένα να περάσω Παιδαγωγικό και το ήθελα πραγματικά πολύ!!!Μ'αρέσει αυτή η δουλειά περισσότερο από κάθε άλλη!!!Πολλοί μου λένε συνέχεια ''Τι ήθελες και πήγαινες εκεί..!!Ανεργία θα έχει ο κλάδος σας!! '' Δεν με ενδιαφέρει όμως καθόλου τι λένε!!!Πιστεύω πως όποιος αγαπάει την δουλειά του πετυχαίνει σ'αυτήν και βρίσκει τρόπο ώστε να καταφέρει να έχει και αποκατάσταση!!!Όλο και κάποιος θα βγαίνει στην σύνταξη οπότε θα ανοίγουν θέσεις και για εμάς!!!Και άλλωστε υπάρχουν και τα ιδιαίτερα(Αρκετοί παίρνουν δασκάλους για τα παιδιά τους) , αλλά και τα ιδιωτικά σχολεία!!!Μέχρι τώρα λέγαν για τους δασκάλους και για την ταχεία αποκατάσταση τους γιατί τους έπαιρναν ωρομίσθιους (τους διόριζαν δηλαδή,και μετέπειτα τους έκαναν μόνιμους) χωρίς ΑΣΕΠ!!Εεε τώρα τι και αν δίνουμε ΑΣΕΠ;;..!!!Όποιος το βάλει πείσμα θα τα καταφέρει!!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LiakosGR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LiakosGR
Ο LiakosGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O LiakosGR Μαθητής Γ' λυκείου-Θεωρητική έγραψε στις 17:30, 16-10-11:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.....νομίζω αυτό ισχύει για όλους :p
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:52, 16-10-11:

Ναι,τωρα ειδικα που δεν υπαρχει η αμεση αποκατασταση-διορισμος,καλο θα ηταν οι αντιστοιχες σχολες να διαλεγονται απο υποψηφιους που πραγματικα το θελουν,διοτι ειναι μια πολυ ιδιαιτερη δουλεια.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IoannisP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη IoannisP
Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O IoannisP έγραψε στις 08:43, 18-10-11:

Ακόμα και πριν από δυο χρόνια να γράφτηκε, το θέμα είναι πάντα επίκαιρο. Η αδικία που συντελέστηκε και ακόμα συντελείται με την άμεση αποκατάσταση του κλάδου των δασκάλων είναι αδιανόητη σε βάρος όλων των υπολοίπων εκπαιδευτικών. Οι πάλαι ποτέ διετούς και τριετούς παιδαγωγικές ακαδημίες κατάφεραν με διάφορους τρόπους (βλ. ολοήμερα, ο θεσμός των οποίων απέτυχε παταγωδώς και οι Έλληνες συνεχίζουν και πληρώνουν μισθούς χωρίς αντίκρισμα) να ευνοήσουν τους πτυχιούχους τους. Αν και από φέτος με την κάθετη πτώση των βάσεων των τμημάτων δημοτικής εκπαίδευσης (μέχρι και 2000 μόρια) φάνηκε πως το... φαγοπότι τελείωσε και οι μαζικοί διορισμοί θα σταματήσουν. Εκτός αν βρεθούν άλλες "λύσεις", αφού το... μεγαλείο του συνδικαλισμού είναι αστείρευτο... Πάντως, η ουσία είναι ότι οι μαθητές πλέον αποφασίζουν με κριτήρια ωφελιμιστικά (διορισμός, βόλεμα, χρήμα) και όχι με βάση αυτό που αγαπούν, "άγονται και φέρονται" και υιοθετούν μια λανθασμένη βιοθεωρία και κοσμοαντίληψη. Έτσι υπογράφουν την προσωπική τους δυστυχία. Γιατί σίγουρα η επαγγελματική αποκατάσταση πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη διαδικασία επιλογής σπουδών, αλλά βασικό κριτήριο στο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό (ένα αδικημένο μάθημα που σκόπιμα παραγκωνίζεται) είναι η αυτογνωσία.
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,225 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 08:46, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από IoannisP
Πάντως, η ουσία είναι ότι οι μαθητές πλέον αποφασίζουν με κριτήρια ωφελιμιστικά (διορισμός, βόλεμα, χρήμα) και όχι με βάση αυτό που αγαπούν, "άγονται και φέρονται"και υιοθετούν μια λανθασμένη βιοθεωρία και κοσμοαντίληψη. Έτσι υπογράφουν την προσωπική τους δυστυχία. Γιατί σίγουρα η επαγγελματική αποκατάσταση πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τη διαδικασία επιλογής σπουδών, αλλά βασικό κριτήριο στο σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό (ένα αδικημένο μάθημα που σκόπιμα παραγκωνίζεται) είναι η αυτογνωσία.
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πολλά χρόνια. Τώρα είναι τα στρατιωτικά, πριν ήταν τα παιδαγωγικά, πιο πριν οι φιλολογίες κοκ...
Όποιος θέλει να ψαχτεί, δεν έχει ανάγκη το ΣΕΠ.
Παράθεση

IoannisP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη IoannisP
Ο IoannisP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O IoannisP έγραψε στις 09:27, 18-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει πολλά χρόνια. Τώρα είναι τα στρατιωτικά, πριν ήταν τα παιδαγωγικά, πιο πριν οι φιλολογίες κοκ...
Όποιος θέλει να ψαχτεί, δεν έχει ανάγκη το ΣΕΠ.
Και τα στρατιωτικά έχουν υποχωρήσει στο πλαίσιο της γενικότερης κρίσης, όπως και τα οικονομικά που κάποτε ήταν η κορωνίδα. Βεβαίως, Ρεβέκκα, μπορεί ο καθένας να αναζητήσει πληροφορίες από όποια πηγή επιθυμεί (και είναι σημαντικό να δείξει τέτοιο ενδιαφέρον), δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν το κάνουν και στο τέλος παρασύρονται από τη μάζα και επιλέγουν με λάθος κριτήρια. Έχει ανάγκη όμως το ΣΕΠ, γιατί η πληροφόρηση που σου δίνει είναι (και πρέπει να είναι) επιβεβαιωμένη, έγκυρη, αληθής, αντικειμενική, σε αντίθεση με τις άλλες πηγές που ενδέχεται να είναι ανακριβείς και παραπλανητικές. Χρειάζεται αξιολόγηση στις πηγές πληροφόρησης (όπως του διαδικτύου), κάτι που δεν υφίσταται.
Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninio
H ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 19:12, 29-10-11:

ερευνα για τους δασκαλους εχει δημοσιευθει στο Paideia-ergasia.gr. αποθαρρυντικα τα αποτελεσματα για αυτο καντε αυτο που σας αρεσει!
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 19:39, 29-10-11:

Εγω το εχω δεδομενο οτι δεν προκειται να διοριστω,αλλα σε 4-5 χρονια,κανεις δεν ξερει πώς θα ειναι τα πραγματα...
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 14:13, 30-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Εγω το εχω δεδομενο οτι δεν προκειται να διοριστω,αλλα σε 4-5 χρονια,κανεις δεν ξερει πώς θα ειναι τα πραγματα...
ακριβως!δεν μπορουμε να προβλεψουμε τι θα γινεται στην αγορα εργασιας σε 4 χρονια(ειδικα αν κανεις και μεταπτυχιακο που θα βγεις πιο αργα στην αγορα εργασιας).αλλα μας εχουν βαλει για τα καλα στο ματι αυτοι οι ευρωπαιοι οποτε δεν ξερω ποιες ειναι οι πιθανοτητες να αλλαξει θετικα η κατασταση(για διορισμους εννοω)
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 10:54, 02-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ninio
ερευνα για τους δασκαλους εχει δημοσιευθει στο Paideia-ergasia.gr. αποθαρρυντικα τα αποτελεσματα για αυτο καντε αυτο που σας αρεσει!
αυτο κανουμε...
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 12:36, 02-11-11:

580 ευρώ καθαρά ο μισθός νεοδιοριζόμενου δάσκαλου χωρίς μόνο το επίδομα γάμου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:52, 02-11-11:

Ασε να διοριστουμε πρωτα και μετα μιλαμε και για τον μισθο.
Πού βρηκες ομως την πληροφορια;
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 14:14, 02-11-11:

Yπάρχει παντού αν ψάξεις μέσω google θα βρείς πίνακες και παραδείγματα.Είναι με βάση το νέο μισθολόγιο που ψηφίστηκε και θα τεθεί σε εφαρμογή απο το νέο έτος.Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για νεοδιοριζόμενους καθηγητές
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 22:42, 02-11-11:

παιδες αραξτε! παιζουν και τα ιδιωτικα σχολεια!
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:08, 02-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλησ109
παιζουν και τα ιδιωτικα σχολεια!
Με τι σάλιο;
Παράθεση

boss.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boss.
Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Ανώτ. Εκκλησ. Ακαδημίας Ηρκλείου Κρήτης και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O boss. έγραψε στις 16:15, 03-11-11:

απο το τιποτα, που δεν θα διοριστεις ποτε κατι ειναι και αυτο! ασε που στον συγκεκριμενο τομεα μαλλον ειναι καλυτερα να εισαι στον ιδιωτικο τομεα!
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ελεναα
H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 19:03, 03-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από μανωλησ109
απο το τιποτα, που δεν θα διοριστεις ποτε κατι ειναι και αυτο! ασε που στον συγκεκριμενο τομεα μαλλον ειναι καλυτερα να εισαι στον ιδιωτικο τομεα!
ετσι οπως ειναι τωρα η κατασταση δεν νομιζω οτι στον ιδιωτικο ειναι καλυτερα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους