Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,766 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 520 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας

Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
Φιλολογία
10
34,48%
Ιστορικό αρχαιολογικό
19
65,52%

kalomira95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kalomira95
H kalomira95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H kalomira95 έγραψε στις 15:26, 22-06-13:

έγραψα 17565 μόρια και ειμαι σε δίλημμα ποια σχολή να διαλέξω Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας? η φιλολογία πέρυσι είχε 17781 αλλα μπορεί να πέσει...το ιστορικό το πιάνω άνετα νομίζω..κατα την γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη σχολή?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalomira95 : 22-06-13 στις 15:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:31, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από kalomira95
έγραψα 17565 μόρια και ειμαι σε δίλημμα ποια σχολή να διαλέξω Φιλολογία ή Ιστορικό αρχαιολογικό Αθήνας? η φιλολογία πέρυσι είχε 17781 αλλα μπορεί να πέσει...το ιστορικό το πιάνω άνετα νομίζω..κατα την γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη σχολή?
Δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη σχολή. Εσένα τι σου αρέσει περισσότερο; Εκεί νομίζω θα πρέπει να εστιάσεις.
Τα υπόλοιπα είναι για τα κομπλεξικά άτομα, τα οποία προσπαθούν να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξία τους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H kalomira95 έγραψε στις 15:37, 22-06-13:

οταν γράφω καλύτερη εννοώ ως προς τισ προοπτικές
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:47, 22-06-13:

οταν γράφω καλύτερη εννοώ ως προς τισ προοπτικές
Φιλόλογος βγαίνεις και από τις δύο σχολές. Απλά εξειδικεύεσαι στον τομέα που σου αρέσει περισσότερο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 16:07, 22-06-13:

Η Φιλολογία είναι περισσότερο «στενή» ως σχολή. Εγώ θα πρότειναι Ιστορικό-Αρχαιολογικό. Αν, βέβαια, έχεις κόλλημα με τα Αρχαία, πήγαινε Φιλολογία.

(και οι δύο σχολές παρέχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε στις 16:12, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SparklingGrey
Η Φιλολογία είναι περισσότερο «στενή» ως σχολή. Εγώ θα πρότειναι Ιστορικό-Αρχαιολογικό. Αν, βέβαια, έχεις κόλλημα με τα Αρχαία, πήγαινε Φιλολογία.

(και οι δύο σχολές παρέχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα)
Δεν μου αρέσουν τα αρχαία! αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ τα λατινικά! Οσον αφορά στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της Ιστορίας της Τέχνης.
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 17:54, 22-06-13:

Δεν μου αρέσουν τα αρχαία! αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ τα λατινικά! Οσον αφορά στο Ιστορικό-Αρχαιολογικό με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της Ιστορίας της Τέχνης.
Αν δε σ' αρέσουν τα Αρχαία, μην κάνεις το λάθος να πας Φιλολογία. Τα Λατινικά μπορείς να τα αποφύγεις, τα Αρχαία όχι.

(γενικά η Αρχαιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη )

Υ.Γ.: Ψάξε και Τουρκολογία ή Διαπολιτισμική Εκπαίδευση για μετά το πτυχίο από ιστορικό. Είναι πολύ...της μόδας, τώρα τελευταία.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε στις 17:57, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SparklingGrey
Αν δε σ' αρέσουν τα Αρχαία, μην κάνεις το λάθος να πας Φιλολογία. Τα Λατινικά μπορείς να τα αποφύγεις, τα Αρχαία όχι.

(γενικά η Αρχαιολογία είναι πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη )

Υ.Γ.: Ψάξε και Τουρκολογία ή Διαπολιτισμική Εκπαίδευση για μετά το πτυχίο από ιστορικό. Είναι πολύ...της μόδας, τώρα τελευταία.
Ακούγεται ενδιαφέρον! Θα το ψάξω.Σε ευχαριστώ πολυ!
Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 18:01, 22-06-13:

Ακούγεται ενδιαφέρον! Θα το ψάξω.Σε ευχαριστώ πολυ!
Τσέκαρε και το forum της Φιλοσοφικής Αθηνών και συγκεκριμένα του τμήματος της Ιστορίας-Αρχαιολογίας εδώ.

Υγ: Απ' ό,τι βλέπω έχει πέσει ο server. Κάποια στιγμή θ' ανεβεί.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 19:28, 22-06-13:

To θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα περισσότερο.Απλά να ξέρεις ότι απο ιστορικό-αρχαιολογικό έχεις και άλλες επιλογές πέρα απο το είσαι μόνο φιλόλογος.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε στις 20:11, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
To θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα περισσότερο.Απλά να ξέρεις ότι απο ιστορικό-αρχαιολογικό έχεις και άλλες επιλογές πέρα απο το είσαι μόνο φιλόλογος.
Το ξέρω.Mάλλον ιστορικό-αρχαιολογικό θα επιλέξω.Εχει περισσότερες προοπτικές.
Παράθεση

Aeneas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Aeneas
Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 823 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 20:30, 22-06-13:

Το ξέρω.Mάλλον ιστορικό-αρχαιολογικό θα επιλέξω. Εχει περισσότερες προοπτικές.
Ως απόφοιτος Αρχαιολογικού εκτός από τα επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕ 02 θα έχεις "ανοίξει" τις πόρτες της επαγγελματικής ξενάγησης, της αρχαιολογίας, της ιστορίας της τέχνης.
Παράθεση

kalomira95

Νεοφερμένος

H kalomira95 έγραψε στις 00:40, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aeneas
Ως απόφοιτος Αρχαιολογικού εκτός από τα επαγγελματικά δικαιώματα ΠΕ 02 θα έχεις "ανοίξει" τις πόρτες της επαγγελματικής ξενάγησης, της αρχαιολογίας, της ιστορίας της τέχνης.
Όντως,ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για μεταπτυχιακό στην ιστορία της τέχνης.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akatanomasty

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akatanomasty
H Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H Akatanomasty (Eruanne) έγραψε στις 09:22, 19-06-15:

Θα μπορούσε κάποιος να μας πει λίγα πράγματα σχετικά με τη φιλολογία/ ιστορικό αρχαιολογικό?? Βρίσκομαι σε δίλημμμα...
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 09:54, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Akatanomasty
Θα μπορούσε κάποιος να μας πει λίγα πράγματα σχετικά με τη φιλολογία/ ιστορικό αρχαιολογικό?? Βρίσκομαι σε δίλημμμα...
εγώ είμαι φιλολογία απθ
ο,τι θελεις ρώτα.
Γενικα διαλεγεις αναλόγως με το αντικείμενο που προτιμάς.φιλολογία εχεί πιο "φιλολογικα" πολλα αρχαια και λατινικα,φιλοσοφιες,λογοτεχνιες κτλ.Ιστορικο εχουν αρχαιολογιες και τομους ιστοριας
βασικα ειναι τι σαρεσει...Εγω ιστορικο δεν θα αντεχα
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 17:44, 20-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinab199
εγώ είμαι φιλολογία απθ
ο,τι θελεις ρώτα.
Γενικα διαλεγεις αναλόγως με το αντικείμενο που προτιμάς.φιλολογία εχεί πιο "φιλολογικα" πολλα αρχαια και λατινικα,φιλοσοφιες,λογοτεχνιες κτλ.Ιστορικο εχουν αρχαιολογιες και τομους ιστοριας
βασικα ειναι τι σαρεσει...Εγω ιστορικο δεν θα αντεχα
Μην ξεχνάμε και τα μαθήματα γλωσσολογίας...
Παράθεση

LoThexristos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LoThexristos
Ο LoThexristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O LoThexristos έγραψε στις 22:05, 23-06-15:

Παιδιά θέλω συμβουλή/ές για δύο σχολές και θα μου ήταν ευχάριστο να διατυπώνατε τις απόψεις σας σχετικά με την Φιλολογία και το Ιστορικό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Merendaki
H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 14:26, 08-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από LoThexristos
Παιδιά θέλω συμβουλή/ές για δύο σχολές και θα μου ήταν ευχάριστο να διατυπώνατε τις απόψεις σας σχετικά με την Φιλολογία και το Ιστορικό . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
και από τα δύο βγαίνεις φιλόλογος απλά από το ιστορικό αρχαιολογικό αν πάρεις κατεύθυνσης ιστορικού είσαι μόνο φιλόλογος ενώ αν πάρεις αρχαιολόγος είσαι και φιλόλογος και αρχαιολόγος.....

Έχω και εγώ μερικές απορίες....μου αρέσει αρκετά το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας και σκέφτομαι να ξαναδώσω εάν δεν το πιάσω φέτος....θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς παίζει με την ιστορία....μου αρέσει πολύ αλλά δεν μπορώ με τίποτα.....την παπαγαλία.....μου ήταν σχεδόν αδύνατον να την μάθω φέτος όπως ήταν μέσα.....στο πανεπιστήμιο θέλουν καθαρά αποστήθιση..και κάνουνε από όλα τα είδη ιστορίας?
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 16:19, 08-07-15:

φυσικα και απο τα δυο τμηματα μπορεις να δουλεψεις ως φιλολογος...και οπως επισης προαναφερθηκε η ειδικευση της αρχαιολογιας και ιστοριας της τεχνης σου επιτρεπει να δουλεψεις και ως αρχαιολογος και ιστορικος τεχνης...οχι δεν μαθαινουμε παπαγαλια την ιστορια. σε καμια περιπτωση. και να θες δεν γινεται αυτο. πως να μαθεις απ'εξω 500 σελιδες ιστορια ας πουμε. κατανοηση κανεις. δεν κανουμε περιγραφη των ιστορικων γεγονοτων-συνθηκων αλλα ερμηνεια. δεν μαιθαινουμε για παραδειγμα ποτε εγινε η μαχη στο πουατιε και ποιοι νικησαν αλλα αξιολογουμε το αποτελεσμα της μαχης, υπο ποιες συνθηκες εγινε, ηταν πραγματι τοσο σημανμτικη πως εχει αφησει να εννοηθει η κακοδιδασκομενη ιστορια της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης? διαβαζουμε πηγες που ταυτοποιουν ολο οσα λεμε(πηγες απο το πρωτοτυπο αλλα και απο μεταφραση), εξεταζουμε τα αρχαιολογικα καταλοιπα που ενδεχομενως υπαρχουν κλπ κλπ...αυτο που σας εδωσα παιδια ειναι ενα πολυ πολυ απλο παραδειγαμα...υπαρχουν πολλα αλλα και πολυ πιο συνθετα...
η σχολη λοιπον να ξερετε οτι ουσιαστικα αποτελει ενα ταξιδι στο παρελθον, τις τεχνες και τον πολιτισμο(συμπεριλαμβανομενης και της γλωσσας, αρχαια, νεα ελληνικα, λατινικα)...ειδικα η αρχαιολογια και η ιστορια της τεχνης θα σας φερουν ακομα πιο κοντα με ολα αυτα(ανασκαφες, επιγραφες, εκθεσεις εργων τεχνης κλπ)
και ναι...φυσικα και γινονται μαθηματα ολων των ειδων της ιστοριας...
αν θελετε και καποια αλλη πληροφορια μπορειτε να μου πειτε...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-07-15 στις 11:18. Αιτία: Διόρθωση "συντομης" γραφής ελληνικών
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη leouv
H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 16:37, 08-07-15:

Κι εγώ είχα αυτό το δίλημμα πιο παλιά, όσον αφορά τη Φιλολογία και την Ιστορία-Αρχαιολογία. Επειδή όμως προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αποκλειστικά με την εκπαίδευση καταστάλαξα στην Ιστορία-Αρχαιολογία, που ήταν και η δεύτερη επιλογή μου, μια και λατρεύω την Ιστορία, ωστόσο ελπίζω να παρέχονται μαθήματα στα Αρχαία, τα Λατινικά και τη Λογοτεχνία που να σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις κι ένας αξιοπρεπής φιλόλογος με γνώσεις.

Πάντως όσο ψάχνω την Ιστορία-Αρχαιολογία τόσο περισσότερο μου αρέσει και βρήκα έναν τομέα της που είναι πραγματικά στα μέτρα μου, την Ενάλια Αρχαιολογία, που μπορεί κανείς να αποκτήσει ειδίκευση με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (έχει και το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανάλογο πρόγραμμα σπουδών!).

Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι καλό;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leouv : 08-07-15 στις 16:45.
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 16:45, 08-07-15:

και καλα εκανες και επελεξες αυτο το τμημα...φυσικα και γινονται τα απαραιτητα γλωσσικα μαθηματα...αλλωστε σκεφτειτε λιγο...πως γινεται να ειμαι καλος ιστορικος και να μην μπορω να διαβασω τις ιστορικες (φιλολογικες) πηγες απο το πρωτοτυπο? απλα δεν γινεται...επισης μετραει και η προσωπικη ανασχοληση του καθενος οσον αφορα αυτο το θεμα...
ναι...η εναλια αρχαιολογια ειναι ενας πολυ δυνατος κλαδος σημερα. εμεις στο απθ εχουμε δικια μας ομαδα οι φοιτητες που ασχολειται με την εναλια αρχαιολογια(και μαλιστα γενικα με την αρχαιολγια του θαλασσιου περιβαλλοντος)..μπορεις να μας βρεις και στ φβ...απλα εχουμε την ομαδα κλειστη αν θυμαμαι καλα...
ναι..ειναι πολυ αξιολογο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-07-15 στις 11:22. Αιτία: Διορθωση "συντομης" γραφης ελληνικών.
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 16:51, 08-07-15:

Ωραία, γιατί ειδικά η Λογοτεχνία θα μου έλειπε ως μάθημα! Θα κοιτάξω και την ομάδα, αν και λογικά θα είναι για τα μέλη της σχολής σου!
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 16:58, 08-07-15:

ε...θα κανεις και λογοτεχνια...λιγοτερο απο την φιλολογια αλλα οκ θα κανεις...

αρχαιολογια του υδατινου τοπιου πατα για να την βρεις...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-07-15 στις 11:23. Αιτία: Διόρθωση "συντομης" γραφης ελληνικών
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 17:01, 08-07-15:

Σας βρήκα θα στείλω αίτημα αν είναι και ίσως με δεχθεί ο διαχειριστής!

Κατά πάσα πιθανότητα περνάω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο συγκεκριμένο τμήμα, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον! Ελπίζω να το λατρέψω ακόμη περισσότερο στην πορεία!
Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 17:02, 08-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από leouv
Σας βρήκα θα στείλω αίτημα αν είναι και ίσως με δεχθεί ο διαχειριστής!

Κατά πάσα πιθανότητα περνάω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο συγκεκριμένο τμήμα, είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον! Ελπίζω να το λατρέψω ακόμη περισσότερο στην πορεία!
ναι,,μπορει και να σε δεχτει...
ωραια...
αντε καλα αποτελεσματα λοιπον!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 09-07-15 στις 11:23. Αιτία: Διορθωση "συντομης" γραφης ελληνικων
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 17:21, 08-07-15:

Και απο τα δυο, εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα, οποτε πηγαινε εκει που σου αρεσει! Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως στο Ιστορικο Αρχαιολογικο, εχει καπως πιο ομορφο επιπεδο σπουδων, πιο ελκυστικο ρε παιδακι μου, μπορει να φταιει και το ότι μου τη δινουν τα Αρχαια, τι να πω?
Παντως οτι και να διαλεξεις, τα ιδια δικαιωματα θα εχεις, καλη επιτυχια!
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 18:05, 08-07-15:

Δεν είμαι στο ιστορικό της Κρήτης, αλλά είμαι στο πανεπιστήμιο της Κρήτης, στο Φ.Κ.Σ., έχω ακούσει όμως κάποια πράγματα.

Πριν στα πω, δες εδώ τον οδηγό σπουδών (ώστε να δεις πόσα μαθήματα πρέπει να πάρεις από φιλολογία) και δες εδώ τα προσφερόμενα για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016.

Για το τμήμα έχω ακούσει για 4 πολύ καλούς καθηγητές, για τους άλλους δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά θα δεις ότι για τους καθηγητές ο καθένας λέει τα δικά του, οπότε μην πτοείσαι.

Τα σεμινάρια που θα δεις στα προσφερόμενα είναι παρουσίαση εργασίας σε κάποιο θέμα, υπάρχει πλαφόν, όπως και στις παραδοσεις, με την διαφορά ότι είναι πολύ μικρό, δηλαδή κάπου 25-30 άτομα, αλλά νομίζω ότι δεν είναι σταθερό νούμερο. Τα σεμινάρια τα παίρνεις από το τρίτο έτος.

Το Ρέθυμνο είναι φοβερή πόλη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis4ever : 08-07-15 στις 18:10.
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 19:09, 08-07-15:

Ναι έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια γενικά για το Πανεπιστήμιο Κρήτης! Θα κάνω αίτηση στην εστία και αν με διαλέξουν θα είμαι εκεί, αλλιώς θα κατεβαίνω στις εξεταστικές (αν και σίγουρα θα υπάρξει πρόβλημα με τα σεμινάρια, πρέπει να υπάρχουν και εργαστήρια, δεν ξέρω). Θα κοιτάξω τα links που μου έστειλες, έψαχνα κι εγώ πρόγραμμα σπουδών και δεν έβρισκα κάτι, μόνο το δεύτερο link είχα εντοπίσει αλλά δεν ήξερα πού αναφερόταν, σε πρωτοετείς κλπ. Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 22:51, 08-07-15:

Βλέπω τα προγράμματα σπουδών...
Ως μαθήματα επιλογής δικαιούμαι 6.
Αυτά που μου αρέσουν και πιστεύω θα μου προσφέρουν τις απαραίτητες γνώσεις για διδασκαλία σε γυμνάσιο-λύκειο είναι τα εξής:

Από Αρχαία Ελληνική Φιλολογία:
Όμηρος-Επική Ποίηση, Δραματική Ποίηση, Ιστοριογραφία, Φιλοσοφική Πεζογραφία/Ρητορική
Από Λατινική Φιλολογία:
Πεζογραφία
Από Νεοελληνική Φιλολογία:
Η περίοδος από το 1900 έως σήμερα
( Οδηγός σπουδών για Φιλολογία 2013-2014: http://www.philology.uoc.gr/STUDIES/sg/Philology_2013-2014_gr_revised.pdf )

Νομίζω μπορώ να πάρω ως επιλογή μαθήματα και απο το τμήμα της Ψυχολογίας που ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά δεν κατάφερα να πιάσω τα μόριά της ( έβγαλα 15.818 ), αλλά πιστεύω δεν αξίζει, γιατί δε θα μου δώσει εφόδια για επαγγελματική αποκατάσταση με βάση το πτυχίο μου. Βιβλία Ψυχολογίας μπορώ να διαβάσω και μόνη μου όσα θέλω, ή να δώσω για δεύτερο πτυχίο στο μέλλον.

Γενικά, μπορώ να πάρω όποια θέλω από τη Φιλολογία; Θα τα διδάσκομαι τις ώρες που θα τα διδάσκονται τα παιδιά του τμήματός της; Ή υπάρχει διαφορετική διαδικασία και περιορισμός στην επιλογή;
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 23:00, 08-07-15:

Απο τη φιλολογία παίρνεις όποιο μάθημα θες, αρκεί να ανήκει σε συγκεκριμένη κατηγορία, π.χ. λατινική φιλολογία για να μετρήσει ατα μαθήματα που πρέπει να βγάλεις, αλλιώς πάει στις ελεύθερες επιλογές. Το κάθε μάθημα διδάσκεται συγκεκριμένη μέρα και ώρα, δεν έχει σημασία ποιοι θα το παρακουλουθήσουν.
Παράθεση

leouv

Φοιτητής

H leouv Όσα έχουμε είναι τα πιο όμορφα όνειρα. έγραψε στις 23:15, 08-07-15:

Σωστά, υπάρχουν και στα υποχρεωτικά κάποια φιλολογικά. To πρόγραμμα σπουδών που θέλω ν' ακολουθήσω απ' ό,τι βλέπω έχει αυτά ως υποχρεωτικά μαθήματα:

"Πρόγραμμα Β: Κατεύθυνση Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία 1
Αρχαία Ελληνική ή/και Βυζαντινή Φιλολογία (υποχρεωτικά μία
Αρχαία Ελληνική Φιλολογία) 3
Λατινική Φιλολογία 1
Αρχαία Ιστορία 2
Ιστορία Μέσων Χρόνων (Βυζάντιο ή/και Δυτική Ευρώπη) 2
Ιστορία Νεοτέρων Χρόνων ή Τουρκολογία 2
Ιστορία (οποιαδήποτε ιστορία) 1
Προϊστορική Αρχαιολογία 4
Κλασική Αρχαιολογία 4
Βυζαντινή Αρχαιολογία 4
Ιστορία της Τέχνης της Δύσης 5
Συμμετοχή σε ανασκαφική ή άλλη έρευνα πεδίου που
διεξάγεται από τον Τομέα Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης 1"

Μάλλον τα 4 πρώτα είναι μαθήματα της Φιλολογίας, που αναλογούν σε 5 μαθήματα. Και δικαιούμαι και άλλα 6 επιλογής αν θέλω, αν κατάλαβα καλά!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Merendaki
H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε στις 10:23, 09-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από art1
φυσικα κ απ τ δυο τμηματα μπορεις ν δουλεψεις ως φιλολογος...κ οπως επισης προαναφερθηκε η ειδικευση της αρχαιολογιας κ ιστοριας της τεχνης σου επιτρεπει ν δουλεψεις κ ως αρχαιολογος κ ιστορικος τεχνης...οχι δν μαθαινουμε παπαγαλια τν ιστορια. σε καμια περιπτωση. κ ν θες δν γινεται αυτο. πως ν μαθεις απ εξω 500 σελιδες ιστορια ας πουμε. κατανοηση κανεις. δν κανουμε περιγραφη των ιστορικων γεγονοτων-συνθηκων αλλα ερμηνεια. δν μαιθαινουμε για παραδειγμα ποτε εγινε η μαχη στ πουατιε κ ποιοι νικησαν αλλα αξιολογουμε τ αποτελσμα της μαχης, υπο ποιες συνθηκες εγινε, ηταν πραγματι τοσο σημανμτικη πως εχει αφησει ν εννοηθει η κακοδιδασκομενη ιστορια της δευτεροβθμιας εκπαιδευσης? διαβαζουμε πηγες που ταυτοποιουν ολο οσα λεμε(πηγες απο τ πρωτοτυπο αλλα κ απο μεταφραση), εξεταζουμε τα αρχαιολογικα καταλοιπα που ενδεχομενως υπαρχουν κλπ κλπ...αυτο που σας εδωσα παιδια ειναι ενα πλ πλ απλο παραδειγαμα...υπαρχουν πολλα αλλα κ πλ πιο συνθετα...
η σχολη λπν ν ξερετε οτι ουσιαστικα αποτελει ενα ταξιδι στ παρελθον, τς τεχνες κ τν πολιτισμο(συμπεριλαμβανομενης κ τς γλωσσας, αρχαια, νεα ελληνικα, λατινικα)...ειδικα η αρχαιολογια κ η ιστορια της τεχνης θ σας φερουν ακμ πιο κοντα με ολα αυτα(ανασκαφες, επιγραφες, εκθεσεις εργων τεχνης κλπ)
κ ναι...φυσικα κ γινονται μαθηματα ολων των ειδων της ιστοριας...
αν θελετε κ κπ αλλα πληροφορια μπορειτε ν μου πειτε...
Σε ευχαριστώ πολύ γιατί με τη παπαγαλία φέτος δεν τη πάλευα καθόλου.....μου αρέσει η ιστορία αλλά με δικά μου λόγια ρρ γαμώτο .....εντάξει πιστεύω ότι αν διαβάζεις και δεν είσαι σαν τους φοιτητές που πατάνε όποτε θέλουν μια χαρά τη βγάζεις τη σχολή......και φοιτητική ζωή που λένε κάνεις....
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 11:57, 13-02-17:

Να ρωτησω για το τμημα Ιστοριας-Αρχαιολογιας ,αν καταλαβα καλα διαβazετε ιστορια αλλα γραφετε τη δικη σας γνωμη πανω στο γεγονος??Επισης θελω να ρωτησω ποσα υποχρεωτικα μαθηματα εχει δηλαδη αν καποιος δουλευει full time για παραδειγμα,παραλληλα με τη σχολη θα μπορουσε να το βγαλει αυτο το τμημα?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shadow : 13-02-17 στις 13:27.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 18:57, 13-02-17:

Το κακο και με τις δυο σχολες αυτες ειναι οτι τα αντικειμενα που θεραπευουν η ιστορια η λογοτεχνια η τεχνη η γλωσσα αποτελουν χομπι για τη μιση Ελλαδα.
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 00:36, 18-02-17:

Αν καποιος επιλεξει στο ιστορικο-αρχαιολογικο την κατευθυνση της ιστοριας εχει τη δυνατοτητα να δουλεψει ως ξεναγος η σε μουσεια γκαλερι κλπ?
Το ιδιο πτυχιο παιρνεις η οχι;
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 14:02, 18-02-17:

Αν κανεις καποιο μεταπτυχιακο στην ιστορια της τεχνης η την πολιτιστικη διαχειριση μπορεις να δουλεψεις σε καποιο μουσειο.Δεν μπορεις ομως να δουλεψεις σε θεσεις που ζητανε αρχαιολογους.Δηλαδη αν σε ενδιαφερει η ιστορια της τεχνης μπορεις να ασχοληθεις και απο την ειδικευση ιστοριας.Με την αρχαιολογια ομως απο πολυ δυσκολο ως αδυνατο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kirdou : 18-02-17 στις 14:05.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 04:38, 19-02-17:

Πες και ενα ευχαριστω που απανταμε στις αποριες σου.
Παράθεση

shadow

Φοιτητής

H shadow έγραψε στις 23:45, 19-02-17:

Ευχαριστω!!
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 15:00, 22-02-17:

Eνταξει αστειευομαι.Ανακεφαλαιωνοντας αν επιλεξεις ιστορία ειναι λιγες οι θεσεις σε μουσεια διοτι εισαι κυριως φιλολογος με ολα τα δικαιωματα.Αν επιλεξεις αρχαιολογια-ιστορια της τεχνης ειναι ευκολοτερο να βρεις δουλεια σε μουσειο αλλα απαιτειται μεταπτυχιακο.Απλα να ξερεις οτι με την αρχαιολογια ισως αντιμετωπισεις θεμα αν θες να εργαστεις σε φροντιστηριο ως καθηγητης.
Παράθεση

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poetryfreak1
H poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H poetryfreak1 ἡ ψυχή μας αὔριο κάνει πανιά. έγραψε στις 11:04, 23-02-17:

Μεγάλο μου όνειρο να περάσω φιλολογία...
Πόσο με πληγώνει που δε μπορώ να το πραγματοποιήσω!
Πώς είναι η φοιτητική ζωή ως φιλόλογος;
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 19:32, 23-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από poetryfreak1
Μεγάλο μου όνειρο να περάσω φιλολογία...
Πόσο με πληγώνει που δε μπορώ να το πραγματοποιήσω!
Πώς είναι η φοιτητική ζωή ως φιλόλογος;
Γιατί, αν επιτρέπεται, δε μπορείς;
Παράθεση

Aqua14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aqua14
H Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Aqua14 έγραψε στις 13:27, 29-08-17:

Ποιο απο τα 2 τμήματα έχει μεγαλύτερες προοπτικές εργασίας στο εξωτερικό?
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:09, 29-08-17:

Το τμήμα φιλολογίας ειναι πολύ δυσκολότερο;
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 12:15, 17-09-17:

Μπορώ να γίνω φιλόλογος ακολουθώντας την αρχαιολογική κατεύθυνση; Έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις και έχω προβληματιστεί πάρα πολύ.
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 13:28, 17-09-17:

Είτε από την κατεύθυνση της ιστορίας είτε από την κατεύθυνση της αρχαιολογίας, στο τέλος έχεις δικαιώματα φιλολόγου, καθώς και ιστορία έχεις διδαχτεί και όλα τα φιλολογικά που πραγματοποιούνται στο τμήμα. Είχα καθηγήτρια στο Λύκειο που είχε τελειώσει το εν λόγω τμήμα και συγκεκριμένα την κατεύθυνση της αρχαιολογίας.
Παράθεση

amelie333

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη amelie333
H amelie333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H amelie333 έγραψε στις 14:20, 20-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από leouv
Κι εγώ είχα αυτό το δίλημμα πιο παλιά, όσον αφορά τη Φιλολογία και την Ιστορία-Αρχαιολογία. Επειδή όμως προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ αποκλειστικά με την εκπαίδευση καταστάλαξα στην Ιστορία-Αρχαιολογία, που ήταν και η δεύτερη επιλογή μου, μια και λατρεύω την Ιστορία, ωστόσο ελπίζω να παρέχονται μαθήματα στα Αρχαία, τα Λατινικά και τη Λογοτεχνία που να σου δίνουν τη δυνατότητα να γίνεις κι ένας αξιοπρεπής φιλόλογος με γνώσεις.

Πάντως όσο ψάχνω την Ιστορία-Αρχαιολογία τόσο περισσότερο μου αρέσει και βρήκα έναν τομέα της που είναι πραγματικά στα μέτρα μου, την Ενάλια Αρχαιολογία, που μπορεί κανείς να αποκτήσει ειδίκευση με μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (έχει και το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανάλογο πρόγραμμα σπουδών!).

Γνωρίζει κανείς αν το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης είναι καλό;
Η Φιλολογια σιγουρα δεν σε οδηγει μονο στην εκπαιδευση. Κοιτα μερικες ακομα επαγγελματικες προοπτικες:
1) Τεχνολογια. Ναι, οσο παραξενο κι αν ακουγεται αν επιλεξεις τη κατευθυνση της γλωσσολογιας και ειδικα κι αν κανεις και ενα μεταπτυχιακο πανω σε υπολογιστικη γλωσσολογια/γνωσιακη επιστημη/πληροφορικη εχεις πολυ καλη βαση για να εργαστεις σε εταιριες τεχνολογιας. (Εχω μια γνωστη που εκανε ακριβως αυτο). Ουσιαστικα αφορα τον τομεα επεξεργασιας φυσικου λογου και τεχνητης νοημοσυνης.
2) Marketing Ενας χωρος που απαιτει περισσοτερο να εισαι καλος και να το χεις παρα να εχεις καποιο πτυχιο μαρκετινγκ. Σιγουρα, βεβαια, αν θες να ασχοληθεις με αυτο θα κανεις ενα μεταπτυχιακο πανω σε και σχετικο. Η φιλολογια ομως, ως μια επιστημη που μελετα τη γλωσσα και τη λογοτεχνια αποτελει πολυ καλη βαση για αυτον τον τομεα.
3) Ακαδημαϊκη καριερα Θα μου πεις, απο ολα τα πτυχια μπορεις να κανεις ακαδημαϊκη καριερα. Κι ομως, η φιλολογια αποτελει απο τα περισσοτερο χρηματοδοτουμενα και απο αυτα με τις περισσοτερες θεσεις εργασιας, κυριως βεβαια στο εξωτερικο. Γενικα ακαδημαϊκη καριερα στην Ελλαδα δεν.
4) Λογοθεραπεια Νομιζω αυτονοητο.
5) Μεταφραση - Διερμηνεια Φυσικα σε συνδυασμο με πολυ καλη γνωση ξενων γλωσσων. Βεβαια, σε αυτον τον χωρο οι χρηματικες απολαβες ειναι λιγο αστα να πανε... Καλυτερες στη διερμηνεια, σαφως χειροτερες στη μεταφραση.
6) Επιμελεια κειμενων Και παλι νομιζω αυτονοητο.

Γενικοτερα, η φιλολογια ειναι ενα πτυχιο το οποιο μπορει να συνδυαστει με πολλους τομεις, αναλογα βεβαια και με τα μεταπτυχιακα που θα κανεις. Αν σου αρεσει η γλωσσα και μαθεις ξενες γλωσσες θα τη βρεις την ακρη. Παντως ειναι μεγαλο λαθος να θεωρουμε οτι η φιλολογια σε οδηγει μονο στο καθηγητιλικι... εχοντας ποοολλες γνωστες αποφοιτες της φιλολογιας του εκπα, ολες εχουν δουλεια, ολες στον τομεα τους, καμια ως καθηγητρια...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους