Ποιμαντικής & Κοινωνικής Θεολογίας

Επισκέπτης

Νεοφερμένος

Ο Επισκέπτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρετε. Επειδή ακριβώς δε γνωρίζω πολλά, θεώρησα καλή ιδέα να ερωτήσω εσάς.

Εθέλω, λοιπόν, να φοιτήσω στη θεολογική σχολή Θεσσαλονίκης. Πέραν αυτού όμως, μου αρέσει πολύ η ψαλτική. Αυτό που εθέλω να ξέρω είναι αν το τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής δίνει δίπλωμα (ή όπως αλλιώς δύναται να λέγεται) ψαλτικής.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick1

Νεοφερμένος

Ο Nick1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γειά σας παιδιά!!!!είμαι φοιτήτρια στην κοινωνική θεολογία!βέβαια ξανάδωσα φέτος πανελλήνιες,αλλά έμεινα έναν χρόνο εκεί...κοίτα...το σίγουρο είναι ότι περνάς καλά σαν φοιτητική ζωή!τώρα....σε σχέση με τα μαθήματα...εμένα προσωπικά δεν ήταν και το καλύτερό μου..γενικά αυτό που δεν μου άρεσε σε αυτή τη σχολή είναι ότι επειδή πρόκειται για θέμα θρησκείας,δεν συμφωνούσα με πολλά απο αυτά που διάβαζα ή που παρακολουθούσα...δεν είναι δυνατόν στον 21ο αιώνα να λέμε για τον Αδάμ και την Εύα,που αποδεδειγμένα είναι μια αλληγορία, κ πολλοί να την πιστεύουν....τέλος πάντων ας μην επεκταθώ....είναι ωραία....(επιστήμη δεν θα την έλεγα γιατί η επιστήμη ερευνά...) σχολή να την πούμε έτσι

Όταν υπάρχουν άνθρωποι σαν την κοπέλα αυτή, που πιστεύει ότι είναι πιο έξυπνη και πιο σοφή, από τους ανθρώπους που έζησαν 1000, 2000 ή και 3000 χρόνια πριν από αυτήν (μάλλον επειδή αυτή έχει smartphone, ενώ εκείνοι δεν είχαν), λέγοντας ότι η Αγία Γραφή μας γράφει παραμύθια κατά τη γνώμη της για τους προπάτορές μας τον Αδάμ και την Ευα, καταλαβαίνουμε το κατά πόσο έπρεπε να σπουδάσει θεολογία ή όχι...Αυτή η κοπέλα, όταν θα τελειώσει τις σπουδές της, θα είναι μια "θεολόγος" που δεν πιστεύει στην ορθόδοξη θεολογία και που ουσιαστικά δεν έχει σωστή πίστη και δεν πιστεύει στην εκκλησία μας και στα γεγραμμένα της Αγίας Γραφής. Αν αυτό δεν είναι παρακμή της κοινωνίας μας, δεν ξέρω τι είναι. Αυτό που έχει σημασία για αυτήν είναι ότι "περνάς καλά σαν φοιτητική ζωή". Ωραίο πρώτυπο για κάποιον που σπουδάζει Θεολογία!! Τι να πει κανείς...
Επίσης λέει ότι δεν είναι επιστήμη η θεολογία και ότι δεν ερευνά. Αν είναι δυνατόν. Μαθαίνεις κατά πρώτον μια άλλη γλώσσα, τα εβραϊκά, και όπως οποιαδήποτε σχολή γλωσσολογίας είναι επιστήμη, έτσι είναι και η εκμάθηση της εβραϊκής για να μπορούμε να διαβάζουμε τα εβραϊκά πρωτότυπα της Αγίας Γραφής. Πολλά μαθήματα είναι ιστορίας και αρχαιολογίας, και όπως οι ιστορικές σχολές είναι επιστήμες, έτσι είναι και αυτή. Διερευνούν και αναλύουν οι θεολογικές σχολές τα γεγραμμένα των Αγίων Πατέρων, όπως κάνουν οι φιλοσοφικές σχολές με τους φιλοσόφους. Αν δεν θεωρεί τις φιλοσοφικές σχολές και τις σχολές γλωσσολογίας επιστημονικές σχολές, και συνεπώς επιστήμες, τότε κάτι δεν καταλαβαίνει σωστά πάλι αυτή η κοπέλα. Επίσης, oi θεολογικές σχολές ενστερνίζονται το "πιστευε και μη, Ερεύνα". Προσέξτε παρακαλώ που βρίσκεται το κόμμα. Δηλαδή, πιστεύεις ή δεν πιστεύεις, ΝΑ ερευνάς. Υπάρχουν τόσες ερευνητικές μελέτες που γίνονται με βάση κυρίως την ιστορία, την αρχαιολογία και αρχιτεκτονική των βυζαντινών ναών, τους αρχαίους κώδικες και συγγραμάτων των πατερικών κειμένων των πρώτων αιώνων μ.χ. και Πολλές άλλες ερευνητικές μελέτες που αν τις αναφέρω θα πρέπει να γεμίσω σελίδες.
Ο Θεός να της δώσει μετάνοια αυτής της κοπέλας, και να δίνει μετάνοια σε όλους μας.
Οι Θεολόγοι θα έπρεπε να είναι οι πιο ηθικοί και άμεμπτοι ανάμεσά μας, να ζουν με νηστεία, προσευχή και πνευματικότητα, να είναι πυλώνες πάνω στους οποίους στέκεται η ορθοδοξία μας, διότι θα λογοδοτήσουν μια ημέρα στον Χριστό για το πως διαχειρίστηκαν τα μαργαριτάρια της πίστεως μας.

Στο θέμα μας, οι θεολογικές σχολές δεν έχουν προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης σήμερα πάντως. Είναι πια κυρίως σχολές για τους άνδρες που θέλουν να γίνουν ιερείς και για όσους ήθελαν να διοριστούν στο δημόσιο ως θεολόγοι εκπαιδευτικοί. Αφού δεν γίνονται προσλήψεις στην εκπαίδευση πια, μένει μόνο η Ιερωσύνη. Να προσέξουν οι υποψήφιοι ιερείς, ότι για να ιερωθεί κάποιος πρέπει να έχει κρατήσει την παρθενία του (αν είναι να γίνει έγγαμος κληρικός, πάλι πρέπει να έχει κρατήσει την παρθενία του, και αυτός και η πρεσβυτέρα του, πριν το γάμο τους) σύμφωνα με τους Αγίους Πατέρες και τους νόμους της εκκλησίας, παρ΄ολο που κάποιες φορές στις σημερινές μέρες αυτό δεν τηρείται από κάποιους υποψηφίους και ούτε από κάποιους επισκόπους, και γίνονται κάποιοι ιερείς αναξίως, κάτι που είναι από τις μεγαλύτερες αμαρτίες που μπορεί να διαπράξει κάποιος, το να μην πληρεί τους κώδικες των Αγίων Πατέρων της εκκλησίας μας, να τους παρακάμπτει και αυτός και κάποιος επίσκοπος, και να πιάνει μετά στα χέρια του το σώμα και το αίμα του Χριστού μας αναξίως. Να διαβάσετε και τι είπε ο γέροντας Παϊσιος περί αυτού.

Να με συγχωρείτε.
Το forum αυτό δεν είναι θεολογίας. Όμως πρέπει να ειπωθεί στο θέμα αυτό που ανοίξατε, ότι ο υποψήφιος που θέλει να δηλώσει και να φοιτήσει σε μια θεολογική σχολή πρέπει όχι κυρίως να εξετάζει τις επαγγελματικές προοπτικές, αλλά την σχέση του με την εκκλησία, την πίστη του και το πόσο και αν θέλει να την καλλιεργήσει, και το πόσο θέλει να μεταφέρει τα μαργαριτάρια της πίστεώς μας και να ανοίξει τα μάτια και σε άλλους ανθρώπους για τις αλήθειες της ορθοδοξίας μας, άσχετα αν στην σημερινή εποχή υπάρχουν "χλιαροί" πιστοί, και άπιστοι, και ακόμη και κάποιοι ανάξιοι ιερείς και μητροπολίτες. Πρέπει να προσπαθούμε, με ταπείνωση και όχι με υπερηφάνεια, να καλλιεργούμε την πίστη και την ψυχή μας σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς, και με το παράδειγμα και τα λόγια μας να ωθούμε και άλλους ανθρώπους να κάνουν το ίδιο, και οι θεολόγοι είναι που πρέπει να είναι στην πρώτη γραμμή αυτού του αγώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Kαι λιγα λες φιλε Νικ! Κατι τετοια βλεπει ο Θεος και θα ριξει φωτια να μας καψει! Παντως εδω στη μητροπολη εχουνε διορισει κοπελες απο θεολογια και κανουνε διαφορες δουλειες, αλλα θελει να εχεις κ αλλα προσοντα, υπολογιστες πιο πολυ. Αρα υπαρχουνε και αλλες διεξοδοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες, η σχολή και ο τομέας που έχω επιλέξει από το γυμνάσιο είναι η Θεολογία, παρά τα αρνητικά σχόλια που ακούω πάντα ως προς την επαγγελματική προοπτική ή και για τον ίδιο τον κλάδο ακόμα απλώς έχουν πάψει να με αγγίζουν εδώ και καιρό #JustFollowYourHeart... Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μέχρι τώρα είχα ενδιαφερθεί περισσότερο για το τμήμα της Θεολογίας, τον τελευταίο όμως καιρό παρουσιάζω ενδιαφέρον και για το τμήμα της Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας... Δυστυχώς γνωστούς έχω μόνο στο τμήμα της Θεολογίας, για το Ποιμαντικό έψαξα κάποια πράγματα στο internte ( site της σχολής, κάποιες αναφορές κ.λ.π) εντόπισα κάποιες διαφορές άλλες ομοιότητες αλλά δεν ξεκαθάρισε το τοπίο ιδιαίτερα... Θα ήθελα πιο πρακτικές απαντήσεις...Θα ήθελα όποιος γνωρίζει για τον εν λόγω τμήμα να μου να μου πει κάποιο τμήματα και να συγκρίνει ακόμα και με το τμήμα της Θεολογίας... και ΄΄αμελητέες΄΄ λεπτομέρειες ...Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Δίνω πανελλήνιες, η σχολή και ο τομέας που έχω επιλέξει από το γυμνάσιο είναι η Θεολογία, παρά τα αρνητικά σχόλια που ακούω πάντα ως προς την επαγγελματική προοπτική ή και για τον ίδιο τον κλάδο ακόμα απλώς έχουν πάψει να με αγγίζουν εδώ και καιρό #JustFollowYourHeart... Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μέχρι τώρα είχα ενδιαφερθεί περισσότερο για το τμήμα της Θεολογίας, τον τελευταίο όμως καιρό παρουσιάζω ενδιαφέρον και για το τμήμα της Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας... Δυστυχώς γνωστούς έχω μόνο στο τμήμα της Θεολογίας, για το Ποιμαντικό έψαξα κάποια πράγματα στο internte ( site της σχολής, κάποιες αναφορές κ.λ.π) εντόπισα κάποιες διαφορές άλλες ομοιότητες αλλά δεν ξεκαθάρισε το τοπίο ιδιαίτερα... Θα ήθελα πιο πρακτικές απαντήσεις...Θα ήθελα όποιος γνωρίζει για τον εν λόγω τμήμα να μου να μου πει κάποιο τμήματα και να συγκρίνει ακόμα και με το τμήμα της Θεολογίας... και ΄΄αμελητέες΄΄ λεπτομέρειες ...Ευχαριστώ! :)

Δυστυχως δε γνωριζω να σου πω, αλλα καλη επιτυχια, γιατι η σχολη που διαλεξες θελει συνεση και πανω απο ολα αγαπη για το θεο, καλη σταδιοδρομια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι ο πιο ενδιαφερων τομεας του τμηματος ειναι: Τομέας Θρησκειολογίας, Φιλοσοφίας και Κοινωνιολογίας :inlove: :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theologos86

Νεοφερμένος

Ο Theologos86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ποιμαντική Κοινωνική Θεολογία

Έχω αποφοιτήσει από την συγκεκριμένη σχολή το 2009 στην Θεσσαλονίκη. Πρέπει να πω ότι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό αλλά ούτε και η τελευταία.

-Η σχολή αποτελείται από άνδρες και γυναίκες με ποσοστά 30% 70% αντίστοιχα. Μέσα στο 30% των ανδρών αρκετοί είναι ιερείς και μοναχοί, περίπου το 40%, στις γυναίκες 20%.

-Οι καθηγητές-τριες καταπληκτικοί πέραν λίγων εξαιρέσεων.

-Ολοκλήρωσα την σχολή σε 4,5 χρόνια ακριβώς, όταν ο κύκλος σπουδών αποτελούνταν (μέχρι το 2009) από 80+ μαθήματα, περίπου 11-12 το εξάμηνο συν τα επιλογής. Αρκετό διάβασμα για να αντεπεξέλθει κανείς σε τόσο μεγάλο αριθμό μαθημάτων και ειδικά όταν κάποια άγγιζαν την ύλη των ~1000 σελίδων.

-Τα μαθήματα ήταν από Ιστορία, Φιλοσοφία, Ψυχολογία, Παιδαγωγικά, Κοινωνιολογία, Ηθική, μελέτη Π. και Κ. Διαθήκης, Αρχαία Ελληνικά, Εβραϊκά, Αγγλικά, βασική χρήση Η/Υ, διδασκαλία γραφής συγγραμμάτων, Μουσικολογία- Βυζαντινή μουσική, Δογματική, Ξένα Θρησκεύματα (από Ασία μέχρι Αμερική), Αιρέσεις, Αρχιτεκτονική, Αρχαιολογία, Λειτουργική, Πατερική Γραμματεία κ.α. πολλά..Όλα τα παραπάνω μαθήματα ήταν σε διάφορους κύκλους-περιόδους με εισαγωγικά Α,Β,Γ,Δ δηλ. από προπαρασκευαστικά μέχρι τελείως εξειδικευμένα σε κάθε αντικείμενο, έτσι βγαίνει ο αριθμός 83-86 αν θυμάμαι καλά.

-Το επίπεδο σπουδών κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το κορυφαίο που μπορεί να προσφέρει μία πανεπιστημιακή σχολή. Η χαμηλή βάση ωστόσο δικαιολογείται από το γεγονός ότι σε μία σημερινή πλήρως τεχνολογική κοινωνία δεν χωράνε τέτοιες επιστήμες στον ιστό της Νέας Εποχής που οικοδομείται τα τελευταία 50-60 χρόνια, παρά μόνο για λίγους.

-Στο τελευταίο εξάμηνο κάνουμε πρακτική διδασκαλία σε 2βάθμιο σχολείο για 6 μήνες.
-Επαγγελματική αποκατάσταση: ιερείς- κληρικοί, καθηγητές σε 2βάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα σε παρεμφερείς σχολές, εργαζόμενοι σε κοινωνικές δομές, σε εκκλησίες, σε ανθρωπιστικές επιστήμες, σε δημόσιες υπηρεσίες, συγγραφείς, ερευνητές, ιεραπόστολοι κ.α.

-Η Επιστήμη της Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας, έχει τεράστιο επιστημονικό ενδιαφέρον και είναι ο αρωγός όλων των επιστημών και των πάντων που αντιλαμβανόμαστε, είτε όχι, γύρω μας. Το σίγουρο είναι ότι αν το επιλέξει κάποιος πρέπει να έχει πολύ "γερό στομάχι-δυνατή καρδιά" και ανεπτυγμένες κριτικές, συγκριτικές και μαθησιακές ικανότητες για να αρχίσει μόνο να καταλαβαίνει την σημασία της (η έρευνα από αυτό το επίπεδο και μετά είναι αέναη και συνεχής σε προσωπικό επίπεδο αλλά και ερευνητικό ή ακαδημαϊκό), αλλιώς θα είναι απλά ένας ακόμα απόφοιτος μιας πανεπιστημιακής σχολής.
Μέσα στην συγκεκριμένη επιστήμη κρύβεται όλη η ανθρωπότητα. Οι αλήθειες που βρίσκει κανείς για τον Κόσμο, δεν πηγάζουν μόνο από τις Γραφές, αλλά από ένα σύνολο ιστορικών, αρχαιολογικών, φιλοσοφικών ζητημάτων που προκύπτουν με την μελέτη και την κριτική σκέψη αλλά και με κάποιες Θεμελιώδεις Αρχές (αξιώματα) τα οποία συναντάει κανείς στους τόνους βιβλίων και μελετών.
(Θα μπορούσα να πω και άλλα, αλλά δεν είναι το θέμα αυτό του thread)

-Το μόνο το οποίο με στεναχωρείσαι- προβλημάτισε στην επιστήμη αυτή είναι η μη πρόσβαση των προπτυχιακών φοιτητών σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία που φυλάσσεται στην βιβλιοθήκη της σχολής, παρά μόνο με ειδική έγγραφη έγκριση καθηγητή ή κοσμήτορα και αυτό μόνο για μεταπτυχιακούς και εντός της βιβλιοθήκης σε περιορισμένο χρόνο με αυστηρή επόπτευση και χρονικούς περιορισμούς. Δεν εννοώ για αρχαία ή φθαρμένα βιβλία αλλά βιβλία τα οποία είναι περιορισμένης κυκλοφορίας.
Το ίδιο ισχύει για μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές που επιθυμούν πληροφορίες για εργασίες τους αλλά απαγορεύονται.
Υπάρχει και υλικό στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο κάποιοι καθηγητές.
Δεν μιλάω φυσικά για αρχεία που φυλάσσονται σε άλλα μέρη (μονές, μητροπόλεις, μουσεία, εκκλησίες, ιερατικές βιβλιοθήκες, Αγ. Όρος, Βατικανό) μιλάω για ότι υπάρχει εντός της θεολογικής βιβλιοθήκης.
Γνώση με περιορισμούς δηλαδή.

-Επιπλέον όπως κάθε πανεπιστημιακή σχολή διέπεται από νόμους και κανονισμούς. Κάποια ζητήματα αποφεύγονται να συζητούνται ανοιχτά κατά τις διαλέξεις και πολλές φορές σου δίνεται η εντύπωση πως είναι κατευθυνόμενο το όλο θέμα και αποσιωπάται σκοπίμως.
Φυσικά που δεν συμβαίνει αυτό θα πει κανείς;!;! Στην ιατρική η οποία από το 1800 είναι δέσμια των φαρμακοβιομηχανιών, και οι μέθοδοι που ακολουθούνται είναι φαρμακοκεντρικοί και όποιος κάνει ή πει το αντίθετο διαγράφεται από τον ιατρικό σύλλογο, ή μήπως στην αρχαιολογία που επιλέγει τι θα δημοσιεύσει που και πότε με τον φόβο ή και την πίεση φονταμενταλιστικών εκδηλώσεων, ή μήπως η μηχανολογία πότε θα δώσει κάποια εφεύρεση στο κοινό και με όρους πάντα οικονομικούς και κέρδους, ή μήπως η αρχιτεκτονική για υλικά που καλύτερα να είναι φθαρτά και συχνά ανανεώσιμα για να αντικαθίστανται...
Εν κατακλείδα, η είσοδος σε σχολές 3βάθμιες είναι κάτι παραπάνω από ένα πτυχίο.

Αυτό που ξεχωρίζει την σχολή της Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας από το σύνολο των "επιστημών" 'άλλων σχολών είναι ότι στον πραγματικά καλό απόφοιτό της που κατανοεί τι σπούδασε του δείχνει τον δρόμο όχι την λύση..
Μην σας ξεγελάνε τα χαμηλά μόρια εισαγωγής, αυτά είναι εν δυνάμει και διαμορφώνονται από την "εμπορικότητα", ή πόσα φράγκα θα βγάλει κάποιος από τον τίτλο σπουδών σε ένα καπιταλιστικό σύστημα αγοράς εργασίας.
Από άποψη μόρφωσης, εκπαίδευσης και καλλιέργειας του ανθρώπου είναι ότι πιο κορυφαίο υπάρχει σε αντικείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πολύ καλή ανάλυση σχολής κατά την γνώμη μου η πιο στοχευμένη ανάλυση σχολής που έχει γραφτεί ως και σήμερα στο φορουμ.
Θα ήθελα μόνο μια ερώτηση να κάνω.
Αφού είσαι απόφοιτος της σχολής σήμερα κάποια χρόνια μετά απασχολείσαι επαγγελματικά στον τομέα που σπούδασες; ή κάνεις κάτι εντελώς διαφορετικό (δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις με λεπτομέριες απλά μαι ένα ναι ή ένα όχι).

Πιστεύω ότι το ποστ σου θα βοηθήσει τα παιδιά που διαλέγουν σχολές και δεν έχουν τόσο πολλά μόρια αφού υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές όπως και αυτή της σχολής σου (η οποία μάλιστα είναι πολύ απαιτητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theologos86

Νεοφερμένος

Ο Theologos86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όχι, γιατί ίσως το έκανα μόνο για μένα, δεν το επιδίωξα- κυνήγησα. Στο Α' έτος ήμουν λίγο διστακτικός αλλά μετά έπεσα με τα "μούτρα' όταν κατάλαβα τι παίζει εδώ, υπήρχε μία ευκαιρία να δω πράγματα που δεν τα βρίσκει κάποιος εύκολα.
Ο λόγος είναι γιατί ούτε τότε, ούτε τώρα έχω εμπιστοσύνη στο σύστημα διορισμών και ξέρω ότι επικρατεί όσο και να θέλουμε να το κρύψουμε στην χώρα μας ο νεποτισμός πολύ έντονα.

Ευτυχώς ήμουν από τους τυχερούς που είχα δουλειά που με "περίμενε" σαν Ελ. Επαγγελματίας.. Από κει και πέρα η σχολή αυτή με καλλιέργησε σαν άνθρωπο και άνοιξε φοβερά το μυαλό μου.

Από την άλλη, φυσικά και θα προτιμούσα να έχω μία σταθερή δουλειά, τύπου δασκάλου σε δημόσιο σχολείο το λιγότερο, για λόγους σταθερότητας ωραρίου, λίγες ώρες εργασίας, σιγουριά για προγραμματισμό του μέλλοντος μου και φυσικά μου αρέσει να δουλεύω με παιδιά.

Δυστυχώς η επιστήμη της Θεολογίας πλέον είναι είδος προς εξαφάνιση στη σύγχρονη Ελλάδα καθώς δεν "πουλάει ακριβές μετοχές" σε ένα καπιταλιστικό οικονομικό μοντέλο που ακολουθείται σαν επικρατέστερο, στο σύνολο του πλανήτη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wanderlust

Νεοφερμένος

Η wanderlust αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
"Στο τελευταίο εξάμηνο κάνουμε πρακτική διδασκαλία σε 2βάθμιο σχολείο για 6 μήνες.
-Επαγγελματική αποκατάσταση: ιερείς- κληρικοί, καθηγητές σε 2βάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα σε παρεμφερείς σχολές, εργαζόμενοι σε κοινωνικές δομές, σε εκκλησίες, σε ανθρωπιστικές επιστήμες, σε δημόσιες υπηρεσίες, συγγραφείς, ερευνητές, ιεραπόστολοι "

Συγχαρητήρια για την συνολικό σου κείμενο γύρω από τα θέματα της σχολής, ωστόσο θα ήθελα να επικεντρωθώ στην επαγγελματική αποκατάσταση (γυναίκα είμαι) μιας και ή εκπαίδευση είναι πολύ μακρινό σενάριο. Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο τις υπόλοιπες λύσεις που ανέφερες; Μόλις τέλειωσα τη σχολή και βρίσκομαι στο μεγαλύτερο δίλημμα της ζωής μου: Τι μεταπτυχιακό να κάνω για να δυναμώσω το πτυχίο της Κοινωνικής Θεολογίας ή πως να ξεφύγω λίγο επαγγελματικά με κάποια ειδικότητα μήπως και εργαστήρια κάπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στο τελευταίο εξάμηνο κάνουμε πρακτική διδασκαλία σε 2βάθμιο σχολείο για 6 μήνες.
-Επαγγελματική αποκατάσταση: ιερείς- κληρικοί, καθηγητές σε 2βάθμια εκπαίδευση, ακαδημαϊκή καριέρα σε παρεμφερείς σχολές, εργαζόμενοι σε κοινωνικές δομές, σε εκκλησίες, σε ανθρωπιστικές επιστήμες, σε δημόσιες υπηρεσίες, συγγραφείς, ερευνητές, ιεραπόστολοι "

Συγχαρητήρια για την συνολικό σου κείμενο γύρω από τα θέματα της σχολής, ωστόσο θα ήθελα να επικεντρωθώ στην επαγγελματική αποκατάσταση (γυναίκα είμαι) μιας και ή εκπαίδευση είναι πολύ μακρινό σενάριο. Θα μπορούσες να αναπτύξεις λίγο τις υπόλοιπες λύσεις που ανέφερες; Μόλις τέλειωσα τη σχολή και βρίσκομαι στο μεγαλύτερο δίλημμα της ζωής μου: Τι μεταπτυχιακό να κάνω για να δυναμώσω το πτυχίο της Κοινωνικής Θεολογίας ή πως να ξεφύγω λίγο επαγγελματικά με κάποια ειδικότητα μήπως και εργαστήρια κάπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RoseBlack

Νεοφερμένος

Η RoseBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Φέτος έδωσα πανελλήνιες.Κατάφερα να συγκεντρώσω μόνο 12.500 μόρια (θεωρητική κατεύθυνση)
Ειχα προσπαθήσει πολυ αλλα απέτυχα. Δεν πήγαινα φροντιστήριο γιατί οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα και ούτε φετος θα παω αν αποφασίσω να ξαναδώσω.
Δεν θελω όμως με τίποτα να ξαναδωσω. Τρέμω στην ιδεα οτι μπορεί να ξανά νιώσω τετοια απογοήτευση μετα απο τετοια κούραση.
Δεν θελω να το ξαναπεράσω αυτο.
Το πιθανότερο ειναι οτι θα περάσω στο τμημα κοινωνικής θεολογίας. Αρχικά δεν ηταν στην κορυφή των προτιμήσεων μου αλλα αφου μπήκα και ειδα τον οδηγό σπουδών δεν απογοητεύτηκα πλήρως. Αντιθέτως, κάποια μαθήματα μου άρεσαν αρκετα. Καταλαβαίνω οτι για κάποιους μπορεί το τμημα αυτο να ειναι κακοηχο αλλα δεν με ενδιαφέρει αυτο. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να μάθω αν θα μπορέσω να κανω μεταπτυχιακές σπουδές σε κατι διαφορετικό. Δηλαδή, θελω να μάθω αν το τμήμα αυτό σε περιορίζει αποκλειστικά σε θεολογικές σπουδές η οχι.
Εχει κανενας σχετική εμπειρία και ξερει να μου απαντήσει; Η ακομα και αν δεν έχετε κάποια σχετική έμπειρα αλλα γνωρίζετε να μου απαντήσετε θα το εκτιμούσα πολυ.

Σας ευχαριστώ πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος έδωσα πανελλήνιες.Κατάφερα να συγκεντρώσω μόνο 12.500 μόρια (θεωρητική κατεύθυνση)
Ειχα προσπαθήσει πολυ αλλα απέτυχα. Δεν πήγαινα φροντιστήριο γιατί οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα και ούτε φετος θα παω αν αποφασίσω να ξαναδώσω.
Δεν θελω όμως με τίποτα να ξαναδωσω. Τρέμω στην ιδεα οτι μπορεί να ξανά νιώσω τετοια απογοήτευση μετα απο τετοια κούραση.
Δεν θελω να το ξαναπεράσω αυτο.
Το πιθανότερο ειναι οτι θα περάσω στο τμημα κοινωνικής θεολογίας. Αρχικά δεν ηταν στην κορυφή των προτιμήσεων μου αλλα αφου μπήκα και ειδα τον οδηγό σπουδών δεν απογοητεύτηκα πλήρως. Αντιθέτως, κάποια μαθήματα μου άρεσαν αρκετα. Καταλαβαίνω οτι για κάποιους μπορεί το τμημα αυτο να ειναι κακοηχο αλλα δεν με ενδιαφέρει αυτο. Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι να μάθω αν θα μπορέσω να κανω μεταπτυχιακές σπουδές σε κατι διαφορετικό. Δηλαδή, θελω να μάθω αν το τμήμα αυτό σε περιορίζει αποκλειστικά σε θεολογικές σπουδές η οχι.
Εχει κανενας σχετική εμπειρία και ξερει να μου απαντήσει; Η ακομα και αν δεν έχετε κάποια σχετική έμπειρα αλλα γνωρίζετε να μου απαντήσετε θα το εκτιμούσα πολυ.


Σας ευχαριστώ πολυ!

Ενα θα σου πω.Περυσι που εδωσα απετυχα.Φετος ξαναδωσα και επιασα την σχολη που ηθελα :)
Αυτο που σε συμβουλευω ειναι να περασεις εκει που θες και αν χρειαστει δινεις και 3η φορα που λεει λογος,ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια θα εισαι.Οσοι σου λενε χανεις 2 χρονια απο την ζωη σου δεν ισχυει μην τους ακους καν βλακειες σου λενε και που θα περναγες κανενας δεν σου λεει οτι δεν θα χρωστουσες μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πραγματικά ισχύει αυτό που λέει ο Άγγελος. Καί η φοβία ότι χάνεις χρόνια δε ισχύει ξέρεις πόσα παιδιά δίνουν 10% η παρατούν σχολές ή μένουν σε μαθήματα και γίνονται αιώνιοι φοιτητές παρά πολύ αυτοί δε χάνουν χρόνια. Είχα τη ίδια φοβία με εσένα αλλά με το. Χρόνο και καθαρή σκέψη θα τα κατάφερεις !!!! Έδωσα φέτος 2η φορά καί με λίγη τύχη θα μπω κατά πάσα πιθανότητα στην σχολή που λατρεύω ήμουν ένα ράκος περσι με στήριξη μονάχα της οικογένειας μου καί του εαυτόυ μου που είναι τα πιο βασικά καί με αργά αργά βηματακια έφτασα σχεδόν στο στόχο μη φοβάσαι γία το ψυχολογικό ... Δε έχεις σχολείο άρα και περισσότερο χρόνο για διάβασμα και χαλάρωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art_of_poetry

Νεοφερμένος

Ο art_of_poetry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αδιάφοροι καθηγητές και αδιάφορα μαθήματα. Μια μαυρίλα μαύρη όλη η Θεολογική. Άγχος μην κλείσει και βάλεις το πτυχίο σου σε άλλη θέση. Το μόνο θετικό είναι ότι άμα διαβάσεις το βγάζεις με ψηλό βαθμό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top