Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 443 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Καλών Τεχνών

Eirelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eirelia
H Eirelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Eirelia έγραψε στις 19:15, 05-06-16:

Μαθηματικά 16 μπορώ και καλύτερα άμα προσπαθήσω αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα μου άρεσε να γίνω αρχιτέκτονας . Γενικά πιστεύω ότι το επάγγελμα που θα διαλέξουμε είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό γιατί τον περισσότερο χρόνο της ζωής σου τον περνάς στην δουλεία σου .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 08:01, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Kleisthenis
Με τα μαθηματικά πως τα πας; Πάντα αξίζει να ακολουθεις το όνειρο σου αλλα σκέφτομαι μήπως θα μπορούσες ας πούμε να κάνεις κάτι που θα συνδυάζει το παθος σου με κατι πιο ασφαλές όπως μέσω μιας σχολής Αρχιτεκτόνων.

Παντως είσαι Α Λυκείου, μην το πατάτας. Εγώ στην Α Λυκείου ημουν μαθητής του 14 και άρχισα να το δουλεύω και εβγαλα 17 στις Πανελλήνιες. Το λέω για την επιλογή της Ψυχολογία που αναφέρεις.

Βέβαια στο τέλος της ημέρας αν το μόνο σου όνειρο και πάθος είναι ή Καλών Τεχνών αξίζει να σκεφτείς σοβαρά το να το ακολουθησειςς
Μην τα μπερδεύουμε,η αρχιτεκτονική αν και εχει μαθήματα Εικαστικών στα πρώτα εξάμηνα (ανάλογα τη σχολή βέβαια),κατα τ'αλλα εχει πολλές διαφορες,ειναι δύσκολη σχολή και δεν αξίζει με τιποτα να κουραστείς τοσο αν δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά και θες να ασχοληθείς με τη ζωγραφική.

Σχετικα με την εισαγωγή στην Καλών τεχνών,έχουν ακουστεί διαφορα κατα καιρούς,οτι πρεπει να εχεις μέσο κτλ. Ξερω ατομα που ηταν πολυ ταλαντούχα και πέρασαν μετά απο πολλές προσπάθειες. Αυτο δεν θα πρεπει να σε αποθαρρύνει ομως. Ειναι πολυ καλό που εχεις κάποιον στόχο παντως. Θυμάμαι που στο εργαστήριο που έκανα σχέδιο,τα παιδια που ήθελαν να δώσουν για καλών τεχνών έκαναν πολλές ώρες εξάσκηση,ηταν όλη τη μερα εκει και ο καθηγητής ελεγε οτι ετσι πρεπει να γίνεται. Οπότε θα ειναι πολυ καλό αν αφιερωθεις εξ ολοκλήρου στην προετοιμασία για την εισαγωγή σου εκει, θα μπορέσεις να βελτιωθεις. Καλη επιτυχία
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,810 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 08:54, 06-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Eirelia
Hey ...

Θα πάω Α λυκείου σε γενικό, ο μόνος λόγος που πάω γενικό είναι για να κάνω πραγματικότητα my dream , να περάσω καλών τεχνών , αλλιώς θα πήγαινα σε επαγγελματικό . Σκέφτομαι να αφοσιωθώ ολοκληρωτικά στο σχέδιο, να μην ασχολούμαι καθόλου με τα άλλα μαθήματα, παρά μόνο με το σχέδιο. Θα πάω σε φροντιστήριο , θα αφοσιωθώ σε αυτό και άμα δεν περάσω ; Νομίζω ότι είναι ένα ρίσκο . Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου θα παίρνατε το ρίσκο ή θα πηγαίνατε επαγγελματικό ;

Thank you for your time .
Προσωπικά είμαι υπέρ του να κάνει ο καθένας αυτό που του αρέσει. Αφού λοιπόν αυτό είναι το όνειρό σου, ασφαλώς και θα το κυνηγήσεις. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το συγκεκριμένο τμήμα έχει πολλές ιδιαιτερότητες. Οι εξετάσεις είναι πολύ δύσκολες, η προετοιμασία είναι χρονοβόρα και απαιτεί καθημερινή ενασχόληση πολλών ωρών (απαιτούνται τουλάχιστον 3 χρόνια προετοιμασίας), οι υποψήφιοι είναι πολλοί σε σχέση με τις προσφερόμενες θέσεις και επίσης ο τρόπος αξιολόγησης είναι απρόβλεπτος. Μπορεί να νομίζεις ότι τα έχεις πάει τέλεια αλλά οι διορθωτές να τα κρίνουν με άλλο μάτι. Υπάρχουν εξαιρετικά ταλέντα που αναγκάστηκαν να δώσουν αρκετές φορές μέχρι να τα καταφέρουν. Επειδή λοιπόν τα πράγματα είναι αρκετά ρευστά θα πρότεινα παράλληλα με την προετοιμασία σου να έκανες μια προσπάθεια να μπεις σε κάποια παρεμφερή "καλλιτεχνική" σχολή όπως Γραφιστική, Διακόσμηση, Συντήρηση Αρχαιοτήτων και ΄Εργων Τέχνης έτσι ώστε αν δεν τα καταφέρεις με την πρώτη να μην πηγαίνει ο χρόνος σου χαμένος. Θα παρακολουθείς τη σχολή που θα μπεις και παράλληλα θα συνεχίσεις τις προσπάθειές σου για τη σχολή των ονείρων σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eirelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eirelia
H Eirelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Eirelia έγραψε στις 10:38, 07-06-16:

Ναι το ξέρω ότι θέλει αρκετή προετοιμασία και πρέπει να κάνεις αρκετές ώρες εξάσκηση . Γενικά είμαι έτοιμη να αφιερώσω όσες ώρες χρειαστεί για να καταφέρω το στόχο μου .Ευχαριστώ πολύ ^^ .

Ευχαριστώ για την περαιτέρω πληροφόρηση ^^ . Επίσης θα ήθελα (και αν ξέρετε ) να μου προτείνετε μερικά φροντιστήρια στην Αθήνα και περίπου σε τι τιμές κυμαίνονται τα μαθήματα .

Thanks again .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eirelia : 07-06-16 στις 10:38. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους