Ενδοιασμοί για κτηνιατρική

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αν δεν εχεις πατερα,μητερα,παππου,θειο κλπ γιατρο με την ετοιμη πελατεια και τις διασυνδεσεις που αυτο συνεπαγεται,σημερα στην ιατρικη πιστευω σπουδαζουν για πτυχιο ανεργιας....σκεψου πως περσι περασα ιατρικη αλεξανδρουπολης και δεν πηγα στα μαθηματα...10% και ηρθα κτηνιατρικη...για να μην πειναω στα 30 μου....blacksheep....και πιστεψε με ,τα προβατα ειναι περισσοτερο συνεργασιμα απο αλλα 2ποδα ζωα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Kαλησπερα σου...λοιπον..ειμαι πρωτοετης φοιτητης της κτηνιατρικης θεσσαλονικης....
Καταρχας...Ειναι ακρως αναγνωρισμενο το γεγονος οτι συγκεκριμενα η κτηνιατρικη της θεσσαλονικης ειναι αν οχι η δυσκολοτερη απο τις δυσκολοτερες σχολες στην ελλαδα...πολλες οι ωρες,πολλη η θεωρια και πολλα τα εργαστηρια..τοθλαχιστον ακομα(δηλαδη τωρα,στο 1ο εξαμηνο...)....Η δυσκολια αυτη ειναι δικαιολογημενη..Καταρχας σκεψου με ποσους διαφορετικους οργανισμους υα ασχοληθουμε...αλογα,συλια,γατες,προβατα,γιδια(κλπ),αγελαδες,ιπποειδη,πτηνα(κοτες κλπ),ακομα και μελισσες.....Σκεψου επομενως το τι γνωση εχεις να φας και να φαω στη μαπα....Επιπροσθετα,αν δε κανω λαθος το 2002-2005,η σχολη μας εστειλε καποιυς καθηγητες στις αντιστοιχες σχολες του εξωτερικου,αμερικη ολλανδια αγγλια κλπ,προκειμενου να μελετησουν το τροπο διδασκαλιας και το περιεχομενο των μαυηματων..και ολο αυτο εγινε στα πλαισια εκσυγχρονισμου του ηδη αναχρονιστικου περιεχομενου μαθηματων και του προγραμματος σπουδων...Και καπακι ηρθε επιτροπη της ενωσης κτηνιατρικων σχολων (η κατι τετοιο...) της ΕΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΥΤΟυ ηταν η Κτηνιατρικη Σχολη Θεσσαλονικης να καταταγει στις 20 καλυτερες Κτηνιατρικες σχολες της ΕΕ.....Πραγμα που συνεπαγεται και την αντιστοιχη δυσκολια.....

Τωρα τα προαπαιτουμενα...Τα προαπαιτουμενα ειναι ενα συνολο μαυηματων τα οποια ο καθε φοιτητης ειναι υποχρεωμενος να εχει περασει γιατι σε εναντια περιπτωση δε θα εχει το διακιωμα παρακολουθησης μαθηματων απο το 3 ετος και μετα...ΦΕΤΟΣ ομως(συγκεκριμενα την προηγουμενη εβδομαδα) εγινε ενα συμβουλιο και τελικα (τοθλαχιστον προσωρινα..)τα προαπαιτουμενα ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΑΝ..Η μαλλον."μπηκαν στο ξυγειο"....


Οσο για το προηγουμενο ποστ που σε ενα σημειο αναφερει η aleka οτι "ειναι αζητητο επαγγελμα" χςρις παρεξηγηση δε ξερω με ποια εννοια το λεει...Εγω ενα θα σ πω..Με ενδιαφερει το γεγονος οτι οταν τελιωσω τη σχολη στα 25-27 θα βγω στο εππαγγελμα και ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΩ!!!!..70 Κτηνιατροι συν αλλοι 50 κτηνιατροι απτη κτηνιατρικοι Καρδιτσας συνολο 120 θα αποφοιτησουν σε 5-6 χρονια...Η Κτηνιατροι ειναι απο τους πλεον περιζητητους ΙΑΤΡΟΥΣ τουλαχιστον στη χωρα μας(θες ιατρεια??θες κλινικες???θες στα σφαγεια ???θες στις νομαρχιες???θες στα εργοσασια??θες????θεςς????..)με τεραστιες επιπλεον δυνατοτητες απασχολησης στο εξωτερικο..... Αναλογισου απλα καποια πραγματα...ΠΟΣΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ σχολες υπαρχουν στην Ελλαδα,οτι κατα μεσο ορο η καθε μια εχει 130 φοιτητες..ΣΥΝ τους ιατρους που σποθδαζουν σε ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑ (οπου ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ για να τους δωσουν το πτυχιο...)ΤΟΥ Εξωτερικου και που ΟΛΟΙ ερχονται καποια στιγμη στην ελλαδα να δουλεψουν....Τωρα πες μου εσυ ποιος γιατρος(ιατρος η κτηνιατρος) ειναι σε μεγαλυτερη ζυτηση......

Και κατι τελευταιο...εμεις οι κτηνιατροι εχουμε περισσοτερες γνωσεις απο τους ιατρους..να φαδαστεις διαβαζουμε απο βιβλια τα οποια διδασκονται και στους γιατρους..και σκεψου μετα τι αλλο μας περιμενει......

ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ...ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΕς..ΕΩ ΕΙΜΑΣΤΕ... :) :) :) :) :)



Είμαι και γω προωτοετής φοιτήτρια της Κτηνιατρικής σχολής Θεσσαλονίκης... Απλά να σου κάνω μια διόρθωση, Αντώνη μου: πρέπει να περάσουμε όλα τα μαθήματα των τεσσάρων πρώτων εξαμήνων (δηλ των 2 πρώτων χρόνων)-εκτός από τον 3ο Κύκλο (Αγγλικά, Βιοστατιστική), για να εισαχθούμε στο 4ο ΈΤΟΣ (δηλ. 7ο εξάμηνο), που σημαίνει να μπούμε στις ΚΛΙΝΙΚΕΣ...;)

Και ένα ακόμα σχόλιο για τα λεγόμενα των προηγούμενων παιδιών: Η Κτηνιατρική σχολή είναι στο επίπεδο των σχολών της ΕΕ. Αυτό συνεπάγει όχι μόνο περισσότερο διάβασμα, αλλά και ΟΡΓΑΝΩΣΗ (δικές της κλινικές και κτηνοτροφικές μονάδες-προς το παρόν μόνο μία στο Κολχικό). Αναφορικά γράφω μόνο ότι: τα βιβλία τα παίνουμε μέσα στην 1η-2η εβδομάδα που αρχίζουμε τα μαθήματα- λίγες σχολές το πραγματοποιούν αυτό, συνήθως δίνουν βιβλία μέσα στο Νοέμβριο ή αρχές Δεκεμβρίου, δηλ στο τέλος του εξαμήνου. Επίσης, το πρόγραμμα των εξετάσεων δίνεται μέσα στο Δεκέμβριο (που είναι αρκετά νωρίς σε σχέση με άλλες σχολές οι οποίες εκείνη την περίοδο δεν ξέρουν καν πότε αρχίζουν τις εξετάσεις). Όσον αφορά το διάβασμα: έχει πολλύ ύλη...δεν έχει καμία σχέση με το σχολείο...και όπως κάθε σχολή θέλει διάβασμα (αλλά "λίγο" παραπάνω από τις υπόλοιπες). Η διαφορά είναι ότι αν δεν διαβάσεις έστω και λίγο κατα τη διάρκεια του εξαμήνου, δε θα περάσεις σίγουρα κάποιο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
τα προαπαιτούμενα φέτος "παγώσαν" παντως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αφροδίτη-Λυδία

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη-Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
τα προαπαιτούμενα φέτος "παγώσαν" παντως ...

Τα προαπαιτούμενα πάγωσαν μόνο για φέτος, όχι για μόνιμα...δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CoffeeBlack

Νεοφερμένος

Η CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γειά σου V.E.T.! Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά για να απαντήσω στις απορίες σου.:D

Είμαι φοιτήτρια της Κτηνιατρικής Θεσσαλονίκης στο 5ο έτος, οπότε δεν θα σου πω αερολογίες.

Η σχολή αντικειμενικά είναι δύσκολη, όχι μόνο από άποψη μαθημάτων και διαβάσματος αλλά και λόγω ωραρίων. Θυμάμαι στα πρώτα εξάμηνα κάτι τρελά ωράρια 8-8 με μια ώρα κενό, και επειδή ήταν υποχρεωτικά εργαστήρια δεν μπορούσες να φύγεις! Σου γινόταν το κεφάλι καζάνι! Αν θέλεις να είσαι συνεπής φοιτήτρια και να παρακολουθεις τις παραδόσεις θεωρίας, τότε θα ξοδέψεις πολλές ώρες στη σχολή. Επίσης, επειδή αρκετά εργαστήρια γίνονται εκτός σχολής (Διαβατά, Αμερικανική Γεωργική σχολή), θα φας πολλές ώρες στα λεωφορεία...

Όσον αφορά στις δυσκολίες των μαθημάτων... Αν παρακολουθείς παραδόσεις, αν διαβάζεις λιγάκι και δεν περιμένεις να έρθει η εξεταστική για να βγάλεις την ύλη, τότε δεν θα σου φανούν πολύ δυσκολα. Πάντως στα πρώτα εξάμηνα τα μαθήματα είναι γενικά και όχι ειδικά της κτηνιατρικής. Θα σου φανούν άχρηστα, άσχετα με το αντικείμενο και βαρετά. Συνειδητοποιείς ότι είσαι στην Κτηνιατρική από το 4ο έτος και μετά, τότε έχεις επαφή με ζωάκια και αρχίζεις να εφαρμόζεις αυτά που μαθαίνεις. Και μην ξεχνάς ότι Κτηνιατρική δεν σημαίνει μόνο σκυλάκια και γατάκια, αλλά και παραγωγικά ζώα (αγελαδίτσες, κατσικοπροβατάκια, γουρουνάκια), κοτούλες, τρόφιμα, σφαγεία. Οπότε αν δεν σου αρέσει κάτι από αυτά (εγώ π.χ. σιχαίνομαι τα τρόφιμα) το διάβασμα των αντίστοιχων μαθημάτων θα σου φανεί δυσβάσταχτο.
Για τα προαπαιτούμενα, απ'ότι είδα σε κατατόπισαν άλλοι συμφοιτητές.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και εγώ κάποια πράγματα.
Γιατί θέλεις τόσο πολύ αυτή τη σχολή, με τι θα ήθελες να ασχοληθείς?
Αναφέρεις ότι δεν σιχαίνεσαι τίποτα (μέγάλο προσόν γι' αυτή τη σχολή). Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη?

Αν έχεις και άλλες απορίες, ευχαρίστως να σε βοηθήσω να τις λύσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarsLos10

Νεοφερμένος

Η MarsLos10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν, αν και βλέπω ότι τα σχόλια ειναι αρκετά χρόνια πριν, θα ηθελα και γω να πάρω κάποια συμβουλή, γιατί σκέφτομαι σοβαρά την Κτηνιατρική, αν και ειμαι αναποφασιστη.. Ειμαι Β λυκείου και έχω παρει τεχνολογική κατεύθυνση γιατί ειχα επηρεαστεί από τον περίγυρο μου και πίστευα ότι δε θα τα καταφέρω στην θετική.. Ωστόσο, μπορώ του χρόνου να αλλάξω κατεύθυνση κ να αναπλήρωσω την ύλη με φροντιστηρια. Αν και έλεγα οτι θα γίνω κτηνίατρος από τότε που με θυμαμαι, τα τελευταία χρΟΝΙΑ το είχα αφήσει στην άκρη και ψαχνομουν σε άλλους κλαδους (φυσική, προγραμματισμός, σκηνοθεσία, ψυχολογία κ.α.) αλλά έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι! Παααντα αγαπούσα τα ζώα, είχα ημερωσει τις κότες του πατέρα μου και Με αακολουθούσαν όπου πήγαινα, κ έχω εκπαιδευσει τον σκύλο μου κ αλλα σκυλιά φιλικών προσωπων, και επίσης εχω ημερωσει πολλές γάτες. Οσο για το αν σιχαίνομαι, δε νομίζω, νομίζω ειμαι νορμάλ και ενταξει, στην αρχή μπορεί να πάγωσω οταν πάω να κάνω το πρώτο μου νυστέρι, αλλά θέμα συνήθειας δεν ειναι όλα; Πιστεύω θα το ξεπεράσω εύκολα. Εκτός τις κατσαρίδες, ελπίζω να μη χρειαστεί να πιάσω κατσαριδες ποτέ!:ΡΤα 6 χρόνια που θελεί η σχολή μου φαίνονται πολλά, αλλά χαλάλι, έχω χειρότερο πρόβλημα. ΔΕΝ μπορώ να αποστηθιζω ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ!!! Εδώ μια σελίδα μας βάζουν να διαβάζουμε για το σσπίτι, και δε μπορώ να συγκεντρωθώ καθόλου κ συνήθως πάω αδιάβαστη ή κάνω σκονακια. Αλλά η Κτηνιατρική ειναι σοβαρή σχολή κ δε σηκώνει τέτοια, σωστά; Όσο για το τι θα 'θελα να κάνω αφού πάρω το πτυχίο θα ήταν το κλασικό: να ανοίξω ένα δικό μου ιατρειο ή να δουλέψω σε ένα αλλο, ( περισσότερο τι δεύτερο γιατί δεν ειμαι κ πολύ ηγετική) κ δε θα με τρελαινε η ιδεα να δουλέψω σε εργοστάσια μαζικής παραγωγής ή να ελέγχω ζωοτροφές, κάτι τέτοιο δε θα μ άρεσε και πολύ. Θα ήθελα να γίνω σαν τον Dr harry Cooper, έναν αΑυστραλό ο οποίος έπαιζε σε μια εκπομπή, Harry's practice την ελεγαν αν δεν κάνω λαθος, και παρακολουθούσα ανελλιπώς στο ΣΚΆΙ. Τέλος, σκέφτομαι για την προσωπική ζωή ενός κοινού κτηνιάτρου. Έχει χρονο για οικογένεια; Θα είχα χρόνο νΑ αφοσιωθω παράλληλα με την μουσική; Να συνεχισω την κιθάρα κ να μάθω κ αλλα μουσικο όργανο; ( για χομπι εννοείται). Οποίος εχει σχέση με την κτηνιατρική ας μου απαντήσει! Κάθε μικρή πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συγνωμη για τα λάθη, ειμαι από κινητό και δΕ βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarsLos10

Νεοφερμένος

Η MarsLos10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν, αν και βλέπω ότι τα σχόλια ειναι αρκετά χρόνια πριν, θα ηθελα και γω να πάρω κάποια συμβουλή, γιατί σκέφτομαι σοβαρά την Κτηνιατρική, αν και ειμαι αναποφασιστη.. Ειμαι Β λυκείου και έχω παρει τεχνολογική κατεύθυνση γιατί ειχα επηρεαστεί από τον περίγυρο μου και πίστευα ότι δε θα τα καταφέρω στην θετική.. Ωστόσο, μπορώ του χρόνου να αλλάξω κατεύθυνση κ να αναπλήρωσω την ύλη με φροντιστηρια. Αν και έλεγα οτι θα γίνω κτηνίατρος από τότε που με θυμαμαι, τα τελευταία χρΟΝΙΑ το είχα αφήσει στην άκρη και ψαχνομουν σε άλλους κλαδους (φυσική, προγραμματισμός, σκηνοθεσία, ψυχολογία κ.α.) αλλά έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι! Παααντα αγαπούσα τα ζώα, είχα ημερωσει τις κότες του πατέρα μου και Με αακολουθούσαν όπου πήγαινα, κ έχω εκπαιδευσει τον σκύλο μου κ αλλα σκυλιά φιλικών προσωπων, και επίσης εχω ημερωσει πολλές γάτες. Οσο για το αν σιχαίνομαι, δε νομίζω, νομίζω ειμαι νορμάλ και ενταξει, στην αρχή μπορεί να πάγωσω οταν πάω να κάνω το πρώτο μου νυστέρι, αλλά θέμα συνήθειας δεν ειναι όλα; Πιστεύω θα το ξεπεράσω εύκολα. Εκτός τις κατσαρίδες, ελπίζω να μη χρειαστεί να πιάσω κατσαριδες ποτέ!:ΡΤα 6 χρόνια που θελεί η σχολή μου φαίνονται πολλά, αλλά χαλάλι, έχω χειρότερο πρόβλημα. ΔΕΝ μπορώ να αποστηθιζω ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ!!! Εδώ μια σελίδα μας βάζουν να διαβάζουμε για το σσπίτι, και δε μπορώ να συγκεντρωθώ καθόλου κ συνήθως πάω αδιάβαστη ή κάνω σκονακια. Αλλά η Κτηνιατρική ειναι σοβαρή σχολή κ δε σηκώνει τέτοια, σωστά; Όσο για το τι θα 'θελα να κάνω αφού πάρω το πτυχίο θα ήταν το κλασικό: να ανοίξω ένα δικό μου ιατρειο ή να δουλέψω σε ένα αλλο, ( περισσότερο τι δεύτερο γιατί δεν ειμαι κ πολύ ηγετική) κ δε θα με τρελαινε η ιδεα να δουλέψω σε εργοστάσια μαζικής παραγωγής ή να ελέγχω ζωοτροφές, κάτι τέτοιο δε θα μ άρεσε και πολύ. Θα ήθελα να γίνω σαν τον Dr harry Cooper, έναν αΑυστραλό ο οποίος έπαιζε σε μια εκπομπή, Harry's practice την ελεγαν αν δεν κάνω λαθος, και παρακολουθούσα ανελλιπώς στο ΣΚΆΙ. Τέλος, σκέφτομαι για την προσωπική ζωή ενός κοινού κτηνιάτρου. Έχει χρονο για οικογένεια; Θα είχα χρόνο νΑ αφοσιωθω παράλληλα με την μουσική; Να συνεχισω την κιθάρα κ να μάθω κ αλλα μουσικο όργανο; ( για χομπι εννοείται). Οποίος εχει σχέση με την κτηνιατρική ας μου απαντήσει! Κάθε μικρή πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συγνωμη για τα λάθη, ειμαι από κινητό και δΕ βολεύει.

Α! Και δε θα με ένοιαζε αν δεν έφτανα τα μόρια για το ΑΠΘ, να περνούσα Καρδίτσα! Έχω διαβάσει ότι κι εκεί η σσχολή αναπτύσσεται και είναι σχετικά καλή. Ακούω προτάσεις και συμβουλές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αληθευει αυτο που λενε πως οσοι αγαπουν και νοιαζονται τα ζωα δεν μπορουν να τελειωσουν την σχολη; Ακουω συνεχως πως παρα πολλοι πανε και τους βαζουν να σκοτωνουν οι ιδιοι ζωα ή τους περνουν σε σφαγια και παρατανε την σχολη. Αληθευει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Λογικά θα έχετε άμεση επαφή με ζωά εφόσον θα σπουδάσεις Ιατρική για ζώα. Το χειρουργείο είναι αναπόφευκτο, λογικά. Απλά αυτό καταρρίπτει το ροζ συννεφάκι πολλών μαθητών (και μαθητριών κυρίως) που έχουν μεγαλώσει με σκυλάκια, αρκουδάκια και γατάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Ε δεν το νομίζω αυτο, δηλαδή πρεπει να μισείς τα ζώα για να μπεις εκει; :P η αληθεια ειναι οτι το χειρουργείο ειναι αναπόφευκτο, αλλα απο την άλλη έτσι θα μπορεις να σώσεις αυτο που αγαπάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ναι για χειρουργιο ενταξει ειναι λογικο , αυτο που "φοβαμαι" ειναι να μην χρειαζεται να σκοτωνεις για να το μελετας κλπ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ότι θα χρειαστεί να σκοτώσεις είναι αυτά που σκοτώνουν και όλοι οι Ιατροί και Βιολόγοι, κάνα βάτραχο ή κανέναν αρουραίο. Ότι άλλο θα μελετήσεις θα είναι είδη νεκρό μην ανησυχείς.

Τώρα τα σφαγία είναι μια δύσκολη υπόθεση, γτ πολύ απο τους φοιτητές δεν έχουν ξαναδεί τέτοια εικόνα, αλλά είναι απαραίτητο κομμάτι της εκπαίδευσης μας να γνωρίζουμε πως γίνεται και πως πρέπει να είναι ένα σωστό σφάγιο μιας και είναι ένα μελλοντικό κομμάτι εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σε ευχαριστω Ιορδανη για τις πληροφοριες. Στα σφαγια τι ακριβως κανετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έλεγχο ποιότητας των κρεάτων. Περισσότερες πληροφορίες δεν μπορώ να σου δώσω γτ δεν έχω πάει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domna96

Νεοφερμένος

Η domna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω διαβασει αρκτετες συζητησεις για την κτηνιατρικη αλλα εχω ενα σοβαρο προβλημα επειδη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην καταφερω να περασω κτηνιατρικη θεσσαλονικης θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για την κτηνιατρικη καρδιτσας .αν ειναι καλη η σχολη σωστα οργανωμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeri

Νεοφερμένος

Η Jeri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πόσα χρόνια χρειάζεται για να τελειώσεις κτηνιατρική, και είναι αλήθεια ότι μπορείς να διαλέξεις αν θα γίνεις κτηνίατρος για μικρά η μεγάλα ζώα (αγελάδες πρόβατα κλπ)
Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Και γω απ'όσο γνωρίζω, η Κτηνιατρική είναι αρκετά δυσκολότερη από την Ιατρική για έναν μόνο λόγο: ενώ στην Ιατρική ασχολείσαι με τον Άνθρωπο, στην Κτηνιατρική ασχολείσαι με όλα τα είδη των ζώων, κυρίως των θηλαστικών. Έτσι, το επίπεδο της σχολής αυξάνεται κατά πολύ, αλλά και το γνωστικό αντικείμενο του φοιτητή, αν εκείνος όντως έχει πάθος με την Κτηνιατρική.

Εγώ απορώ κιόλας πως και δεν υπάρχει ακόμα τμήμα Κτηνιατρικής στην Αθήνα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πόσα χρόνια χρειάζεται για να τελειώσεις κτηνιατρική, και είναι αλήθεια ότι μπορείς να διαλέξεις αν θα γίνεις κτηνίατρος για μικρά η μεγάλα ζώα (αγελάδες πρόβατα κλπ)
Αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος
Είναι το ελάχιστο χρονικό όριο σπουδών 5 έτη. Ναι μπορείς να διαλέξεις και να ειδικευτείς σε συγκεκριμένη κατηγορία ζώων (π.χ. άγρια ζώα).
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
εχω διαβασει αρκτετες συζητησεις για την κτηνιατρικη αλλα εχω ενα σοβαρο προβλημα επειδη υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην καταφερω να περασω κτηνιατρικη θεσσαλονικης θα ηθελα να ζητησω την γνωμη σας για την κτηνιατρικη καρδιτσας .αν ειναι καλη η σχολη σωστα οργανωμενη

Ένας φίλος του αδερφού μου σπουδάζει εκεί και λέει πάρα πολύ καλά λόγια. Βέβαια δεν έχω πάει ο ίδιος στο τμήμα για να δω πως ειναι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top