Απορίες για τη σχολή της Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής Θράκης (Αλεξ/πολη)

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δαναη εγω μια συμβουλη θα σε δωσω. Οταν θα περασεις στη σχολη εδω θα κοιταξεις να γραψεις σ ολα τα μαθηματα αριστα. Θα πηγαινεις στο μαθημα, δε θα χασεις ουτε ωρα κ μην σκεφτεις ποτε τη φραση φοιτητικη ζωη. Ασε τους αλλους διπλα να γκομενιζουνε κ να πινουνε φραπε. Γιατι αυτο ειναι το πρωτο βημα. Συχνες επισκεψεις στη βιβλιοθηκη του τμηματος με χιλιαδες βιβλια για εμβαθυνση κ ετσι θα τα καταφερεις. Εισαι απο αθηνα ή καποια κεντρικη πολη?

Μύθος μεγάλος, στο 1ο έτος, τουλάχιστον στο ΗΜΜΥ, άμα δεν χάνεις μαθήματα (εννοείται πως όταν πας στα μαθήματα δεν χαζοβιολίζεις, αλλιώς πάνε για καφέ να το απολαμβάνεις κιόλας :P), δεν χρειάζεται τόσο σάπισμα για βαθμούς. Μη τρομάζεις το παιδί, να βγαίνει να κοινωνικοποιηθεί :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δαναη εγω μια συμβουλη θα σε δωσω. Οταν θα περασεις στη σχολη εδω θα κοιταξεις να γραψεις σ ολα τα μαθηματα αριστα. Θα πηγαινεις στο μαθημα, δε θα χασεις ουτε ωρα κ μην σκεφτεις ποτε τη φραση φοιτητικη ζωη. Ασε τους αλλους διπλα να γκομενιζουνε κ να πινουνε φραπε. Γιατι αυτο ειναι το πρωτο βημα. Συχνες επισκεψεις στη βιβλιοθηκη του τμηματος με χιλιαδες βιβλια για εμβαθυνση κ ετσι θα τα καταφερεις. Εισαι απο αθηνα ή καποια κεντρικη πολη?
Δεν ειναι ασπρη ή μαυρη η ζωη. Και εγω σε σχολη που θελει ξεσκισμα ειμαι. 6 χρονια, πρακτικη ασκηση, πολυ διαβασμα... Χρωστουμενα μαθηματα:1 ( αγγλικα). Μ.Ο.: 8. Αρα, καθολου ζωη; ΟΧΙ! Η μονοδιαστατη ζωη οχι μονο θα σε υποβαθμισει σαν ανθρωπο, αλλα θα σε παει πισω και στα μαθηματα. Και γυμναστικη θα κανεις και ερωτα θα κανεις και την βολτα σου θα πας και την φραπεδαρα θα χτυπησεις και το ξενυχτι με την παρεα σου θα κανεις και τα ποτα σου θα πιεις και στην βιβλιοθηκη θα λιωσεις και θα εμβαθυνεις στην επιστημη σου και θα χαιρεσαι την ζωη σου... Ο ανθρωπος πρεπει να ειναι καθολικο ον. Παν μετρον αριστον που ειπωθηκε και πριν 2.500 χρονια. Οποτε η συμβουλη σε ενα νεο ατομο να ακολουθησει μια μονοδιαστατη πορεια, με επιπτωσεις στην ψυχικη υγεια ( βλ. καταθλιψη ) να καιροφυλακτουν, ειναι εκτος απο αστοχη, τουλαχιστον αντιανθρωπιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Δαναη εγω μια συμβουλη θα σε δωσω. Οταν θα περασεις στη σχολη εδω θα κοιταξεις να γραψεις σ ολα τα μαθηματα αριστα. Θα πηγαινεις στο μαθημα, δε θα χασεις ουτε ωρα κ μην σκεφτεις ποτε τη φραση φοιτητικη ζωη. Ασε τους αλλους διπλα να γκομενιζουνε κ να πινουνε φραπε. Γιατι αυτο ειναι το πρωτο βημα. Συχνες επισκεψεις στη βιβλιοθηκη του τμηματος με χιλιαδες βιβλια για εμβαθυνση κ ετσι θα τα καταφερεις. Εισαι απο αθηνα ή καποια κεντρικη πολη?


Νταξει, αυτό που κολλάει τώρα; Άλλο ρώτησε η κοπέλα, μην την μπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια μπορεις να ρωτησεις. Πχ σημερα στην μοριακη βιολογια I καναμε για τους ρυθμιστικους παραγοντες των ρυθμιστικων παραγοντων ( :P ) και για αρνητικους και θετικους ελεγχους ( δλδ αυτο το κεφαλαιο εχει να κανει γενικοτερα με τα ειδη ρυθμισεις της μεταγραφης ), στην εισαγωγη στην τεχνολογια της μοριακης βιολογιας κανουμε μεθοδους ανασυνδιασμου του DNA (σημερα αναλυσαμε PCR) και στο εργαστηρια της κυτταρικης βιολογιας καναμε πλασμολυση κυτταρων κρεμμυδιου και αιμολυση στο αιμα του διπλανου μας ( στην ουσια τα βαλαμε σε υπερτονο και σε υποτονο διαλυμα και τα παρατηρησαμενα συρρικνωνονται και να διογκονωνται ).
Γενικα η σχολη και η βιολογια εν γενη σαν επιστημη εχει τρελο ενδιαφερον, εγω προσωπικα δεν χανω παρακολουθηση οχι τοσο για να το παιζω καλος φοιτητης αλλα γιατι ο,τι και να κανουμε το θεωρω γ@μ@το!!
Ο οδηγος σπουδων που εχει στο site παντως ειναι αρκετα αναλυτικος, αλλα και παλι εννοειται αν θες να ρωτησεις το οτιδηποτε μην διστασεις.
Πιστευω οτι εν τελη σε οποιο βιολογικο και να πας θα μεινεις παρα πολυ ευχαριστημενη, τουλαχιστον απο το περιεχομενο τον σπουδων, γιατι τωρα τα τελευταια χρονια γενικα αρχιζουν και υπαρχουν θεματα με τα εργαστηρια μας, υποχρηματοδοτηση, αυξηση των εισαγωμενων κτλ.
A, btw το τμημα εχει παρα πολυ καλο κτηριο, καινουριο και προς το παρον το διατηρουμε σχεδον αψογο!
Να και το link για τον οδηγο σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Κανένας άλλος από εδώ που πέρασε σήμερα Μ.Β.Γ στην Αλεξανδρούπολη;;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wasp073

Νεοφερμένος

Η wasp073 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω συμφοιτητη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Κανένας άλλος συνάδελφος από εδώ;;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Αντε παιδια μπραβο σας!!! Καλως να μας ερθετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Αντε παιδια μπραβο σας!!! Καλως να μας ερθετε!!
Καλώς να μας βρείτε!! :clapup: :D
*καλώς να σας βρούμε ταιριάζει καλύτερα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ira1123

Νεοφερμένος

Η Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κι εγω εδω περασα.. μια επιπλεον συναδελφισσα λοιπον :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Κι εγω εδω περασα.. μια επιπλεον συναδελφισσα λοιπον :clapup:
Γεια σου συμφοιτήτριααα :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira1123

Νεοφερμένος

Η Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται ας πατήσει μια αναζήτηση "Μοριακή Βιολογία και Γενετική - Εισαχθέντες 2015" στο φβ.. ένας συμφοιτητής δημιούργησε την ομάδα με σκοπό να βρεθούμε κι άλλα άτομα από την χρονιά μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dina Fain

Νεοφερμένος

Η Dina Fain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σας
Ενδιαφέρομαι να μάθω κάποιες πληροφορίες για το τμήμα από κάποιον φοιτητή.
και για το κόστος ζωής στην Αλεξανδρούπολη (πχ. ενοίκια, κλπ)

Ευχαριστωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια κανενας υποψηφιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aprosarmosti

Νεοφερμένος

Η aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια κανενας υποψηφιος?

hello! εγω αν και περιμενω να δω αμα θα ειμαι ηρακλειο ή αλεξανδρουπολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
hello! εγω αν και περιμενω να δω αμα θα ειμαι ηρακλειο ή αλεξανδρουπολη!

ποια εχεις πρωτη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
εχω ενα φιλο με 17530 μορια περιπου που δηλωσε την σχολη μοριακης αλεξανρουπολης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariatztztz

Νεοφερμένος

Η mariatztztz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εχω ενα φιλο με 17530 μορια περιπου που δηλωσε την σχολη μοριακης αλεξανρουπολης

Μακαρι να την πιασει.. Δε νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλη αυξηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μακαρι να την πιασει.. Δε νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλη αυξηση :)
το ευχεται κι αυτος γιατι δε θελει να παει λαρισα στο βιοχημικο με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top