Φροντιστήρια στον Πειραιά

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μόλις έκανα εγγραφή στο forum και μετά απο μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα οτι όλα τα posts περι αυτού του θέματος είναι αρκετά παλιά. Οπότε δημιούργησα ένα καινούριο.

Λοιπόν λίγα λόγια για εμένα. Είμαι μαθητής της Β Λυκείου. Δεν έχω πάει ποτέ ξανά σε φροντιστήριο. Είμαι αρκετά καλός στο να μαθαίνω πράγματα μόνος μου.
Ύλη που έχω καλύψει:
[1]Μαθηματικά
-Αλγεβρά, Paul Dawkins
-Γραμμική Άλγεβρα, Paul Dawkins
-Ανάλυση 1, Paul Dawkins
-Ανάλυση 2 (τα 2 πρωτα κεφαλαια), Paul Dawkins
[2]Φυσική
-8.01, Walter Lewin MIT
[3]Πληροφορική
-Μέτρια γνώση αλγορίθμων. (Βασείς δεδομένων, καποιους προχωρημένους αλγορίθμους)

Τι ψάχνω:
Ένα φροντιστήριο που να μου δίνει πολλές ασκήσεις να λύσω, καλούς καθηγητές με υπομονή που να μπορουν να μου δείξουν την σωστή κατεύθυνση. Επίσης λίγος ανταγωνισμός δεν θα με πείραζε :D

Προτάσεις; Ευχαριστώ. :)

εχεις διαβασει ερκετα ωραια πραγματα μονος σου απο οτι βλεπω δεν χρειαζεται να πας πουθενα!Ρωτα τους καθηγητες του φρο αυτα τα πραγαμτα και αν τα θυμουντασι εμενα να με χεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μόλις έκανα εγγραφή στο forum και μετά απο μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα οτι όλα τα posts περι αυτού του θέματος είναι αρκετά παλιά. Οπότε δημιούργησα ένα καινούριο.

Λοιπόν λίγα λόγια για εμένα. Είμαι μαθητής της Β Λυκείου. Δεν έχω πάει ποτέ ξανά σε φροντιστήριο. Είμαι αρκετά καλός στο να μαθαίνω πράγματα μόνος μου.
Ύλη που έχω καλύψει:
[1]Μαθηματικά
-Αλγεβρά, Paul Dawkins
-Γραμμική Άλγεβρα, Paul Dawkins
-Ανάλυση 1, Paul Dawkins
-Ανάλυση 2 (τα 2 πρωτα κεφαλαια), Paul Dawkins
[2]Φυσική
-8.01, Walter Lewin MIT
[3]Πληροφορική
-Μέτρια γνώση αλγορίθμων. (Βασείς δεδομένων, καποιους προχωρημένους αλγορίθμους)

Τι ψάχνω:
Ένα φροντιστήριο που να μου δίνει πολλές ασκήσεις να λύσω, καλούς καθηγητές με υπομονή που να μπορουν να μου δείξουν την σωστή κατεύθυνση. Επίσης λίγος ανταγωνισμός δεν θα με πείραζε :D

Προτάσεις; Ευχαριστώ. :)

Νομίζω ότι έχεις την στοιχειώδη αντίληψη να καταλάβεις ότι στο Πανεπιστήμιο ελάχιστοι φοιτητές που πρόκειται να γίνουν καθηγητές μέσης εκπαίδευσης, ψάχνονται παραπάνω. Βέβαια ούτε όποιος ψάχνει κάτι παραπάνω σημαίνει ότι το ξέρει, διότι δεν έχει σημασία αν το διάβασες από κάπου, αλλά τι κατάλαβες ακριβώς σε μια π.χ. περίπλοκη άσκηση. Όπως είπε ο άκης, δύσκολα θα βρεις ένα επίπεδο καθηγητών μέσης εκπαίδευσης να έχουν καλή γνώση των παραπάνω. Ίσως αν απευθυνόσουν σε φοιτητικά φροντιστήρια όπου διδάσκουν κάτοχοι μεταπτυχιακών / διδακτορικών τίτλων σπουδών. Αλλά και πάλι δεν ξέρω τι ψάχνεις ακριβώς; Ποιο το νόημα να μάθεις Γραμμική Άλγεβρα από τα 16 σου; Δεν εξετάζω τους λόγους. Είναι προσωπικό το θέμα. Δεν καταλαβαίνω την παιδαγωγική αναγκαιότητα για κάτι τέτοιο; Πριν περίπου ένα χρόνο, κορυφαίος καθηγητής μέσης εκπαίδευσης με πολλές επιτυχίες στην καριέρα του, αναλάμβανε κυρίως αριστούχους για Γ' Λυκείου, μου ζήτησε βιβλίο για Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις επειδή δεν τις θυμόταν από...το Πανεπιστήμιο, πριν πολλά πολλά χρόνια! Τώρα ήθελε να κάνει ιδιαίτερο σε έναν φοιτητή ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vitsalis

Νεοφερμένος

Ο vitsalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. :)
Ο λόγος που έκανα Γραμμική Άλγεβρα στα 16 μου ήταν γιατί μου αρέσουν τα μαθηματικά και ήθελα να προχωρήσω.
Επίσης δεν θέλω φοιτητικο φροντιστήριο, θέλω καποιο φροντιστήριο που να με προετοιμάσει για πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos277

Νεοφερμένος

Ο thanos277 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αυτά που ζητάς και ακόμα ένα περιβάλλον πολύ ανθρώπινο με εξαιρετικούς καθηγητές εγώ τα βρήκα στο ΔΥΝΑΜΙΚΟ και τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος (Χημικών -μηχανικών ΕΜΠ). και δεν πρόκειται μόνο για μένα. Όλοι πιάσανε στόχους μεγαλύτερους από αυτούς που πίστευαν όταν ξεκίνησαν το φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top