Από τη Θεωρητική...στο Βιολογικό!

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μια ερωτηση: Αμα περασω Βιολογικο και μετα παρω Μεταπτυχιακο και Διδακτορικο απο Ιατρικη σχολή θα εχω το δικαιωμα να δουλεψω ως γιατρος και να παρω ειδικοτητα;


Να δουλέψεις ως γιατρός όχι, να διδάξεις στην ιατρική μαθήματα όπως Βιολογία/Γενετική, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μια ερωτηση: Αμα περασω Βιολογικο και μετα παρω Μεταπτυχιακο και Διδακτορικο απο Ιατρικη σχολή θα εχω το δικαιωμα να δουλεψω ως γιατρος και να παρω ειδικοτητα;

Οχι βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το βιολογικό, χημικό, βιοχημεία κτλ θέλουν να έχεις πολύ καλή βάση στα μαθηματικά ? Σε περίπτωση που κάποιος απο θεωρητική θελει να περάσει σε ένα απο αυτά τα τμήματα, εκτός απο τα προφανή κενά στη βιολογία και χημεία θα έχει και στα μαθηματικά ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βιολογικό, χημικό, βιοχημεία κτλ θέλουν να έχεις πολύ καλή βάση στα μαθηματικά ? Σε περίπτωση που κάποιος απο θεωρητική θελει να περάσει σε ένα απο αυτά τα τμήματα, εκτός απο τα προφανή κενά στη βιολογία και χημεία θα έχει και στα μαθηματικά ?:hmm:
Δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως χρειάζονται γνώσεις φυσικής για τις εν λόγω επιστήμες, απ'όσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το βιολογικό, χημικό, βιοχημεία κτλ θέλουν να έχεις πολύ καλή βάση στα μαθηματικά ? Σε περίπτωση που κάποιος απο θεωρητική θελει να περάσει σε ένα απο αυτά τα τμήματα, εκτός απο τα προφανή κενά στη βιολογία και χημεία θα έχει και στα μαθηματικά ?:hmm:

Για Μαθηματικά γνωρίζω ότι κάνουν 1-2 μαθήματα Γενικών Μαθηματικών και οπωσδήποτε μια (Βιο)στατιστική. Μπορεί και το 1 μάθημα Γενικά Μαθηματικά να είναι (βιο)στατιστική. Τις παρενθέσεις τις βάζω διότι η βιοστατιστική είναι καθαρή στατιστική με εφαρμογές σε προβλήματα βιολογίας. Επίσης από όσο έχω δει, κάνουν και μαθήματα βασικής Πληροφορικής (κατ' επιλογή ή κορμού) με έμφαση σε βασικά στοιχεία από Δομές Βιολογικών Δεδομένων, χρήση απλών βιολογικών προγραμμάτων...κλπ.

Στα μαθήματα Χημείας και της αμιγούς Βιολογίας χρειάζεται έμμεσα η Φυσική. Σαν θετική επιστήμη, θέλει καλή φυσική αντίληψη. Δεν είναι μόνο παπαγαλία ορισμών και περιπτώσεων.

Πάντως το επίπεδο των αμιγών μαθημάτων Μαθηματικών ή/και Φυσικής σε Τμήματα Βιολογίας, Χημείας ...είναι αρκετά χαμηλό προοριζόμενο καθαρά ως "εργαλείο" γι' αυτές τις επιστήμες. Δεν έχουν στόχο να μάθουν, ούτε να εμβαθύνουν τους φοιτητές στα Μαθηματικά ή στη Φυσική. Συν ότι οι βαθμολογικές επιδόσεις είναι πολύ χαμηλές. Τα γνωρίζω επειδή καθηγητές του Τμ.Μαθηματικού ή/και του Τμ.Φυσικής διδάσκουν (ως εξωτερικά μέλη ΔΕΠ για τα Τμήματα αυτά) τα αντίστοιχα μαθήματα "υποδομής". Θεωρητικά είναι αρκετά επιεικείς αλλά και πάλι δεν βλέπουν θετική συμμετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top