Πίσω στο Γενικό μετά από ΕΠΑ.Λ. ;

NonServiam

Νεοφερμένος

Ο NonServiam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι Γ ' λυκείου σε ΕΠΑ.Λ και σκέφτομαι μιας και τώρα μου ήρθε ότι δε μου αρέσει η ειδικότητα που πάω να πάρω πτυχίο και απολυτήριο(όλο και κάπου θα χρησιμεύσουν πιστεύω) να πάω στρατό και μετά να γυρίσω στο ημερήσιο γενικό(όχι εσπερινό). Έχω ακούσει από κάποιους ότι δε γίνεται(αν έχεις πάρει απολυτήριο μπορείς να πας μόνο κάπου που δίνουν πτυχίο δηλ. Επα.Λ) άλλοι μου λένε ότι βεβαίως και μπορώ να πάω πίσω στο γενικό και έχω μπερδευτεί :hmm: και είναι πως εμπιστεύομαι πολύ λίγους ανθρώπους (ούτε σε λυκειάρχη δεν έχω εμπιστοσύνη). Εσείς τι ξέρετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το απολυτηριο επαλ ειναι ακριβως ισοτιμο με του ΓΕΛ. Αν το παρεις δεν μπορεις να πας γενικο για να ξαναπαρεις απολυτηριο. Απ οτι ξερω ετσι ειναι. Αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ας μας πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φεγγαρένια..

Νεοφερμένος

Η Φεγγαρένια.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αν είναι ισότιμο με ενιαίο τότε δεν μπορεί μ αυτό να δώσει και για Πανελλήνιες σε αει? δηλαδή δε χρειάζεται να πάει γενικό ξανά ούτως η άλλως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν είναι ισότιμο με ενιαίο τότε δεν μπορεί μ αυτό να δώσει και για Πανελλήνιες σε αει? δηλαδή δε χρειάζεται να πάει γενικό ξανά ούτως η άλλως!
ΕΠΑΛ Ομάδα Β':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NonServiam

Νεοφερμένος

Ο NonServiam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το απολυτηριο επαλ ειναι ακριβως ισοτιμο με του ΓΕΛ. Αν το παρεις δεν μπορεις να πας γενικο για να ξαναπαρεις απολυτηριο. Απ οτι ξερω ετσι ειναι. Αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ας μας πει.
Εγω αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάω πίσω στο γενικό για να μπορέσω να περάσω σε άλλη σχολη που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνω τώρα στο επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όποιος έχει απολυτήριο ΕΠΑΛ είναι αδύνατο να αποκτήσει απολυτήριο ΓΕΛ και όποιος έχει απολυτήριο ΓΕΛ είναι αδύνατο να αποκτήσει απολυτήριο ΕΠΑΛ.

Οι μαθητές λυκείου που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς την Α΄ Τάξη ημερησίου ΕΠΑΛ (και εφόσον δεν έχουν απολυτήριο λυκείου) μπορούν εφόσον το επιθυμούν να εγγραφούν στην Β΄ Τάξη ημερησίου ΓΕΛ. Ισχύει και το αντίστροφο.

Εγω αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάω πίσω στο γενικό για να μπορέσω να περάσω σε άλλη σχολη που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κάνω τώρα στο επαλ.

Μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις ως υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄. Έτσι διεκδικείς με τους ίδιους όρους με τους υποψηφίους ΓΕΛ εισαγωγή σε Πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ των επιστημονικών πεδίων 2,4 και 5. Στα πεδία 1 και 3 οι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ μπορούν να εισαχθούν μόνο με μειωμένα μόρια και εφόσον επιλέξουν αντίστοιχο μάθημα γενικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NonServiam

Νεοφερμένος

Ο NonServiam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πάω 2 χρόνια ακόμα γενικό μόνο για τις πανελλήνιες, όχι για το απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν γίνεται να πάω 2 χρόνια ακόμα γενικό μόνο για τις πανελλήνιες, όχι για το απολυτήριο.

Όχι. Αν είσαι μαθητής ΕΠΑΛ και επιλέξεις να δώσεις πανελλήνιες τότε θα είσαι είτε υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ είτε υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ και όχι υποψήφιος ΓΕΛ. Ομοίως οι μαθητές ΓΕΛ που επιλέγουν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις θα είναι υποψήφιοι ΓΕΛ και όχι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ ή Β΄. Αχταρμάδες δεν επιτρέπονται.

Οι πανελλήνιες εξετάσεις δεν είναι υποχρεωτικές για τη λήψη απολυτηρίου, ούτε για τους μαθητές ΓΕΛ ούτε για τους μαθητές ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NonServiam

Νεοφερμένος

Ο NonServiam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι. Αν είσαι μαθητής ΕΠΑΛ και επιλέξεις να δώσεις πανελλήνιες τότε θα είσαι είτε υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ είτε υποψήφιος ΕΠΑΛ Ομάδας Β΄ και όχι υποψήφιος ΓΕΛ. Ομοίως οι μαθητές ΓΕΛ που επιλέγουν να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις θα είναι υποψήφιοι ΓΕΛ και όχι υποψήφιοι ΕΠΑΛ Ομάδας Α΄ ή Β΄. Αχταρμάδες δεν επιτρέπονται.

Οι πανελλήνιες εξετάσεις δεν είναι υποχρεωτικές για τη λήψη απολυτηρίου, ούτε για τους μαθητές ΓΕΛ ούτε για τους μαθητές ΕΠΑΛ.

Δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες από το ΕΠΑ.Λ που πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες από το ΕΠΑ.Λ που πάω.

Αν θες να πας ΓΕΛ τότε διαγράψου από το ΕΠΑΛ πριν πάρεις απολυτήριο ΕΠΑΛ και εγγράψου σε ένα ΓΕΛ (ημερήσιο). Εφόσον έχεις ολοκληρώσει επιτυχώς την Α΄ Τάξη ΕΠΑΛ, μπορείς να εγγραφείς στην Β΄ Τάξη ΓΕΛ.

Έτσι όμως θα έχεις χάσει 2 χρόνια από τη ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αν εχεις απολυτηριο Επαλ,δε μπορεις να γραφτεις σε Γελ..Γιατι τα δυο απολυτηρια,ειναι ισοτιμα...Αν δε σου αρεσει η ειδικοτητα σου,μπορεις να κανεις τα εξης: Ή να δωσεις με Επαλ Β-δηλ ιδια μαθηματα με Γελ + τα δυο ειδικοτητας -και περνας σε οποια σχολη,απο οποιο πεδιο θες..Ή τελειωνεις το Επαλ και δε δινεις αμεσως πανελληνιες,αλλα δινεις την επομενη χρονια με Επαλ Α και ως αποφοιτος, εχεις δικαιωμα να δωσεις με οποια ειδικοτητα θελεις, ανεξαρτητα τι ειδικοτητα τελειωσες..Ή ξεγγραφεσαι απο το Επαλ πριν παρεις απολυτηριο και γραφεσαι στη Β λυκειου Γελ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top