Εμφάνιση φοιτητών ιατρικής: είναι σημαντική;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τώρα θα τρολαρω λίγο
Φυσικα ο συμφοριτης mercuri έχει απόλυτο δίκιο. Επίσης που ζείτε ιατρικη δεν είναι μόνο grays anatomy και στο χειρουργeιο δε πρέπει να έχεις κανονικά κάνενα κόσμημα γιατί είναι εστία μικροβιων . Επίσης στα χειρουργεια με γενική ναρκωση (τουλάχιστον) έχουμε monitor που δείχνει την δραστηριότητα της καρδιάς και Φυσικα οι φοιτητές δεν επεμβαίνουν στο χειρουργείο (το πολυ κανά ράμμα στα εξωτερικα) . Το ρολόι χρειάζεται σε ιστορικά και στην κλινική εξέταση όπως χειαζεται στηθοσκοπιο, φακος, σφυρακι , μπλοκακι στυλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
wtf ρε παιδιά μια πλάκα πήγα να κάνω να πούμε τι καμένοι που είστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Γιατί κολλάτε όλοι στα χειρουργεία; Όλοι χειρουργοί θα γίνετε; Άλλωστε, ακόμη και οι χειρουργοί κάνουν καμιά βόλτα και από τον θάλαμο (που και που :P).
Ένας γιατρός στην κλινική λοιπόν πιθανώς να χρειάζεται ρολόι χειρός για να παίρνει σφύξεις. Ο χειρουργός μπορεί να βγάζει το ρολόι πριν την εγχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Το σημαντικότερο είναι να είναι κάποιος αξιόλογος γιατρός και όχι να είναι ντυμένος στην τρίχα. Έναν αξιόλογο νευρολόγο που ξέρω 2 παντελόνια αλλάζει αλλά δεν αφήνει συνέδριο για συνέδριο.

Όσον αφορά εμάς που είμαστε ένα παραϊατρικό επάγγελμα πολλές φορές η εμφάνιση μετρά πιο πολύ από αυτά που ξέρεις. Βασικά πολύ περισσότερο.
Πρέπει να είσαι τρελά και σούπερ καλός σε αυτό που κάνεις για να αδιαφορήσουν εντελώς για την εμφάνισή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδιά! Τι σχέση έχει η εμφάνιση των φοιτητών με αυτή που θα έχουν αργότερα σαν επαγγελματίες? Η μητέρα μου είναι γιατρός και ντύνεται "σοβαρά" με φορέματα και ταγέρ. Έχω δει όμως φωτογραφίες της από τα φοιτητικά της χρόνια με την ινδική φούστα, το μαλλί αφάνα και το ταγάρι στον ώμο.
Να θυμηθούμε πώς ήταν κάποια γνωστά παιδάκια σαν φοιτητές?



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Έλεος ρε παιδιά! Τι σχέση έχει η εμφάνιση των φοιτητών με αυτή που θα έχουν αργότερα σαν επαγγελματίες? Η μητέρα μου είναι γιατρός και ντύνεται "σοβαρά" με φορέματα και ταγέρ. Έχω δει όμως φωτογραφίες της από τα φοιτητικά της χρόνια με την ινδική φούστα, το μαλλί αφάνα και το ταγάρι στον ώμο.
Να θυμηθούμε πώς ήταν κάποια γνωστά παιδάκια σαν φοιτητές?




Θεοί σαν τους beatles :P .
υ.γ Ο Αντώνης και ο Γιώργος πάντως λέγανε οτι ήταν μεγάλοι μπίχτες τότε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Θεοί σαν τους beatles :P .
υ.γ Ο Αντώνης και ο Γιώργος πάντως λέγανε οτι ήταν μεγάλοι μπίχτες τότε :D
...και εξελίχτηκαν και γ....... ολόκληρη την Ελλάδα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μιας και γίνεται κουβέντα σχετικά.
Προσωπικά, θεωρώ πως το παν είναι η συνολική εικόνα και η εντύπωση που αποπνέει ο κάθε γιατρός στον ασθενή του.
Εγώ, φέρνοντας ένα παράδειγμα, θα προτιμούσα να δω έναν/μία νέο/α, καθαρό/ή, περιποιημένο/η, μοντέρνο/α και - γιατί όχι; - με "καλλιτεχνικές" πινελιές γιατρό (ενδιαφέρον κούρεμα - γιατί όχι μοϊκάνα; -, ένα διακριτικό τατού, κόκκινα ολ σταρ - τα οποία λατρεύω! - κ.ά.), παρά κάποιον φοβερά σοβαρό και συγκρατημένο.
Κι αυτό γιατί ένας τέτοιος γιατρός θα μου έδειχνε πως είναι μία καθ'όλα ολοκληρωμένη προσωπικότητα!
Με άλλα λόγια, μία προσεγμένη εμφάνιση (πολύ πιθανόν να) προοιωνίζεται έναν ψυχικά ισορροπημένο άνθρωπο με διάθεση προσοφοράς, δηλ. έναν σωστό γιατρό! (Χωρίς βέβαια να υπονοώ πως κάποιος με κοστούμι ή κάποια με ταγέρ δε θα είναι επίσης εξαιρετικός επιστήμονας και λειτουργός!)

Έτσι είμαι εγώ, ωστόσο, κι όχι η πλεινότητα των ασθενών που θα συναντήσουμε.
Κι επειδή ακριβώς αυτούς καλούμαστε να υπηρετήσουμε, οφείλουμε φυσικά να τους σεβαστούμε.
Ίσως λοιπόν, οι λιγότερο mainstream από εμάς, να χρειαστεί (εξαιτίας λανθασμένα διαμορφωμένων, αλλά ευρέως διαδεδομένων, προκαταλήψεων) να κάνουν και κάποιες υποχωρήσεις.

Εντούτους, πιστεύω πως προτεραιότητα πρέπει να είναι η καθαριότητα, κι όχι τα όσα προανέφερα!
Δεν μπορώ να διανοηθώ βρώμικο κι απεριποίητο γιατρό! (Εντάξει, ίσως μόνο στο τέλος μίας μακράς εφημερίας! :P)
Γι'αυτό, ας επικεντρωθούμε εκεί, τουλάχιστον για αρχή!

Edit: Τα ολ σταρ είναι ατυχές παράδειγμα, ως εξαιρετικά άβολα, αλλά ήθελα να σας βάλω λίγο στο μουντ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Πάλι καλά που υπάρχουν τέτοια θέματα και γελάμε :D
Είστε σοβαροί ωρε; Αντε στο club υπάρχει ενα dressing code (βλακεία βέβαια, αλλά τι να πει κανείς)
Υπάρχει και στο πανεπιστήμιο; Πρώτη φορά το ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Γενικά, σε ενήλικους 25+ μου φαίνονται λίγο περίεργα τα all star ίσως επειδή δεν τα βλέπω συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Πάλι καλά που υπάρχουν τέτοια θέματα και γελάμε :D
Είστε σοβαροί ωρε; Αντε στο club υπάρχει ενα dressing code (βλακεία βέβαια, αλλά τι να πει κανείς)
Υπάρχει και στο πανεπιστήμιο; Πρώτη φορά το ακούω.

Θέλω να ελπίζω πως όχι, απλώς το thread έφθασε όχι μόνο σε φοιτητές Ιατρικής, αλλά και γιατρούς...

Γενικά, σε ενήλικους 25+ μου φαίνονται λίγο περίεργα τα all star ίσως επειδή δεν τα βλέπω συχνά.

Εεεμ, οπότε ίσως να μην ήταν τόσο άτυχο παράδειγμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μιας και γίνεται κουβέντα σχετικά.
Προσωπικά, θεωρώ πως το παν είναι η συνολική εικόνα και η εντύπωση που αποπνέει ο κάθε γιατρός στον ασθενή του.
Εγώ, φέρνοντας ένα παράδειγμα, θα προτιμούσα να δω έναν/μία νέο/α, καθαρό/ή, περιποιημένο/η, μοντέρνο/α και - γιατί όχι; - με "καλλιτεχνικές" πινελιές γιατρό (ενδιαφέρον κούρεμα - γιατί όχι μοϊκάνα; -, ένα διακριτικό τατού, κόκκινα ολ σταρ - τα οποία λατρεύω! - κ.ά.), παρά κάποιον φοβερά σοβαρό και συγκρατημένο.
Κι αυτό γιατί ένας τέτοιος γιατρός θα μου έδειχνε πως είναι μία καθ'όλα ολοκληρωμένη προσωπικότητα!
Με άλλα λόγια, μία προσεγμένη εμφάνιση (πολύ πιθανόν να) προοιωνίζεται έναν ψυχικά ισορροπημένο άνθρωπο με διάθεση προσοφοράς, δηλ. έναν σωστό γιατρό! (Χωρίς βέβαια να υπονοώ πως κάποιος με κοστούμι ή κάποια με ταγέρ δε θα είναι επίσης εξαιρετικός επιστήμονας και λειτουργός!)

Έτσι είμαι εγώ, ωστόσο, κι όχι η πλεινότητα των ασθενών που θα συναντήσουμε.
Κι επειδή ακριβώς αυτούς καλούμαστε να υπηρετήσουμε, οφείλουμε φυσικά να τους σεβαστούμε.
Ίσως λοιπόν, οι λιγότερο mainstream από εμάς, να χρειαστεί (εξαιτίας λανθασμένα διαμορφωμένων, αλλά ευρέως διαδεδομένων, προκαταλήψεων) να κάνουν και κάποιες υποχωρήσεις.

Εντούτους, πιστεύω πως προτεραιότητα πρέπει να είναι η καθαριότητα, κι όχι τα όσα προανέφερα!
Δεν μπορώ να διανοηθώ βρώμικο κι απεριποίητο γιατρό! (Εντάξει, ίσως μόνο στο τέλος μίας μακράς εφημερίας! :P)
Γι'αυτό, ας επικεντρωθούμε εκεί, τουλάχιστον για αρχή!

Edit: Τα ολ σταρ είναι ατυχές παράδειγμα, ως εξαιρετικά άβολα, αλλά ήθελα να σας βάλω λίγο στο μουντ!


Tην εφη σαρρη τι την εχεις;


Γελασαμε και παλι.:P

Καλλτεχνικες πινελιες.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top