Ξανά Πανελλήνιες ή σπουδές στο εξωτερικό;

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ναι, μέσω UCAS. Ακόμα και σπίτι κανόνισα, αλλά το ακυρώνω.

Μη μου πεις πως πραγματικά πιστεύεις ότι το να μπεις στο Cambridge είναι δυσκολότερο από το να μπεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Το Cambridge ζητά 19/19.5 απολυτήριο, πράγμα σχετικά εύκολο συγκριτικά με το 19 στις πανελλήνιες για Ιατρική π.χ. Πανελλήνιες για εκεί δε σου ζητούν. Θέλουν απολυτήριο και, δεδομένου του τι γίνεται με τους βαθμούς στην Ελλάδα, θα το έλεγα ευκολότερο από το να μπεις σε Αριστοτέλειο. Και μιλάμε τώρα για ένα από τα μεγαλύτερα -αν όχι το μεγαλύτερο -πανεπιστήμια στο κόσμο έτσι;

Το ότι εκεί βγαίνουν περισσότεροι από τα πανεπιστήμια είναι μέγα λάθος. Η Ελλάδα έχει πλημμυρίσει από "πτυχιούχους" γιατί ο καθένας μπορεί να βγει. Το 70% που θεωρείται άριστο στο λέω από γνωστούς ότι είναι τραγικά δύσκολο, γι'αυτό και όλοι οι 68-70% βρίσκουν αμέσως δουλειά!

Το post το έγραψα για το παιδί που άρχισε τη συζήτηση.
Μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις.

Πιστεύεις στ' αλήθεια ότι αν βγάλεις 19-19,5 απολυτήριο μπορείς να πας στο Cambridge; Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι θα μπεις στο Cambridge με ενδοσχολικές. Μην τρελαθούμε!
Το Cambridge, αν του προκαλέσεις το ενδιαφέρον με τις επιδόσεις σου μέχρι τη στιγμή της αίτησης (15 Οκτωβρίου του προηγούμενου έτους), σου κάνει προσωπική συνέντευξη και κανονική γραπτή εξέταση. Όταν μιλάω για επιδόσεις, δεν αναφέρομαι μόνο στις σχολικές επιδόσεις προηγουμένων ετών. Και το απόλυτο άριστα να έχεις, μάλλον δεν αρκεί.
Παιδιά με άριστους βαθμούς και με επιτυχίες σε διαγωνισμούς δεν κρίθηκαν ικανοί για συνέντευξη ή, αν έδωσαν συνέντευξη, δεν έγιναν δεκτοί. Και αν ακόμα έγιναν κατ' αρχάς δεκτοί, τους έβαλαν όρους για τις πανελλήνιες (σε ένα γνωστό μου και κάτι άλλες εξετάσεις στα Αγγλικά), όπως βέβαια και όλα τα πανεπιστήμια στη Βρετανία (Τώρα, για το "όλα" δεν παίρνω όρκο, αλλά είμαι περίεργος να μάθω για ποιά πανεπιστήμια δεν απαιτούνται πανελλήνιες).
Σε παιδιά με μετάλλια στη διεθνή Ολυμπιάδα μαθηματικών τέθηκαν όροι στο Ι.Β. ή στις πανελλήνιες. Ε, εντάξει ο Λώλας (δυο χρυσά μετάλλια στην Ολυμπιάδα), απ' ότι έμαθα, έγινε δεκτός χωρίς όρους.

Δύσκολα επίσης γίνεσαι δεκτός και από άλλα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας. Αρκετά παιδιά φεύγουν για τα πανεπιστήμια αυτά, ενώ θα μπορούσαν να σπουδάσουν σε οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα (και Ιατρική).

Εγώ δεν είπα ότι είναι εύκολο το first, είναι δύσκολο (όχι τραγικά δύσκολο, ένα καλό ποσοστό έχει First). Όμως το 4 δεν είναι και τόσο δύσκολο αν έχεις μια επαφή (που είναι υποχρεωτική άλλωστε) με το πανεπιστήμιο. Τα ποσοστά αποφοίτησης από το δικό μου τμήμα είναι πάνω από 90%, και δε θα έλεγα ότι η φυσική είναι ένα εύκολο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις.

Πιστεύεις στ' αλήθεια ότι αν βγάλεις 19-19,5 απολυτήριο μπορείς να πας στο Cambridge; Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι θα μπεις στο Cambridge με ενδοσχολικές. Μην τρελαθούμε!
Το Cambridge, αν του προκαλέσεις το ενδιαφέρον με τις επιδόσεις σου μέχρι τη στιγμή της αίτησης (15 Οκτωβρίου του προηγούμενου έτους), σου κάνει προσωπική συνέντευξη και κανονική γραπτή εξέταση. Όταν μιλάω για επιδόσεις, δεν αναφέρομαι μόνο στις σχολικές επιδόσεις προηγουμένων ετών. Και το απόλυτο άριστα να έχεις, μάλλον δεν αρκεί.
Παιδιά με άριστους βαθμούς και με επιτυχίες σε διαγωνισμούς δεν κρίθηκαν ικανοί για συνέντευξη ή, αν έδωσαν συνέντευξη, δεν έγιναν δεκτοί. Και αν ακόμα έγιναν κατ' αρχάς δεκτοί, τους έβαλαν όρους για τις πανελλήνιες (σε ένα γνωστό μου και κάτι άλλες εξετάσεις στα Αγγλικά), όπως βέβαια και όλα τα πανεπιστήμια στη Βρετανία (Τώρα, για το "όλα" δεν παίρνω όρκο, αλλά είμαι περίεργος να μάθω για ποιά πανεπιστήμια δεν απαιτούνται πανελλήνιες).
Σε παιδιά με μετάλλια στη διεθνή Ολυμπιάδα μαθηματικών τέθηκαν όροι στο Ι.Β. ή στις πανελλήνιες. Ε, εντάξει ο Λώλας (δυο χρυσά μετάλλια στην Ολυμπιάδα), απ' ότι έμαθα, έγινε δεκτός χωρίς όρους.

Δύσκολα επίσης γίνεσαι δεκτός και από άλλα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας. Αρκετά παιδιά φεύγουν για τα πανεπιστήμια αυτά, ενώ θα μπορούσαν να σπουδάσουν σε οποιαδήποτε σχολή στην Ελλάδα (και Ιατρική).

Εγώ δεν είπα ότι είναι εύκολο το first, είναι δύσκολο (όχι τραγικά δύσκολο, ένα καλό ποσοστό έχει First). Όμως το 4 δεν είναι και τόσο δύσκολο αν έχεις μια επαφή (που είναι υποχρεωτική άλλωστε) με το πανεπιστήμιο. Τα ποσοστά αποφοίτησης από το δικό μου τμήμα είναι πάνω από 90%, και δε θα έλεγα ότι η φυσική είναι ένα εύκολο τμήμα.

Και όμως, δεδομένου ότι έχω έναν πολύ καλό οικογενειακό φίλο που ως δουλειά έχει το να τακτοποιεί άτομα στα πανεπιστήμια της Αγγλίας -έχοντας μάλιστα ένα γιο στην Οξφόρδη- θα έλεγα πως μια χαρά γνωρίζω τι λέω.

Κατ'αρχήν δεν είπα ότι με τις ενδοσχολικές και μόνο μπαίνεις. Πιο πάνω τόνισα ότι είναι οι προϋποθέσεις. Ασφαλώς και είναι δυσκολότερο, αλλά αυτά για ολυμπιάδες που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου! Εμένα προσωπικά μου είπε πως θα μπορούσε να με τακτοποιήσει στο Cambridge/Οξφόρδη (εφόσον έβγαζα τους βαθμούς σαφέστατα, και πιθανόν ενδοσχολικές να τους βγάλω) αλλά μου πρότεινε επίσης να μην πάω αμέσως σε τόσο μεγάλα πανεπιστήμια χωρίς να έχω καν προετοιμαστεί.
Πράγματι, ο γιος του πήγε σε κολέγιο αποκλειστικά και μόνο για να μπορέσει να μπει στην Οξφόρδη!!! -Και φυσικά το ίδιο κάνουν χιλιάδες παιδιά σε όλο τον κόσμο... εγώ που να πάω σαν αρνάκι στη σφαγή;-

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι; Αν δεν είσαι σε πανεπιστήμιο του Russel Group είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις τι εννοώ με το first class degree!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Και όμως, δεδομένου ότι έχω έναν πολύ καλό οικογενειακό φίλο που ως δουλειά έχει το να τακτοποιεί άτομα στα πανεπιστήμια της Αγγλίας -έχοντας μάλιστα ένα γιο στην Οξφόρδη- θα έλεγα πως μια χαρά γνωρίζω τι λέω.

Κατ'αρχήν δεν είπα ότι με τις ενδοσχολικές και μόνο μπαίνεις. Πιο πάνω τόνισα ότι είναι οι προϋποθέσεις. Ασφαλώς και είναι δυσκολότερο, αλλά αυτά για ολυμπιάδες που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου! Εμένα προσωπικά μου είπε πως θα μπορούσε να με τακτοποιήσει στο Cambridge/Οξφόρδη (εφόσον έβγαζα τους βαθμούς σαφέστατα, και πιθανόν ενδοσχολικές να τους βγάλω) αλλά μου πρότεινε επίσης να μην πάω αμέσως σε τόσο μεγάλα πανεπιστήμια χωρίς να έχω καν προετοιμαστεί.
Πράγματι, ο γιος του πήγε σε κολέγιο αποκλειστικά και μόνο για να μπορέσει να μπει στην Οξφόρδη!!! -Και φυσικά το ίδιο κάνουν χιλιάδες παιδιά σε όλο τον κόσμο... εγώ που να πάω σαν αρνάκι στη σφαγή;-

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι; Αν δεν είσαι σε πανεπιστήμιο του Russel Group είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις τι εννοώ με το first class degree!

Επειδη έχω κάνει έρευνα μεγάλη τα τελευταία δυο χρόνια και είχα και προσωπική εμπειρία μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω οτι κάποιος μπορεί να σε 'βολέψει' τόσο απλα σε πανεπιστήμια τύπο Oxford, cambridge. Η είσοδος σε αυτά τα πανεπιστήμια δεν ειναι ανέφικτη αλλα απαιτεί εξαιρετικές ικανότητες, τόσο ατομικές όσο και ακαδημαϊκες. Το admission σύστημα ειναι ιδιαίτερα αντικειμένικο και απαιτητικό( γι αυτο άλλωστε έχουν και τέτοια φήμη) και κοροιδευεις τον εαυτό σου αν πιστεύεις οτι μπορείς να γίνεις δεκτός απλα με ένα μέσο. Απο την άλλη συμφωνώ μαζί σου οτι το να έχεις χίλιες δυο Ολυμπιάδες, διαγωνισμούς κλπ ειναι περιττό. Οι ίδιοι δήλωνουν οτι οι έξω σχολικές δραστηριοτητες δεν τους ενδιαφέρουν (εκτός απο εξαιρετικές εξαιρέσεις) . Αυτο που τους ενδιαφέρει ειναι το potential (το οποίο φαίνεται απο το personal statement και αν σε κρίνουν ικανό το interview) και οι βαθμοί. Εμένα με δέχτηκαν περσυ για interview στο Cambridge (Downing College) και ύστερα έγινα pooled χωρίς επιτυχία ομως απλα επειδη είχα καλούς βαθμούς , καλό statement και reference ( δεν είχα καμία ενπωσιακη έξω σχολική δραστηριότητα). Αυτά απλα που θέλω να πω ειναι οτι η αλήθεια βρίσκεται στη μέση, ειναι πιο δύσκολο να γίνεις δεκτός σε αυτά τα πανεπιστήμια απο το να βγαλεις απλα 19000 +μόρια (δηλαδή να περάσεις ιατρική-νομικη για παράδειγμα Αθήνας) αλλα δεν ειναι ακατόρθωτο όπως πολλοί νομίζουν, ούτε απαιτεί να έχεις κάνει χίλιες δυο δραστηριότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Μη μου πεις πως πραγματικά πιστεύεις ότι το να μπεις στο Cambridge είναι δυσκολότερο από το να μπεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Το Cambridge ζητά 19/19.5 απολυτήριο, πράγμα σχετικά εύκολο συγκριτικά με το 19 στις πανελλήνιες για Ιατρική π.χ. Πανελλήνιες για εκεί δε σου ζητούν. Θέλουν απολυτήριο και, δεδομένου του τι γίνεται με τους βαθμούς στην Ελλάδα, θα το έλεγα ευκολότερο από το να μπεις σε Αριστοτέλειο. Και μιλάμε τώρα για ένα από τα μεγαλύτερα -αν όχι το μεγαλύτερο -πανεπιστήμια στο κόσμο έτσι;

Χωρίς να έχω δηλώσει Αγγλία, αλλά γνωρίζοντας κι εγώ κάποια πράγματα από άλλους, δεν ισχύουν τα παραπάνω. Πρώτον δεν έχει νόημα η σύγκριση πανεπιστημίου τύπου Cambridge με μια ελληνική σχολή όπως η Ιατρική, νομίζω αυτό είναι σαφές. Διαφορετικά πράγματα ζητά ο καθένας για να σε βάλει μέσα. Επίσης, εκτός από απολυτήριο ζητούν και μερικούς βαθμούς πανελληνίων (όροι για να σε κάνουν οριστικά δεκτό). Τώρα το κατά πόσο πρέπει να πέσεις μέσα στις εκτιμήσεις τους για να μπεις είναι debatable: γνωστός μου έπρεπε να γράψει 18-19 σε ένα-δυο μαθήματα και δεν έγραψε τόσο καλά, εντούτοις μπήκε Imperial.



Μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις.


Παιδιά με άριστους βαθμούς και με επιτυχίες σε διαγωνισμούς δεν κρίθηκαν ικανοί για συνέντευξη ή, αν έδωσαν συνέντευξη, δεν έγιναν δεκτοί. Και αν ακόμα έγιναν κατ' αρχάς δεκτοί, τους έβαλαν όρους για τις πανελλήνιες (σε ένα γνωστό μου και κάτι άλλες εξετάσεις στα Αγγλικά), όπως βέβαια και όλα τα πανεπιστήμια στη Βρετανία (Τώρα, για το "όλα" δεν παίρνω όρκο, αλλά είμαι περίεργος να μάθω για ποιά πανεπιστήμια δεν απαιτούνται πανελλήνιες).
Σε παιδιά με μετάλλια στη διεθνή Ολυμπιάδα μαθηματικών τέθηκαν όροι στο Ι.Β. ή στις πανελλήνιες. Ε, εντάξει ο Λώλας (δυο χρυσά μετάλλια στην Ολυμπιάδα), απ' ότι έμαθα, έγινε δεκτός χωρίς όρους.

Ε εντάξει, πάντα αναφέρονται οι διακρίσεις σε ολυμπιάδες κτλ. για την είσοδο σε αυτά τα πανεπιστήμια, μην κάνουμε και τον καθένα να πιστεύει ότι έτσι είναι ο μόνος τρόπος να γίνει κανείς δεκτός. Πολλοί έχουν μπει Cambridge πρόσφατα χωρίς να είναι κατ' ανάγκη "παιδιά των διαγωνισμών" (αλλά το μυαλό τους έκοβε τρομερά θυμάμαι). Ούτε βέβαια οι διακρίσεις σου δίνουν την εγγύηση ότι είσαι μέσα, αυτό παίζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Πχ. το παιδί που λες, μαζί με έναν άλλο φίλο μου φέτος, έγιναν δεκτοί στο Cambridge αλλά δεν τους πήρε το Durham. Απ΄την άλλη, συμμαθητής μου που δεν τον λες και τον καλύτερο μαθητή, αλλά το μυαλό του στροφάρει, θα είναι από του χρόνου στο Durham για φυσική.

Κατ'αρχήν δεν είπα ότι με τις ενδοσχολικές και μόνο μπαίνεις. Πιο πάνω τόνισα ότι είναι οι προϋποθέσεις. Ασφαλώς και είναι δυσκολότερο, αλλά αυτά για ολυμπιάδες που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου! Εμένα προσωπικά μου είπε πως θα μπορούσε να με τακτοποιήσει στο Cambridge/Οξφόρδη (εφόσον έβγαζα τους βαθμούς σαφέστατα, και πιθανόν ενδοσχολικές να τους βγάλω) αλλά μου πρότεινε επίσης να μην πάω αμέσως σε τόσο μεγάλα πανεπιστήμια χωρίς να έχω καν προετοιμαστεί.
Πράγματι, ο γιος του πήγε σε κολέγιο αποκλειστικά και μόνο για να μπορέσει να μπει στην Οξφόρδη!!! -Και φυσικά το ίδιο κάνουν χιλιάδες παιδιά σε όλο τον κόσμο... εγώ που να πάω σαν αρνάκι στη σφαγή;-

Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να σε "τακτοποιήσει"; Το interview έτσι κι αλλιώς δεν το γλιτώνεις, και αυτό δεν είναι get-to-know-you interview όπως στα αμερικάνικα αλλά μία ώρα με προβλήματα προς επίλυση. Σύμφωνοι, πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν σχολεία που απώτερο σκοπό έχουν να βάλουν τα παιδιά στα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης, δεν τα κάνει αυτό περισσότερο προσιτά στο μέσο μαθητή (και δη ξένο). Αγγλία γενικά εύκολα μπορείς να μπεις και για αυτό είναι το σύνηθες back-up των μαθητών της Γ' Λυκείου, αλλά στα καλύτερα δεν πας αν δεν έχεις από πριν θέσει στόχο και δεν έχεις προετοιμαστεί για να μπεις εκεί.

All things considered, μη βιαστείς να απορρίψεις μια θέση σε Αγγλία (εκτός αν το κάνεις και για προσωπικούς λόγους που δε μπορούμε να ξέρουμε). Ζύγιασέ το λίγο και σκέψου για το άμεσο μέλλον σου (3-4 χρόνια από τώρα). Δεν είναι κι εύκολη απόφαση το να ξαναδώσεις πανελλήνιες, ιδίως αν την κάνεις τόσο γρήγορα χωρίς να χουν βγει καν αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
lValenl, είμαι στο Durham για θεωρητική φυσική. Κάτι ξέρω από δυσκολία του First, ειδικά στο φυσικό του Durham, όμως όλα πάνε πολύ καλά.

Ιάσονα, τα έχω μάθει. Το Durham φέτος μας κούφανε λίγο με τις απορρίψεις που έκανε.
Ίσως υπερέβαλα για τη δυσκολία του Cambridge, όμως βγήκα απ' τα ρούχα μου από τις απόψεις του φίλου μας για την ευκολία του να μπεις στα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
lValenl, είμαι στο Durham για θεωρητική φυσική. Κάτι ξέρω από δυσκολία του First, ειδικά στο φυσικό του Durham, όμως όλα πάνε πολύ καλά.

Ιάσονα, τα έχω μάθει. Το Durham φέτος μας κούφανε λίγο με τις απορρίψεις που έκανε.
Ίσως υπερέβαλα για τη δυσκολία του Cambridge, όμως βγήκα απ' τα ρούχα μου από τις απόψεις του φίλου μας για την ευκολία του να μπεις στα κορυφαία πανεπιστήμια της Βρετανίας.

Μα δε με κατάλαβες! Ποτέ δεν είπα ότι είναι εύκολο! Ούτε καν... Αλλά αυτοί που το έχουν ως στόχο προετοιμάζονται για χρόνια, και για τα interviews και για οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να μπεις! Και αυτό το ξέρω γιατί όπως σου είπα ο γιος του φίλου μας προετοιμαζόταν από μικρός με μοναδικό σκοπό να μπει σε τέτοιο πανεπιστήμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για γερμανια τι χρειαζεται καποιος για να μπει σε ενα πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ξερει κανεις ποσα χρονια ισχυει ο βαθμος πανελληνιων/προφορικος βαθμος για εισαγωγη σε πανεπιστημια του εξωτερικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για γερμανια τι χρειαζεται καποιος για να μπει σε ενα πανεπιστημιο;
και εγω θελω να μαθω.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις για γερμανια τι χρειαζεται καποιος για να μπει σε ενα πανεπιστημιο;

και εγω θελω να μαθω.....:hmm:

Παιδιά, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μπείτε στο πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει και να δείτε τα "requirements"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μπείτε στο πανεπιστήμιο που σας ενδιαφέρει και να δείτε τα "requirements"...

Οκ.Ενοουσα γενικα για καθε πανεπιστημιο πανω-κατω τι χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οκ.Ενοουσα γενικα για καθε πανεπιστημιο πανω-κατω τι χρειαζεται

Δεν έχει γενικά... το πανεπιστήμια έχουν διαφορές, πολλές φορές μάλιστα είναι και μεγάλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες και δεν τα πηγα καλα...εβγαλα 12400 μορια στο 3ο πεδιο....δεν εχω σχεδον καθολου επιλογες...
Ακομα, πριν κατι μηνες εφυγαν οι γονεις μου γερμανια και σε λιγες εβδομαδες θα παμε ολη η οικογενεια...γερμανικα μιλαω πολυ καλα μιας και γεννηθηκα εκει και δεν εχασα ποτε επαφη με τη γλωσσα...
Επομενος αφου θα ''ζουμε'' πλεον στη γερμανια και ξερω τη γλωσσα το σκεφτηκα πολυ σοβαρα να σπουδασω εκει
Με ενδιαφερει η βιολογια.
Με τοσα λιγα μορια ομως υπαρχει περιπτωσει να με δεχτει καποιο πανεπιστημιο??:(
Εαν ξερετε καποιον που να σπουδαζει γερμανια θα με βοηθουσε πολυ!
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελληνιες και δεν τα πηγα καλα...εβγαλα 12400 μορια στο 3ο πεδιο....δεν εχω σχεδον καθολου επιλογες...
Ακομα, πριν κατι μηνες εφυγαν οι γονεις μου γερμανια και σε λιγες εβδομαδες θα παμε ολη η οικογενεια...γερμανικα μιλαω πολυ καλα μιας και γεννηθηκα εκει και δεν εχασα ποτε επαφη με τη γλωσσα...
Επομενος αφου θα ''ζουμε'' πλεον στη γερμανια και ξερω τη γλωσσα το σκεφτηκα πολυ σοβαρα να σπουδασω εκει
Με ενδιαφερει η βιολογια.
Με τοσα λιγα μορια ομως υπαρχει περιπτωσει να με δεχτει καποιο πανεπιστημιο??:(
Εαν ξερετε καποιον που να σπουδαζει γερμανια θα με βοηθουσε πολυ!
Ευχαριστω εκ των προτερων!


Ε καλά κι εσύ μη περιμένεις να μπεις στα τοπ πανεπιστήμια (Μοναχο, Heidelberg, Leipzig)
Αρκετά πανεπιστήμια έχει η Γερμανία. Ολο και κάποιο θα σε δεχτεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just myself

Νεοφερμένος

Η Just myself αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ε καλά κι εσύ μη περιμένεις να μπεις στα τοπ πανεπιστήμια (Μοναχο, Heidelberg, Leipzig)
Αρκετά πανεπιστήμια έχει η Γερμανία. Ολο και κάποιο θα σε δεχτεί ;)
Nαι οκ αυτο ειναι σιγουρο οτι δεν θα μπω στα ''τοπ'' αλλα και παλι.....:/:
Εχω αγχωθει απιστευτα γι αυτο το πραγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas7

Νεοφερμένος

Ο kparas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι προπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό... Τώρα αν δεν περάσεις στην σχολή που θέλεις, υπάρχει πρόβλημα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top