Δημοσιογραφία ή Ψυχολογία;

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!εδωσα πανελληνιες φετος και απροσδοκητα εβγαλα 16.000 μορια!!δεν το περιμενα με τιποτα!ευτυχως πηγα και εδωσα αγγλικα και τωρα πιανω αν εχω γραψει ενα 15 στα αγγλικα δημοσιογραφια !ομως απο περυσι εχω κανει τα χαρτια μου για σπουδες ψυχολογιας στο εξωτερικο!δεν ξερω τι να κανω!να μεινω ελλαδα δημοσιογραφια ή να παω εξω ψυχολογια!θελω τρελα δημοσιογραφια αλλα μου λενε οτι δεν θα εχω αποκατασταση ,οτι δημοσιογραφος γινεται οποιος να ναι απο ενα ιεκ και αλλα τετοια!εσεις τι λετε?καποιος που να εχει σπουδασει σε καποιο τμημα δημοσιογραφιας!και επισης το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων τι προοπτικες εχει εκτος απο δουλεια σε πρεσβεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η δημοσιογραφία, κατά την αποψή μου, είναι ένα καλό επάγγελμα. Ναι όποιος να ναι γίνεται δημοσιογράφος αλλά οι κλάδοι είναι πολλοί και ξεχωρίζουν οι καλύτεροι. Από την άλλη εξαρτάται και το είδος της δημοσιογραφίας που θα ακολουθήσεις. Επιπλέον αν πάρεις ένα αναγνωρισμένο πτυχίο δημοσιογραφίας ( αυτό για μένα είναι από το πανεπιστήμιο ή Τει) σου ανοίγονται και άλλοι δρόμοι. Αν σου αρέσει και έχεις και καλό γραπτό λόγο ακολούθησε το, πιστεύω πως δεν θα το μετανιώσεις:). Το δεύτερο που ρωτάς για το ΔΕΣ , επειδή σπουδάζω σε συναφή τμήμα δεν θα στο πρότεινα. Σαν σχολή και πρόγραμμα σπουδών είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ
αν σου αρέσει ειλικρινά η διεθνή πολιτική αλλά για αποκατάσταση θολά πράγματα καθώς είναι πολύ εξειδικευμένο τμήμα και προϋποθέτει καλή γνώση ξένων γλωσσών. Δύο άτομα που γνωρίζω απόφοιτοι της συγκεκριμένης σχολής, ο ένας είναι άνεργος και ο άλλος μετά από μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο είναι τώρα οικονομολόγος. Μετά την σχολή δίνεις εξετάσεις για διπλωματικό σώμα, υπουργείο εξωτερικών, διεθνοί οργανισμοί και ΜΚΟ. Αλλά να ξέρεις ότι δεν αρκεί πάντα το πτυχίο από μία σχολή αλλά και πώς εσύ θα το ψάξεις και θα το παλέψεις για να βρείς μία δουλεία που θα σου αρέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!εδωσα πανελληνιες φετος και απροσδοκητα εβγαλα 16.000 μορια!!δεν το περιμενα με τιποτα!ευτυχως πηγα και εδωσα αγγλικα και τωρα πιανω αν εχω γραψει ενα 15 στα αγγλικα δημοσιογραφια !ομως απο περυσι εχω κανει τα χαρτια μου για σπουδες ψυχολογιας στο εξωτερικο!δεν ξερω τι να κανω!να μεινω ελλαδα δημοσιογραφια ή να παω εξω ψυχολογια!θελω τρελα δημοσιογραφια αλλα μου λενε οτι δεν θα εχω αποκατασταση ,οτι δημοσιογραφος γινεται οποιος να ναι απο ενα ιεκ και αλλα τετοια!εσεις τι λετε?καποιος που να εχει σπουδασει σε καποιο τμημα δημοσιογραφιας!και επισης το τμημα διεθνων και ευρωπαικων σπουδων τι προοπτικες εχει εκτος απο δουλεια σε πρεσβεια?
Δες βασικα τι σου αρεσει.
Αν εισαι μεταξυ των δυο , ψυχολογια ειναι πολυ καλυτερη επιλογη.
Αυτη ειναι αντικειμενικα η αληθεια. Περισσοτερες επιλογες μετα την αποφοιτηση πχ κεντρα υγειας ,δικο σου γραφειο κλπ
Το μεταπτυχιακο απαραιτητο στην ψυχολογια.
Δημοσιογραφια ηταν ψηλα στα 90s . Iντερνετ δεν υπηρχε ολα τα μονοπωλουσαν τηλεωραση , ραδιο και εντυπα.
Επισης δημοσιογραφοι βγαινουν και απο τα ΙΕΚ κατι που πρεπει να παρεις σοβαρα υπ οψιν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τελικά που κατέληξες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ελα μου ντε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top