Ιατρική Ελλάδας vs εξωτερικού - ποια παρέχει την καλύτερη ποιότητα σπουδών;

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ειπα εγω οτι η εκπαιδευση στην ελλαδα ειναι χαμηλου επιπεδου ειτε οτι οι σχολες μας ειναι χρηστες?
ναι προφανως αν συγκρινεις πχ την βιομηχανικη υποδομη ελλαδας με ιαπωνιας φυσικα ειναι προφανες οτι αλλες προοπτικες και εφαρμογες και ερευνα μπορει να γινει στην ιαπωνια και αλλες στην ελλαδα
για τον δοαταπ δεν γνωριζω δεν σπουδασα ιατρικη , για τις υπολοιπες σχολες ξερω οτι φορτωνει μαθηματα κανονικα


ps : τωρα ειδα το edit σου
σε καποιο βαθμο συμφωνω με αυτα που λες γιατι δεν γινεται ολοι να βγουν γιατροι/δικηγοροι/ταδε-μοδατο-επαγγελμα αλλα το θεμα ειναι πολυ πιο συνθετο , αυτα που λες για τις ΗΠΑ ειναι σωστο αλλα μην ξεχνας εκει ειναι διαφορετικο το συστημα αν δεν εχεις χοντρα λεφτα ειτε φοβερες επιδοσεις για υποτροφια ,δυσκολο να βγεις γιατρος απο μεγαλη σχολη ενω σε εμας με τις πανελληνιες σε καποιο βαθμο εχουν ολοι τις ιδιες ευκαιριες βεβαια μην ξεχναμε και το αλλο , ξερω πολλα παιδια που σκιστηκαν στο διαβασμα περασαν οπου θελαν και απο κει και περα τα παρατησαν και πηραν πτυχιο 8-10 χρονια μετα οποτε το θεμα ειναι πολυ συνθετο και δεν πιστευω οτι αναλυεται τοσο ευκολα γιαυτο και εγραψα μονο οτι πιστευω πως οποιος δεν αξιζει αργα ή γρηγορα θα βουλιαξει , αφελες ακουγεται αλλα ετσι θελω να ελπιζω οτι υπαρχει καποια "δικαιοσυνη" .Ειμαι το τελευταιο ατομο που θα κατσει να παινεψει το σπιτι του(Σχολη του/επιλογη του στην συγκεκριμενη περιπτωση) και ισα ισα θα κατακρινω οτι στραβο βλεπω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
ειπα εγω οτι η εκπαιδευση στην ελλαδα ειναι χαμηλου επιπεδου ειτε οτι οι σχολες μας ειναι χρηστες?
ναι προφανως αν συγκρινεις πχ την βιομηχανικη υποδομη ελλαδας με ιαπωνιας φυσικα ειναι προφανες οτι αλλες προοπτικες και εφαρμογες και ερευνα μπορει να γινει στην ιαπωνια και αλλες στην ελλαδα
για τον δοαταπ δεν γνωριζω δεν σπουδασα ιατρικη , για τις υπολοιπες σχολες ξερω οτι φορτωνει μαθηματα κανονικα


ps : τωρα ειδα το edit σου
σε καποιο βαθμο συμφωνω με αυτα που λες γιατι δεν γινεται ολοι να βγουν γιατροι/δικηγοροι/ταδε-μοδατο-επαγγελμα αλλα το θεμα ειναι πολυ πιο συνθετο , αυτα που λες για τις ΗΠΑ ειναι σωστο αλλα μην ξεχνας εκει ειναι διαφορετικο το συστημα αν δεν εχεις χοντρα λεφτα ειτε φοβερες επιδοσεις για υποτροφια ,δυσκολο να βγεις γιατρος απο μεγαλη σχολη ενω σε εμας με τις πανελληνιες σε καποιο βαθμο εχουν ολοι τις ιδιες ευκαιριες βεβαια μην ξεχναμε και το αλλο , ξερω πολλα παιδια που σκιστηκαν στο διαβασμα περασαν οπου θελαν και απο κει και περα τα παρατησαν και πηραν πτυχιο 8-10 χρονια μετα οποτε το θεμα ειναι πολυ συνθετο και δεν πιστευω οτι αναλυεται τοσο ευκολα

Αυτο για την εκπαιδευση πηγαινε στον παπα.


Η Αμερικη δεν ξερω πως ειναι,αλλα ισως την εχουμε θεοποιησει λιγο.Ενταξει,αμα θες να πας στο χοπκινς προφανως,πρεπει να χεις χρημα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο φοιτητης του κορνελ,που ειναι πιο μακρια απο τις τοπ θεσεις,θεωρειται κατωτερος.Το συστημα στην αμερικη ειναι σαφως πιο καπιταλιστικο,ο φοιτητης της ιατρικης φορτωνεται ενα τεραστιο δανειο,που πρεπει πολυ γρηγορα να αρχισει να αποπληρωνει.Αρα,δεν χρειαζεται να ναι τοσο πλουσιος απο πριν,παιρνει δανειο.

Αυτο που λες για αυτους με τα 8-10 χρονια,αν διαβασεις το μηνυμα μου παραπανω,δεν λεω κατι το αντιθετο.Εξετασεις κοινες για ολους,προκειμενου να φυγει ολη η σαρα,η μαρα και το κακο συναπαντημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επειδή πέφτεις στα όρια κομπλεξισμού, όπως σημαντική πληθώρα ελλήνων φοιτητών που έχουν μότο ΠΑΣ ΜΗ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΒΑΡΒΑΡΟΣ, σου προτείνω να ψαχτείς, να ενημερωθείς πέρα από λίστες, και άρθρα άσε με εμένα, μπορεί να είμαι τρελός.... Οι πανελλήνιες είναι ένα παιχνίδι, δεν μπορούν να επιτύχουν όλοι, πως να το κάνουμε.... Για λίγα μόρια, δεν διατίθεμαι να χάσω άλλη μια χρονιά από την ζωή μου ( όπως δυστυχώς έκανα) και να ξαναδώσω..... Σφάχτες?? Όχι, κρεωπώληδες.... Επιτυχημένοι ιατροί αποφοίτησαν από εκεί, μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Οκ, δέχομαι το γεγονός ότι το 100% δεν μπορεί να είναι καλοί και συνεπείς φοιτητές, γιατί όπως ειπώθηκε και πιο πριν δεν ελέγχονται όταν επιστρέφουν εδώ, αφού είναι Ε.Ε πλέον, αλλά στο τέλος θα φανεί ο άξιος....... ;) Αν εσύ είσαι συνεπής, και ακολουθείς τις απαιτήσεις που έχει η εν λόγω σχολή, με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τα ίδια γράμματα θα μάθεις, που λένε..... Και για τον Θεό, ελληνικά μιλάμε!!! Δεν προσπαθώ τόση ώρα να βάλω τα ρουμάνικα πανεπιστήμια πάνω απο τα ελληνικά! Προσπαθώ να διαλευκάνω το θέμα υποβάθμισης που έχετε με την Ρουμανία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Παντως στο εξωτερικο οι Ελληνες γιατροι διαπρεπουν και προτιμωνται στην προσληψη, σε αντιθεση με γιατρους προερχομενους απο Ρουμανο-Βουλγαριες.
Δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις που σπουδαζει στις εν λογω Ιατρικες, αλλα προσωπικα,οπως και πολλα ατομα με τα οποια εχω κανει συζητηση, δε θα πηγαινα σε γιατρο π εχει τελειωσει σε Βουλγαρια-Ρουμανια-Σερβια .Και αυτο γιατι εκει παιζει πολυ λαδωμα στους καθηγητες και περνας τα μαθηματα χωρις να εχεις διαβασει τιποτα..το ξερω απο πρωτο χερι...θα μου πειτε και αλλου γινονται αυτα αλλα στα Βαλκανια ειναι συστημα αυτη η τακτικη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Παντως στο εξωτερικο οι Ελληνες γιατροι διαπρεπουν και προτιμωνται στην προσληψη, σε αντιθεση με γιατρους προερχομενους απο Ρουμανο-Βουλγαριες.
Δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις που σπουδαζει στις εν λογω Ιατρικες, αλλα προσωπικα,οπως και πολλα ατομα με τα οποια εχω κανει συζητηση, δε θα πηγαινα σε γιατρο π εχει τελειωσει σε Βουλγαρια-Ρουμανια-Σερβια .Και αυτο γιατι εκει παιζει πολυ λαδωμα στους καθηγητες και περνας τα μαθηματα χωρις να εχεις διαβασει τιποτα..το ξερω απο πρωτο χερι...θα μου πειτε και αλλου γινονται αυτα αλλα στα Βαλκανια ειναι συστημα αυτη η τακτικη.......

Αυτά που προανέφερες για το ''λάδωμα'' δεν υφίστανται στην πραγματικότητα, δυστηχώς, η παραπληροφόρηση ή η ημιπληροφόριση οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα που πολλές φορές αναμασάμε εθελημένα ή μη. Τα εν λόγω Πανεπιστήμια στις χώρες της Βουλγαρίας και Ρουμανίας είναι κρατικά και ελέγχονται από κυβερνητικούς και ευρωπαϊκούς μηχανισμούς ως προς την ποιότητα των σπουδών που προσφέρουν. Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένα κρούσματα χρηματισμών στο παρελθόν, αλλά χρηματισμοί και κομματικά συμφέροντα υπήρξαν και υπάρχουν στα Πανεπιστήμια της Ελλάδος άρα μήπως αυτό σημαίνει ότι τα Πανεπιστήμια μας είναι διεφθαρμένα και τα ελληνικά πτυχία ''αγορασμένα''; Θα ήταν σώφρων λοιπόν, να είμαστε σίγουροι για τα λεγόμενά μας και τις πηγές πληροφόρησης μας πριν αρχίζουμε να διαδίδουμε ψευδείς και ανυπόστατες ειδήσεις σε σοβαρά site κοινωνικής δικτύωσης όπως το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτά που προανέφερες για το ''λάδωμα'' δεν υφίστανται στην πραγματικότητα, δυστηχώς, η παραπληροφόρηση ή η ημιπληροφόριση οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα που πολλές φορές αναμασάμε εθελημένα ή μη. Τα εν λόγω Πανεπιστήμια στις χώρες της Βουλγαρίας και Ρουμανίας είναι κρατικά και ελέγχονται από κυβερνητικούς και ευρωπαϊκούς μηχανισμούς ως προς την ποιότητα των σπουδών που προσφέρουν. Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι δεν υπήρξαν μεμονωμένα κρούσματα χρηματισμών στο παρελθόν, αλλά χρηματισμοί και κομματικά συμφέροντα υπήρξαν και υπάρχουν στα Πανεπιστήμια της Ελλάδος άρα μήπως αυτό σημαίνει ότι τα Πανεπιστήμια μας είναι διεφθαρμένα και τα ελληνικά πτυχία ''αγορασμένα''; Θα ήταν σώφρων λοιπόν, να είμαστε σίγουροι για τα λεγόμενά μας και τις πηγές πληροφόρησης μας πριν αρχίζουμε να διαδίδουμε ψευδείς και ανυπόστατες ειδήσεις σε σοβαρά site κοινωνικής δικτύωσης όπως το παρόν.
τότε ο φίλος μου που σπουδάζει Βουλγαρία Ιατρική και μου είπε πως ακούει ακόμα και για 3000!!!! ευρώ για να περάσεις κάποιο μάθημα, μερικών περίεργων και προφανώς φιλοχρήματων καθηγητων..είναι παραπληροφόρηση ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον johnnaousa!!!!!!!!!!Η κολλητη μου σπουδαζει Ρουμανια οδοντιατρικη και ξερω απο πρωτο χερι τι ειδους λαδωμα παιζει σε αυτα τα Πανεπιστημια!!!!!
Αφηστε δε που απο ο,τι καταλαβαινω ανηκετε σε εταιρια που προωθει σε μαθητες τις σπουδες σε αυτες τις χωρες(globaledu.gr), επομενως, τι ποιο λογικο απο το να υποστηριζετε τις σπουδες αυτες και να χαρακτηριζετε τα λεγομενα μας ψευδη?Η δουλεια σας ειναι αλλωστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
τότε ο φίλος μου που σπουδάζει Βουλγαρία Ιατρική και μου είπε πως ακούει ακόμα και για 3000!!!! ευρώ για να περάσεις κάποιο μάθημα, μερικών περίεργων και προφανώς φιλοχρήματων καθηγητων..είναι παραπληροφόρηση ε?

Όπως πρανέφερες ''ακούει''... ο οποιοσδήποτε ''ακούει'' πολλά σε αυτή τη ζωή αλλά πιστεύει ακόμα λιγότερα, θα σε συμβούλευα να είσαι πιο προσεκτικός την επόμενη φορά που καταγγέλεις κάτι με τόσο σιγουριά, εάν ο φίλος σου έχει στοιχεία στα χέρια του για αυτά που ''ακούει'', τότε μπορείς να το καταγγείλεις σε όποιο site θέλεις αλλά και να επιλέξεις ακόμα και την δικαστική οδό αφού οι χρηματισμοί δεν συνάδουν σε καμία πολιτισμένη χώρα με άρτια και εκσυγχρονισμένη Πανεπιστημιακή εκπαίδευση όπως αυτήν στις χώρες της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παντως στο εξωτερικο οι Ελληνες γιατροι διαπρεπουν και προτιμωνται στην προσληψη, σε αντιθεση με γιατρους προερχομενους απο Ρουμανο-Βουλγαριες.
Δεν θελω να παρεξηγηθει κανεις που σπουδαζει στις εν λογω Ιατρικες, αλλα προσωπικα,οπως και πολλα ατομα με τα οποια εχω κανει συζητηση, δε θα πηγαινα σε γιατρο π εχει τελειωσει σε Βουλγαρια-Ρουμανια-Σερβια .Και αυτο γιατι εκει παιζει πολυ λαδωμα στους καθηγητες και περνας τα μαθηματα χωρις να εχεις διαβασει τιποτα..το ξερω απο πρωτο χερι...θα μου πειτε και αλλου γινονται αυτα αλλα στα Βαλκανια ειναι συστημα αυτη η τακτικη.......

Δεν σε παρεξηγουμε. Ισχύουν στο ακέραιο τα λεγόμενά σου.

Για να είμαστε δίκαιοι, υπάρχουν καλοί επιστήμονες, ορμώμενοι από το ανατολικό μπλοκ. Είναι όσοι έχουν δικό τους άνθρωπο, του χώρου, από πίσω και τους βοηθά στην κατάρτιση και όσοι σκίζονται πραγματικά. Προφανώς πρόκειται για την εξαίρεση.
Για να μην το ξεχάσω. 1-2 χώρες του ανατολικού μπλοκ είναι καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top