• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ναργιλές & υγεία

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Και εγώ έχω κάνει μια - δυο φορές. Καλή φάση για την παρέα. Αν κάτι γίνεται αραιά και πού τότε νομίζω πως δεν οδηγούμαστε σε εθισμό και επομένως σε προβλήματα υγείας (εξάρτησης κτλ). Τσιγάρο ούτε που έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου! Μου βρωμάει πάααααααααααααρα πολύ!


Την καλύτερη δουλειά κάνεις φίλε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ ??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Λέτε να δοκιμάσω κι εγώ ??
Οχι.
Γιατι να εκτεθείς σε μια psychoactive εθιστική ουσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Οχι.
Γιατι να εκτεθείς σε μια psychoactive εθιστική ουσία;

γιατί και μόνο από την ιδιότητα αυτή, γουστέρνουν.



Και από το "όχι", επίσης.


. (<-τελεία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Καταρχήν αν ψάχνεις για μια άποψη του στύλ ναι κάνε αργιλέ δεν υπάρχει πρόβλημα σίγουρα δεν θα την βρείς. Είτε αργιλές είτε τσιγάρο, μαύρο κτλ είναι κάτι το οποίο καίγεται και ο καπνός απο την καυση κατεβένει στους πνέυμονες σου οπότε σε οποιαδήποτε μορφή σίγουρα δεν κάνει καλό. Αν αρχίσεις τακτικά αργιλέ τότε σίγουρα μετά απο ένα σημείο θα εθιστείς και θα είναι πολύ ευκολο στο να αρχίσεις το κάπνισμα κανονικά αν ήδη δεν το έχεις κάνει. Δεν βρήσκεις καμία άλλη ασχολία καλύτερα εκτός αργιλε καλό θα κάνεις στην ευατό σου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Τσιγάρο ούτε που έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου! Μου βρωμάει πάααααααααααααρα πολύ!

μετά από 5 λίτρα μπυρίτσα δε σου βρωμάει τίιιποτα :P :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Καταρχήν αν ψάχνεις για μια άποψη του στύλ ναι κάνε αργιλέ δεν υπάρχει πρόβλημα σίγουρα δεν θα την βρείς. Είτε αργιλές είτε τσιγάρο, μαύρο κτλ είναι κάτι το οποίο καίγεται και ο καπνός απο την καυση κατεβένει στους πνέυμονες σου οπότε σε οποιαδήποτε μορφή σίγουρα δεν κάνει καλό. Αν αρχίσεις τακτικά αργιλέ τότε σίγουρα μετά απο ένα σημείο θα εθιστείς και θα είναι πολύ ευκολο στο να αρχίσεις το κάπνισμα κανονικά αν ήδη δεν το έχεις κάνει. Δεν βρήσκεις καμία άλλη ασχολία καλύτερα εκτός αργιλε καλό θα κάνεις στην ευατό σου!;)

το τσιγαρο δε μου αρεσει καθολου μα καθολου.
και αλλωστε οπου να'ναι μετακομιζω σε αλλη χωρα και θα χασω επαφη με τα παιδια. λετε, αν κανω λιιιγο καθε σαββατο να παθω εξαρτηση κτλ;:hmm:
πειτε οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
O ναργιλές guys εχει 0% πίσσα όπερ ακόμα κι εμένα που δε βάζω τσιγάρο στον στόμα μου δε μου κάθεται άσχημα. Γενικώς καλόν είναι να μην καπνίσεις καθόλου, αλλά αν καπνίσεις το μαρκούτσι του ναργιλέ είναι ότι πιο υγιεινό υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εφοσων καπνιζεις με απλο καπνο και καθαρο νερο ειναι το πιο υγιεινο καπνισιμα. Εχει και ο πατερας μου και μου λεει οτι ειναι πολυ πιο ελαφρυς και υγιεινος απο το τσιγαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο θεμα ομως "αποτελεσμάτων" να υποθεσω οτι ειναι πιο ελαφρυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απο θεμα ομως "αποτελεσμάτων" να υποθεσω οτι ειναι πιο ελαφρυ;
Πρεπει να ειναι, απο αργιλε εχω παρει τζουρα και μπορουσα να το κατευασω (δεν καπνιζω και ουτε ο αργιλες μου αρεσε) ενω το τσιγαρο μονο που ερχετε καπνος απο τον πατερα μου η καπιον αλλον δεν μπορω να ανασανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astanapane

Νεοφερμένος

Ο astanapane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν, για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή το του αργιλέ δεν είναι δηλητηριώδες ή επιβλαβές [τουλάχιστον όχι πολύ] για τον οργανισμό. Από τη στιγμή που εισπνέεις κάτι που καίγεται, φυσικά δεν είναι ωφέλιμο αλλά ο καπνός του δεν περιέχει πίσσα ούτε κάποια από τις χημικές ουσίες που περιέχονται στο χαρτί του τσιγάρου παρα μόνο νικοτίνη και αρωματικές ουσίες. Ουσιαστικά δεν έχει καμία σχέση με το τσιγάρο σε κανένα επίπεδο εκτός ίσως από τον τρόπο λειτουργίας.
Προσωπικά κάνω αργιλέ για δύο χρόνια περίπου αρκετά συχνά, αλλά όταν δεν μπορώ για καιρό, δεν νιώθω να μου λείπει ή κάποιο σύνδρομο στέρησης.
Ότι είναι εθιστικός λόγο της νικοτίνης που περιέχει, είναι σίγουρο. Το θέμα όμως είναι πόσο και κάθε πόσο πρέπει να κάνει κάποιος αργιλέ για να εθιστεί. Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει πάντως ας το κάνουν γρήγορα γιατί είναι μια πραγματική απόλαυση και με την ποικιλία των γεύσεων θα υπάρχει σίγουρα κάποια που θα σας αρέσει [Πρότασή μου: μήλο [ειδικά με λίγο ούζο...] - ροδάκινο - καρύδα - κεράσι].
Όσοι πιστοί, προσέλθετε!!


Ο δρόμος του αύριο οδηγεί στη χώρα του ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Εγω δε καπνιζω αλλα εχω κανει αργιλε γυρω στις 5 φορες...Καμια φορα δεν εχω καταλαβει κατι.Δε μου κανει καποια ιδιαιτερη αισθηση.Ισως δε το κατεβαζω...Δε ξερω τι να πω.Παντως πολυ θα ηθελα καποια φορα να νοιωσω την ευχαριστηση που προσφερει ο αργιλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Προσωπικά κάνω αργιλέ για δύο χρόνια περίπου αρκετά συχνά, αλλά όταν δεν μπορώ για καιρό, δεν νιώθω να μου λείπει ή κάποιο σύνδρομο στέρησης.

Δηλαδη κατεβαζεις τον καπνο κανονικα? Μαλλον οχι.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Δηλαδη κατεβαζεις τον καπνο κανονικα? Μαλλον οχι.. :worry:

ορισμενοι ανθρωποι εθιζονται δυσκολοτερα απο αλλους, εγω εχω φτασει να καπνιζω 10 τσιγαρα την ημερα για 2 βδομαδες χωρις να εθιστω. Ενταξι δεν ειναι ΤΟΣΑ πολλα, αλλα αρκετα.

δεν ειναι θεμα χαρακτηρα, ειναι περισοτερο θεμα βιοχημιας του εγγεφαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ απο επιστημονικης αποψης δεν εχω ιδεα τι παιζει..

παντως εγω 3 ναργιλεδες που εκανα στην τουρκια (μηλο, ροδακινο και καπουτσινο) μου φανηκαν παιχνιδακι και σημειωτεον, δεν καπνιζω, δεν πινω και γενικα ειμαι καλο κοριτσι.
μετα με πηγαν σπιτι και δε θυμαμαι αλλες λεπτομερειες.


:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
έχοντας ρίζες από Πόλη, κολλητή στο Λίβανο, συγγενείς στη Συρία,φίλους στην Αίγυπτο κ μια πενταήμερη στην Ιορδανία στο ενεργητικό μου, όντας αντι-καπνίστρια λέω το εξής: στον ναργιλέ εθίζεσαι μόνο αν το παρακάνεις. το να βγαίνεις εκτός ορίου είναι να καπνίζεις ένα 3ωρο καθημερινά. απο κει και πέρα, το ότι θα καπνίσεις σε παρτάκι, ή το σάββατο να χαλαρώσεις, άντε κ με τον καφέ μια φορά την εβδομάδα δεν κάνει διαφορά στον οργανισμό σου, αν αναλογιστείς πόσο σε βλάπτει ήδη το παθητικό κάπνισμα από τσιγάρα των γύρω σου καθημερινά.
εχε υπόψη σου ότι είναι πάντα καλύτερο το καθαρό νερό και απλός αρωματικός καπνός, από οποιαδήποτε άλλη ανάμειξη. τώρα αν θες να ζε βαρέσει κ λίγο στο κεφάλι για την πλάκα σου (αυτό πάει κ στην paty) βάλε είτε ούζο στο νερό είτε σαμπούκα: σε στέλνει...:clapup:
όσο για τις επιπτώσεις στην υγεία, απόσο ξέρω, χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά είναι ότι όταν καπνίζεις πολύ μετά από μεγάλο σχετικά χρονικό διάστημα (15ετία) κ ανάλογα κ τον οργανισμό κυνδυνεύεις να μαζέψεις υγρασία στα πνευμόνια...

για τους λάτρεις του ναργιλέ, θα συνιστούσα την μέντα, εκτός του μήλου, του ανάμυκτου μήλου αλλά κ το πεπόνι. η φράουλα είναι εξίσου ωραία...

(μέντα ή φράουλα ΄με λίγη βοτκα αν θες να κάνεις μια ωραία ατμόσφαιρα για 2;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
μια φορα καπνισα ναργιλε στο taj mahal στην αλεξανδρας και παλι καλα που κατι ευγενικοτατες κοπελιες στο διπλα τραπεζι συμεριζοντουσταν την αγωνια μου και μου εδωσαν ενα κανονικο τσιγαρο να καπνισω για να μου φυγει η αηδια απο τη γευση καρβουνιασμενου μηλου η τι διαολο ηταν. Και ναι ηταν τοσο χαλια ωστε για ΠΡΩΤΗ (και τελευταια) φορα στη ζωη μου η γευση του τσιγαρου με ανακουφιζε.

ο εθισμος εξαρτατε απο το καπνο, αν ειναι φυσιολογικος καπνος εθιζεσαι οπως στο τσιγαρο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ορισμενοι ανθρωποι εθιζονται δυσκολοτερα απο αλλους, εγω εχω φτασει να καπνιζω 10 τσιγαρα την ημερα για 2 βδομαδες χωρις να εθιστω. Ενταξι δεν ειναι ΤΟΣΑ πολλα, αλλα αρκετα.

δεν ειναι θεμα χαρακτηρα, ειναι περισοτερο θεμα βιοχημιας του εγγεφαλου

Μα την απορια δεν την ειχα για να δω αν εχει εθιστει ή οχι.
Ο καπνος - η γευση ή δεν ξερω κι εγω πως αλλιως να το πω - του κανονικου ναργιλε, ειναι πολυ βαρυς και δυσκολα καποιος μπορει να κανει με τετοια συχνοτητα :worry: και να το κατεβαζει κανονικα χωρις να τον "ενοχλει". :confused:

Ισως και να κανω λαθος, αλλα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια ισχυει οτι πλεον οι καπνοι του ναργιλε δε περιεχουν νικοτινη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top