Χρήση κάρτας για αγορές-Τι πρόβλημα έχουν;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ έχω κάρτα που είναι μαζί ανάληψης και χρεωστική (και το γράφω ξέχωρα γιατί δεν ξέρω αν όλες οι ανάληψης λειτουργούν και σαν χρεωστικές), και κυκλοφορώ με μαξ κανένα 10ευρο μήπως χρειαστεί να πάρω κάτι απ' το κυλικείο ή το περίπτερο, που οκ δεν θα δώσω κάρτα για 2 ευρώ. Το μόνο μέρος που μου έχουν ξινίσει που θέλω να δώσω κάρτα είναι το κέντρο αισθητικής που πάω και δίνω κάθε φορά 30-35 ευρώ, λογικό ποσό για να δώσεις κάρτα (τουλάχιστον για μένα). Την πρώτη φορά είχα από τύχη πάνω μου μετρητά και δεν έδωσα κάρτα, αλλά από την δεύτερη που πήρα να κλείσω ραντεβού τους ξεκαθάρισα εξαρχής ότι θα πληρώσω με κάρτα και αν δεν μπορούν να την δεχτούν να μην μου κλείσουν καν ραντεβού για να ξέρω να πάω αλλού. Κάτι ψέλλισαν τότε θυμάμαι, αλλά έκτοτε δεν μου ξαναέκαναν νερά. Αν θέλουν να βρουν κάποιον πλάγιο τρόπο να μην δέχονται κάρτες για μικροποσά είναι δικαίωμά τους και εξαρτάται και από τον κάθε πελάτη τι θα καταφέρουν, αλλά γνώμη μου είναι ότι για να μπορέσεις να "κρατήσεις" κάποιον και να γίνει σταθερός καταναλωτής σου, ειδικά τις πρώτες φορές πρέπει να πας με τα νερά του. Ειδικά αν μιλάμε για υπηρεσίες υψηλής ζήτησης αλλά και προσφοράς (π.χ. κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής, μίνι μάρκετ κλπ, που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια το ένα δίπλα στο άλλο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν δεν το βλεπεις εκδικητικα και ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να τα βγαλεις περα σαν επιχειρηματιας, δεν υπαρχει λογος να ζητησεις αποδειξη, η οποια σου ειναι και αχρηστη.

Οταν σε κλεβει το κρατος, πρεπει κι εσυ να το κλεβεις για να επανελθει η ισορροπια

Εγώ αυτό που ξέρω εναι πως όποτε ανεβαίνει το φπα ή η φορολογία αυτό πάντα μεταφερεται και στις τιμές. Άρα ποιος κλέβει ποιον ακριβώς εδώ πέρα; Δε φτάνει που τους πληρώνω τους φόρους που δεν αποδίδουν δηλαδή με βαραίνει και η ηθική ευθύνη του τύπου που καταπιέζει τον μικροεπιχειρηματία; Και ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ όταν υπάρχουν και οι άλλοι που πλήττονται διπλά από αυτή τη κατάσταση ακριβώς επειδή κάνουν το λάθος να προσπαθούν να είναι σωστοί.

Και να πω πως μιλάμε για κάνα μικρομάγαζο που την κουτσοπαλεύει και μετρά τα 50λεπτα ένα-ένα να το καταπιώ. Στον τυπά που χέζεται στη δουλειά και σου χτυπά τα πάντα όσο γουστάρει ε όχι δε θα χαριστώ για ποιο λόγο; Μάλλον δε συνειδητοποιούν πολλοί τι θα πει χτυπάω αποδείξεις για το 10% του τζίρου ας πούμε.

Οταν σε κλεβει το κρατος, πρεπει κι εσυ να το κλεβεις για να επανελθει η ισορροπια
εντάξει παιδιά ο καθένας όπως νομίζει απλά μη ξανά δω κανέναν να γκρινιάζει για τους φόρους, για τον ΕΝΦΙΑ, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για την αναξιοκρατία κλπ. γιατί ξέρεις η υποκρισία έχει και όρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που ξέρω εναι πως όποτε ανεβαίνει το φπα ή η φορολογία αυτό πάντα μεταφερεται και στις τιμές. Άρα ποιος κλέβει ποιον ακριβώς εδώ πέρα; Δε φτάνει που τους πληρώνω τους φόρους που δεν αποδίδουν δηλαδή με βαραίνει και η ηθική ευθύνη του τύπου που καταπιέζει τον μικροεπιχειρηματία; Και ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ όταν υπάρχουν και οι άλλοι που πλήττονται διπλά από αυτή τη κατάσταση ακριβώς επειδή κάνουν το λάθος να προσπαθούν να είναι σωστοί.

Από τη στιγμή που δεν θεωρείς την φορολογία κλοπή και συνεπώς ανηθικότητα τι σε ενδιαφέρει αν σε βαραίνει η ηθική ευθύνη?
Όταν ο επιχειρηματίας δεν κόβει αποδείξεις πρόκειται καθαρά για τεχνική αυτοάμυνας, το οποίο προσωπικά βρίσκω ηθικότατο. Άλλες επιχειρήσεις απορροφάνε το ΦΠΑ άλλες τον περνάνε στις τιμές. Ανάλογα τι μπορεί να αντέξει η κάθε μία.

Αν ψάχνεις πάντως κάποιον ο οποίος κλέβει μην κοιτάς ούτε σε επιχειρηματίες ούτε σε υπαλλήλους στο κράτος κοίτα. Επίσης το ότι οι φόροι είναι στο θεό επειδή δεν πληρώνουν οι επιχειρηματίες είναι γελοίο επιχείρημα και γελοίος τρόπος σκέψης εξ αρχής.
Αν θες να πληρώνουν φόρο όλοι μειώνεις τους συντελεστές, δεν περιμένεις να αρχίσουν να πληρώνουν φόρο για να τους μειώσεις. Κοινώς η σχέση εμπιστοσύνης ξεκινάει από τον ισχυρό (κράτος) όχι από τον αδύναμο (επιχειρηματία).

Και κάτι άλλο, όλη αυτή η φοροδιαφυγή δείχνει την πασιφανή αλήθεια πως κανείς δεν θέλει να πληρώνει φόρους. Οπότε ίσως ήρθε η ώρα να ακούσουμε το λαό. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
εντάξει παιδιά ο καθένας όπως νομίζει απλά μη ξανά δω κανέναν να γκρινιάζει για τους φόρους, για τον ΕΝΦΙΑ, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για την αναξιοκρατία κλπ. γιατί ξέρεις η υποκρισία έχει και όρια

Aυτό είναι το θέμα η φορολογική μάζα είναι μικρή, και επειδή καμία κυβέρνηση δεν έχει τα @@ να την αυξήσει, προσπαθούν να αύξησουν την έμμεση φορολογία, φορολογία στα ακίνητα κ.λπ.

Παράδειγμα. Δημόσιος υπάλληλος που του μπαίνουν 1400 κάθε μήνα στην τράπεζα και έχει ένα ακίνητο στο ονομά του διαμαρτύρεται για τον ΕΝΦΙΑ. Στην πράξη επειδή στο φόρο εισοδήματος του έρχεται επιστροφή 400 ευρώ! κάνει συμψηφισμό και θα του επιστραφούν 250 ευρώ. Αν του πεις τίποτα του τύπου σου λέει (μου τα κρατάγανε).

Το πιο θλιβερό είναι να βλέπεις επιχειρηματίες να μπαίνουν στη φυλακή σαν να είναι εγκληματίες γιατί το κράτος του ζητά να πληρώσουν περισσότερα από αυτά που βγάζουν. Μέχρι και λίστες βγάζουν για τους μεγαλοφειλέτες του δημοσίου... Μετά φταίει το ΔΝΤ αν δεν δέχεται αυτά τα λεφτά ως εισοδήματα για το κράτος και παγώνει τα κοινωνικά επιδόματα.

Η ουσία είναι μία αν ζητήσεις απόδειξη το μισό ποσό από αυτό που διαθέτεις θα πάει στο κράτος και αυτό θα το σπαταλήσει. Αν δεν ζητήσεις απόδειξη ενισχύεις τον επιχειρηματία που αν τα κέρδη του αυξηθούν θα επενδύσει στη τοπική κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ουσία είναι μία αν ζητήσεις απόδειξη το μισό ποσό από αυτό που διαθέτεις θα πάει στο κράτος και αυτό θα το σπαταλήσει. Αν δεν ζητήσεις απόδειξη ενισχύεις τον επιχειρηματία που αν τα κέρδη του αυξηθούν θα επενδύσει στη τοπική κοινωνία.

Δυσνόητη έννοια για άτομα που δεν πληρώνονται από την τοπική τους κοινωνία αλλά από το κράτος. Και είναι πολλοί αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω εναι πως όποτε ανεβαίνει το φπα ή η φορολογία αυτό πάντα μεταφερεται και στις τιμές. Άρα ποιος κλέβει ποιον ακριβώς εδώ πέρα; Δε φτάνει που τους πληρώνω τους φόρους που δεν αποδίδουν δηλαδή με βαραίνει και η ηθική ευθύνη του τύπου που καταπιέζει τον μικροεπιχειρηματία; Και ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ όταν υπάρχουν και οι άλλοι που πλήττονται διπλά από αυτή τη κατάσταση ακριβώς επειδή κάνουν το λάθος να προσπαθούν να είναι σωστοί.

Και να πω πως μιλάμε για κάνα μικρομάγαζο που την κουτσοπαλεύει και μετρά τα 50λεπτα ένα-ένα να το καταπιώ. Στον τυπά που χέζεται στη δουλειά και σου χτυπά τα πάντα όσο γουστάρει ε όχι δε θα χαριστώ για ποιο λόγο; Μάλλον δε συνειδητοποιούν πολλοί τι θα πει χτυπάω αποδείξεις για το 10% του τζίρου ας πούμε.

εντάξει παιδιά ο καθένας όπως νομίζει απλά μη ξανά δω κανέναν να γκρινιάζει για τους φόρους, για τον ΕΝΦΙΑ, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για την αναξιοκρατία κλπ. γιατί ξέρεις η υποκρισία έχει και όρια

Κανενας δεν προσπαθει να ειναι σωστος για ηθικους λογους. Προσπαθει να ειναι σωστος στη βιτρινα. Να φαινεται σωστος.

Αν η φορολογια ηταν στο 15% θα την πληρωνα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, ειδικα αν τα προστιμα ειναι μεγαλα. Οταν ομως βαζω συνεταιρο το κρατος, οχι. Δεν θα δουλευω εγω για να μου παιρνει τα μισα το κρατος και να ταϊζει τον εαυτο του. Προτιμω να τα ξοδευω εγω οπως νομιζω και οχι να τα δινω στο Υπουργειο Οικονομικων.

Ας ηταν το κρατος σωστο απεναντι μου, να ειμαι κι εγω σωστος απεναντι του. Το ελληνικο κρατος εδω και πολλα χρονια σε αντιμετωπιζει σαν εχθρο, θα το αντιμετωπισω κι εγω σαν εχθρο.

Ειναι το κρατος και οσοι ζουν απο αυτο εναντιον ολων των υπολοιπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και να που φτάσαμε στο 2016 και ξανά ανακαλύπτουμε τον τροχό. Για όλα φταίει το κακό κράτος που φορολογεί. Κι εγώ αντίστοιχα μπορώ να κατηγορήσω τις τράπεζες και τους επιχειρηματίες για το ότι ζω όπως ζω, κι αν αντίστοιχα σύμφωνα με τη δική μου οπτική και ηθική αρχίζω και καίω τράπεζες και να σπάω πεζοδρόμια θα είναι κι αυτό μια legit τεχνική αυτοάμυνας έτσι;

Βέβαια για κάποιο λόγο τυχαίνει πάντα να βλέπουμε και να δικαιολογούμε μόνο τις δικές μας "μορφές αυτοάμυνας". Αν ας πούμε δούμε δίπλα το διπλανό μας να βάζει το κουνιάδο του που είναι αντιδήμαρχος να τον βολέψει σε κανα ΚΕΠ γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και χρειάζεται κι αυτός κάτι να ζήσει τότε θα είναι το παράσιτο που ζει εις βάρος των υπολοίπων έτσι;

Μπορείτε να μου επικαλεστείτε όσες δικαιολογίες θέλετε για τον άλλο που σας παίρνει τα λεφτά έτσι κι αλλιώς οι αφορμές είναι ανανεώσιμη πηγή δεν τελειώνει ποτέ και πάντα θα υπάρχουν καινούργιες και πιο πιασάρικες. Πάρε και έναν εύκολο όσο και απρόσωπο στόχο οπως το κράτος στη δική μας περίπτωση και έκλεισες και ηθικά και οικονομικά.

μετά έχουμε την ψευδαίσθηση πως με τα μνημόνια θα φτιάξει αυτή η χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Επειδή μετακομίζω εξωτερικό σε λίγες μέρες (σε χώρα της EE), γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Ελληνικό καταθετικό λογαριασμό για να τραβάω χρήματα απο εκεί? (μέσω κάρτας απο ΑΤΜ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή μετακομίζω εξωτερικό σε λίγες μέρες (σε χώρα της EE), γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Ελληνικό καταθετικό λογαριασμό για να τραβάω χρήματα απο εκεί? (μέσω κάρτας απο ΑΤΜ).

Ναι μπορείς αλλά σύμφωνα με το εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης που ισχύει και εντός Ελλάδας (420 ευρώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ναι μπορείς αλλά σύμφωνα με το εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης που ισχύει και εντός Ελλάδας (420 ευρώ).

Ευχαριστω ! Υπαρχει επιπλεον χρεωση για αναληψη στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω ! Υπαρχει επιπλεον χρεωση για αναληψη στο εξωτερικο?

Αφού θα πας σε χώρα με νόμισμα το ευρώ σίγουρα γλιτώνεις τη χρέωση για τη διαφορά ισοτιμίας αλλά και πάλι για κάθε ανάληψη από ΑΤΜ θα χρεώνεσαι ένα μικρό ποσό ανάλογα με την ελληνική Τράπεζα στην οποία έχεις το λογαριασμό σου. Μπορείς να τους ρωτήσεις για να μάθεις ακριβώς πόσο είναι αλλά συνήθως είναι τόσο μικρό που δεν δημιουργεί πρόβλημα. Το καλύτερο βέβαια είναι να βγάζεις τα λεφτά που υπολογίζεις ότι θα σου χρειαστούν για μια εβδομάδα έτσι ώστε αυτό το ποσό να το πληρώσεις μία φορά (πχ 1,5 ευρώ). Αν κάνεις καθημερινά ανάληψη αυτό το ποσό θα πολλαπλασιάζεται Χ7 οπότε δεν σε συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για εξωτερικό, θα βγάλεις τη κάρτα Revolut,την οποία παραγγέλνεις αφότου εγκαταστήσεις την ομώνυμη εφαρμογή στο κινητό σου. Είναι η καλύτερη επιλογή για αναλήψεις, μετατροπές και μεταφορές χρημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top