Β' Λυκείου χωρίς φροντιστήριο;

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι, καταλαβαίνω. Ξέρεις βρίσκομαι και γω σε παρόμοια θέση. ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ μου οι φίλοι έχουν πάρει όλο το πακέτο της κατεύθυνσης και κάνουν 12/εβδομάδα...πολλές πολλές ώρες. Εγώ, ψάχτηκα λίγο, ρώτησα και άτομα μεγαλύτερα τι χρειάζεται και τι όχι και εν τέλει πάω μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης, χημεία και έκθεση. Η χημεία και η έκθεση πιστεύω δε μου χρειαζόταν και πολύ, παρ'όλα αυτά επέλεξα να κάνω από ανασφάλεια. Με διευκόλυνε λίγο και το γεγονός ότι η χημεία είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο, οπότε είπα γιατί όχι; Και μόνο που ξεφορτώθηκα τη φυσική γενικής, ήδη νιώθω καλύτερα διότι όχι μόνο μειώθηκαν οι ώρες μου, αλλά ήταν και ένα μάθημα που δεν θα μου χρησίμευε. Αν είναι να πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά μόνο για το βαθμό στο σχολείο, ευχαριστώ αλλά όχι! Θα κοιτάξω να τα καταφέρω μόνος μου. Να ξέρεις γενικά ότι τα φροντιστήρια παραμυθιάζουν και μπουρδουκλώνουν τους γονείς με αποτέλεσμα τα περισσότερα παιδιά να παίρνουν ολόκληρο το πακέτο. Εν τέλει, θα σου έλεγα να κάνεις μαθηματικά γενικής-κατεύθυνσης (δεν ξέρω έχω πολλή ανασφάλεια με τα μαθηματικά) και φυσική κατεύθυνσης. Δεν θα είναι περισσότερες από 6 ώρες την εδβομάδα. Στην έκθεση πως τα πας; Είσαι καλός;

Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθηματικά γενικής είναι σημαντικότερα από τις κατεύθυνσης ; Και όσον αναφορά την έκθεση ... νοιώθω πώς τόσο χρόνια δεν έχουμε κάνει κάτι το τόσο ουσιώδη στο σχολείο σχετικά με την έκθεση για να μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια... Γενικά πάντως δεν είχα πότε θέμα με κάποιο μάθημα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Όχι δεν πρέπει. Το ότι οι περισσότεροι το κάνουν δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να είσαι εσύ και άλλοι 2-3 που δεν πάτε σε όλην την τάξη, αλλά αυτό να μη σε απασχολεί. Απλά όταν δε πηγαίνουμε φροντιστήριο, διαβάζουμε σπίτι, ζοριζόμαστε, αλλά διαβάζουμε. Και μόλις πας τρίτη θα είσαι ψυχολογικά πιο έτοιμος, θα πιστεύεις περισσότερο σε σένα και ίσως να μην κλαίγεσαι σαν αιδοίο στην τρίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Απαραίτητο δεν είναι σίγουρα αλλα βοηθάει. Έχει να κάνει με το επίπεδο σου, το επίπεδο του σχολείου που πηγαίνεις και αν θες την γνώμη μου και με την κατεύθυνση. Εγώ ήμουν στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών αλλα αυτό που μου λέγαν όλοι οσοι έδιναν μαθηματικά είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ συστηματικός στην μελέτη τους σε όλη τη διάρκεια του Λυκειου και σε αυτό βοηθάνε τα φροντιστήρια αν εισαι ανευθυνος. Παντως δεν ειναι καθόλου υποχρεωτικό ξέρω ατομα που κάνουν φροντιστήρια απο την Α Λυκειου και τα πηγαν πολυ ασχημα, αλλους που πηγαν φροντιστηριο στην τρίτη και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή και αλλους που δεν πήγαν ποτέ πουθενά και αρίστευσαν. Αν εχεις βγάλει 19,8 με καθηγητές που βαθμολογούσαν δίκαια και αντικειμενικά (δεν γνωρίζω την κατάσταση τωρα στο Λυκειο απλώς θυμάμαι πως οταν μπήκε η τράπεζα θεμάτων όλοι ειχαν 20αρια στο τρίμηνο για να μην χαντακωθούν στο τέλεος και δεν ξέρω αν παίζει κατι τετοιο ακόμα) δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα. Στην χειρότερη και αν δεις οτι στην τάξη μένεις πίσω σε σύγκριση με τους συμμαθητές σου και με αυτά που ζητάει ο καθηγητής μπορείς να πας στη μέση της χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όχι δεν πρέπει. Το ότι οι περισσότεροι το κάνουν δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να είσαι εσύ και άλλοι 2-3 που δεν πάτε σε όλην την τάξη, αλλά αυτό να μη σε απασχολεί. Απλά όταν δε πηγαίνουμε φροντιστήριο, διαβάζουμε σπίτι, ζοριζόμαστε, αλλά διαβάζουμε. Και μόλις πας τρίτη θα είσαι ψυχολογικά πιο έτοιμος, θα πιστεύεις περισσότερο σε σένα και ίσως να μην κλαίγεσαι σαν αιδοίο στην τρίτη.

Προσωπικά αυτό έκανα και τις προηγούμενες χρονιές . Απλά δεν ξέρω αν θα καλυφτώ με το επιμελές διάβασμα των ασκήσεων που ανατίθενται από το σχολείο μιας και όλοι λένε πως είναι ασύγκριτα χαμηλότερης δυσκολίας σε σχέση με το απαιτούμενο επίπεδο ...

Απαραίτητο δεν είναι σίγουρα αλλα βοηθάει. Έχει να κάνει με το επίπεδο σου, το επίπεδο του σχολείου που πηγαίνεις και αν θες την γνώμη μου και με την κατεύθυνση. Εγώ ήμουν στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών αλλα αυτό που μου λέγαν όλοι οσοι έδιναν μαθηματικά είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ συστηματικός στην μελέτη τους σε όλη τη διάρκεια του Λυκειου και σε αυτό βοηθάνε τα φροντιστήρια αν εισαι ανευθυνος. Παντως δεν ειναι καθόλου υποχρεωτικό ξέρω ατομα που κάνουν φροντιστήρια απο την Α Λυκειου και τα πηγαν πολυ ασχημα, αλλους που πηγαν φροντιστηριο στην τρίτη και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή και αλλους που δεν πήγαν ποτέ πουθενά και αρίστευσαν. Αν εχεις βγάλει 19,8 με καθηγητές που βαθμολογούσαν δίκαια και αντικειμενικά (δεν γνωρίζω την κατάσταση τωρα στο Λυκειο απλώς θυμάμαι πως οταν μπήκε η τράπεζα θεμάτων όλοι ειχαν 20αρια στο τρίμηνο για να μην χαντακωθούν στο τέλεος και δεν ξέρω αν παίζει κατι τετοιο ακόμα) δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα. Στην χειρότερη και αν δεις οτι στην τάξη μένεις πίσω σε σύγκριση με τους συμμαθητές σου και με αυτά που ζητάει ο καθηγητής μπορείς να πας στη μέση της χρονιάς.

Εγώ προσωπικά στοχεύω για την θετική κατεύθυνση και το σχολείο έχει αρκετά καλό όνομα .Σαφώς και πάντα υπάρχουν πιθανότητες αποτυχίας . Απλά το θέμα είναι κατά πόσο αυξάνονται αυτές τις επιτυχίας . Και δεν περιμένω να μείνω πίσω ... δεν ανησυχώ για την φετινή τάξη αλλά για την προετοιμασία των πανελληνίων . :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
γεια σου χρηστο, ειμαι ακριβως στην ιδια ηλικια με εσενα και εμενα ολοι μου οι φιλοι κια συμμαθητες που εχω μιλησει εχουν γραφτει σε καποιο προγραμμα φροντιστηριου ή ιδιατερων μαθηματων. Ο αδερφός μου εδωσε φετος πανελληνιες στο 2ο επιστημονικο πεδιο (μαθηματικα-φυσικη-χημεια-εκθεση για πολυτεχνικες σχολες και φυσικομαθηματικοχημικες) και συγκεντρωσε 18.900 που αν εχεις παρακολουθησει τις φετινες βασεις του δινει προσβαση σ ολες τις σχολες του πεδιου του(το λεω επειδη αυτος μου ειπε τα παρακατω). Αυτο λοιπον που θα σου ελεγα ειναι το εξης:
το φροντιστηριο απο μονο του δεν ειναι ενας μαγικος μοχλος που φερνει την επιτυχια ομως ειναι μια σημαντικη βοηθεια για ενα μαθητη που εκτιμα αυτα που εχει να του δωσει (καθηγητες για επιλυση αποριων, επαναληπτικα διαγωνισματα, επιλεγμνες εξτρα ασκησεις, εισαγωγη στα μαθηματα της γ λυκ κλπ) . Ε γω θα σου ελεγα να σκεφτεις σοβαρα αν υπαρχει καποιο μαθημα απο αυτα που θα εξεταστεις που νιωθεις οτι εχεις καποια μικρη δυσκολια η αδυναμια πρωτα απο ολα και να προσπαθησεις να καταλαβεις τον λογο ( πχ αν εσυ δεν διαβασες οσο επρεπε, αν ο καθηγητς σου δεν ηταν καλος , αν δεν ξερεις τον καλυτερο τροπο για το μελετησεις) επισης φσυιηκ και μαθηματικα κατευθυνσης θα επερε να ταν προταιραιοτητα αν δεν θα θελεις να κανεις ολα τα μαθηματα φετος σε φροντ. Παρολα αυτα μποριες να μην πας φροντιστηριο με την προυποθεση οτι φυσικα θα μελετας σωστα τα πανελλαδικα μαθηματα και δεν θα αρκεισαι στο σχολειο (ασκησεις απο ιντερνετ και ενα βοηθημα θα ταν πολυ χρησιμα) Η αποφαση ειναι δικη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔημητραΚαρ20

Νεοφερμένος

Η ΔημητραΚαρ20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Προσωπικά έκανα φροντιστήριο μόνο στην τρίτη λυκείου αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να συγκεντρώσω αρκετά μορια.. το ίδιο συνέβει και με τον αδερφό μου αλλά και με συμμαθητές μου....και εννοώ από 18χιλιάδες και πάνω... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις κάποια βοηθήματα και να ψάχνεις και στο ίντερνετ υλικό έχει πολλά πράγματα. ...τώρα αν δεις ότι δυσκολεύεσαι μπορείς να πας σε κάποια μαθήματά. .Πάντως νμζ πως είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθηματικά γενικής είναι σημαντικότερα από τις κατεύθυνσης ; Και όσον αναφορά την έκθεση ... νοιώθω πώς τόσο χρόνια δεν έχουμε κάνει κάτι το τόσο ουσιώδη στο σχολείο σχετικά με την έκθεση για να μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια... Γενικά πάντως δεν είχα πότε θέμα με κάποιο μάθημα ...
Όχι δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο..ίσα-ίσα είπα ότι καλό θα ήταν να κάνεις μαθηματικά (και τα 2) επειδή είναι σημαντικά.
Κοίτα, αυτό το όχι τόσο ουσιώδες μπορεί να σημαίνει ότι δε γίνεται καλό μάθημα. Όταν μου προσέφεραν ένα μάθημα έκθεσης δωρεάν πριν τις εξετάσεις από το φροντιστήριο, η φιλόλογος εκεί συνειδητοποίησε ότι παραλείψαμε στο σχολείο πολλά σημαντικά κεφάλια κλπ, οπότε από 'κει κατάλαβα ότι το μάθημα ήταν λειψό.:P

Γενικά, απ'ότι φαίνεται, υπάρχουν αρκετά παιδιά που τα κατάφεραν και χωρίς φροντιστήρια. Έχει σημασία και το πόσο πειθαρχημένος είσαι στο διάβασμά σου. Εγώ, για παράδειγμα, είμαι αρκετά τεμπέλης και ΔΕΝ θα μπορούσα μόνος μου στο σπίτι με βοηθήματα επειδή συνεχώς θα το ανέβαλα και εν τέλει θα έβγαινα χαμένος. Έτσι προτίμησα να πάω φροντιστήριο και το γεγονός ότι είμαι στο τμήμα με παιδιά που διαβάζουν πολύ και είναι καλοί μαθητές, αποτελεί κίνητρο για μένα να διαβάσω και να τους συναγωνιστώ. (Γι'αυτό και φέτος, μπήκα σε όλα τα μαθήματα με τους ίδιους :-p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται, εγώ δεν έκανα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πολύ καλή εναλλακτική του φροντιστηρίου είναι να πάρεις ένα καλό βοήθημα και να λύνεις ασκήσεις από εκεί. Επίσης, στο ίντερνετ υπάρχουν εκατομμύρια πηγές με άπειρες ασκήσεις για όλα τα μαθήματα που μάλιστα πολλές φορές είναι σημειώσεις φροντιστηρίων. Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν συνέπεια. Αν έχετε καλό καθηγητή στο σχολείο που είναι διατεθειμένος να απαντά σε ερωτήσεις που έχεις τότε ακόμα καλύτερα.
Το καλό του φροντιστηρίου είναι ότι σε βάζει σε ένα πρόγραμμα (απαραίτητο για τις πανελλήνιες, το ξέρουν οι πρώτοι των πρώτων:P) και ότι (συνήθως) έχεις έναν καθηγητή να σου λύνει τις απορίες. Την εμβάθυνση στην ύλη μπορείς να την πετύχεις και μόνος σου αρκεί να έχεις συνέπεια και όρεξη για εξτρα διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγω εβγαζα πολυ λιγοτερο απο εσενα. Απο μαθηματικα κατευθυνσης β'λυκειου και χημεια δεν ηξερα τιποτα γιατι δεν εκανα ιδιαιτερα-φροντιστηρια και δεν τα καταλαβα. Στις εξετασεις του Μαιου εγραψα 8, 7 χημεια και γεωμετρια.
Δεν ειχα κανει ιδιαιτερα ή φροντιστηρια ποτε ξανα μεχρι την γ'λυκειου. Τον αυγουστο πριν ξεκινησει η γ'λυκειου αρχισα φυσικη (αφου ημουν θετικη-2ο πεδιο), οταν ανοιξαν τα σχολεια προσθεσα μαθηματικα και μετα χημεια. Ολα αυτα 5-6 ωρες τη βδομαδα. Εκθεση καθολου. Εγραψα 16000 μορια και περασα στη σχολη των ονειρων μου...
Εισαι καλυτερος μαθητης απο 'μενα, κρινοντας απ'το βαθμο σου, αν εχεις θεληση και ορεξη μπορεις να καταφερεις πολλα. Ξερω δυο κοπελες που εγραψαν 18.500 και 19.500 αντιστοιχα με σχεδον καθολου φροντιστηρια στη γ'λυκειου.
Θεωρω οτι βγαζεις ανετα τη β'λυκειου χωρις φροντιστηρια-ιδιαιτερα. Για την γ' κατι θα πρεπει να κανεις, εστω και στο ελαχιστο. Καλη τυχη!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρούλα

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν ήμουν στη θέση σου θα ξεκινούσα φροντιστήριο φέτος τουλάχιστον φυσική και μαθηματικά κατεύθυνσης διότι τους τελευταίους μήνες αρχίζουν ήδη δειλά δειλά την ύλη της 3ης και προετοιμάζεσαι καλύτερα για την ερχόμενη χρονιά από ψυχολογική άποψη. Όσο για τις εναλλακτικές που βλέπω να προτείνουν οι συμφορουμίτες δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να διαχειριστείς τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών από το διαδίκτυο ή το βοήθημα χωρίς κάποιον να σου λύνει τις απορίες που προκύπτουν και να σε καθοδηγεί σωστά σε τι χρειάζεται να δώσεις περισσότερη σημασία...Μπορείς φυσικά να κάνεις ιδιαίτερα λίγες ώρες τη βδομάδα ίσα ίσα για κάποιες διευκρινήσεις στα σημεία που σε δυσκολεύουν ;) Ψάξε γενικά μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει :) Καθένας μαθαίνει διαφορετικά και γι αυτό δεν υπάρχει μαγική φόρμουλα που να πιάνει σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σωτηρης7

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
εγω χωρις φροντ εδωσα πανελληνιες και τους εκανα πελατες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
βιολογια φροντ ξερει κανεις αν χριεαζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paraskevibar

Νεοφερμένος

Η paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λοιπόν, σε μια παρόμοια κατάσταση βρισκομουν περυσι τετοια εποχή. Οπως λες, όλοι οι φιλοι μου καναν 12ωρα φροντ τα μαθήματα της β. Δεν είχα σκοπό φυσικά να κάνω φροντιστηριο σε αυτά τα μαθήματα, αφου στην α λυκειου Χωρίς φροντιστηριο, είχα βγάλει τον μεγαλύτερο βαθμό. Ωστόσο, επειδή με το καινούριο σύστημα παίζει η προετοιμασία στα μαθήματα της γ σε ολα τα φροντ,απο την Δευτέρα, τουλάχιστον μαθηματικά και φυσική που εχουν μεγάλους συντελεστές, ξεκινησα 1.5 ωρα μαθηματικά την εβδομάδα απο τον Οκτώβριο, και 2 φυσικη απο τον Ιανουάριο, και αυτο μονο και μονο για να ενταχθω στο τμήμα, και να μην είμαι πίσω στα θερινα. Οπότε, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις ενα φροντιστηριο, που να δουλεύει κάπως Ετσι, δηλαδή λίγες ώρες ίσα ίσα για να Μπεις στο κλίμα, και να πάρεις μια ιδέα. Αν θες μπορείς να κανείς άλγεβρα και φυσική κατ απο β, επειδή εχουν κάποια κομμάτια που χρειαζεσαι στην γ, οπως λογαριθμοι, τριγωνομετρία, γωνιακή ταχύτητα, αλλα εγώ που τα εμαθα απο το σχολείο, μια χαρά είμαι τώρα, που δινω φέτος. Μαθηματικά κατ β είναι τελείως αχρηστα, το ίδιο και φυσική γενικής, και η χημεια ειναι πανευκολη και β και γ οπότε δεν υπάρχει λόγος. Όσον αφορά την έκθεση, θα σου πρότεινα να κανείς, Ετσι κι αλλιώς ενα 2ωρο την εβδομάδα ειναι συνήθως. Εγώ δεν εκανα και στα θερινα, δεν είχα ιδέα, πίστεψε με στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα σε σύγκριση με αυτά που απαιτούν οι πανελληνιες. Βέβαια, μπορείς πιστεύω να δουλεψεις και μόνος σου έκθεση, εγώ κατα την διάρκεια των διακοπών προσπάθησα να σωσω την κατάσταση, γράφοντας μόνη μου εκθέσεις περιληψεις κλπ, και ήδη έχω βελτιωθει, φαντασου εσυ εαν ξεκινησεκς απο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
βιολογια φροντ ξερει κανεις αν χριεαζεται?
Στη β' λυκείου όχι! Συνήθως η προετοιμασία ξεκινάει το καλοκαίρι πριν την γ' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια σας, πάω Α' Λυκείου και σκέφτομαι να ακολουθήσω τη θετική κατεύθυνση παρά τη κλίση μου στα Θεωρητικά μαθήματα. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Μπορεί κάποιος να στοχεύει σε υψηλόβαθμη σχολή 3ου πεδίου χωρίς να κάνει φροντιστήριο στη Βιολογία Κατεύθυνσης; Επίσης, η Χημεία Γενικής της Β' βγαίνει χωρίς ιδιαίτερα, μόνο με κάποιο βοήθημα, ή είναι απαραίτητο το ιδιαίτερο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Ναι γιατί όχι με σωστό διάβασμα και σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται ,βέβαια αυτο θα το κρίνεις εσύ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Η βιολογία κατεύθυνσης χωρίς φροντ στη Γ', βγαίνει, με στόχο υψηλόβαθμη σχολή 3ου πεδίου;

Βγαινει (ειδικα αν εχεις καλη καθηγητρια στο σχολειο).Απλα πρεπει να παρεις και βοηθηματα και ο,τι απορια εχεις να ρωτας την καθηγητρια του σχολειου και αυτη να εχει την καλη διαθεση να σου απαντησει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top