Καλών Τεχνών

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

ΡΟΚΑ

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΚΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εδώ η προκήρυξη των εισαγωγικών.Για θέματα μάλλον νωρίς ακόμη.
Εισαγωγικές Εξετάσεις στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών της ΑΣΚΤ (χωρίς απολυτήριο Λυκείου)
αναρτήθηκε στις 2 Ιουν 2010 11:00 μ.μ. από το χρήστη Μαρία Τερζάκη
Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών, καλεί τους κατόχους απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου, ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισοτίμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης του εσωτερικού ή εξωτερικού, να υποβάλουν αιτήσεις για κρίση για την υπαγωγή τους στην κατηγορία των κεκτημένων ιδιαίτερη καλλιτεχνική προδιάθεση.

Η επιτροπή Εισιτηρίων εξετάσεων του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών διαπιστώνει με απόφαση της, την υπαγωγή των υποψηφίων στην προαναφερόμενη κατηγορία, προκειμένου να συμμετάσχουν στις εισαγωγικές εξετάσεις ακαδημαϊκού έτους 2010-2011 για το Τμήμα Εικαστικών Τεχνών, χωρίς απολυτήριο Λυκείου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 1β της Υπουργικής απόφασης Φ151/2925/Β6 (ΦΕΚ 55/25.1.2010).

Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων που υποβάλλονται στη Γραμματεία του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών (Πατησίων 42) από 1 μέχρι και 10 Ιουνίου 2010 και ώρες 11.00 π.μ. – 1.00 μ.μ. είναι τα εξής :
Α. Αίτηση συμμετοχής.
Β. Απολυτηρίου τριταξίου Γυμνασίου, ή ενδεικτικού προαγωγής από αντίστοιχη τάξη εξαταξίου ή επταταξίου ή οκταταξίου Γυμνασίου ή ισοτίμου τίτλου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης.
Γ. Φάκελος με 15 έργα σχέδια – χρώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΟΚΑ

Νεοφερμένος

Ο ΡΟΚΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστω αλλα η προκηρυξη του Ιουνίου είναι λίγο καθυστερημενη, μ ενδιαφέρει να ξέρω αυτές τις μέρες από Δευτέρα ως χθες τι θέματα έπεσαν στις εισαγωγικές......οι εξετάσεις άρχισαν 6/9 για την εισαγωγή......

αφορα εξετασεις στην καλων τεχνων. έδωσε κανείς ????? γράψτε εντυπώσεις κ σχόλια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Με τα erasmus στο τμημα θεωριας και ιστοριας της τεχνης τι παιζει?Βλεπω θεωρητικα ειναι υπαρκτα...πρακτικα ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Για πειτε, τι λεει η σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Κανεις απο καλων τεχνων που να ξερει για το μεταπτυχιακο ''ψηφιακες μορφες τεχνης''?Ειμαι αποφοιτος ΑΤΕΙ ηλεκτρολογων μηχανικων και εχω δευτερο πτυχιο στην μουσικη τεχνολογια απο ΙΕΚ Ακμη να θεσω υποψηφιοτητα για το μεταπτυχιακο?Τι κριτηρια υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theagenes

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα!!Θελω να ρωτησω πως "μπαινω" στην ΑΣΚΤ.Ειμαι πολυ καλος στην ζωγραφικη και μου αρεσει απο οταν ημουν πολυυ μικρος και ειμαι επισης πολυ καλος και στο ελευθερο σχεδιο.Και μετα την "Μηχανολογων/μηχανικων" με ενδιαφερει η ΑΣΚΤ και δεν εχω ιδεα πως "μπαινεις"!! Δεν την βρηκα στα Επιστημονικα πεδια(ισως δεν την ειδα?) και εχω αυτην την απορια!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια σου! Δίνεις ειδικές εξετάσεις στη σχολή το Σεπτέμβριο. Αναλόγως με το τμήμα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Φλώρινα) κοιτάς την ανάλογη προκήρυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Καλησπερα!!Θελω να ρωτησω πως "μπαινω" στην ΑΣΚΤ.Ειμαι πολυ καλος στην ζωγραφικη και μου αρεσει απο οταν ημουν πολυυ μικρος και ειμαι επισης πολυ καλος και στο ελευθερο σχεδιο.Και μετα την "Μηχανολογων/μηχανικων" με ενδιαφερει η ΑΣΚΤ και δεν εχω ιδεα πως "μπαινεις"!! Δεν την βρηκα στα Επιστημονικα πεδια(ισως δεν την ειδα?) και εχω αυτην την απορια!!:hmm:
Χωρίς να ξέρω αν χρειάζεται ειδικές εξετάσεις για να μπεις..να σου πω ότι στο μηχανογραφικό είναι στον αριθμό 35(ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ,Α.Σ.Κ.Τ.) :p αν και δεν έχει δίπλα κάποιον αριθμό,για κάποια ιδιαιτερότητα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να ξέρω αν χρειάζεται ειδικές εξετάσεις για να μπεις..να σου πω ότι στο μηχανογραφικό είναι στον αριθμό 35(ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ,Α.Σ.Κ.Τ.) :p αν και δεν έχει δίπλα κάποιον αριθμό,για κάποια ιδιαιτερότητα...:
' Οχι, όχι. Σωστή είναι η πρώτη απάντηση. Ο Μάνος ενδιαφέρεται για το εικαστικό τμήμα της ΑΣΚΤ το οποίο δεν περιέχεται μέσα στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω αν χρειάζεται ειδικές εξετάσεις για να μπεις..να σου πω ότι στο μηχανογραφικό είναι στον αριθμό 35(ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ,Α.Σ.Κ.Τ.) :p αν και δεν έχει δίπλα κάποιον αριθμό,για κάποια ιδιαιτερότητα...:
' Οχι, όχι. Σωστή είναι η πρώτη απάντηση. Ο Μάνος ενδιαφέρεται για το εικαστικό τμήμα της ΑΣΚΤ το οποίο δεν περιέχεται μέσα στο μηχανογραφικό.

Με συγχωρείτε τότε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Στη καλών τεχνών κάνουν και πιο ειδικά για comics ή εντελώς ελεύθερο σχέδιο για αυτό; Λέγοντας ελεύθερο σχέδιο εννοώ την εικονογράφηση και τα comics. Ή κάνουν μόνο γραμμικό και ελεύθερο σχέδιο συγκεκριμένα πράγματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ΑΣΚΤ χωρίζεται σε 3 τομείς. α) Ζωγραφικής, β) Γλυπτικής και γ) Χαρακτικής. Στον κάθε τομέα διδάσκονται (εκτός το κυρίως αντικείμενο) συναφή μαθήματα όπως πχ. στον τομέα της Ζωγραφικής διδάσκονται τεχνολογία υλικών , σχέδιο, ψηφιδωτό, νωπογραφία κτλ, στον τομέα της Γλυπτικής υπάρχουν εργαστήρια τερακότας, μαρμαροτεχνίας, μετάλλου, ξυλογλυπτικής κτλ, στον τομέα της Χαρακτικής διδάσκονται γραφικές τέχνες, φωτογραφία κτλ. Εκτός από αυτά οι φοιτητές διδάσκονται σε συνδιδασκαλία με το αδελφό τμήμα της Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης, μαθήματα θεωρητικού περιεχομένου όπως ιστορία της τέχνης, ιστορία της αρχιτεκτονικής, παιδαγωγικά κτλ. Οι εξετάσεις εισαγωγής είναι πολύ απαιτητικές και προυποθέτουν άριστη προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Η ΑΣΚΤ χωρίζεται σε 3 τομείς. α) Ζωγραφικής, β) Γλυπτικής και γ) Χαρακτικής. Στον κάθε τομέα διδάσκονται (εκτός το κυρίως αντικείμενο) συναφή μαθήματα όπως πχ. στον τομέα της Ζωγραφικής διδάσκονται τεχνολογία υλικών , σχέδιο, ψηφιδωτό, νωπογραφία κτλ, στον τομέα της Γλυπτικής υπάρχουν εργαστήρια τερακότας, μαρμαροτεχνίας, μετάλλου, ξυλογλυπτικής κτλ, στον τομέα της Χαρακτικής διδάσκονται γραφικές τέχνες, φωτογραφία κτλ. Εκτός από αυτά οι φοιτητές διδάσκονται σε συνδιδασκαλία με το αδελφό τμήμα της Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης, μαθήματα θεωρητικού περιεχομένου όπως ιστορία της τέχνης, ιστορία της αρχιτεκτονικής, παιδαγωγικά κτλ. Οι εξετάσεις εισαγωγής είναι πολύ απαιτητικές και προυποθέτουν άριστη προετοιμασία.

Μάλιστα όποτε αυτό που λέω εγώ λογικά θα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Σίγουρα θα υπάρχει σχολή εικονογράφησης που θα σου μάθει πως να σχεδιάζεις ειδικά για βιβλία, αφίσες δεν ξέρω και γω τι άλλο. Θα το ψάξω αλλού τότε, γιατί δεν με ενδιαφέρει τόσο η γλυπτική και τα υπόλοιπα που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
καλησπέρα σας!ήθελα να ρωτήσω αν παραδίδονται δωρεάν μαθήματα για σχέδιο στην καλών τεχνών.ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα σας!ήθελα να ρωτήσω αν παραδίδονται δωρεάν μαθήματα για σχέδιο στην καλών τεχνών.ευχαριστώ εκ των προτέρων

΄Οχι. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γειά σας.Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με το μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης που έχει εξαγγελθεί;Θα λειτουργήσει απο φέτος όπως έχει ανακοινωθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας.Γνωρίζει κάποιος τι θα γίνει με το μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης που έχει εξαγγελθεί;Θα λειτουργήσει απο φέτος όπως έχει ανακοινωθεί;

Η έγκριση του μεταπτυχιακού στο οποίο αναφέρεσαι έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 2485 τ.Β΄/18-9-2014. Για το αν θα λειτουργήσει από φέτος εξαρτάται από τα αρμόδια όργανα της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Nαί το ξέρω ότι έχει δημοσιευθεί,αλλά το θέμα είναι πότε και άν θα λειτουργήσει.Δυστυχώς στο site του τμήματος δεν αναφέρει τίποτα,οπότε άν υπάρχει κάποιος φοιτητής του τμήματος ας μας διαφωτίσει για το έν λόγω μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top