Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Eμενα παλι μου φαινεται εντελως περιττο εξοδο, εκτος αν θες να φυγεις για εξωτερικο.
Ακριβώς!Π.χ. για εσένα τώρα που είσαι Γερμανία για σπουδές,θα ήταν σαφώς πιο "εύκολα" τα πράγματα αν ήσουν στα μαθητικά σου χρόνια στη Γερμανική σχολή (και γνώριζες έτσι και παιδιά που θα πήγαιναν εκεί όπως εσύ,κρατούσες μια στοιχειώδη επαφή με τη γλώσσα έχοντας και Γερμανόφωνους συμμαθητές κ.λπ.) και είχες το "abitur" μαζί με το Ελληνικό απολυτήριο,έτσι δεν είναι;:)

Κατά τ'άλλα όπως τα Ελληνικά "κολέγια" (που προσφέρουν πανεπιστημιακούς τίτλους σπουδών με franchise) είναι "καρικατούρες" των αντίστοιχων "κολεγίων" προηγμένων χωρών του Εξωτερικού,έτσι είναι και τα Ελληνικά ιδιωτικά σχολεία!Από εκπαιδευτικής και ψυχαγωγικής άποψης,είναι το ίδιο και χειρότερα από τα δημόσια!

Εννοείται λοιπόν ότι ιδιωτικά,ΜΗ ξενόγλωσσα σχολεία τύπου Μαντουλίδη,Βασιλειάδη κ.α. π.χ. εδώ Θεσσαλονίκη που δε σου παρέχουν τίποτα το "special" είναι πεταμένα λεφτά...
Και πέρα απ'αυτό,δεν ξέρω αν για το "extra όφελος" που αναφέρω πιο πάνω αξίζει να πληρώσει κανείς τόσα χρήματα!Αυτό είναι στην κρίση του καθενός και στο τι ακριβώς "ψάχνει"...

Υ.Γ. Πάντως η Γερμανική σχολή μια που το ανέφερα,έχει πολύ προσιτά δίδακτρα καθώς επιδοτείται κι από το Γερμανικό κράτος!Φίλοι μου έδιναν 3.000€/χρόνο πριν από 6-7 χρόνια,"ψίχουλα" σε σχέση με τα δίδακτρα της πλειοψηφίας των ιδιωτικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 60 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Έχω πάει και σε δημόσιο και σε ιδιωτικό και έχω να πω ένα πράγμα που πιστεύω με σιγουριά : εξαρτάται το ιδιωτικό!Υπάρχουν πολλά ιδιωτικά που εκτός οτι πιέζουν αδικαιολόγητα τους μαθητές οι κανόνες περι ''ηθικής'' είναι πολύ αυστηροί ( πχ κολέγιο Αθηνών ) και συγχρόνως επιφανειακοί.Στο δημόσιο θα βρεις σίγουρα κάποιους πολύ καλούς καθηγητές και ανθρώπους όμως γενικότερα η κατάσταση που επικρατεί είναι μπάχαλο,οι περισσότεροι καθηγητές ούτε που ενδιαφέρονται,βγάζουν τα γούστα τους στο μάθημα κτλ κτλ.Εγώ είχα τη τύχη να πάω Λύκειο σε ένα πολύ καλό ιδιωτικό που γνώρισα τους καλύτερους καθηγητές (και ανθρώπους) που είχα ποτέ μου.Στις πανελλήνιες μας βοήθησαν αφάνταστα και ψυχολογικά και σε θέμα διαβάσματος αφού και πολύ καλό μάθημα γινόταν και έλειπε η παράνοια των περισσότερων φροντιστηρίων,και στις εκδρομές ήταν καταπληκτικοί όλοι κτλ!Γενικά ρώτα και ψάξε για ένα καλό ιδιωτικό όχι μόνο σε θέμα μαθημάτων αλλά γενικά στο ποιά είναι η πολιτική τους πώς βλέπουν τα παιδιά γιατί υπάρχουν πολλαα ιδιωτικά που είναι περισσότερο επιχειρήσεις παρά σχολεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Μούφες. Μη τη δίνει πολύ η ψωνίστικη συμπεριφορά τους και το στυλάκι:
-εμείς τα παιδιά του ιδιωτικού τα κάνουμε πιο καλά από εσάς.
Ερώτηση τότε:
Γιατί παρόλα αυτά κάνετε φροντηστήρια;
Επίσης, έχω πολλούς γνωστούς που πηγαίνουν σε ιδιωτικό και μου μιλάν για την πίεση που δέχονται (άλλοι πάλι καυχιούνται ότι αυτή η πίεση είναι ο λόγος που γίνεται καλύτερη δουλειά- εγω: αηδίες). Πολύ δήθεν η όλη κατάσταση.
Εξάλλου στις ίδιες σχολές περνάει και ένα παιδί του ιδιωτικού και ένα του δημοσίου. Δεν υπάρχει διάκριση μετά το πέρας του σχολείου.
Σίγουρα έχουν τα θετικά τους, αλλά και στα δημόσια μια χαρά δουλειά βγαίνει.

P.S. Μιλάω για εντός της χώρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν εξαρταται απο το ιδιωτικο. Εξαρταται απο τους ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ που θα συναντησεις. Εγω στο δημοσιο σχολειο εχω συναντησει εξαιρετικους καθηγητες με πολύ ορεξη να κανουν την δουλειά τους και παρα πολύ καλη επαφη με τα παιδια. Οι ''αχρηστοι'' καθηγητες βεβαια ποτε δεν λειπουν, αλλα στοπ δικο μου σχολειο τουλαχιστον αποτελουν την συντριπτικη μειοψηφία. Μην περιμενετε κατι διαφορετικο απο το ιδιωτικο. Μια φιλη μου που πηγαινε στο Φρυγανιωτη πρωτη γυμνασιου μου εχει πει για καθηγητες πολύ καλους, αλλα και για τερατα. Αυτο δεν αλλαζει πουθενα.
Επισης, δεν ξερω αν ειναι ακυρο, αλλα ενας απο τους λογους που δεν μαρεσουν τα ιδιωτικα ειναι οτι αποκοβεσαι τελειως απο τον γυρω κοσμο. Οι εξοδοι σου ειναι σχολειο στην αλλη ακρη του κοσμου με σχολικο λεωφορειο, επιστροφη στις 4, και τελος. Η φιλη μου που πηγαινε ιδιωτικο, μεχρι την πρωτη γυμνασιου δεν ηξερε τιποτα και κανεναν, ουτε καν τους γειτονες της, δεν ειχε μπει ποτε σε αστικο, δεν ειχε βγει βολτα ουτε μια φορα στο χωριο. Πως να βγει, αν εσυ εισαι στο Ωραιοκαστρο, ο άλλος στο Ασβεστοχώρι, ο άλλος στην Καλαμαριά και ο άλλος στο κέντρο?
Τα ιδιωτικα σχολεια δεν ειναι τιποτα παρα μια διαφημηση και δεν κανουν τιποτα παραπανω απο τα δημοσια, εκτος παο πιο αυστηρους κανονες. Εχω δει καθηγητες σε δημοσιο να κανουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλεια, που ανετα θα μπορουσε να συναγωνιστει αυτη του ιδιωτικου.
Πανω απ'όλα είναι η θεληση του μαθητη να διαβασει. Αν ο μαθητης δεν θελει να διαβασει, κανενα ιδιωτικο δεν θα τον πεισει.
Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά συμφωνείτε στο να πηγαίνει κάποιος εκεί ?Μου έχει έρθει μία ιδέα να αλλάξω σχολείο και να πάω σε ένα από τα 2 που έχουμε στη Ρόδο...Τί λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Tι ταξη πας? Αμα δινεις φετος, με τιποτα...
Καλυτερα να κανεις φροντιστηρια, παρα να πας σε ιδιωτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γ λυκείου πάω...ένας λόγος που θέλω να πάω είναι ότι τα φροντιστήρια είνια μακριά απο το σπίτι μ περίπου 30 λέπτα(με αμάξι) ένω το ένα απο τα δύο είναι μόλις 5 λέπτα με τα πόδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το ιδιωτικό δεν αντικαθιστά το φροντιστήριο,να ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
γ λυκείου πάω...ένας λόγος που θέλω να πάω είναι ότι τα φροντιστήρια είνια μακριά απο το σπίτι μ περίπου 30 λέπτα(με αμάξι) ένω το ένα απο τα δύο είναι μόλις 5 λέπτα με τα πόδια...
Γιατί? και ποιος σου είπε ότι αν πας σε ιδιωτικό σχολείο, θα σταματήσεις να πηγαίνεις φροντιστήριο? (Το πολύ πολύ να κάνεις φροντιστήριο στο χώρο του σχολείου). Με τα ίδια χρήματα περίπου, συνεχίζεις στο δημόσιο σχολείο και κάνεις ιδιαίτερα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ακούστε να δείτε πώς έχει η κατάσταση...Τα δίδακτρα στο ιδιωτικό είναι περίπου 3000 ευρώ.Ακόμη στο φροντιστήριο πού κάνω χρειάζομαι για 10 μήνες 6600 ευρώ σε τμήμα με 12 παιδιά.Ενώ στο σχολείο είναι μέσα στην τάξη 12 και κάνεις μόνο της κατεύθυνσης και έχεις όλο το απόγευμα να διαβάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Φίλε μου όσοι πάνε σε ιδιωτικά πάνε ταυτόχρονα και φροντιστήριο.Δε μπορείς να το αποφύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ακούστε να δείτε πώς έχει η κατάσταση...Τα δίδακτρα στο ιδιωτικό είναι περίπου 3000 ευρώ.Ακόμη στο φροντιστήριο πού κάνω χρειάζομαι για 10 μήνες 6600 ευρώ σε τμήμα με 12 παιδιά.Ενώ στο σχολείο είναι μέσα στην τάξη 12 και κάνεις μόνο της κατεύθυνσης και έχεις όλο το απόγευμα να διαβάσεις...
Aυτο θες να ειναι η παιδεια σου?Μονο κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Φίλε μου όσοι πάνε σε ιδιωτικά πάνε ταυτόχρονα και φροντιστήριο.Δε μπορείς να το αποφύγεις.

Ναι δεν διαφωνώ ότι πάνε αλλά δεν πάνε σε όλα ε΄γω αυτούς που ξέρω πάνε μόνο μαθηματικά και φυσική τπτ άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Aυτο θες να ειναι η παιδεια σου?Μονο κατευθυνση?

Γιατι εμεις που πηγαιναμε στα δημοσια και στα γενικης της Γ κοιμομασταν ημασταν καλυτεροι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως τζάμπα λεφτά θα δώσεις στο ιδιωτικό.
Αν δυσκολεύεσαι με τα φροντιστήρια λόγω απόστασης κάνε ιδιαίτερα στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RODOS

Νεοφερμένος

Ο RODOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως τζάμπα λεφτά θα δώσεις στο ιδιωτικό.
Αν δυσκολεύεσαι με τα φροντιστήρια λόγω απόστασης κάνε ιδιαίτερα στο σπίτι.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω χρόνο να διαβάσω γιατί μετά το σχολείο θα πηγαίνω σπίτι 2:45 μέχρι να φάω και όλα αυτά θα παέι 3 μετά θα πρεπει αν διαβάσω μέχρι τις 4¨30 και να πάω φροντιστήριο στις 5.Ακόμη θα γυρνάω σπίτι 9:50 και θα πρέπει να διαβάσω το βράδυ.Ακόμη για να παώ σχολείο το πρωί πρέπει να ξυπνάω 06:30 (2 χρόνια το έκανα αλλά δεν είχα φροντιστήρια και έτσι διάβαζα απο τις 3 μέχρι να τελειώσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχω χρόνο να διαβάσω γιατί μετά το σχολείο θα πηγαίνω σπίτι 2:45 μέχρι να φάω και όλα αυτά θα παέι 3 μετά θα πρεπει αν διαβάσω μέχρι τις 4¨30 και να πάω φροντιστήριο στις 5.Ακόμη θα γυρνάω σπίτι 9:50 και θα πρέπει να διαβάσω το βράδυ.Ακόμη για να παώ σχολείο το πρωί πρέπει να ξυπνάω 06:30 (2 χρόνια το έκανα αλλά δεν είχα φροντιστήρια και έτσι διάβαζα απο τις 3 μέχρι να τελειώσω

Αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι δε θα χάνεις τόσο χρόνο στις μετακινήσεις.Και τα ιδιαίτερα είναι λιγότερες ώρες από τα ομαδικά φροντιστήρια.
Αντί να δώσεις λεφτά στο ιδιωτικό δώστα στα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως τζάμπα λεφτά θα δώσεις στο ιδιωτικό.
Αν δυσκολεύεσαι με τα φροντιστήρια λόγω απόστασης κάνε ιδιαίτερα στο σπίτι.

Εξαρτάται το ιδιωτικό πάντα, κάποια ιδιωτικά κάνουν "ενισχυτικά μαθήματα", κοινώς φροντιστήρια το απόγευμα τζάμπα για τους μαθητές τους, κάποια, κάνουν στο πόδι τα γενικής και κάνουν πολλές περισσότερες ώρες κατεύθυνσης απ όσες προβλέπει το υπουργείο παιδείας (όσες κάναμε εμείς τα κορόιδα των γενικών δλδ) :P, και φυσικά, αν όντως έχει 12 παιδιά το κάθε τμήμα στο ιδιωτικό, θα γίνεται γαμάτο μάθημα. Εδώ στο σχολείο μου μαθηματικά κατεύθυνσης κάναμε καλό μάθημα και είμασταν 24 άτομα, θα τρελαθούμε; Ο χρόνος ήταν ελάχιστος, αν αντί για 5ωρες/βδομαδα είχαμε 10, τα φροντιστήρια θα ταν αχρείαστα. :P

Γιατι εμεις που πηγαιναμε στα δημοσια και στα γενικης της Γ κοιμομασταν ημασταν καλυτεροι?

Ε καλά, όχι κι έτσι. Πχ, βιολογία γενικής, αν και δεν την έδινα πανελλήνιες, το βρισκα πολύ ευχάριστο μάθημα κι έπαιρνα και σημειώσεις (βιβλίο δεν έφερνα γαρ :P)... Ιστορία μ' άρεσε επίσης (ναι, πείτε με μαζόχα λολζ). Τα υπόλοιπα δεν μ' άρεσαν-δεν τα πρόσεχα.
Τον τελευταίο καιρό βέβαια, δεν πρόσεχα τίποτα, κάνας ύπνος, καμιά βλακεία, κάνα παιχνιδάκι στο κινητό κτλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γιατι εμεις που πηγαιναμε στα δημοσια και στα γενικης της Γ κοιμομασταν ημασταν καλυτεροι?
Τουλαχιστον η παιδεια σου παρεχεται, το αν θα την αξιοποιησεις ειναι στο χερι σου. η γνωση δε πρεπει να αντιμετωπιζεται χρησιμοθηρικα ρε παιδια, δεν ειναι ολη σας η ζωη οι πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ιδιωτικο εχει λογο υπαρξης μονο στο Γυμνασιο αλλα και παλι ειναι στο σχολειο που θα πας, στον καθηγητη που θα σου κατσει. Υπαρχουν ιδιωτικα με 32 παιδια στο τμημα, εκει να βρασω το ιδιωτικο. Στο Λυκειο ειναι τελειως πεταμενα λεφτα. Το Φροντιστηριο κανενας δν το γλυτωσε επειδη πηγαινε ιδιωτικο. Ισα ισα ειναι αρκετα ακομα πεταμενα λεφτα και περιττη πιεση γιατι στο ιδιωτικο για να δικαιολογησουν τα λεφτα που παιρνουν θα σε πρηζουν χωρις λογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top