Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μένω Χανιά.
Θέλω του χρόνου να δώσω 3η φορά και ενδιαφέρομαι να κάνω ιδιαίτερα σε Μαθηματικά/Φυσική κατεύθυνσης.
Επειδή θα δώσω για 3η φορά, ξέρω ήδη αρκετά, δεν θέλω πάνω από 1 ώρα την βδομάδα και άμα δει ο καθηγητής ότι χρειάζομαι παραπάνω (που δεν νομίζω) ίσως κάνω και 2.

Λογικές τιμές για 1 ώρα την βδομάδα?
Πολλοί λένε για 25-30 ευρώ ανα ώρα, δεν ξέρω μου φαίνονται λίγο πολλά...
Δεν χρειάζομαι κάποιον έμπειρο, το μόνο που θέλω είναι να μου βάζει 50 ασκήσεις την βδομάδα και να λύνουμε μαζί όποιες έχω πρόβλημα και γενικώς να μου καθοδηγεί το διάβασμα μου.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 81-88 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω ακριβώς τις παίζει στη πόλη σου με τις τιμές στα ιδιαίτερα, εμένα πάντως 25-30/ωρα μου φαίνονται πολύ τσιμπημένες τιμές...Ψάξε σε καλύτερες τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Φίλε δεν ξέρω ακριβώς τις παίζει στη πόλη σου με τις τιμές στα ιδιαίτερα, εμένα πάντως 25-30/ωρα μου φαίνονται πολύ τσιμπημένες τιμές...Ψάξε σε καλύτερες τιμές.

όχι μιλάω για εδώ στο φόρουμ.. διάβασα σε ένα παλίο τόπικ, ότι όλοι λέγαν για 25-30..

ξέρεις μήπως εσύ να μου πεις μια λογική τιμή? κάποιος φίλος σου έχει κάνει ή εσύ ο ίδιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Γιατί δεν ρωτάς κάναν καθηγητή από φροντ; Αν πήγαινες παλιά όλο και κάποιον θα ξέρεις.
Τώρα όσο αφορά τιμές,έμπειρος καθηγητής ένα εικοσάρικο θα το ζητήσει. Για φθηνότερα κάνας φοιητής ή κάποιος με λίγα χρόνια στον χώρο της εκπαίδευσης. Αυτό εξαρτάται και από την περιοχή βέβαια,αλλά δεν πιστεύω ότι θα ισχύει κάτι διαφορετικό στα χανιά,μιας και μικρή πόλη δεν τα λες.
Από την στιγμή,όμως,που ξέρεις θεωρία/μεθοδολογίες/κλπ μπορείς να ψάξεις για ασκήσεις μόνος σου (βοηθήματα,ίντερνετ) και ό,τι απορία σου προκληθεί ρωτάς εδώ ή στο mathematica,σχεδόν πάντα βρίσκονται πρόθυμα παιδιά να απαντήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
όχι μιλάω για εδώ στο φόρουμ.. διάβασα σε ένα παλίο τόπικ, ότι όλοι λέγαν για 25-30..

ξέρεις μήπως εσύ να μου πεις μια λογική τιμή? κάποιος φίλος σου έχει κάνει ή εσύ ο ίδιος?
Από την στιγμή που όπως λες έχεις ξαναδώσει κι έχεις μια εμπειρία, δε νομίζω να σου χρειάζεται και κανένας καθηγητής expert, εκτός κι άν έχεις σοβαρά κενά. Εγώ δεν έχω κάνει ιδιαίτερα, αλλά απο γνωστούς μου ξέρω ότι συνήθως πάει γύρω στα 20 ή λίγο παραπάνω. Αν ψάχνεις για λιγότερα, τότε όπως σου είπε κι η παραπάνω, υπάρχουν κι αρκετοι φοιτητές που κάνουν ιδιαίτερα. Βέβαια η επιλογή είναι δική σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
20 ευρω θα χρειαζεται για καθηγητη με εμπειρια.
Με 10 ευρω μπορεις να βρεις και νεους πτυχιουχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
όχι δεν έχω ιδιαίτερα κενά,

άμα είναι μετά το καλοκαίρι, θα ρωτήσω φροντηστήριο μπας και ξέρουν κάποιον, και στην ιστοσελίδα εδώ άμα είναι και θα δούμε :)

ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω σε επαρχιακη πολη που εκανα ιδιαιτερα ολοι οι καθηγητες μου επαιρναν 20 ευρω την ωρα...
αν κανεις μαθημα και με καποιον αλλον που ξαναδινει θα δινεις τα μισα χρηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Με τα ιδιαιτερα γλυτωνεις χρονο ή οχι? Ποια η διαφορα με το φροντιστηριο περα απο τις τιμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Κρητικός

Νεοφερμένος

Ο Ο Κρητικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ti 25-30 ευρώ ρε φίλε; Με τίποτα υπερβολικά πολλά. Στο Ηράκλειο παίρνουν πάντως 15 την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το βασικό κατά τη γνώμη μου πλεονέκτημα των ιδιαιτέρων έναντι των κλασικών φροντιστηρίων είναι οι αισθητά λιγότερες ώρες ,γεγονός το οποίο σου δίνει περισσοτερο χρόνο για διάβασμα χωρίς να χρειάζεται να ξενυχτάς.Έτσι έχεις καλύτερο και ξεκούραστο ύπνο .

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να έχει κάποιο άλλο σημαντικό πλεονέκτημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μπα μην το λες αυτό για το Ηράκλειο. Εγώ θεωρητική βέβαια, πλήρωνα στη μία καθηγήτρια 20, στον άλλο καθηγητή 18 και στην άλλη 17. Να σημειωθεί βέβαια ότι και οι τρεις ήταν βαθμολογητές στις Πανελλήνιες και οι δύο εκ των οποίων συντονιστές στο Βαθμολογικό. :P

Οι τιμές παραμένουν τσιμπημένες ακόμα και τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Φέτος έκανα και ιδιαίτερα και μάθημα σε ένα φροντιστήριο. Μπορώ λοιπόν από προσωπική πείρα πλέον να πω ότι το καλύτερο, τουλάχιστον για τα βασικά και δυσκολότερα κατα γενική ομολογία μαθήματα (μαθηματικά, φυσική) είναι τα ιδιαίτερα. Δεν έχει σημασία αν θα κάνεις με πρωτοκλασατο ή με νέο καθηγητή. Πρέπει απλά να έχει όρεξη, μεταδοτικότητα και να σου δίνει πάρα πολύ υλικό να δουλεύεις.

Στα μαθηματικά στο φροντ μου έκαναν 50αρηδες που αν και γνωστοί, καταξιωμένοι και διευθυντές του φροντιστηρίου ηταν μέτριοι από όλες τις απόψεις. Το κλίμα αυτό έκανε το μάθημα σε εμένα απόλυτα μισητό και σε συνδιασμό με το γεγονός ότι τελειώσαμε αργά την ύλη σίγουρα συντέλεσε στην αποτυχία μου στο συγκεκριμένο μάθημα. Αποτέλεσμα? 12. Δεν περίμενα 20 αλλά με δεδομένο ότι ήμουν καλή όλα τα χρόνια, χωρίς ιδιαίτερα κενά ήλπιζα σε ένα 15 το οποίο δεν ήρθε ΕΝ ΜΕΡΕΙ εξαιτίας τους...

Στη φυσική, αντίθετα, έκανα ιδιαίτερα με ένα παλικάρι 30 χρονών με μόλις 5ετη εμπειρία που με έκανε να αγαπήσω το μάθημα και να μην παραπονιέμαι για τις 10αδες ασκήσεων που μου έβαζε κατά τη διάρκεια της χρονιάς και για τα 3ωρα διαγωνίσματα που μου έβαζε 4-4 όταν αρχίσαμε επανάληψη τέλος Ιανουαρίου. Αποτέλεσμα? 18. :D

Κοινώς, βρείτε καθηγητές με μεταδοτικότητα που θα σας κάνουν να περνάτε καλά κατά τη διάρκεια του μαθήματος και να το αγαπήσετε και παράλληλα θα είναι και λίγο Χιτλερstyle γιατί και η πίεση είναι απαραίτητη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Με τα ιδιαιτερα γλυτωνεις χρονο ή οχι? Ποια η διαφορα με το φροντιστηριο περα απο τις τιμες?
------ Το ιδιαίτερο έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το φροντιστήριο. Να μερικά:
1) Στο ιδιαίτερο το μάθημα γίνεται αποκλειστικά για σένα, το δικό σου επίπεδο, τις δικιές σου απορίες και δεν είναι η συνισταμένη μιας ομάδας διαφορετικών μαθητών.
2) Με το ιδιαίτερο γλυτώνεις και χρόνο και ενέργεια καθώς α) δεν έχεις το χρόνο μετακίνησης και β) καλύπτεσαι με τις μισές ώρες από όσες έχουν τα πακέτα των φροντιστηρίων.
3) Στο ιδιαίτερο δεν μπορείς να χαζέψεις και να φύγεις νοερά, κάτι πολύ εύκολο στο ομαδικό.
4) Ο καθηγητής του ιδιαίτερου έχει τη δυνατότητα να ελέγξει με κάθε λεπτομέρεια τη δουλειά σου, πράγμα για το οποίο στο φροντιστήριο ο χρόνος δεν επαρκεί.
5) Στο ιδιαίτερο ο μαθητής ελέγχει και αξιολογεί τον κάθε καθηγητή ξεχωριστά και αν δεν του κάνει τον αλλάζει, ενώ στο φροντιστήριο όπου οι καθηγητές είναι πακέτο αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο.
6) Στο ιδιαίτερο ο μαθητής μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε σχετικό με τον τρόπο διδασκαλίας, με το με τι θα ασχοληθεί σε κάθε μάθημα, σε αντίθεση με το ομαδικό όπου ακολουθείται μια αυστηρά προγραμματισμένη δουλειά.
7) Στο ιδιαίτερο υπάρχει σε περίπτωση ανάγκης η δυνατότητα αναβολής μαθήματος (π.χ. είσαι άρρωστος ή έτυχε κάτι) ή και η προσθήκη κάποιας ώρας (π.χ. για το διαγώνισμα του σχολείου), πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν στο φροντιστήριο.
----- Τα μειονεκτήματα του ιδιάιτερου είναι:
1 - 100) Το κόστος . . .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
------ Το ιδιαίτερο έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με το φροντιστήριο. Να μερικά:
1) Στο ιδιαίτερο το μάθημα γίνεται αποκλειστικά για σένα, το δικό σου επίπεδο, τις δικιές σου απορίες και δεν είναι η συνισταμένη μιας ομάδας διαφορετικών μαθητών.
2) Με το ιδιαίτερο γλυτώνεις και χρόνο και ενέργεια καθώς α) δεν έχεις το χρόνο μετακίνησης και β) καλύπτεσαι με τις μισές ώρες από όσες έχουν τα πακέτα των φροντιστηρίων.
3) Στο ιδιαίτερο δεν μπορείς να χαζέψεις και να φύγεις νοερά, κάτι πολύ εύκολο στο ομαδικό.
4) Ο καθηγητής του ιδιαίτερου έχει τη δυνατότητα να ελέγξει με κάθε λεπτομέρεια τη δουλειά σου, πράγμα για το οποίο στο φροντιστήριο ο χρόνος δεν επαρκεί.
5) Στο ιδιαίτερο ο μαθητής ελέγχει και αξιολογεί τον κάθε καθηγητή ξεχωριστά και αν δεν του κάνει τον αλλάζει, ενώ στο φροντιστήριο όπου οι καθηγητές είναι πακέτο αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο.
6) Στο ιδιαίτερο ο μαθητής μπορεί να ζητήσει οτιδήποτε σχετικό με τον τρόπο διδασκαλίας, με το με τι θα ασχοληθεί σε κάθε μάθημα, σε αντίθεση με το ομαδικό όπου ακολουθείται μια αυστηρά προγραμματισμένη δουλειά.
7) Στο ιδιαίτερο υπάρχει σε περίπτωση ανάγκης η δυνατότητα αναβολής μαθήματος (π.χ. είσαι άρρωστος ή έτυχε κάτι) ή και η προσθήκη κάποιας ώρας (π.χ. για το διαγώνισμα του σχολείου), πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν στο φροντιστήριο.
----- Τα μειονεκτήματα του ιδιάιτερου είναι:
1 - 100) Το κόστος . . .


Δεν θα μπορούσες να τα πεις πιο καλά, να συμπληρώσω ότι οι φτηνοί9κάτω απο 50 ευρώ την ώρα) ιδιαιτεράδες συνήθως δεν είναι καλοι:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ημουν τεχνολογική και έβγαλα 19.620 μορια χωρις φροντιστηριο.έκανα ιδιαίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχαχαχα:D:D:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσες να τα πεις πιο καλά, να συμπληρώσω ότι οι φτηνοί (κάτω απο 50 ευρώ την ώρα) ιδιαιτεράδες συνήθως δεν είναι καλοι.
Ας μην το γενικεύουμε. Ένας "ιδιαιτεράς" δεν έχει την ίδια τιμή για όλους τους μαθητές του. Σε άλλους μπορεί να παίρνει 60€ την ώρα, σε άλλους 40 και σε άλλους 20. Αυτό εξαρτάται από την περιοχή, την απόσταση, τη γνωριμία και κυρίως από το πόσα έχει "κόψει" ότι μπορεί να πληρώσει ο πατέρας. Δεν νομίζω ότι η ποιότητα του μαθήματός του θα εξαρτάται από την τιμή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
καλυτερο το φροντιστηριο απο τα ιδιαιτερα εφοσον η ταξη δε ξεπερνα τα 5 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top