Β' Λυκείου χωρίς φροντιστήριο;

Theagenes

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένα καινούριο μέλος του στεκιού και ελπίζω να έχω δημιουργήσει αυτό το "θέμα" στο σωστό μέρος.Είμαι 16 ετών,τον σεπτέμβρη θα πάω Β´ λυκείου και έχω έναν δύσκολο πατέρα..Στην Α' λυκείου ξεκίνησα 2 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα μαθηματικά,μέχρι τότε δεν είχα ξανακάνει ποτέ φροντιστήριο για το σχολείο.Είμαι σχετικά καλός μαθητής του βαθμού των 18-18,5.Ωστόσο στις εξετάσεις δεν πήγα και τόσο καλά με αποτέλεσμα να βγάλω 17.Ο πατέρας μου λοιπόν αποφάσισε να μου κόψει το ίντερνετ,τα φροντιστήρια και την κιθάρα..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : είναι δυνατό να βγάλει κάποιος 18 Μ.Ο. Στο Α τετράμηνο της β´ λυκείου ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια;Δεν έχω πρόβλημα συγκέντρωσης ή να κάτσω να διαβάσω και δεν έχω ούτε κενά.Απλά, όσους ξέρω έκανα φροντιστήριο στην Β λυκ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και εάν το ανέβασα σε λάθος "χώρο" αλλά παρακαλώ να μην διαγραφεί σε αυτή την περίπτωση..Χρειάζομαι μια βοήθεια.

Μανώλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εφοσον θα διαβαζεις δε θα εχεις προβλημα .Επισης,αν αντιμετωπιζεις καποια δυσκολια ψαξτη στο ιντερνετ ή στειλε μηνυμα στο φορουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μανώλη, εγώ που πήγαινα θετική, δεν έκανα φροντιστήριο Φυσική και Χημεία και τα πήγα συνολικά πολύ καλά.
Και μαθηματικά πιστεύω οτι θα μπορούσα να μην είχα κάνει και να τα ειχα παει εξισου καλα.

(Σημειώνω βέβαια πως στο σχολείο έτυχα σε πολύ καλούς καθηγητές)

Αν εχεις προγραμμα και οργανωμενο διαβασμα, δε χρειαζεται το φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

curunir

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φίλε μου για να τα πας καλά από άποψης βαθμών στην Β' Λυκείου μπορείς και χωρίς φροντιστήριο (αν τουλάχιστον έχεις καθηγητές που ενδιαφέρονται και δεν ακολουθούν την λογική "αφού πάτε όλοι φροντιστήριο τα ξέρετε").
Πάντως το φροντιστήριο στην Β' έχει πολλά οφέλη. Πρώτα από όλα μαθαίνεις τους καθηγητές με τους οποίους θα δουλέψεις στην Γ' για τις πανελλήνιες, οπότε αν έχεις πρόβλημα με κάποιον προλαβαίνεις να αλλάξεις χωρίς να χάσεις χρόνο. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα στην Γ' θα χρειαστεί να κάνεις κάποιο 5ωρο μάθημα μέσα στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Αυτό θα σου φανεί λιγότερο επίπονο αν στην Β' έχεις πάει φροντιστήριο γιατί και εκεί θα κάνεις κάποιο 4ωρο ( απλά δεν θα σε πειραζει γιατί το πρόγραμμα της Β' είναι λιγότερο κουραστικό). Παράλληλα στα περισσότερα φροντιστήρια αρχίζουν σε χαλαρούς ρυθμούς την ύλη της Γ' από την Β' ( όχι ότι θα έχεις σοβαρό πρόβλημα αν δεν το παρακολουθήσεις απλά είναι καλό για σένα). Τέλος σημαντικό στοιχείο είναι και η φυσική κατάσταση. Πηγαίνοντας φροντιστήριο στην Β' θα κληθείς να λύσεις έναν χ αριθμό ασκήσεων παραπάνω από ότι στο σχολείο, κάτι που σε προετοιμάζει για τον ογκό των πανελληνιών.
Ωστόσο η επιλογή είναι δική σου και αν είσαι όντως αποφασισμένος να δουλέψεις και μόνος σου δεν υπάρχει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένα καινούριο μέλος του στεκιού και ελπίζω να έχω δημιουργήσει αυτό το "θέμα" στο σωστό μέρος.Είμαι 16 ετών,τον σεπτέμβρη θα πάω Β´ λυκείου και έχω έναν δύσκολο πατέρα..Στην Α' λυκείου ξεκίνησα 2 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα μαθηματικά,μέχρι τότε δεν είχα ξανακάνει ποτέ φροντιστήριο για το σχολείο.Είμαι σχετικά καλός μαθητής του βαθμού των 18-18,5.Ωστόσο στις εξετάσεις δεν πήγα και τόσο καλά με αποτέλεσμα να βγάλω 17.Ο πατέρας μου λοιπόν αποφάσισε να μου κόψει το ίντερνετ,τα φροντιστήρια και την κιθάρα..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : είναι δυνατό να βγάλει κάποιος 18 Μ.Ο. Στο Α τετράμηνο της β´ λυκείου ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια;Δεν έχω πρόβλημα συγκέντρωσης ή να κάτσω να διαβάσω και δεν έχω ούτε κενά.Απλά, όσους ξέρω έκανα φροντιστήριο στην Β λυκ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και εάν το ανέβασα σε λάθος "χώρο" αλλά παρακαλώ να μην διαγραφεί σε αυτή την περίπτωση..Χρειάζομαι μια βοήθεια.

Μανώλης.

:stunned:

Θα ειχα αυτοκτονησει :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Αν διαλέξεις θεωρητική πήγαινε οπωσδήποτε φροντιστήριο.
Θα ξέρεις τι να διαβάσεις κάθε φορά, στην ουσία το φροντιστήριο έιναι ενα πρόγραμμα και εσύ πρέπει να είσαι συνεπής.
Λατινικά και αρχαία κατεύθυνσης πιστεύω αν διαβάζεις(+ασκήσεις φροντιστηρίου κ.τ.λ) θα πάρεις τις βάσεις που πρέπει για τη γ λυκειου.
Μη το αμελήσεις , πολλοί μαθητές προσπαθούν μόνοι τους και κατα τα χριστούγεννα ξεκινάνε φροντιστήριο,γιατι στα διαγωνισματα πατώνουν ή βρίσκονται πολύ κάτω σε σχέση με τη υπόλοιπη τάξη(προσωπικό παράδειγμα).

Για θετική και τεχνολογική δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ο βαθμός που αναφέρει είναι της α' λυκείου έτσι; Εγώ στην α' λυκείου έβγαλα πολύ υψηλό βαθμό και δε διέκοψα τίποτα από τα πράγματα που μου αρέσουν π.χ. υπολογιστής, τηλεόραση, θέατρο.
Άρα προφανώς δύο πράγματα φταίνει που δε τα πήγες με βάση τις δικιές σου απαιτήσεις τόσο καλά:
-αφιέρωνες υπερβολικό χρόνο σε αυτές τις ασχολίες
-δε διάβαζες μεθοδικά
-συνδυασμός και των δύο

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις στον πατέρα σου και να του εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα. Καλό θα ήταν να ισορροπήσεις κάπως το χρόνο που αφιερώνεις στα μαθήματα και το χρόνο που αφιερώνεις σε άλλα πράγματα. Το ένα δε πρέπει να αναιρεί το άλλο. Ένα μεθοδικό διάβασμα σώνει!!! Ούτε πολλές ώρες ούτε λίγες. Just right. Αν δε νιώθεις πως έχεις κενά ή αν έχεις κάποια και μπορείς να τα καλύψεις μόνος σου, μη πας. Εγώ προσωπικά δε θα πάω για τη δευτέρα. Αν τώρα αυτά τα κενά δεν οφείλονται εξαιτίας έλλειψης διαβάσματος ή κάποιας μικρής αδιαφορίας αλλά υπάρχει πραγματικό πρόβλημα τότε ξεκίνησε φροντιστήριο και περίμενε να δεις πως θα πάει.

P.S. Στα μαθήματα της κατεύθυνσής σου έγραψες καλύτερα από τα άλλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Theagenes

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά..Με "καθησυχάσατε"! @bloodsparrow με ενδιαφέρει η τεχνολογική κατεύθυνση μιας και στοχεύω σε σχολές μηχανολόγων/μηχανικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
So, πάω 2α λυκείου και δεν πάω φροντιστήρια.
Είναι τόσο περίεργο?
Σε όσους το λέω με κοιτάνε λες και πρώτη φορά το ακούνε στη ζωή τους...
Ναι, είναι το οικονομικό πρόβλημα αλλά και δεν γουστάρω να ξημεροβραδιάζομαι στα φροντιστήρια...
Είναι κακό αυτό?
Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι σε κάποια μαθήματα αλλά πιστεύω πως αν κάτσω να ασχοληθώ πιο πολύ θα τα καταφέρω καλύτερα.

Βαθμό βγάζω γύρω στο 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Προσωπικά όχι, δεν μου φαίνεται περίεργο. Πιο περίεργο μου φαίνεται το ξημεροβράδιασμα στα φροντιστήρια από το γυμνάσιο ακόμα. Αφού βγάζεις 17 και ο βαθμός αυτός σε καλύπτει, όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι θα κάνει..εαν πιστεύεις πως το μάθημα στο σχολείο σε συνδυασμό με προσωπικό διάβασμα μπορεί να αποδώσει..τότε καλά κάνεις. Εγώ, θέλω κάποιον να μου τα εξηγεί καλά..και εφόσον οι καθηγητές στο σχολείο μου δεν μπορούν να το κάνουν..πηγαίνω..Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου. Ξέρω ότι ακούγεται γελοίο να πληρώνεις την παιδεία την οποία το κράτος υποτίθεται παρέχει δωρεάν..αλλά εμένα προσωπικά δε με καλύπτει..οπότε επέλεξα να πάω..δεν με πίεσε κανένας. Αν και η αλήθεια είναι ότι στις αρχές δέχτηκα αρκετή πίεση από το γύρο περιβάλλον μου, επειδή αυτοί πήγαιναν 4 μαθήματα και γω 2..και μου φούσκωναν τα μυαλά ότι πρέπει να πάω για να αποκτήσω τις βάσεις και κουραφέξαλα..που θα πληρώνω τη χημεία που μου φαίνεται πανεύκολη..ή την έκθεση..για να γράφω μία κάθε βδομάδα και να μου την ελέγχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Παρέχονται πάρα πολλά αξιόλογα βοηθήματα σε κάθε μάθημα.
Αυτά από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ότι χρειάζεται.
Για κάτι πιο βαθύ εξυπηρετούν οι άλλοι τρόποι.

Βέβαια δεν ισχύει το ίδιο στις ξένες γλώσσες - για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας -.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παρέχονται πάρα πολλά αξιόλογα βοηθήματα σε κάθε μάθημα.
Αυτά από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ότι χρειάζεται.

Από τη σκέψη και τη λογική σου καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εφόσον τα βοηθήματα από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ό,τι χρειάζεται..ας παρατήσουμε όλοι το σχολείο και τα φροντιστήρια..και ας αγοράσουμε πολλά βοηθήματα να κάνουμε μόνοι μας ό,τι χρειάζεται στο σπίτι...ας καταργήσουμε και τους καθηγητές και όλα..Τώρα μπορεί να μου πεις.."δεν εννοούσα αυτό"...αυτό έγραψες όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Καθόλου περίεργο δεν είναι.Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που δεν παει φροντιστήριο.Εφόσον είσαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις σου και δε γουστάρεις να ξημεροβριαδιάζεσαι σε αυτά δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Επίσης όλοι μας λίγο-πολύ δυσκολευόμασταν σε μερικά μαθήματα,αλίμονο να μας φαίνονταν όλα εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απενοχοποιηθείτε λίγο όσον αφορά στις επιλογές σας. Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί ούτε αυτός που πάει φροντιστήριο, ούτε αυτός που δεν πάει, ούτε αυτός που χρησιμοποιεί βοηθήματα, ούτε αυτός που θέλει να του τα εξηγήσει ο καθηγητής με το νι και με το σίγμα. Στην Ελλάδα υπάρχει ένα στίγμα όσον αφορά στη λεγόμενη "παραπαιδεία" - από τη μία στρέφονται σε αυτή οι περισσότεροι μαθητές, πολλές φορές σε σημείο υπερβολής, και από την άλλη όλοι την κακολογούν λες και φταίνε τα φροντιστήρια για όλα τα κακά της μοίρας μας.

Κατ' αρχήν ξεκαθαρίστε ένα πράγμα στο μυαλό σας: δεν είναι δουλειά του σχολείου να προσφέρει εξατομικευμένη διδασκαλία στα παιδιά όλης της χώρας. Δεδομένων των συνθηκών (οικονομικών και όχι μόνο) της χώρας μας, το δημόσιο σχολείο δίνει αρκετά πράγματα. Δεν μπορεί όμως να δώσει όσα χρειάζεται στο Γιαννάκη που είναι μαθητής του 18 για να μπει στην Ιατρική, ούτε στον Γιωργάκη που είναι μαθητής του 16 για να μπει στο Πολυτεχνείο. Δεν είναι αυτή η δουλειά του. Η δουλειά του είναι να δώσει γενική παιδεία σε όλους τους Γιαννάκηδες και Γιωργάκηδες, είτε θέλουν να σπουδάσουν είτε όχι, είτε είναι μαθητές του 12 είτε του 19. Συνεπώς, ο μαθητής του 18 που θέλει να φτάσει το 19,5 για να μπει στη σχολή της επιλογής του, όπως και ο μαθητής του 12 που θέλει να φτάσει το 16, αναγκαστικά θα στραφούν σε εξωτερική βοήθεια για να πετύχουν το σκοπό τους. Γιατί όπως καταλαβαίνετε, όσο καλή διάθεση και να έχει ένας καθηγητής, δεν μπορεί να διαφοροποιήσει τη διδασκαλία του σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλύψει τις διαφορετικές ανάγκες 25 διαφορετικών μαθητών σε μια τάξη. Και όσο και να το ονειρευόμαστε, τάξεις με 5 και με 10 μαθητές (όπως έχουν τα φροντιστήρια) ή ατομική διδασκαλία (όπως γίνεται στα ιδιαίτερα) δεν μπορεί να παρέχεται από το κράτος, εκτός πια αν σταματήσει κάθε κρατικό έξοδο και πέσει όλο το $$$ στην παιδεία (ένα τελείως ουτοπικό σενάριο). Λογικά λοιπόν κάποιοι θα κάνουν ιδιαίτερο, κάποιοι φροντιστήριο, κάποιοι θα αγοράσουν βοηθήματα και κάποιοι άλλοι θα ζητήσουν βοήθεια από φίλους/γνωστούς/ξάδερφους/θείους - ο καθένας αναλόγως με τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του.

Στην τελική, ακόμα κι αν θέλεις να κάνεις φροντιστήριο από καπρίτσιο, απλά και μόνο για να μην χρειάζεται να παρακολουθείς στο σχολείο, τι σημασία έχει? Ας το κάνεις. Κι αν βλέπεις ότι δεν σου χρειάζεται, ας μην το κάνεις. Live and let live, and all that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Προσωπικά σε ό,τι έχει να κάνει με την μόρφωση μου και τη γνώση δεν θα λυπόμουν να δώσω χρήματα, όσο δύσκολο και να ήταν, να κάνω φροντιστήρια, ιδιαίτερα, μαθήματα, να αγοράσω βιβλία, βοηθήματα.
Στο φροντιστήριο θα μου μάθουν πράγματα που το σχολείο αδυνατεί να προσφέρει για τους γνωστούς λόγους και θα εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορώ δασκάλους και καθηγητές για να μου διδάξουν αυτά που πρέπει, να μου τα ξαναπούν όλα ακόμη και αν τα γνωρίζω και τελικά να πετύχω τον στόχο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisk99

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μάλιστα thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας. Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν αυτό το μέρος του φόρουμ δεν είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους θέματα , απλά είμαι νέο μέλος και δεν έχω μάθει ακόμα τα κατατόπια. :redface:
Πρόκειται φέτος να πάω 2α Λυκείου και είμαι αντιμέτωπος με το δίλημμα του αν θα πρέπει να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι. Είμαι καλός μαθητής και έβγαλα την Α λυκείου χωρίς την παραμικρή εξωτερική βοήθεια με 19,8 . Γι αυτόν τον λόγο και αρχικά σκόπευα να αρχίσω εξωσχολικά μαθήματα από το καλοκαίρι που μας έρχεται . Ωστόσο της τελευταίες μέρες βλέπω πως όλοι οι φίλοι μου ανεξαιρέτως , ακόμα και οι φανατικοί αντιφροντιστηριακοί :P , έχουν αρχίσει μαθήματα και έχω αγχωθεί . Δεν με φοβίζει τόσο η τάξη που μας έρχεται καθώς πιστεύω πως θα μπορέσω να αντεπεξέλθω . Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνω τεράστιο λάθος όσον αφορά τις πανελλήνιες , μιας και όλοι οι φίλοι μου μου λένε ότι η προετοιμασία ξεκινά από τώρα .. .Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας ... Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Γεια σας. Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν αυτό το μέρος του φόρουμ δεν είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους θέματα , απλά είμαι νέο μέλος και δεν έχω μάθει ακόμα τα κατατόπια. :redface:
Πρόκειται φέτος να πάω 2α Λυκείου και είμαι αντιμέτωπος με το δίλημμα του αν θα πρέπει να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι. Είμαι καλός μαθητής και έβγαλα την Α λυκείου χωρίς την παραμικρή εξωτερική βοήθεια με 19,8 . Γι αυτόν τον λόγο και αρχικά σκόπευα να αρχίσω εξωσχολικά μαθήματα από το καλοκαίρι που μας έρχεται . Ωστόσο της τελευταίες μέρες βλέπω πως όλοι οι φίλοι μου ανεξαιρέτως , ακόμα και οι φανατικοί αντιφροντιστηριακοί :P , έχουν αρχίσει μαθήματα και έχω αγχωθεί . Δεν με φοβίζει τόσο η τάξη που μας έρχεται καθώς πιστεύω πως θα μπορέσω να αντεπεξέλθω . Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνω τεράστιο λάθος όσον αφορά τις πανελλήνιες , μιας και όλοι οι φίλοι μου μου λένε ότι η προετοιμασία ξεκινά από τώρα .. .Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας ... Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
Ναι, καταλαβαίνω. Ξέρεις βρίσκομαι και γω σε παρόμοια θέση. ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ μου οι φίλοι έχουν πάρει όλο το πακέτο της κατεύθυνσης και κάνουν 12/εβδομάδα...πολλές πολλές ώρες. Εγώ, ψάχτηκα λίγο, ρώτησα και άτομα μεγαλύτερα τι χρειάζεται και τι όχι και εν τέλει πάω μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης, χημεία και έκθεση. Η χημεία και η έκθεση πιστεύω δε μου χρειαζόταν και πολύ, παρ'όλα αυτά επέλεξα να κάνω από ανασφάλεια. Με διευκόλυνε λίγο και το γεγονός ότι η χημεία είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο, οπότε είπα γιατί όχι; Και μόνο που ξεφορτώθηκα τη φυσική γενικής, ήδη νιώθω καλύτερα διότι όχι μόνο μειώθηκαν οι ώρες μου, αλλά ήταν και ένα μάθημα που δεν θα μου χρησίμευε. Αν είναι να πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά μόνο για το βαθμό στο σχολείο, ευχαριστώ αλλά όχι! Θα κοιτάξω να τα καταφέρω μόνος μου. Να ξέρεις γενικά ότι τα φροντιστήρια παραμυθιάζουν και μπουρδουκλώνουν τους γονείς με αποτέλεσμα τα περισσότερα παιδιά να παίρνουν ολόκληρο το πακέτο. Εν τέλει, θα σου έλεγα να κάνεις μαθηματικά γενικής-κατεύθυνσης (δεν ξέρω έχω πολλή ανασφάλεια με τα μαθηματικά) και φυσική κατεύθυνσης. Δεν θα είναι περισσότερες από 6 ώρες την εδβομάδα. Στην έκθεση πως τα πας; Είσαι καλός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top