[29/5/2013] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 29 54.7%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 12 22.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 5.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 7 13.2%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 3.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγω φιλε το εκανα απο 100 μεχρι i+1 με βημα -1 σωστο ετσι?
"Περίπου". Απ' τις 4 μονάδες θα πάρεις σίγουρα τις 2 ή τις 3, αλλά όχι και τις 4. Υπάρχει "λογικό" λάθος στην μετατροπή σου.
Δηλαδή:

  • Στο αρχικό πρόγραμμα, ο χρήστης θα διαβάσει πρώτα το Α[1,2], μετά το Α[1,2], ... , Α[1,100], έπειτα το Α[2,3], κτλ....
  • Στο δικό σου, ο χρήστης θα διαβάσει πρώτα το Α[1,100], μετά το Α[1,99], ... , Α[1,2], μετά το Α[2,100], κτλ...
Η σειρά με άλλα λόγια έχει "σημασία", εδώ, γιατί σπας την σειρά "διαβάσματος".
Εάν ήταν το πρόγραμμα:
Code:
Για i από 1 μέχρι 100
  Για j από (i+1) μέχρι 100
    Π[i,j] <- Π[i,j] * 2
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
Δηλαδή το πρόγραμμα αυτό απλώς διπλασίαζε τις τιμές του πίνακα (πάνω απ' την "διαγώνιο"), εκεί βλέπεις ότι η σειρά δεν έχει σημασία; Είτε τα διαβάσεις απ' το (i+1) .. j είτε απ' το j .. (i+1) με βήμα -1, πάλι οι ίδιες τιμές θα διπλασιαστούν. Ωστόσο το αρχικό πρόγραμμα έχει μία "ΔΙΑΒΑΣΕ" και ο χρήστης περιμένει να δώσει τα στοιχεία με μία σειρά.

Εγώ ίσως έδινα 3.5 / 4 :) Αλλά μην αγχώνεσαι, τα περισσότερα μόρια απ' αυτό θα τα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis207

Νεοφερμένος

Ο Giannis207 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ναι και με πολους μετρητες
αλλα σαν αποτελεσμα σωστο ειναι το ελεξα 10 φορες
Αντε ντε και ειχα αγχωθει.Κοντα στα 9 Αν νομιζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg1995

Νεοφερμένος

Ο greg1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αντε ντε και ειχα αγχωθει.Κοντα στα 9 Αν νομιζω?

ε δε θυμαμαι ακριβως παντω δεν παιζει να το εκανες σαν εμενα γιατι εμενα εκτος απο τα αν ηθελε να χρησιμοποιησεις και 2 μετρητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Μόλις εγραψα 19 με 20 υπολογιζω...είναι εύκολο μάθημα,μόνο η θεωρία είναι λίγο σπαστική αλλά παλεύεται....κοιτα με 1,30 ώρα ΔΙΑΒΑΣΜΑ την εβδομάδα σίγουρα γράφεις πανώ απο 18!αν και φετος ηταν αρκετά εύκολα 'ολοι θα γράψουν!
Εντάξει ότι να 'ναι. Ας βγει τώρα κανείς να πεί τώρα ότι τα περσινά ήταν πιο δυσκόλα να γελάσουμε. Γύρω στο 18.5 είμαι εγώ αλλά τα θέματα ήταν πολύ δύσκολα(όχι σαν τα όργια που έγιναν φέτος στα 2 μαθ. και φυσική αλλά και πάλι παλούκια). Όποιος διαφωνεί ας κοιτάξει το περσινό 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis207

Νεοφερμένος

Ο Giannis207 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ε δε θυμαμαι ακριβως παντω δεν παιζει να το εκανες σαν εμενα γιατι εμενα εκτος απο τα αν ηθελε να χρησιμοποιησεις και 2 μετρητες...

Τι να σου πω παντως σωστο μου βγηκε κι εμενα.Δινεις και ΑΟΘ ή τελος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg1995

Νεοφερμένος

Ο greg1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τι να σου πω παντως σωστο μου βγηκε κι εμενα.Δινεις και ΑΟΘ ή τελος?[/QUOT]
εχω και αοθ ναι παμε να τερματησουμε εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το Γ3 μπορεί να βγει με πολύ-πολύ λιγότερους μετρητές. Απλώς θα πρέπει να διαβάσετε την εκφώνηση "προσεκτικά" για να γλιτώσετε χρόνο.

Λέει: μεγαλύτερη βαρύτητα έχει ο μετρητής που είναι σε μεγαλύτερη περιοχή.
Τι σημαίνει: εάν ο ένας ΜΟ είναι "εκτός ορίων" δεν μας ενδιαφέρει τι τιμή έχει ο άλλος!

Μία σύντομη λύση:
Code:
ΑΝ (( ΜΟ_κεφ > 2 ) Ή ( ΜΟ_ακ > 4 )) ΤΟΤΕ
  ΓΡΑΨΕ "Εκτός ορίων"
ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ (( ΜΟ_κεφ > 1.8 ) Ή (( ΜΟ_ακ > 3.6 )) ΤΟΤΕ
  ΓΡΑΨΕ "Κοντά στα όρια"
ΑΛΛΙΩΣ
  ΓΡΑΨΕ "Χαμηλός SAR"
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
Ψιλο-αντιφροντιστηριακό αυτό, γιατί θέλει ΣΚΕΨΗ, κι όχι μηχανικό γράψιμο. ;)

Ωστόσο, εάν το κάνατε με πολύ περισσότερα "ΑΝ" και είναι σωστό, πάλι παίρνετε όλα τα μόρια. Δεν υπάρχει "καλύτερη" λύση, υπάρχει λύση που δουλεύει και λύση που δεν δουλεύει. Απλώς αυτή έχει τον μικρότερο κίνδυνο για λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αρκετά βατά μου φάνηκαν τα θέματα (ως παρατηρητής βέβαια).
Το μόνο σημείο που ήθελε κάποια σοβαρή σκέψη ήταν τα δύο ερωτήματα του Α4 και ιδιαίτερα το α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόλις πρόσεξα κάτι. Το Α4 β, θέλει να συμπληρώσεις τα κενά μόνο

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α … Β τότε
3. ……………..
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

χωρίς να προσθέσεις τίποτα. Όμως εδώ θα εμφανίζει πάντα το Α είτε είναι μεγαλύτερο είτε μικρότερο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg1995

Νεοφερμένος

Ο greg1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόλις πρόσεξα κάτι. Το Α4 β, θέλει να συμπληρώσεις τα κενά μόνο

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α < Β τότε
3. Α αναθεση Β
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

χωρίς να προσθέσεις τίποτα. Όμως εδώ θα εμφανίζει πάντα το Α είτε είναι μεγαλύτερο είτε μικρότερο :hmm:
ετσι βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ρε παιδια τι 8 αν μου λετε,βγαινει πολυ πιο απλα το Γ3,ακριβως οπως το ειπε ο Γιωργος πιο πανω.Θα επρεπε να παρετε και τους 2 μεσους ορους και με το ή στην συνθηκη του αν βγαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε παιδιά μόλις πρόσεξα κάτι. Το Α4 β, θέλει να συμπληρώσεις τα κενά μόνο

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α … Β τότε
3. ……………..
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

χωρίς να προσθέσεις τίποτα. Όμως εδώ θα εμφανίζει πάντα το Α είτε είναι μεγαλύτερο είτε μικρότερο :hmm:
Ρε συ! Γίνε λίγο χακεράς. :P

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α < Β τότε
3. Α <- Β
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

Απλώς βάζεις τον Β στον Α, αν είναι ο μεγαλύτερος. :hehe:

Βατό, αλλά θα το έλεγα κι αυτό "αντιφροντιστηριακό". Θέλει απλή σκέψη κι όχι μηχανικό γράψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

greg1995

Νεοφερμένος

Ο greg1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ρε παιδια τι 8 αν μου λετε,βγαινει πολυ πιο απλα το Γ3,ακριβως οπως το ειπε ο Γιωργος πιο πανω.Θα επρεπε να παρετε και τους 2 μεσους ορους και με το ή στην συνθηκη του αν βγαινει.

νταξει ρε φιλε εκεινη την ωρα δε με εβγαινε και το εκανα αλλιως.Αφου ειναι σωστο δε πιστευω να με κοψουν επειδη ειναι μεγαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε συ! Γίνε λίγο χακεράς. :P

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α < Β τότε
3. Α <- Β
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

Απλώς βάζεις τον Β στον Α, αν είναι ο μεγαλύτερος. :hehe:

Ντρέπομαι πλέον... :redface: Ε το κοίταξα βιαστικά αν καθόμουν 1 λεπτό παραπάνω το έβρισκα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
νταξει ρε φιλε εκεινη την ωρα δε με εβγαινε και το εκανα αλλιως.Αφου ειναι σωστο δε πιστευω να με κοψουν επειδη ειναι μεγαλο
Εάν κάνει την ΙΔΙΑ δουλειά, θα πάρεις ΟΛΕΣ τις μονάδες. Period. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ρε συ! Γίνε λίγο χακεράς. :P

1. Διάβασε Α, Β
2. Αν Α < Β τότε
3. Α <- Β
4. Τέλος_αν
5. Εμφάνισε Α

Απλώς βάζεις τον Β στον Α, αν είναι ο μεγαλύτερος. :hehe:

Βατό, αλλά θα το έλεγα κι αυτό "αντιφροντιστηριακό". Θέλει απλή σκέψη κι όχι μηχανικό γράψιμο.

Βασικά η αλήθεια ειναι πως αυτό το έλυσα και εγώ .. Μην ρωτήσετε πως , μιλάει το ένστικτο :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frwws

Νεοφερμένος

Η Frwws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ρε παιδιά στο Γ3 είχα δύο πράγματα στο μυαλό μου. Το ένα ήταν σωστό και το άλλο λάθος,έ λοιπόν έγραψα το λάθος !!
Δηλαδή πήρα ότι θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα αυτός που αντιστοιχεί στην μεγαλύτερη κατηγορία
αφού σκέφτηκα ότι αν SAP του κεφαλιού είναι 5 ας πούμε προφανώς και θα είναι εκτός οριών.
Μέχρι ένα σημείο είναι σωστό μετα χάνω περιπτώσεις νομίζω.πόσο θα μου δώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε παιδιά στο Γ3 είχα δύο πράγματα στο μυαλό μου. Το ένα ήταν σωστό και το άλλο λάθος,έ λοιπόν έγραψα το λάθος !!
Δηλαδή πήρα ότι θα είχε μεγαλύτερη βαρύτητα αυτός που αντιστοιχεί στην μεγαλύτερη κατηγορία
αφού σκέφτηκα ότι αν SAP του κεφαλιού είναι 5 ας πούμε προφανώς και θα είναι εκτός οριών.
Μέχρι ένα σημείο είναι σωστό μετα χάνω περιπτώσεις νομίζω.πόσο θα μου δώσουν;
Αν θυμάσαι πώς το 'γραψες, γράψτο εδώ και θα σου δώσω μία εκτίμηση... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ωραια θεματα αλλα με μερικες παγιδες στη θεωρια,και επισης ενα ατομο που δεν εχει αρκετη ψυχραιμια ισως τα χασει λιγο με τον ογκο των ερωτηματων του Δ5.Αν τα αποκωδικοποιησεις βεβαια θα δεις ποσο πιο απλα ειναι τα πραγματα.
Μου αρεσαν τα θεματα που ηθελαν σκεψη και οχι φροντιστηριο.Εκει ειναι η διαφορα στην Πληροφορικη,βαζεις το μυαλο να δουλεψει καλυτερα απο ολα τα μαθηματα :).
Αναφορικα με την βαθμολογηση,δεν εχει σημασια πιο προγραμμα ειναι πιο γρηγορο αφου ουτως η αλλως σε αυτην την ηλιθια "ψευδογλωσσα"δεν τιθεται θεμα υλοποιησης προγραμματος..οποτε αν η λυση ειναι σωστη παιρνετε ολα τα μορια.Το μονο θετικο απο μια πιο γρηγορη λυση ειναι οτι προιδεαζεις τον βαθμολογητη οτι εχεις καλυτερο γραπτο αλλα αυτο δε λεει πολλα μιας και αρκετοι βαθμολογουν πληρως αντικειμενικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top