Πώς στέλνουμε email σε έναν καθηγητή/τρια ;

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Γιατί θέλει τόση ανάλυση; Κι ένας φίλος μου έστειλε τις προάλλες email σε έναν καθηγητή για να ρωτήσει κάτι
Καλημέρα κύριε έγραψε στην αρχή

και στο τέλος «Ευχαριστώ πολύ»
Μην λέτε αυτά τα χαζά «αξιότιμε», «με εκτίμηση».
Αυτές οι χαζοτυπικότητες κουράζουν τους καθηγητές. Και ενα ευχαριστώ να πεις, μια χαρά ευγενικός θα είσαι. :)
Χαχαχα...εγώ πάντως αν ήμουν καθηγήτρια και που έγραφαν "αξιότιμη" και "με εκτίμηση" θα γέλαγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Χαχαχα...εγώ πάντως αν ήμουν καθηγήτρια και που έγραφαν "αξιότιμη" και "με εκτίμηση" θα γέλαγα!

Και οι καθηγητές αυτό κάνουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγώ τώρα τελευταία πρήζω τα @@ ενός καθηγητή όπου απ'τα πολλά μηνύματα πλέον τον αποκαλώ με το μικρό.:P
Καλό είναι να σέβεσαι κάποιον αλλα οι τυπικούρες είναι γελοίες.
Ένα καλησπέρα/καλημέρα φτάνει τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

:hehe:

Απλά τραγικός.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ πάλι και απο κοντά δεν λέω ολόκληρο κατεβατό. Κύριε Γιάννη, Κυρία Σίση, κύριε/α χψω.
δε θα κάτσω να λέω "αξιότιμε κε'':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Εγώ πάλι και απο κοντά δεν λέω ολόκληρο κατεβατό. Κύριε Γιάννη, Κυρία Σίση, κύριε/α χψω.
δε θα κάτσω να λέω "αξιότιμε κε'':P
Κοίτα αγένεια!Άκου εκεί "κύριε Γιάννη"...η σωστή έκφραση είναι "αξιότιμε,αξιέπαινε,πολυφίλητε και εξαίρετε κύριε Ιωάννη",συνεχίζεις με ένα "θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσετε/πληροφορήσετε/απαντήσετε"...και μετά λες με ευπρέπεια το αίτημά σου προσθέτοντας οπωσδήποτε το απαραίτητο ερωτηματικό στο τέλος της φράσης σου(για καλύτερα αποτελέσματα να συμβουλευτείς το τελευταίο τόμο του Μπαμπινιώτη)...να φροντίσεις να πιάνει τουλάχιστον 10 σελίδες word...και κλείνεις φυσικά με ένα "σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε για να μελετήσετε το ασήμαντο μπροστά στο μεγαλειώδες έργο σας,πρόβλημά μου...με μια πελώρια και τιτανοτεράστια εκτίμηση"!
:P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κοίτα αγένεια!Άκου εκεί "κύριε Γιάννη"...η σωστή έκφραση είναι "αξιότιμε,αξιέπαινε,πολυφίλητε και εξαίρετε κύριε Ιωάννη",συνεχίζεις με ένα "θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσετε/πληροφορήσετε/απαντήσετε"...και μετά λες με ευπρέπεια το αίτημά σου προσθέτοντας οπωσδήποτε το απαραίτητο ερωτηματικό στο τέλος της φράσης σου(για καλύτερα αποτελέσματα να συμβουλευτείς το τελευταίο τόμο του Μπαμπινιώτη)...να φροντίσεις να πιάνει τουλάχιστον 10 σελίδες word...και κλείνεις φυσικά με ένα "σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε για να μελετήσετε το ασήμαντο μπροστά στο μεγαλειώδες έργο σας,πρόβλημά μου...με μια πελώρια και τιτανοτεράστια εκτίμηση"!
:P:hehe:

Δεν αντιλαμβάνομαι προς τι η ειρωνεία. Μήπως να αποτελειώσουμε και τα λίγα σωστά που έχουν μείνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν αντιλαμβάνομαι προς τι η ειρωνεία. Μήπως να αποτελειώσουμε και τα λίγα σωστά που έχουν μείνει;
Όχι ρε...εννοείται ότι γράφουμε και μιλάμε ευγενικά στους καθηγητές,αλλά πάντα σε φυσιολογικά πλαίσια...απλώς κάποιοι υπερβάλλουν καμιά φορά...άσε και που ο καθηγητής το καταλαβαίνει ότι είναι λίγο δήθεν ή γλείψιμο όλο αυτό και τα πράγματα γίνονται χειρότερα(δε λέω ότι το παιδί το κάνει επίτηδες,αλλά έτσι φαίνεται παραέξω)...ε,και απλώς είπα να κάνω μια πλάκα πάνω σ' αυτό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κοίτα αγένεια!Άκου εκεί "κύριε Γιάννη"...η σωστή έκφραση είναι "αξιότιμε,αξιέπαινε,πολυφίλητε και εξαίρετε κύριε Ιωάννη",συνεχίζεις με ένα "θα είχατε την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσετε/πληροφορήσετε/απαντήσετε"...και μετά λες με ευπρέπεια το αίτημά σου προσθέτοντας οπωσδήποτε το απαραίτητο ερωτηματικό στο τέλος της φράσης σου(για καλύτερα αποτελέσματα να συμβουλευτείς το τελευταίο τόμο του Μπαμπινιώτη)...να φροντίσεις να πιάνει τουλάχιστον 10 σελίδες word...και κλείνεις φυσικά με ένα "σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε για να μελετήσετε το ασήμαντο μπροστά στο μεγαλειώδες έργο σας,πρόβλημά μου...με μια πελώρια και τιτανοτεράστια εκτίμηση"!
:P:hehe:

Ε είμαι αναιδής! :P
Τιτανοτεράστια. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάντως μερικοί/ες καθηγητές/τριες, αν και δίνουν το μαιλ τους, όταν τους στέλνεις μήνυμα, αποφεύγουν να απαντήσουν ή απαντούν μετά από 3 μέρες.
Επίσης, ορισμένοι/ες έχουν έτοιμη την απάντηση - καραμέλα: "Κυρία Φέμιν (το επώνυμό μου) ό,τι λέει το ερώτημα, η διατύπωση είναι σαφέστατη". Υπάρχουν -όμως- και ευσυνείδητοι/ες καθηγητές/τριες.
Ως παλαίμαχη φοιτήτρια έχω δει περιτώσεις και περιπτώσεις.:P
Στην σχολή που φοιτώ πάντως αυτή την περίοδο οι καθηγήτριές μας είναι πέραν του δέοντος ευσυνείδητες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εγω τους καθηγητες μου τους μιλαω στον ενικο και χωρις κυριε κτλ....:confused::P:P
για φροντιστηριο μιλαω!!δεν θα μιλουσα στον ενικο και τους καθηγητες στο σχολειο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βρε συντρόφια, ακούστε φάση να γελάσετε....:alljumpy:

Έστειλα μια φορά μήνυμα στην καθηγήτριά μου, γιατί είχα μια απορία και είχα ξεχάσει να βάλω το "σοβαρό αβατάρ" πού είμαι με λευκό πουκάμισο, καρφίτσα κορόνα στο γιακά, μαύρο σακάκι και ισιωμένο ολόμαυρο μαλλί. Είχα βάλει αυτό το αβατάρ που έχω εδω. Παρ' όλα αυτά η καθηγήτρια δεν το σχολίασε -ή δεν το πρόσεξε ή αδιαφόρησε. Εγώ πάντως το κατάλαβα 12 ώρες μετά που ξανακοίταξα τα μαιλ μου και είχα ήδη λάβει το μήνυμα της καθηγήτριάς μου. Περιττό να σας πω ότι ήθελα να με καταπιεί η γη εκείνη τη στιγμή.:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Βρε συντρόφια, ακούστε φάση να γελάσετε...

Δε νομίζω οτι είναι κάτι περίεργο. Δικαίωμά σου να βάλεις όποιο αβαταρ θέλεις. Η καθηγήτρια την απορία θα σχολιάσει, όχι το άβατάρ σου.
Μπορεί και να γέλασε απλά (δε το αποκλείω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ερώτηση είναι βλακεία να τελειώνω το email με

Ευχαριστώ,
Χριστίνα (επιθετο μου)


;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kozi

Νεοφερμένος

Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ερώτηση είναι βλακεία να τελειώνω το email με

Ευχαριστώ,
Χριστίνα (επιθετο μου)


;
οχι φυσικα,:Pφυσιολογικοτατο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αν κάνω κάποια ερώτηση προσωπικά χρησιμοποιώ "Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων" με το σκεπτικό πως όταν μου απαντήσουν, δεν υπάρχει λόγος να στείλω και δεύτερη φορά για να πω "Ευχαριστώ" και να γεμίζω τα εισερχόμενα του άλλου άχρηστα mail. Αν τώρα στέλνω εργασία δεν ευχαριστώ καν, κλείνω με "Καλή σας ημέρα" (συνήθως "Καλό σας βράδυ" γιατί τις στέλνω και αργά :loltooth:). Πάντως αν είναι για καθηγητή πανεπιστημίου, καλό θα 'ναι να βάλεις και τον αριθμό μητρώου σου σε παρένθεση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ερώτηση είναι βλακεία να τελειώνω το email με
Ευχαριστώ,
Χριστίνα (επιθετο μου)
;

Δεν είναι κακό. Εγώ γράφω, Με εκτίμηση, Κοντέσα Ηλιού:P. Της ίδιας σχολής είμαστε. Μπορεί να φαίνεται κοινότυπο, αλλά καλώς ή κακώς, έτσι το θέλουν και οι καθηγητές/τριες. Τι άλλο να πούμε, δηλαδή;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σας εχουν δωσει emails?????? :O :O :O αυτο ειναι πολυ καλο!!! Μπορεις να τους στειλεις καποιο RATακι και να τους παρακολουθεις και να βλεπεις τα θεματα που βαζουνε :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top