Πώς στέλνουμε email σε έναν καθηγητή/τρια ;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πολλοί καθηγητεςμας έχουν δώσει το email τους σε περίπτωση που έχουμε κάποια απορία ώστε να μας την λύσουν άμεσα. Ειδικά με την φυσικό μου που μου δίνει και εξτρα ασκήσεις για τον διαγωνισμό φυσικής επικοινωνούμε πολύ συχνά και μου λύνει όλες της απορίες. Από την αρχή όμως έχω το εξής πρόβλημα: Δεν ξέρω πως να της γράψω! Με αποτέλεσμα άλλες φορές να την γεμίζω τυπικότητες και άλλες να της πετάω την ερωτιση έτσι στο άκυρο :redface: υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γράφουμε, η έστω κάποια donts? (πχ να χρησιμοποιω emotions κλπ). Εσείς μιλάτε καθόλου με τους καθηγητες σας ηλεκτρονικά, και αν ναι πως τους μιλάτε? Ξέρω ότι ειναι λίγο έως πολύ χαζό θέμα άλλα εγώ νιώθω πολύ άβολα κάθε φορά που της στέλνω κάτι γιαυτο ρώτησα μπας και παρω σχολια. Ευχάριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πολλοί καθηγητεςμας έχουν δώσει το email τους σε περίπτωση που έχουμε κάποια απορία ώστε να μας την λύσουν άμεσα................ Δεν ξέρω πως να της γράψω! ,,,,,,,,,,,,,,,,υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γράφουμε.....
Γράφεις απλά όπως σου βγαίνει, ακριβώς όπως έχεις γράψει στο ischool 173 (ως τώρα) μηνύματα.
Μάλλον τραβηγμένο από τα μαλλιά το θέμα σου. Δεν είχες άλλη καλύτερη ιδέα?
Ααα!! Και όταν στέλνεις e-mail δεν χρειάζεται να κολλήσεις γραμματόσημο στην οθόνη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Προσπάθησε να είσαι ευγενική και περιεκτική(μην μακρηγορείς) & μην χρησιμοποιείς πάρα πολλές τυπικότητες γιατί 1) μοιάζει σαν να τους γλύφεις 2) μέτρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μάλλον τραβηγμένο από τα μαλλιά το θέμα σου.

Νομιζεις δεν το ξερω? χχχ :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και κάπου εδώ αναρωτιέσαι πόσο πιο πολύ θα ξεχαρβαλωθεί το εκπαιδευτικό σύστημα, καθώς πλέον οι μαθητές δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και κάπου εδώ αναρωτιέσαι πόσο πιο πολύ θα ξεχαρβαλωθεί το εκπαιδευτικό σύστημα, καθώς πλέον οι μαθητές δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.

Ποια βασικά, δεν υπάρχει μπούσουλας σ' αυτό...μυαλό χρειάζεται να έχεις για να μπορέσεις να αυτοσχεδιάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποια βασικά, δεν υπάρχει μπούσουλας σ' αυτό...μυαλό χρειάζεται να έχεις για να μπορέσεις να αυτοσχεδιάσεις...

Στα δικά μου χρόνια μαθαίναμε σύνταξη επιστολών, προσφωνήσεις, αποφωνήσεις και τα λοιπά παρελκόμενα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγώ όταν στέλνω, λέω: "Κύριε/Κυρία [Τάδε], [ερώτηση]".

Όχι θα κάθομαι να γράφω ολόκληρη έκθεση. Προσωπικά, πολλούς καθηγητές τους νιώθω ως μεγάλα αδέρφια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Στα δικά μου χρόνια μαθαίναμε σύνταξη επιστολών, προσφωνήσεις, αποφωνήσεις και τα λοιπά παρελκόμενα. :redface:

Κι εγω εχω μαθει συνταξη επιστολων αλλα δεν νομιζω να κατσω να γραψω ολοκληρο τυπο επιστολης για μια ερωτηση 4 λεξεων, right?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καλημερα/καλησπερα σας, εχω μια απορια............. σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Αν περιμένεις μια μέρα για να ρωτήσεις την απορία στο σχολείο, το πρόβλημα που είναι; Δηλαδή αν δε μάθεις την απάντηση κατευθείαν θα πέσεις να πεθάνεις;
Πήγαινε σε ένα διάλειμμα και συζήτησε τις απορίες που έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Στα δικά μου χρόνια μαθαίναμε σύνταξη επιστολών, προσφωνήσεις, αποφωνήσεις και τα λοιπά παρελκόμενα. :redface:

Πού να δεις στα δικά μου μαθητικά χρόνια;:P Δεν υπήρχε το διαδίκτυο.:redface:
Η γιαγιά η Λυσιστράτη θυμάται....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Θεός!!
:worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

:hehe:
Χωρις παρεξηγηση αλλα νομιζω ο καθηγητης σε ταπωσε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

:hehe:
Να του 'λεγες: "ΦΑΕ ΣΚΑΤΑ"

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skrillex

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

:hehe:

Moυ άρεσε ο τρόπος που έκλεισες με τόση προσοχή το email και η απάντηση ήταν τόσο πρόχειρη :clapup:
Χαχαχα πραγματικά the awkward moment when...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
The awkward moment

Στέλνω mail στον καθηγητή να ρωτήσω κάτι για τα εργαστήρια, γράφω κύριε τάδε κλείνω "με εκτίμηση" και τα συναφή.

Μου απαντάει σε greeklish : "ksekiname 4 apriliou"

Χαχαχαχαχαχαχαχ εφαγες ενα μικροοο ακυρο, μικρουλι... :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Χαζούλικο θέμα...:P...έπρεπε να το μαθαίναμε στην έκθεση στο σχολείο...δομή επιστολής σε μορφή email σε καθηγητή!:P
Σοβαρά τώρα αρκεί να είσαι περιεκτική(να ρωτάς αυτό που θες χωρίς πολλά λόγια γιατί μετά πάμε σε φάση γλείψιμο)και ευγενική φυσικά...κατά τα άλλα και ο καθηγητής άνθρωπος είναι...δε θα σε φάει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Γιατί θέλει τόση ανάλυση; Κι ένας φίλος μου έστειλε τις προάλλες email σε έναν καθηγητή για να ρωτήσει κάτι
Καλημέρα κύριε έγραψε στην αρχή

και στο τέλος «Ευχαριστώ πολύ»
Μην λέτε αυτά τα χαζά «αξιότιμε», «με εκτίμηση».
Αυτές οι χαζοτυπικότητες κουράζουν τους καθηγητές. Και ενα ευχαριστώ να πεις, μια χαρά ευγενικός θα είσαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top