Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος..
Δε βρίσκεις έτσι στο άκυρο καθηγητή. Απο γνωστούς θα βρεις. Μη το ρισκάρεις να βρεις καθηγητή απο αγγελία στη Γ λυκείου.

Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο?
Ρώτα απόφοιτους, δες αν έχει επιτυχίες, πάνε απο εκεί να συζητήσετε τιμές και άλλα...

η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι?
Στο φροντιστήριο θα σε βάλουν με παιδιά που είναι στο ίδιο επίπεδο με 'σενα, για να γίνεται καλύτερα το μάθημα.


Για 'μενα, χίλιες φορές φροντιστήριο. Καταρχήν και μόνο που βγαίνεις απ' το σπίτι σου, ξεσκάς λιγάκι. Φαντάσου να κάνεις ιδιαίτερα να να είσαι συνέχεια μέσα. Θα είσαι σε τάξη με λίγα άτομα, θα ανταλλάσσετε απόψεις, σημειώσεις και άλλα...
Στα φροντιστήρια οι καθηγητές λειτουργούν ομαδικά και είναι πιο ψαγμένοι. Τα corpus των φροντιστηρίων είναι ψαγμένα, έχουν πάρει απο 200 βοηθήματα, έχουν επιλέξει τις καλύτερες ασκήσεις και έχουν συνθέσει το βιβλίο-σημειώσεις του φροντιστηρίου. Στα ιδιαίτερα συνήθως οι καθηγητές απλά παίρνουν βοηθήματα και δίνουν φωτοτυπίες στα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.. Δεν ειναι οτι ρεει πολυ χρημα, απλως μου ειπαν αν το αποφασισω με στελνουν και Ωθηση.
Ειμαι τεχνολογικη Δαλιδα indeed..
Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος.. Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο? η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι? Και μπλα μπλα ολο αυτα σκεφτομαι που ειναι ενας φαυλος κυκλος..
Παιζει οντως τοσο μεγαλο ρολο το φροντιστηριο/καθηγητης ή πιστευετε οτι εξαρταται πιο πολυ απο τη συμπεριφορα του μαθητη? Μαλλον κλεινω προς ιδιαιτερα :hmm:

Είναι ανάλογα τι θέλεις. Γενικά μαθαίνεις ποιος καθηγητής είναι καλός από στόμα σε στόμα. Ρωτάς κάποιους που τέλειωσαν πέρσι και σου λένε την άποψή τους. Σε κάποια μαθήματα όπως πχ η έκθεση, το φροντιστήριο είναι καλό αφού έχεις την ανταλλαγή ιδεών. Σε μαθήματα όπως τα μαθηματικά και η φυσική μπορείς να κάνεις είτε ιδιαίτερο είτε φροντιστήριο.

Εσύ θα πρέπει να κρίνεις τις ανάγκες σου. Πολλές φορές στα groups παρασύρεσαι ή πέφτει λίγος χαβαλές. Εγώ πχ έκανα κάποια μαθήματα με μία συμμαθήτρια φίλη μου, ίδιο επίπεδο με μένα, έτσι τα έξοδα έβγαιναν στη μέση. Κάποια μαθήματα τα οποία φοβόμουν ή είχα αδυναμία, τα έκανα ιδιαίτερο. Είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Το διάβασμα από μέρους σου είναι ο βασικός παράγοντας όμως. Κανένας καθηγητής δε θα στα βάλει μέσα στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αφού λύνουμε το θέμα του παιδιού με το φροντιστήριο, ας πω ότι πλέον στην κουλτούρα του μαθητή- φοιτητή έχει περάσει ως κάτι το απαραίτητο. Το ιδιαίτερο πλέον είναι για τους ευκατάστατους. Όμως αν δεν στρωθεί ο ίδιος, αποτελέσματα δε βλέπει ούτε στη Δευτέρα Παρουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εγω θα εκανα ιδιαιτερο διοτι η επαφη με τον καθηγητη ειναι πιο αμεση. το αγορι μου ηταν φροντιστηριο, στην ωθηση και ειχε μεινει πολυ ευχαριστημενος..περασε στο ΑΕΙ της επιλογης του. οποτε ειναι τι σου ταιριαζει περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? Πως να αποφασισω?? Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω.
Το πρωταρχικό είναι η δική σου προσωπική δουλειά. Από εκεί και μετά προτείνω ιδιαίτερα, αλλά όχι πολλές ώρες (7-8 το πολύ).
Τα πλεονεκτήματα των ιδαιτέρων είναι προφανή: Καθηγητής ασχολείται μόνον μαζί σου και όχι με άλλους 10 ταυτόχρονα, το μάθημα οργανώνεται με βάση τις δικιές σου ανάγκες και όχι σαν συνισταμένη πολλών, η δουλειά βγαίνει σε πολύ λιγότερες ώρες από όσες στο φροντιστήριο, δεν χάνεις ώρες και ενέργεια σε μετακινήσεις, σου αφήνουν χρόνο για μελέτη, ξεκούραση, ψυχαγωγία.
Το μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ένα και μοναδικό: το ΚΟΣΤΟΣ. Αν οι γονείς σου μπορούν να το αντέξουν, η γνώμη μου είναι να τα προτιμήσεις.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Το πρωταρχικό είναι η δική σου προσωπική δουλειά. Από εκεί και μετά προτείνω ιδιαίτερα, αλλά όχι πολλές ώρες (7-8 το πολύ).
Τα πλεονεκτήματα των ιδαιτέρων είναι προφανή: Καθηγητής ασχολείται μόνον μαζί σου και όχι με άλλους 10 ταυτόχρονα, το μάθημα οργανώνεται με βάση τις δικιές σου ανάγκες και όχι σαν συνισταμένη πολλών, η δουλειά βγαίνει σε πολύ λιγότερες ώρες από όσες στο φροντιστήριο, δεν χάνεις ώρες και ενέργεια σε μετακινήσεις, σου αφήνουν χρόνο για μελέτη, ξεκούραση, ψυχαγωγία.
Το μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ένα και μοναδικό: το ΚΟΣΤΟΣ. Αν οι γονείς σου μπορούν να το αντέξουν, η γνώμη μου είναι να τα προτιμήσεις.




Στα φροντιστήρια (τουλάχιστον της περιοχής μου) μπορείς να ζητήσεις να είσαι σε ένα τμήμα με άλλους δύο μαθητές για παράδειγμα.Οπότε σε αυτή την περίπτωση δε διαφέρει και τόσο πολύ από το ιδιαίτερο εκτός από τις μετακινήσεις.Όμως δεν πληρώνεις και τα ίδια λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω μιας και όπως βλέπω είσαι καλός να το παλέψεις μόνος χωρίς φροντιστήριο. Ένας έξυπνος μαθητής ΔΕΝ χρειάζεται φροντιστήριο.
'Eνας χαζός μαθητής μπορεί με πολλα φροντιστηρια για πολλά χρονια να περάσει ιατρική και να θεωρείται και έξυπνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
'Eνας χαζός μαθητής μπορεί με πολλα φροντιστηρια για πολλά χρονια να περάσει ιατρική και να θεωρείται και έξυπνος.

καρφώνεσαι...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
καρφώνεσαι...:whistle:
Δεν είπα ότι είμαι έξυπνος.... σντιθετως εχω πει οτι δεν είμαι έξυπνος (οπως αυτή οριζεται με το παράδειγμα του καλού μαθητή), όπως δεν είμαι καλός ουτε στα μαθηματικά και σε πολλα αλλα μαθηματα. Δεν είναι το παν η εξυπνάδα για να καταφέρεις κάτι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα ιδιαίτερα έχουν τουλάχιστον τριπλάσιο κόστος από το φροντιστήριο, οπότε προτείνω φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοίτα, καταρχήν από τη στιγμή που θέλεις να περάσεις σε μια τόσο καλή σχολή πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα φτύσεις αίμα από το διάβασμα. Φέτος δίνω Πανελλήνιες και στοχεύω Μηχανολογία στο ΕΜΠ. Μία απο τις πολλες αληθειες που μου έχουν πει, είναι ότι για να γράψεις 17 διαβάζεις για 19 (εγω δηλαδη που πρεπει να γραψω περιπου 19 διαβαζω για 22;! Καπως ετσι, ελπιζω να κατάλαβες τι θέλω να πω!). Για το φροντιστηριο τωρα, η αληθεια ειναι οτι αλλη δουλεια γινεται εκει και αλλη στο ιδιαιτερο. Μπορεις ομως να πας σε ενα φροντιστηριο και αν δεις οτι χρειαζεσαι βοηθεια, ζητας απο το καθηγητη σου ιδιαιτερα μαθηματα. Αν θες τη γνωμη μου παντως, το τελειο δεν θα το βρεις πουθενα. Αν δεν προσπαθησεις απο μονος σου δεν θα ερθει κανεις να σε πιεσει να διαβασεις παραπανω, με το ζορι. Ολα εξαρτώνται απο εσένα, και με τη βοήθεια βέβαια του φροντιστηρίου (ή του ιδιαίτερου) πιστέυω μπορεις να τα καταφέρεις. Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Για να γράψεις 19 πόσο πρέπει να διαβάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peneloped

Νεοφερμένος

Η peneloped αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγώ φυσικό θέλω να περάσω,οπότε γύρω στο 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εγώ φυσικό θέλω να περάσω,οπότε γύρω στο 16.
Να προσέξεις όμως να μην βγάλεις πολύ παραπάνω μόρια από όσα χρειάζεσαι, γιατί τότε ΟΛΟΙ θα σου ζαλίσουν τα ...μύδια προσπαθώντας να σε πείσουν να δηλώσεις άλλη πιο υψηλόβαθμη (και πιο μουράτη) σχολή για να μην πάνε χαμένα τα μόριά σου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Να προσέξεις όμως να μην βγάλεις πολύ παραπάνω μόρια από όσα χρειάζεσαι, γιατί τότε ΟΛΟΙ θα σου ζαλίσουν τα ...μύδια προσπαθώντας να σε πείσουν να δηλώσεις άλλη πιο υψηλόβαθμη (και πιο μουράτη) σχολή για να μην πάνε χαμένα τα μόριά σου.
To Mηχανογραφικό το δηλώνει ο καθένας μόνος του. Τώρα αν θέλει να ακούσει τους άλλους και να δηλώσει σχολή, για την οποία δεν ενδιαφέρεται, κακό του κεφαλιού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
To Mηχανογραφικό το δηλώνει ο καθένας μόνος του. Τώρα αν θέλει να ακούσει τους άλλους και να δηλώσει σχολή, για την οποία δεν ενδιαφέρεται, κακό του κεφαλιού του.

Νομίζεις. Μετά τις πανελλήνιες, φυσικά και θα πας στο φροντιστήριό σου να μιλήσεις με τους καθηγητές που κάνατε μάθημα όλη την χρονιά. Δεν αποφεύγεται η συζήτηση για σχολές αναγκαστικά. Εκτός αν είσαι καθίκι και δεν πατήσεις πόδι ποτέ στο φροντιστήριο. :P Έπειτα, οι γονείς σου, μάλλον και οι συγγενείς σου, θ' αρχίσουν να σου λένε σχολές να πας. Γενικά, παντού θα υπάρχει η συζήτηση για σχολές, δεν το λες και ατομική απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
'Eνας χαζός μαθητής μπορεί με πολλα φροντιστηρια για πολλά χρονια να περάσει ιατρική και να θεωρείται και έξυπνος.

Δεν συμφωνώ. Δεν γίνεται να είναι χαζός ο άλλος και να γράφει 19.5 Φυσική π.χ...Εκτός και αν του σφυρίξανε τα θέματα
Τελοσπάντων, θεωρώ οτι το φροντιστήριο είναι ΧΑΜΕΝΑ λεφτά για ένα παιδί που έχει την στοιχειώδη αντίληψη και θέληση για αυτό που κάνει. Το σχολείο αρκεί! Το μόνο στο οποίο θα μπορούσαν να βοηθήσουν είναι το υλικό που μπορεί να σου δίνουν, όμως πλέον κυκλοφορεί παντού τέτοιο (ίντερνετ, βοηθήματα, βιβλία με παλιά θέματα) επομένως τα υπόλοιπα είναι φτηνές δικαιολογίες.

Εγώ παραδέχομαι εκείνους τους μάγκες (γιατί αυτοί είναι μάγκες) που γράψαν άριστα ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια και υπάρχουν τέτοιοι. Είναι τα παιδιά με τσαγανό και αξιοπρέπεια που δεν δέχτηκαν να επιβαρύνουν την οικογένειά τους σε τόσο δύσκολους καιρούς. Είναι οι αφανείς ήρωες που πίστεψαν στις δικές τους δυνάμεις...Και φυσικά ούτε λόγος γίνεται για αυτούς στις κωλοεφημερίδες, αφού δεν υπάρχει φροντιστήριο απο πίσω να εκμεταλλευτεί την επιτυχία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top