Πόσες ώρες φροντιστηριακών/ιδιαίτερων μαθημάτων κάνετε;

Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο και σε ποια μαθήματα;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 96)
  • Δεν κάνω

  • Λίγες ώρες και όχι κάθε μέρα

  • Κάνω αρκετές ώρες (σχεδόν κάθε μέρα)

  • Κάνω πολλές ώρες (κάθε μέρα)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Σε όλα, κ κατεύθυνση κ τα 2 της γενικής που δίνω....Βγαίνουν περίπου 14,5 ώρες τη βδομάδα..Συν τα 3ωρα διαγωνίσματα τις Κυριακές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Η κρίση έχει επηρεάσει καθόλου το πλήθος των μαθημάτων που πάει κάποιος υποψήφιος ιδιαίτερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
- Όταν (1999-2000) τα πανελλαδικά μαθήματα ήταν 14 : τα πακέτα των φροντιστηρίων ήταν 15-18 ώρες την εβδομάδα.
- Όταν (2001-2005) τα πανελλαδικά μαθήματα ήταν 9 : τα πακέτα των φροντιστηρίων ήταν 15-18 ώρες την εβδομάδα.
- Όταν (2006-..... ) τα πανελλαδικά μαθήματα έγιναν 6 : τα πακέτα των φροντιστηρίων ήταν 15-18 ώρες την εβδομάδα και η προετοιμασία άρχιζε από τη Β λυκείου.
---------------- Τα συμπεράσματα δικά σας ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Συμπέρασμα 1ο.
Τα φροντιστήρια κοιτάνε μόνο τα έσοδά τους, αυτός είναι ο στόχος τους ως επιχείρηση.
Συμπέρασμα 2ο.
Έχω αρχίσει να μαθαίνω ΑΟΔΕ, holy cow.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γενικός κανόνας δεν υπάρχει, ο καθένας θα πρέπει να μπορεί να πληροφορείται εκ των προτέρων ώστε να κρίνει πόση βοήθεια χρειάζεται.

Διας, τότε με τα 14 και τα 9 γράφανε αρκετά μαθήματα για τα οποία δε χρειάζεται να έχεις φροντιστηριακή ενίσχυση για να γράψεις.Έπειτα, συγκρίνοντας τουλάχιστον τα θέματα τότε στα μαθηματικά κατ. και στη φυσική κατ. μπορείς εύκολα να διαπιστώσεις ότι το επίπεδο δυσκολίας ήταν αρκετά χαμηλότερο από τώρα, οπότε οι 5 ώρες που κάνω στα μαθ. τώρα, τότε θα ήταν 3.Τα φροντιστήρια τη δουλειά τους κάνουν, οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για τις υπηρεσίες που θα αγοράσουν.Οι περισσότεροι απλά πάνε και ρωτάνε "Εμ, τι προτείνετε να κάνει το παιδί?".Ε τι θα σου πει ο φροντιστής, θα σου πουλήσει όσο περισσότερο προιόν μπορεί.

Προσωπικά, έκανα 18 ώρες, τώρα τελευταία 22.Όλα καλά πάνε, μόνο τον Ιανουάριο τα'χα παίξει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν οι ώρες που λέτε...:confused:
Απορώ πώς δεν έχετε σκοτώσει κανέναν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι αυτή την εποχή! Δηλαδή να θέλουν να διαβάζουμε νον στοπ χωρίς διάλειμμα και να πρέπει να γράφουμε οεφέ με 2 μέρες διαφορά συν τα μαθήματα που εννοείται σταματάνε μόνο από την Μ.Πέμπτη μέχρι την Τρίτη του Πάσχα! Δηλαδή οοοομιιιτζιιιι

Εγώ κάνω σταθερά 15 ώρες τη βδομάδα και δίνω και οικονομία, εντάξει πείτε ένα μάθημα εξτρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν οι ώρες που λέτε...
Απορώ πώς δεν έχετε σκοτώσει κανέναν!!!

Κοιτα,απο ενα σημειο και μετα,πιστευω οι ''ωρολογιακες βομβες'' των 20ωρων και 25ωρων στα φροντιστηρια,πιστευω ειναι προοιον καθαρης κερδοσκοπιας εκ μερους τους και τρομολαγνειας των μαθητων.Λογικη εξηγηση αδυνατω να δωσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοιτα,απο ενα σημειο και μετα,πιστευω οι ''ωρολογιακες βομβες'' των 20ωρων και 25ωρων στα φροντιστηρια,πιστευω ειναι προοιον καθαρης κερδοσκοπιας εκ μερους τους και τρομολαγνειας των μαθητων.Λογικη εξηγηση αδυνατω να δωσω.

Εγώ δεν μπήκα ποτέ σε αυτό το τρυπάκι... Έκανα ιδιαίτερα 8 ώρες την εβδομάδα και όχι διαγωνίσματα κυριακάτικο και μαλακίες..Μόνο λίγο πριν τις εξετάσεις έκανα 10 αν θυμάμαι καλά, αλλά μιλάμε και για Β' και για Γ' Λυκείου, που είχα και φυσικές και μαθηματικά και βιολογίες ενώ ήμουν θεωρητική. Έκανα μόνο Αρχαία, Λατινικά, Φυσική, Μαθηματικά (στην Γ').
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γενικός κανόνας δεν υπάρχει, ο καθένας θα πρέπει να μπορεί να πληροφορείται εκ των προτέρων ώστε να κρίνει πόση βοήθεια χρειάζεται...
Το έψαξα τότε λοιπόν και δεν βρήκα πουθενά λίγων ωρών φροντιστήριο. Ασφαλώς και ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, οπότε θεώρησα ότι τα πακέτα των 15-18 ωρών θα ήταν σπατάλη χρόνου και ενέργειας. Έτσι κατέληξα σε ιδιαίτερα, 6 ώρες συνολικά την εβδομάδα, τα οποία σταμάτησα το Μάρτιο και συνέχισα μόνος μου. Δεν θα πω ότι δεν διάβασα πολύ, όμως είχα και ελεύθερο χρόνο για ψυχαγωγία και ξεκούραση και τελικά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Κρίνοντας εκ των υστέρων, μπορώ να πω ότι θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει το ίδιο καλά και χωρίς καθόλου μαθήμα, όμως τότε αισθανόμουν ανασφάλεια να το κάνω. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγώ δεν μπήκα ποτέ σε αυτό το τρυπάκι... Έκανα ιδιαίτερα 8 ώρες την εβδομάδα και όχι διαγωνίσματα κυριακάτικο και μαλακίες..Μόνο λίγο πριν τις εξετάσεις έκανα 10 αν θυμάμαι καλά, αλλά μιλάμε και για Β' και για Γ' Λυκείου, που είχα και φυσικές και μαθηματικά και βιολογίες ενώ ήμουν θεωρητική. Έκανα μόνο Αρχαία, Λατινικά, Φυσική, Μαθηματικά (στην Γ').

Ισχυει...εμενα βασικα το φροντιστηριο με βαζει σε ενα ''λουκι'' ωστε να μην χαθω και να κραταω μια σταθερη γραμμη επικοινωνιας με τα μαθηματα...ετσι το βλεπω εγω δηλαδη και ετσι το λειτουργω.Η αληθεια ειναι οτι ειδικα τωρα τελευταια με τα διαγωνισματα μου τρωει πολυτιμο χρονο,και δεν με αφηνει να διαβαζω τα μαθηματα που θελω εγω αλλα διαβαζω αναλογα και με το τι γραφω στο φρο...γιαυτο και δεν εχω παει να γραψω ορισμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Κάνω ιδιαίτερα στα 4 από τα 6. Αν δεν έκανα στη φυσική δε θα έλυνα τόσες ασκήσεις. Με την καμία.
Αν πάλι έκανα ΑΕΠΠ και πάλι δε θα έκανα τόσες ασκήσεις, θα έλυνα λιγότερες. Και το Αοδε θα το είχα σιχαθεί, αν ήταν να το διαβάζω με το ζόρι για συγκεκριμένες μέρες.
Οπότε είμαι γενικά ικανοποιημένος.
Τον τελευταίο λόγο τον έχει ο εξεταστής, βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ αρχικά έκανα 12 ώρες.
Τώρα κάνω 14 . Αν γυρνούσα πίσω το χρόνο στο Σεπτέμβριο θα έκανα μόνο μαθηματικά κανονικά και τα υπόλοιπα ιδιαίτερα μία ώρα την εβδομάδα.
Δεν ξέρω, ειδικά τώρα το Πάσχα με τα έκτακτα μαθήματα, τα διαγωνίσματα κτλ κουράστηκα πριν ξεκινήσω να διαβάζω και έβαλα λάθος προτεραιότητες .Σκέφτηκα σε μερικά να μην πηγαίνω αλλά νιώθω ανασφάλεια μήπως χάσω κάτι που αξίζει να το ακούσω . Έπειτα πάω δεν πάω οι γονείς μου πληρώνουν τα μαθήματα στο φροντιστήριο οπότε θα ήταν αχαριστία νομίζω ...
αλλά σιγά τι έμεινε...τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Συνολο 17,5...

5,5 Μ.Κ
1,5 Μ.Γ.
3 Φ.Κ.
1,5 ΑΟΔΕ
2 ΑΟΘ
2 ΑΕΠΠ
2 Εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το έψαξα τότε λοιπόν και δεν βρήκα πουθενά λίγων ωρών φροντιστήριο. Ασφαλώς και ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες, οπότε θεώρησα ότι τα πακέτα των 15-18 ωρών θα ήταν σπατάλη χρόνου και ενέργειας. Έτσι κατέληξα σε ιδιαίτερα, 6 ώρες συνολικά την εβδομάδα, τα οποία σταμάτησα το Μάρτιο και συνέχισα μόνος μου. Δεν θα πω ότι δεν διάβασα πολύ, όμως είχα και ελεύθερο χρόνο για ψυχαγωγία και ξεκούραση και τελικά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Κρίνοντας εκ των υστέρων, μπορώ να πω ότι θα μπορούσα να τα είχα καταφέρει το ίδιο καλά και χωρίς καθόλου μαθήμα, όμως τότε αισθανόμουν ανασφάλεια να το κάνω. Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία...


Εσύ είχες βιοχημεία,ηλεκτρολογία,φυσική γ.π όμως.Πώς να βασιστώ π.χ να βγάλω μόνο μου βιολογία και χημεία?ΑΟΘ 2 ώρες χαλβαδιάζουμε την καθηγήτρια οπότε περιττές,όπως και οι 2 ώρες μαθ.γ.π.Πάμε 14ώρες.Παρακάτω δε θα πήγαινα, αυτά είναι.Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, εκ των υστέρων μπορεί να πω ότι κι άλλες ήταν περιττές, ποιος ξέρει :P

Φχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Πολυ ωραια ολα αυτα .Και σιγουρα τα ιδιαιτερα με καλους καθηγητες ειναι η καλυτερη επιλογη αφου ειναι πιο αποτελεσματικα και σε λιγοτερες ωρες.Το θεμα ειναι οτι τα ιδιαιτερα κοστιζουν παααρααα πολυ.Τα περισσοτερα παιδια που επιλεγουν φροντηστιο δεν ειναι γιατι ειναι μαζοχες αλλα γιατι οι γονεις τους δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για ιδιαιτερα.Απο το τιποτα το φροντηστηριο με τις 14 15 ωρες ειναι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Μαθηματικα Κατ. 6
Μαθηματικα Γενικης 1 (αναλογα και με τα κατευθυνσης)
Φυσικη 4
Χημεια 2
Βιολογια 3
Εκθεση 2

Το Σύνολο: 18 (πολλες βγήκαν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή από 5 ώρες/μέρα φροντιστήριο χωρίς διάβασμα..
Τρίτη Πέμπτη Σάββατο, και λίγο την Κυριακή, διάβασμα στο σπίτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
5 για μαθ.κατ-μαθ.γεν αναλόγως το τι έχει σειρά (σε όλη τη χρονιά τα μαθ.κατ πήραν περίπου το 80-85% των ωρών)
3 φυσική
3 χημεία
2 βιολογία
2 έκθεση
σύνολο 15
+ 3 ώρες γερμανικά, tourist
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
4 μαθηματικά κατεύθυνσης
3 φυσική κατεύθυνσης
2 ώρες στις 15 μέρες μαθηματικά γενικής
2 έκθεση
2 ώρες αοθ
2 αεππ
και έκανα και αοδε 2 ώρες στις 15 μέρες, αλλά το έκοψα γιατί είδα οτι δεν οφελεί πολύ, έτσι κι αλλιώς για να τα μάθω παπαγαλία που μου ζητουσαν δεν βοηθούσε σε κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top