Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Από πότε το ότι οι ξένοι διδάσκονται ή όχι Αρχαία (ή Λατινικά) είναι επιχείρημα για το εάν πρέπει να διδαχτούμε εμείς Αρχαία;

Με τη γνώση των Αρχαίων γίνεται πολύ πιο κατανοητή η βαθύτερη δομή και ετυμολογία λέξεων των νέων Ελληνικών.

Επαφή με την αρχαία γλώσσα, συνεπάγεται επαφή με τις αρχαίες ρίζες μας, ευκολότερη κατανόηση αρχαίων κειμένων, πιο σύνθετη σκέψη, ευρύτερη επαφή με ιδέες των Αρχαίων Ελλήνων-αυτό θα το κατανοήσετε καλύτερα εάν ασχοληθείτε με τα αρχαία περισσότερο. Βοηθούν απίστευτα στη δημιουργία ιδεών, και το ότι είναι δύσκολα είναι άλλος ένας λόγος να διδάσκονται.

Η αρχαία ελληνική γλώσσα δεν είναι νεκρή όχι επειδή έχει εξελιχθεί, αλλά επειδή υπάρχουν ακόμη κείμενα γραμμένα εις αυτήν. Την ίδια άποψη έχω και για τη Λατινική, με τη διαφορά ότι τα Αρχαία Ελληνικά έχουν δώσει πολλές λέξεις στα Λατινικά και σε όλες τις Λατινογενείς-και μη γλώσσες, και τα θεωρώ πιο πλούσια γλώσσα.
Νεκρές γλώσσες θεωρώ τις γλώσσες που έχουν εξαφανιστεί προφορικώς και γραπτώς.
Και εφόσον δεν είναι νεκρή και αποτελεί πρόγονο της νεοελληνικής, ΠΡΕΠΕΙ να μαθαίνεται.

Όποιος δεν θέλει να τη μάθει, ας μην λαμβάνονται στα σοβαρά και οι γνώσεις του επί της νεοελληνικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από πότε το ότι οι ξένοι διδάσκονται ή όχι Αρχαία (ή Λατινικά) είναι επιχείρημα για το εάν πρέπει να διδαχτούμε εμείς Αρχαία;

Από ποτέ, απλά όσοι είναι(είστε?) απελπισμένοι ξερωγώ άλλοτε φέρνετε τους γαμάτους ξένους ως παράδειγμα κι άλλοτε τους αφήνετε. Ναι, γενικά αυτή η μπούρδα για μένα δεν ονειρεύεται καν να γίνει επιχείρημα ιδίως όταν επιλέγετε ποια κομμάτια άλλων εκπαιδευτικών συστημάτων θα φέρετε μπροστά μου ως πρότυπα αγνοώντας ένα ευρύτερο πλαίσιο. Είναι κάτι που θα πεις απλά για να πεις και μέχρι να φτιάξεις ΕΔΩ ένα σύστημα ανάλογης ποιότητας, ή αθλιότητας, ό,τι να 'ναι, ένα σύστημα αντίστοιχο τέλος πάντων, απλά θα συνεχίσεις να φαίνεσαι απελπισμένος. Ναι; :P

Με τη γνώση των Αρχαίων γίνεται πολύ πιο κατανοητή η βαθύτερη δομή και ετυμολογία λέξεων των νέων Ελληνικών.

Συμφωνώ. Οπότε, το κάνεις επιλογής κι αφήνεις τον κόσμο να διαλέξει αν θέλει αυτή τη βαθύτερη κατανόηση, αυτό το τρελό ψάξιμο σε μια γλώσσα ή αν θεωρεί ότι δεν του χρειάζεται για τους x,y λόγους. Πάει αυτό.

Επαφή με την αρχαία γλώσσα, συνεπάγεται επαφή με τις αρχαίες ρίζες μας,

Λέξεις μ' αυτή τη συναισθηματική φόρτιση, άλλη μπούρδα που πετιέται συχνά σ' αυτά τα θέματα. Βιολογικά τουλάχιστον, ξέχνα τα αυτά, δεν παίζουν. Τώρα γεωγραφικά-συναισθηματικά ναι, μπορεί να 'χουν κάποια βάση.

Γενικά αυτό που λες κολλάει χοντρά (ή ίσως και μόνο με) την διαπολιτισμική παιδεία που οφείλει, για μένα πάντα, να έχει κάθε άνθρωπος, όχι μόνο εγώ κι εσύ που απλά έτυχε να γεννηθούμε εδώ. Με το ίδιο σκεπτικό δεν είμαι υποχρεωμένος στο σχολείο να ασχοληθώ μόνο με τον Όμηρο. Πολιτισμός δεν παράχθηκε (δεν το λέω παρήχθη, δε μ' αρέσει) μόνο από εκείνον (εκείνους βασικά, ένα παράδειγμα για να ξέρουμε για ποιους μιλάμε έφερα) κι όχι μόνο εκεί (γεωγραφικά, ο ίδιος χώρος μ' αυτόν που χρησιμοποιούμε εμείς σήμερα).

Τι κάνεις λοιπόν; Φτιάχνεις ένα μάθημα που συμπεριλαμβάνει όλα αυτά, απ' την αρχαία Ελλάδα και τη Ρώμη μέχρι την Κίνα κι απ' την Ιαπωνία μέσα απ' την Ινδία μέχρι τους Inca και τους Maya. Κι ούτε να μάθεις γλώσσες χρειάζεται, ούτε να τη δεις παλαιογλωσσολόγος. Απλά πραγματάκια που δίνουν έμφαση στη διαπολιτισμικότητα και τις ιδέες του ανθρώπου γενικά, όχι του κάθε καυλωμένου Έλληνα.

ευκολότερη κατανόηση αρχαίων κειμένων,

Το βλέπω και στη σχολή μου πάντως κι έχω πεθυμήσει το 6ωράκι στην Α. Ρε φίλε να πρόσεχα λίγο περισσότερο τότε, τώρα δε μπορώ να καταλάβω τίποτα απ' τα αρχαία κείμενα που μας δίνουν για διάβασμα! :(

Σοβαρευτείτε ή έστω αναβαθμίστε λίγο ιδέες, ένα reboot κάθε τόσο το βρίσκω απαραίτητο. Ο Homo universalis όπως τον σκέφτεστε έχει πεθάνει καιρό. Να προχωρήσουν λίγο τα πράγματα, άντε, ξεκολλήστε.

Αλλά έτσι για να μπούμε και στο τριπάκι της απάντησης, έστω ότι έχεις δίκιο. Έστω ότι η κατανόηση αρχαίων κειμένων είναι κάτι χρήσιμο, κάτι αναγκαίο για μένα. Όπως πριν, κάνεις τ' αρχαία μάθημα επιλογής κι αφήνεις τον κόσμο να διαλέξει αν γουστάρει να 'χει ξεναγούς στα μουσεία ή να πηγαίνει μόνος του. Καλά; :P

πιο σύνθετη σκέψη,

Δεν τη γλιτώνει το πληκτρολόγιο σήμερα. Θα φτύσω τον καφέ σε κάτι απ' όλα, δε μπορεί. :P

Πραγματικά φτάνεις σε σημείο ν' αναρωτηθείς αν ΟΛΑ όσα λέτε τα λέτε απλά για να πετάξετε και να φύγετε. Like some bosses και τέτοια φάση. Μπροστά μου περνάνε άπειρα πράγματα που συμβάλλουν στον εμπλουτισμό της σκέψης με πολλά, για μένα, να μην αφήνουν καν τα αρχαία να φτάσουν σε σημείο καταξίωσης για να μπορούν έστω να πουν ότι βοηθάνε τη σκέψη at all, κι όμως το μόνο που βλέπω είναι εμμονή κι εγωισμός στα σίγουρα(ναι καλά), στα παλιά και τα εδραιωμένα.

Γενικά ξεκολλήστε λίγο, η σκέψη μας πυκνώνεται και με άλλες τροφές, παραγωγής μάλιστα πολύ πιο πρόσφατης απ' τα σοφά λόγια μιας άλλης εποχής. Η πραγματικότητα προχωράει, άντε, άντε.

ευρύτερη επαφή με ιδέες των Αρχαίων Ελλήνων-αυτό θα το κατανοήσετε καλύτερα εάν ασχοληθείτε με τα αρχαία περισσότερο.

Το διαπολιτισμικό μάθημα που λέγαμε πριν; Ε, κάντο πράξη κι έλα μετά να δεις τι επαφή θα 'χουν οι περισσότεροι, έστω πολλοί, με ιδέες. Προχώρα ένα βήμα παρακάτω μάλιστα απ' τη στείρα μετάφραση γαμάτων κειμένων, σύγκρινε κοινωνικοπολιτικές δομές με γεωγραφία και χρονολογία, μπλέξε τους πολιτισμούς --αν μπλέκονται-- και στην τελική ψάξε δες αν μπλέκονται, πού συμφωνούν πού διαφωνούν πού πάνε παράλληλα, δες τι παίζει με την αποδοχή αυτών των συστημάτων ιδεών απ' τις σημερινές μετεξελίξεις των ίδιων κοινωνιών και τελικά βγάλε συμπεράσματα για την πρόοδο και την αλλαγή σκέψεων κι ανθρώπων.

Αυτό, ω ναι ρε φίλε, θα 'ταν ένα μάθημα που κυριολεκτικά θα γαμούσε και θα 'δερνε.

Βέβαια ναι, μπορείς εναλλακτικά να κλειστείς στα στεγανά σου κι απλά να δώσεις παράταση στα ίδια και τα ίδια. Αλλά πόσο βαρετός θα καταλήξεις.. :P

Βοηθούν απίστευτα στη δημιουργία ιδεών,

Μπορώ να σου πω ότι αρκετές ιδέες που με τον τρόπο τους με καθορίζουν ξεκίνησαν ως ερεθίσματα απ' τη φιλόλογό μου στο φροντιστήριο (και την καλύτερη φιλόλογο που έχω πετύχει, άλλο αυτό). Γούσταρε πολύ λογοτεχνία μπορώ να υποθέσω και τέλος πάντων υπήρχε επιρροή από κλασικές ιδέες, φαντάζομαι. Αλλά η προσέγγισή της ήταν εντελώς διαφορετική. Φίλε συζητούσες στην τάξη, θετική τώρα, και καταλάβαινες ότι πέντε πραγματάκια μπορούν να είναι όντως διαχρονικά, ότι η ιδέα αλλάζει και καταλήγει επίκαιρη αλλά ο πυρήνας της παραμένει ο ίδιος.

Το θέμα με τα αρχαία ξέρεις ποιο είναι, ακόμα και σε επίπεδο ιδεών; Ότι παραμένουν κάτι παλιό, κάτι που πραγματικά με τη στεγνή κι ορθόδοξη προσέγγιση που βλέπεις σήμερα εμένα μπορεί να μη μου λέει τίποτα --και δε μου λέει υπ' αυτές τις συνθήκες. Αλλά όπως η φιλόλογός μου έτσι κι εδώ, αν παίξει μια αναβάθμιση κι επικαιροποίηση των μηνυμάτων που μπορείς να πάρεις, τότε αρχίζει να φαίνεται η δυναμική τους.

Μαθήματα όπως αυτό της διαπολιτισμικής παιδείας κάνουν αυτό ακριβώς: κρατάνε τον πυρήνα, απ' τη στιγμή που έρχεσαι σε επαφή με το πλαίσιο στο οποίο γεννιούνται οι ιδέες σε κάθε εποχή, αλλά μετά, μέσα από σύγκριση κι αναδρομή στο σήμερα --που γίνεται με κουβέντα φυσικά-- καταλήγεις να μπορείς να επιλέξεις τι θα κρατήσεις και τι όχι. Και να το αλλάξεις πάλι και να το προσαρμόσεις σε νέες συνθήκες και νέες ιδέες στο κεφάλι σου. Χωρίς δυνατότητα επιλογής κι επέμβασης, εγώ πάντα, δεν ψήνομαι να ασχοληθώ. Κάτσε διάβαζε εσύ για τους γαμάτους παλιά, I'll pass.

Όποιος δεν θέλει να τη μάθει, ας μην λαμβάνονται στα σοβαρά και οι γνώσεις του επί της νεοελληνικής.

Την ακούσατε μάγκες, μαζεύτε τα, φεύγουμε.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Αυτά που γράφετε τα διαβάζετε ? :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν είναι σε καμία περίπτωση ειρωνικό αυτό που θα πω... αλλά shadow πραγματικά δεν υπάρχει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!
Δεν γινόταν να μην το πω!! ίσως είναι και το μοναδικό μήνυμα που συμφωνώ μαζί σου... αλλά συμφωνώ! :P

Και daphnelg πραγματικά πιστεύεις ότι υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό; Αν έχεις να πεις κάτι πες το... αυτό που βγαίνεις όμως και πετάς και μια άκυρη ειρωνεία τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonaki96

Νεοφερμένος

Η tonaki96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως πρέπει να καταργηθούν τα αρχαία ελληνικά, αντιθέτως στο γυμνάσιο πιστεύω πως χρειάζεται να αυξηθούν οι ώρες. Αν είναι να μάθεις κάτι, μάθε το σωστά. :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Σιγα ρε nioniosmeg και σεις οι λοιποι μεγαλοι και τρανοι θετικοι επιστημονες που λυσατε κανα πολυωνυμο και πηρατε φορα και που το μυαλο σας δεν επιδεχεται αλλη γνωση εκτος απο φυσικες επιστημες.
Συμφωνώ. Οπότε, το κάνεις επιλογής κι αφήνεις τον κόσμο να διαλέξει αν θέλει αυτή τη βαθύτερη κατανόηση, αυτό το τρελό ψάξιμο σε μια γλώσσα ή αν θεωρεί ότι δεν του χρειάζεται για τους x,y λόγους. Πάει αυτό.
Αλλά έτσι για να μπούμε και στο τριπάκι της απάντησης, έστω ότι έχεις δίκιο. Έστω ότι η κατανόηση αρχαίων κειμένων είναι κάτι χρήσιμο, κάτι αναγκαίο για μένα. Όπως πριν, κάνεις τ' αρχαία μάθημα επιλογής κι αφήνεις τον κόσμο να διαλέξει αν γουστάρει να 'χει ξεναγούς στα μουσεία ή να πηγαίνει μόνος του. Καλά;
Ωραια και γω γιατι στο τσοπου να πρεπει να κανω την βαθυτερη κατανοηση στα μαθηματικα ουτε εγω τη γουσταρω.Να καταργηθουν τα μαθηματικα?Επισης θα προτεινα καλυτερα να εβγαζε το υπουργειο παιδειας 50 προτεινομενα μαθηματα καθε χρονο και να επελεγε ο καθενας οποιος ηθελε αναλογα με τα γουστα του.
Σοβαρευτείτε ή έστω αναβαθμίστε λίγο ιδέες, ένα reboot κάθε τόσο το βρίσκω απαραίτητο. Ο Homo universalis όπως τον σκέφτεστε έχει πεθάνει καιρό. Να προχωρήσουν λίγο τα πράγματα, άντε, ξεκολλήστε.

Αλλά έτσι για να μπούμε και στο τριπάκι της απάντησης, έστω ότι έχεις δίκιο. Έστω ότι η κατανόηση αρχαίων κειμένων είναι κάτι χρήσιμο, κάτι αναγκαίο για μένα. Όπως πριν, κάνεις τ' αρχαία μάθημα επιλογής κι αφήνεις τον κόσμο να διαλέξει αν γουστάρει να 'χει ξεναγούς στα μουσεία ή να πηγαίνει μόνος του. Καλά; :P
Προτεινε λοιπον ποιο ειναι το δικο σου μοντελο παιδειας η που θα πρεπει να στηριχθει αυτο,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Angry truth is angry. :P

Μα συμφωνώ, κι εδώ πιο πριν στο θέμα, ότι η ίδια λογική πρέπει να ισχύει και για τα υπόλοιπα μαθήματα. Άραξε, πιες λίγο νερό και πάρτο απ' την αρχή λίγο, βαριέμαι να κάνουμε κύκλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roberta

Νεοφερμένος

Η roberta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Oxι γιατι να καταργηθουν;;Αν καταργηθουν αυτα,να καταργηθουν και τα μαθηματικα παρακαλω!!!!
Δικαια πραγματα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωραια και γω γιατι στο τσοπου να πρεπει να κανω την βαθυτερη κατανοηση στα μαθηματικα ουτε εγω τη γουσταρω.Να καταργηθουν τα μαθηματικα?Επισης θα προτεινα καλυτερα να εβγαζε το υπουργειο παιδειας 50 προτεινομενα μαθηματα καθε χρονο και να επελεγε ο καθενας οποιος ηθελε αναλογα με τα γουστα του.

Το να ξέρεις ότι 5 - 7 κάνει -2 είναι "βαθυτερη γνώση των μαθηματικών"; Να γελάσω τώρα ή μετά; γιατί αυτά κάνουμε στο γυμνάσιο (εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα). Τα αρχαία τα μαθαίνεις κατά την άποψη που έχετε πολλοί "για την καλύτερη εκμάθηση των νέων ελληνικών". Ε, μάντεψε τα μαθηματικά τα μαθαίνεις για την εκμάθηση των ίδιων των μαθηματικών. Έλα πες μου τώρα ποιο είναι βασικό και πιο όχι.
Και εδώ κλείνει η παρένθεση περί κατευθύνσεων. Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι πως από τη μία έχουν κατατεθεί τόσοι λόγοι για τους οποίους τα αρχαία ΔΕΝ θα έπρεπε να ήταν στο γυμνάσιο για να πάρουμε ως απάντηση " να καταργηθούν και τα μαθηματικά τότε". Πώς σκατά κολλάει αυτή η σύγκριση δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σιγα ρε nioniosmeg και σεις οι λοιποι μεγαλοι και τρανοι θετικοι επιστημονες που λυσατε κανα πολυωνυμο και πηρατε φορα και που το μυαλο σας δεν επιδεχεται αλλη γνωση εκτος απο φυσικες επιστημες.

1) Δεν είμαι μεγάλος.
2) Δεν είμαι τρανός.
3) Δεν είμαι θετικός επιστήμονας. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Το να ξέρεις ότι 5 - 7 κάνει -2 είναι "βαθυτερη γνώση των μαθηματικών"; Να γελάσω τώρα ή μετά; γιατί αυτά κάνουμε στο γυμνάσιο (εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα). Τα αρχαία τα μαθαίνεις κατά την άποψη που έχετε πολλοί "για την καλύτερη εκμάθηση των νέων ελληνικών". Ε, μάντεψε τα μαθηματικά τα μαθαίνεις για την εκμάθηση των ίδιων των μαθηματικών. Έλα πες μου τώρα ποιο είναι βασικό και πιο όχι.
Και εδώ κλείνει η παρένθεση περί κατευθύνσεων. Γιατί αυτό που βλέπω εγώ είναι πως από τη μία έχουν κατατεθεί τόσοι λόγοι για τους οποίους τα αρχαία ΔΕΝ θα έπρεπε να ήταν στο γυμνάσιο για να πάρουμε ως απάντηση " να καταργηθούν και τα μαθηματικά τότε". Πώς σκατά κολλάει αυτή η σύγκριση δεν το καταλαβαίνω.
Εγω να γελασω τωρα η μετα?Το 7-5 και βασικες αριθμητικες πραξεις νομιζω το μαθαιναμε στην Α δημοτικου και οχι στο γυμνασιο.Και αυτα δεν ειναι ονομαζονται μαθηματικα υποψην αλλα αριθμητικη.Και τωρα θες να μου πεις οτι και στο γυμνασιο η μονη γνωση που πηραμε οι πραξεις με αρνητικους αριθμους??Πολυωνυμα δευτεριβαθμιες και αλλα τοσα δεν καναμε?Και αυτο ειναι ολο το προβλημα δηλαδη οτι τα μαθηματικα τα μαθαινεις για εκμαθηση των ιδιων ενω τα αρχαια για καλυτερη εκμαθηση των νεο ελληνικων?.Σαφως και θα μπορουσε να ηταν αυτη μια παραμετρος η καλυτερη εκμαθηση των αρχαιων ελληνικων αλλα δεν ειναι μονο αυτη.
Τι πως σκατα κολλαει αυτη η συγκριση?Παραθεσες τοσους λογους που δεν χρειαζονται τα αρχαια επειδη δεν αξιολογεις θετικα προφανως τους λογους εκμαθησης τους φυσικα δεκτον εγω απο την αλλη σου παραθετω αλλους τοσους λογους για μενα που δεν χρειαζονται τα μαθηματικα.
Να καταργηθουν τα μαθηματικα λοιπον ?
Μα συμφωνώ, κι εδώ πιο πριν στο θέμα, ότι η ίδια λογική πρέπει να ισχύει και για τα υπόλοιπα μαθήματα. Άραξε, πιες λίγο νερό και πάρτο απ' την αρχή λίγο, βαριέμαι να κάνουμε κύκλους.
Και τι ακριβως μοντελο παιδειας θα επικρατησει λοιπον??Ο καθενας θα επιλεγει οποια μαθηματα θελει απο ενα ευρος επιλογων που θα του δινει το υπουργειο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miou..miar

Νεοφερμένος

Η Mιαούρι =Ρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τι πιστεύετε ? Είστε υπέρ ή κατά της κατάργησης των αρχαίων στο γυμνάσιο (τουλάχιστον) ? Δικαιολογήστε την άποψη σας. :P Σεβαστές όλες οι γνώμες. Μην με γεμίσετε ακόμα με αρνητικές, στο επόμενο ποστ που θα πω την άποψη μου βάλτε όσες θέλετε. :P


Υ.Γ. Μπορεί κάποιος να βάλει και δημοσκόπηση ? :D
Αχ ..Τι να σου πω..Αν ήμου Γυμνάσιο πάντως θα πάταγα "ναι"...Τώρα ποιός ο λόγος?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγω να γελασω τωρα η μετα?Το 7-5 και βασικες αριθμητικες πραξεις νομιζω το μαθαιναμε στην Α δημοτικου και οχι στο γυμνασιο.Και αυτα δεν ειναι ονομαζονται μαθηματικα υποψην αλλα αριθμητικη.Και τωρα θες να μου πεις οτι και στο γυμνασιο η μονη γνωση που πηραμε οι πραξεις με αρνητικους αριθμους??Πολυωνυμα δευτεριβαθμιες και αλλα τοσα δεν καναμε?

Τώρα δεν ξέρω γιατί την κάνω αυτή τη συζήτηση, off topic είναι έτσι κι αλλιώς.
Προφανώς είχα ένα λόγο που το έγραψα ανάποδα. Αρνητικούς αριθμούς πρώτη δημοτικού δεν κάνεις.
Πες το όπως θες πρακτικά πάντως μέχρι τη δευτέρα λυκείου, αριθμητική κάνουμε, καινούργιες αριθμητικές έννοιες μαθαίνουμε.
Λοιπόν για να μη λέω ό,τι θέλω κοίταξα συνοπτικά τη σημερινή ύλη των μαθηματικών του γυμνασίου. Κάνουν κάτι παραπάνω από ότι κάναμε εμείς, δεν ξέρω αν είμαι σύμφωνος ή όχι με αυτό, αλλά όχι τραγικά πράγματα.
Από φυσικούς, ρητούς και αρνητικούς (αργότερα) αριθμούς μέχρι εξισώσεις και ανισώσεις πρώτου βαθμού, ρίζες και ένα ξεπέταγμα τριώνυμα. Όλα αυτά στο πολύ απλοϊκό φυσικά, γιατί πρακτικά τα 2 τελευταία στο λύκειο θα τα κάνεις σοβαρά.

Και αυτο ειναι ολο το προβλημα δηλαδη οτι τα μαθηματικα τα μαθαινεις για εκμαθηση των ιδιων ενω τα αρχαια για καλυτερη εκμαθηση των νεο ελληνικων?.Σαφως και θα μπορουσε να ηταν αυτη μια παραμετρος η καλυτερη εκμαθηση των αρχαιων ελληνικων αλλα δεν ειναι μονο αυτη.

Δεν είναι πρόβλημα, απλά αν θεωρούμε τα αρχαία μάθημα-εμβάθυνση ως προς την νεοελληνική, για τα μαθηματικά δεν ισχύει αυτό για αυτόν ακριβώς το λόγο. Άρα μιλάμε για βασικό μάθημα.

Τι πως σκατα κολλαει αυτη η συγκριση?Παραθεσες τοσους λογους που δεν χρειαζονται τα αρχαια επειδη δεν αξιολογεις θετικα προφανως τους λογους εκμαθησης τους φυσικα δεκτον εγω απο την αλλη σου παραθετω αλλους τοσους λογους για μενα που δεν χρειαζονται τα μαθηματικα.

Σοβαρά τώρα μπορείς να μου πεις για ποιους λόγους για σένα πρέπει να διδάσκονται υποχρεωτικά, αρχαία στο γυμνάσιο. Ή μάλλον να το θέσω αλλιώς. Μπορείς να μου πεις για ποιους λόγους τα αρχαία αξίζουν μια θέση στο γυμνάσιο έναντι άλλων γενικών, βασικών μαθημάτων που αυτή τη στιγμή περιθωριοποιούνται;
Γιατί εγώ το μόνο που έχω δει να λέγεται πάλι και πάλι είναι ατεκμηρίωτα κλισέ όπως " τα διδάσκονται και στο εξωτερικό", " βοηθούν για τα νέα" και "συνδέονται με τον πολιτισμό μας".

Να καταργηθουν τα μαθηματικα λοιπον ?

Να το πάρουμε από την αρχή.
Τα μαθηματικά είναι ένα μάθημα που διδασκόμαστε από την πρώτη δημοτικού. Από εκείνη τη στιγμή μέχρι την τρίτη λυκείου κάναμε ανελλιπώς μαθηματικά.
Αυτό που κάνει πρακτικά το γυμνάσιο ως ένα βασικό, υποχρεωτικό σχολείο γενικού χαρακτήρα, είναι από τη μία να τελειώσει τη δουλειά του δημοτικού, να σου ολοκληρώσει την εισαγωγή σου δηλαδή στα μαθηματικά, να εξοικειωθείς με τους αριθμούς και τα είδη τους, και στη συνέχεια να σου δώσει κάποιες επιφανειακές γνώσεις, μία ιδέα δηλαδή, σε άλλες καινούργιες ( σημαντικές) έννοιες, έτσι ώστε από τη μία αν θες να το κόψεις εκεί να έχεις μι άποψη του τι είναι εξίσωση ας πούμε, και από την άλλη αν προχωρήσεις αργότερα στο λύκειο μην πας ξυπόλητος στα αγκάθια.
Αν λοιπόν καταργήσεις τα μαθηματικά στο γυμνάσιο έχεις την εξής περίπτωση. Πας δημοτικό, κάνεις την εισαγωγή σου, αργότερα πας γυμνάσιο, δεν ξανά βλέπεις μαθηματικά μπροστά σου για 3 χρόνια, τα ξεχνάς όλα, και μετά πας λύκειο για να κάνεις τι; Δευτεροβάθμια εξίσωση. WIN

Επίσης κάτι άλλο. Και πες τα καταργείς τα μαθηματικά. η φυσική χρειάζεται μαθηματικά. Η χημεία επίσης. Τι θα τα κάνεις, θα τα καταργήσεις κι αυτά;
Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ρωτάω πού τη βρίσκετε τη σύγκριση; Εμείς λέμε βγάλτε τα αρχαία συγκεκριμένα από το γυμνάσιο γιατί για τους χψ λόγους δεν έπρεπε να έχουν θέση εκεί. Και παίρνουμε ως απάντηση " ωραία βγάλτε και τα μαθηματικά τότε που δεν αρέσουν σε εμάς" *facepalm*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Πες το όπως θες πρακτικά πάντως μέχρι τη δευτέρα λυκείου, αριθμητική κάνουμε, καινούργιες αριθμητικές έννοιες μαθαίνουμε.
Λοιπόν για να μη λέω ό,τι θέλω κοίταξα συνοπτικά τη σημερινή ύλη των μαθηματικών του γυμνασίου. Κάνουν κάτι παραπάνω από ότι κάναμε εμείς, δεν ξέρω αν είμαι σύμφωνος ή όχι με αυτό, αλλά όχι τραγικά πράγματα.
Από φυσικούς, ρητούς και αρνητικούς (αργότερα) αριθμούς μέχρι εξισώσεις και ανισώσεις πρώτου βαθμού, ρίζες και ένα ξεπέταγμα τριώνυμα. Όλα αυτά στο πολύ απλοϊκό φυσικά, γιατί πρακτικά τα 2 τελευταία στο λύκειο θα τα κάνεις σοβαρά.
Αριθμητικη ειναι οι βασικες πραξεις απο οσο ξερω.Και τελοσπαντων οι παραγωγοι και τα πολυωνυμα (μιλαω και για λυκειο) δεν ειναι αριθμητικη.
Και για να καταλαβω δηλαδη εσυ(εσεις) δεν υποστηριζεται και την καταργηση των αρχαιων στο λυκειο?
Επίσης κάτι άλλο. Και πες τα καταργείς τα μαθηματικά. η φυσική χρειάζεται μαθηματικά. Η χημεία επίσης. Τι θα τα κάνεις, θα τα καταργήσεις κι αυτά;
Καταλαβαίνεις τώρα γιατί ρωτάω πού τη βρίσκετε τη σύγκριση; Εμείς λέμε βγάλτε τα αρχαία συγκεκριμένα από το γυμνάσιο γιατί για τους χψ λόγους δεν έπρεπε να έχουν θέση εκεί. Και παίρνουμε ως απάντηση " ωραία βγάλτε και τα μαθηματικά τότε που δεν αρέσουν σε εμάς" *facepalm*
Ναι εγω καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να καταργηθουν τα μαθηματικα.Το θεμα ειναι μπορω να σου πω και γω χψ λογους για τους οποιους κατα τη γνωμη πχ δεν εχουν θεση τα μαθηματικα.Και οσο για αυτο που ειπες παραπανω αν καταργηθουν τα αρχαια στο γυμνασιο και μεινουν στο λυκειο με την κατασταση που περιεγραψες πανω για τα μαθηματικα,οι μαθητες σε 3 χρονια θα πρεπει να βγαλουν τεραστια ποσοτηα υλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και για να καταλαβω δηλαδη εσυ(εσεις) δεν υποστηριζεται και την καταργηση των αρχαιων στο λυκειο?

Το θέμα μιλάει για γυμνάσιο, όχι για λύκειο. Σε αυτήν την περίπτωση γίνεται πιο περίπλοκο. Αν θες τη γνώμη μου δεν ξέρω καν γιατί θα έπρεπε να προτιμήσει κάποιος τα αρχαία έναντι των λατινικών στη γενική παιδεία οπότε... τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό.

Ναι εγω καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να καταργηθουν τα μαθηματικα.Το θεμα ειναι μπορω να σου πω και γω χψ λογους για τους οποιους κατα τη γνωμη πχ δεν εχουν θεση τα μαθηματικα.Και οσο για αυτο που ειπες παραπανω αν καταργηθουν τα αρχαια στο γυμνασιο και μεινουν στο λυκειο με την κατασταση που περιεγραψες πανω για τα μαθηματικα,οι μαθητες σε 3 χρονια θα πρεπει να βγαλουν τεραστια ποσοτηα υλης.

Αν καταλαβαίνεις γιατί δεν πρέπει να καταργηθούν τα μαθηματικά τότε δεν έχεις και κανένα λόγο να πιστεύεις και στην κατάργησή τους. Εκτός κι αν μιλάμε για λόγους " δεν έχουν ωραίες εικονίτσες τα βιβλία.".
Σε αυτό που λες για τα αρχαία έχω απαντήσει, θα το ξανά πω. Όλη η γραμματική των αρχαίων την οποία πρέπει να ξέρει κάποιος για να προχωρήσει διδάσκεται στο γυμνάσιο. Τα αρχαία της α/β γενικής του λυκείου είναι όχι μόνο ανούσια, αλλά και άχρηστα. Αν θέλετε λοιπόν σώνει και καλά να μην πέσει το επίπεδο μπορούν να μπουν στο λύκειο.
ΑΛΛΑ γενικά δεν συμφωνώ με αυτό. Βασικά γενικά δεν συμφωνώ με την τωρινή κατανομή της ύλης σε πολλά μαθήματα. Απλά αν μου ζητάς μια λύση, να μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeZ

Νεοφερμένος

Ο MikeZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τι ειναι τα αρχαια ελληνικα?Τα αρχαια ελληνικα ειναι η ριζα των νεων ελληνικων.Απο κει προερχονται ολες οι λέξεις που χρησιμοποιησεις σημερα στο προφορικο και γραπτο σου λογο.Αν θελεις να λες πως γνωριζεις ελληνικα θα πρεπει να μαθεις τη βαθυτατη ουσια αυτων που φυσικα βρισκεται στα αρχαια.Μιλας καθημαρινα αρχαια ελληνικα απλως δε το εχεις καταλαβει,αν αφαιρεσεις τις ξενοφερτες λεξεις ολες οι λεξεις που χρησιμοποιεις προερχονται απο αρχαιες λεξεις και ειναι απλα μια νεα εκδοχη αυτων.Ακόμα και πολλες ξενοφερτες λεξεις εχουν αρχαια ελληνικη ρίζα.Εαν καταφερεις και συλλαβεις το βαθυτατο νοημα αυτων που φυσικα δεν εχει σε τιποτα να κανει με τη παπαγαλια της γραμματικης η με το να μαθεις απεξω μια μεταφραση(που λογικα αυτα κανεις στ σχολειο) θα δεις πως τα αρχαια ελληνικα ειναι μια φιλοσοφια,μια γλωσσα που καθε αλλο παρα νεκρη ειναι.

Έχει δίκιο η φίλη μου από δω.. xD Το να καταργηθούν τα αρχαία από το γυμνάσιο και το Λύκειο δεν είναι και το καλύτερο επειδή είναι (όπως λέει και από πάνω) είναι η βασική "κολόνα" της γλώσσας που μιλάμε αυτή τη στιγμή! Εγώ πραγματικά δεν θα καταργούσα τα Αρχαία ( ΑΝ και τα βαριέμαι). Συμφωνώ και επαυξάνω με την Christine.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Ολο οι ιδιες ακραιες αποψεις σε ποσες σελιδες. Ουτε τα αρχαια ειναι η κολωνα της εκπαιδευσης οτι σημαντικοτερο διδασκομαστε κλπ ουτε πρεπει να καταργθουν μια χαρα γινονται στο γυμνασιο ισως στην 1η λυκειου να επρεπε να ειναι λιγοτερες ωρες γιατι οι μη θεωρητικοι τα καναμε αγκαρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
φυσικα να μην καταργηθουν! ειναι πρωτον το αγαπημενο μου μαθημα δευτερον εχουμε την καλυτερη καθηγητρια τριτον αν δεν ξερεις αρχαια δεν μπορεις να μαθεις νεα και τεταρτον ειναι κριμα! ολοι οι ξενοι να ξερουν και εμεις οι ελληνες οχι! γιατι ρε παιδια σας φαινοντε τοσο δυσκολα; παιχνιδακι ειναι! αν ειναι αυτα δυσκολα τα μαθηματικα τι ειναι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
η δυσκολία των μαθημάτων είναι διαφορετική από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εγώ πχ δεν μπορώ με τίποτα να θυμάμαι τη γραμματική στα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top