Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Γ λυκειου θα ειμαι full time φροντ.,αρα ακομη και αν χανω μαθημα,ειναι σαν να κερδιζω χρονο για περισσοτερη μελετη.

Τη βρισκω καπως λανθασμενη την αποψη σου.Αρκετα παιδια δεν πηγαινουν φροντιστηριο,οποτε εαν σεβεσαι τους συμμαθητες σου καλο θα ηταν να τους υποστηριζεις οσο περισσοτερο μπορεις ή τουλαχιστον να μην τους εμποδιζεις να προχωρησουν στην υλη.Επισης,εχουμε συνηθισει στην αποψη οτι τα φροντιστηρια θα μας σωσουν και υπονομευουμε το σχολειο με την καθε ευκαιρια.Σκεψου λιγο να πηγαινεις και φροντιστηριο και σχολειο,να κανεις την ιδια υλη και με καθηγητες που εχουν πειρα χρονων και δε μας φλομωνουν στα 20αρια των φροντιστηριων.Τοτε οι επιδοσεις σου θα ειναι ακομα καλυτερες.Εξαλλου,κατι που μας ειπαν στο σχολειο,ουτε εμεις καν πιεζουμε καταστασεις για να διεκδικησουμε καλυτερη διδασκαλια.Αν ειμαστε τριτη και εχουμε προβλημα με ενα καθηγητη παμε του τα χωνουμε,και με τους γονεις μας εν αναγκει,και να δουμε μετα ο καθηγητης αν θα κανει μαθημα ή οχι.Μπορουμε να ζητησουμε και να αλλαξει καθηγητης.Στο χερι μας ειναι να το κυνηγησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και οι 2 είστε λίγο ακραίοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Τη βρισκω καπως λανθασμενη την αποψη σου.Αρκετα παιδια δεν πηγαινουν φροντιστηριο,οποτε εαν σεβεσαι τους συμμαθητες σου καλο θα ηταν να τους υποστηριζεις οσο περισσοτερο μπορεις ή τουλαχιστον να μην τους εμποδιζεις να προχωρησουν στην υλη.Επισης,εχουμε συνηθισει στην αποψη οτι τα φροντιστηρια θα μας σωσουν και υπονομευουμε το σχολειο με την καθε ευκαιρια.Σκεψου λιγο να πηγαινεις και φροντιστηριο και σχολειο,να κανεις την ιδια υλη και με καθηγητες που εχουν πειρα χρονων και δε μας φλομωνουν στα 20αρια των φροντιστηριων.Τοτε οι επιδοσεις σου θα ειναι ακομα καλυτερες.Εξαλλου,κατι που μας ειπαν στο σχολειο,ουτε εμεις καν πιεζουμε καταστασεις για να διεκδικησουμε καλυτερη διδασκαλια.Αν ειμαστε τριτη και εχουμε προβλημα με ενα καθηγητη παμε του τα χωνουμε,και με τους γονεις μας εν αναγκει,και να δουμε μετα ο καθηγητης αν θα κανει μαθημα ή οχι.Μπορουμε να ζητησουμε και να αλλαξει καθηγητης.Στο χερι μας ειναι να το κυνηγησουμε.

Sorry,αλλα θα τους εμποδισω πηγαινονταν φροντιστηριο?Θα πηγαινω για μενα,οχι για αυτους :)

Οι ανθρωποι το υπονομευουμε γτ ειναι ανοργανωτο μερικες φορες.

Ξερεις ποσα 13 και 12 εχω παρει σε διαγωνισματα αλγεβρας,φυσικης στο φροντ.?Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,γτ στο φροντιστηριο μου υπαρχει αντικειμενικη βαθμολογιση (ευτυχως!).

Να ζητησεις να αλλαξει καθηγητης,λιγο ουτοπικο μου ακουγεται,γιατι θα λενε οτι 'ελα και εσυ,μια χρονια ειναι!Μην σκας για αυτο'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ο παπάς στο full time αν και είναι πιο προσαρμοσμένο στην εποχή και εσύ στην αντίληψη καθόλου φροντιστήρια ή έστω μια βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Sorry,αλλα θα τους εμποδισω πηγαινονταν φροντιστηριο?Θα πηγαινω για μενα,οχι για αυτους :)

Οι ανθρωποι το υπονομευουμε γτ ειναι ανοργανωτο μερικες φορες.

Ξερεις ποσα 13 και 12 εχω παρει σε διαγωνισματα αλγεβρας,φυσικης στο φροντ.?Δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,γτ στο φροντιστηριο μου υπαρχει αντικειμενικη βαθμολογιση (ευτυχως!).

Να ζητησεις να αλλαξει καθηγητης,λιγο ουτοπικο μου ακουγεται,γιατι θα λενε οτι 'ελα και εσυ,μια χρονια ειναι!Μην σκας για αυτο'.

Ελεγα για τις καταληψεις και τους πρωρτοστατες αυτης οταν ειναι στην τριτη λυκειου.Λογικο ειναι αν γινεται καταληψη να συνεχιζεις εσυ τη δουλεια που κανεις στο φροντιστηριο.Αλλα οταν ερχεται η ωρα να ψηφισεις καλο ειναι να σκεφτεσαι και την κατασταση των παιδιων σε μεγαλυτερες ταξεις.(Δε μιλαω προσωπικα για σενα)

Το υπονομευουμε συγκριτικα με το φροντιστηριο.Και καταληγουμε να τρεχουμε στα φροντιστηρια και να γκρινιαζουμε μοναχα για το σχολειο.

Αυτο με τα φροντιστηρια ειναι γεγονος.Σε παρα μα παρα πολλα φροντιστηρια οι καθηγητες δινουν αβερτα τους βαθμους.Για τον απλουστατο λογο οτι πληρωνονται και δε μπορουν να ''απογοητευουν'' τους μαθητες τους.Εχουν και ενα καποιο prestige.

Ουτοπικο δεν ειναι.Αν μαζευτειτε και παραπονεθειτε να δεις ποσο θα αλλαξουν καποιοι καθηγητες.Και εμεις ειμαστε μερος του σχολειου οποτε και εμεις διαμορφωνουμε την αξια του.Εγω παω στοιχημα οτι αν διεκδικησουμε κατι αμεσα θα το πετυχουμε.Αν ακουσουν το βρισιδι τους το μονο που θα κανουν θα ειναι να το βουλωσουν και να δουλεψουν.
-----------------------------------------
ο παπάς στο full time αν και είναι πιο προσαρμοσμένο στην εποχή και εσύ στην αντίληψη καθόλου φροντιστήρια ή έστω μια βοήθεια...

Κοιτα δεν μπορω να πω καθολου στα φροντιστηρια.Αναγνωριζω οτι τα παιδια που εχουν υψηλους στοχους ισως τα χρειαζονται.Αλλα οχι τωρα φροντιστηριο υπερ του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ακριβώς αυτό που λες τώρα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα σοβαρά φροντιστήρια, πάντως, σε ένα από τα οποία πάω εγώ, κάνουν ακριβώς το αντίθετο. Επιχειρηματική φήμη θα έχουν μόνο αν βγάλω όσο περισσότερα μόρια γίνεται, όχι αν μου βάλουν βαθμό σε ένα από τα 20-30 διαγωνίσματα που γράφουμε μέσα στο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
πιστεύω πάντως οτι και εμείς απο την πλευρά μας πρέπει να βοηθάμε το δημόσιο σχολείο όσο μπορούμε.Γιατί σε λίγο καιρόδέν θα έχουμε ούτε δωρεάν παιδεία...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στα φροντιστηρια που εχω παει εγω παντως, ηταν αντικειμενικοι στη βαθμολογηση των διαγωνισματων. Επαιρνα ακριβως οσο εγραφα. Ειτε αυτο ηταν 9, ειτε 19 (ναι, ειχα μεγαλο ευρος :P). Στα διαγωνισματα του σχολειου παλι (δημοσιο) το επιπεδο των θεματων ηταν κατα πολυ χαμηλοτερο απο τα αντιστοιχα του φροντιστηριου (ακομα και στα μαθηματα κατευθυνσης). Φετος που κανω ιδιαιτερα, εχω την απαιτηση να ειναι πολυ αυστηροι στη βαθμολογηση των διαγωνισματων που γραφω κατα καιρους για να ξερω που ειμαι. Δεν εχει νοημα να σου χαιδευουν τα αυτια και στις εξετασεις να τρως το χαστουκι, ειναι κοροιδια (μιλαω για πανελλαδικες κυριως).
-----------------------------------------
πιστεύω πάντως οτι και εμείς απο την πλευρά μας πρέπει να βοηθάμε το δημόσιο σχολείο όσο μπορούμε.Γιατί σε λίγο καιρόδέν θα έχουμε ούτε δωρεάν παιδεία...:(
Δεν ξερω τι γινεται στα ιδιωτικα, παντως στο δημοσιο Λυκειο που πηγαινα, υπηρχε αδιαφορια και απο τους μαθητες και απο τους καθηγητες. Οι μεν μαθητες αδιαφορουσαν στο μαθημα λεγοντας "τι νοημα εχει να παρακολουθησω, αφου τα κανω στο φροντιστηριο" αλλα και οι ιδιοι οι καθηγητες δεν ειχαν την απαιτουμενη ορεξη και μαλιστα εχω ακουσει πολλες φορες την ατακα "δε σας το 'χουν μαθει στο φροντιστηριο αυτο;". :P Δηλαδη θεωρουν πια αυτονοητο οτι οι μαθητες πηγαινουν φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Χάλι μαύρο....Θα το πληρώνουμε και αυτό σε λίγο.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν ξερω τι γινεται στα ιδιωτικα, παντως στο δημοσιο Λυκειο που πηγαινα, υπηρχε αδιαφορια και απο τους μαθητες και απο τους καθηγητες. Οι μεν μαθητες αδιαφορουσαν στο μαθημα λεγοντας "τι νοημα εχει να παρακολουθησω, αφου τα κανω στο φροντιστηριο" αλλα και οι ιδιοι οι καθηγητες δεν ειχαν την απαιτουμενη ορεξη και μαλιστα εχω ακουσει πολλες φορες την ατακα "δε σας το 'χουν μαθει στο φροντιστηριο αυτο;". :P Δηλαδη θεωρουν πια αυτονοητο οτι οι μαθητες πηγαινουν φροντιστηριο...

Και αυτό είναι που με εκνευρίζει. Είδα κι έπαθα να πείσω την φιλόλογο πως ΔΕΝ πάω σε φροντιστήριο. Εκείνη εννοείται πως συνέχισε τα δικά της: "Όλοι εδώ μέσα κάνετε μάθημα κι έξω από το σχολείο ρε παιδιά, τι μου λέτε".
Αμάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Κοιτάξτε..Για μένα έχει σημασία και το σχολείο..Εγώ ας πούμε πάω σε Δημόσιο και από τους 10-12 καθηγητές που είχα φέτος ήταν ''ΑΚΥΡΟΙ''..
Η μια είχε ψυχολογικά προβλήματα και ακόμη δίδασκε (μας έκανε Έκθεση και Κείμενα),ο δεύτερος που μας έκανε Χημεία έβαζε ασκήσεις και σήκωνε την απουσιολόγο διότι δεν ήξερε να λύσει την άσκηση και ο τελευταίος αυτός μας έκανε Οικονομία ήταν και αυτός μια από τα ίδια γιατί τον κάναμε ότι θέλαμε γιατί τα είχε και αυτός χαμμένα!
Από την άλλη θα προτειμούσα Ιδιωτικό γιατί θα ήταν πλουσιότατο σε σχέση με το δικό μας σε εξοπλισμό και γενικά θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο απ' ότι το δικό μας!
Αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα που πρέπει να δώσεις..Αν κάποιος (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) δεν τα έχουν??
Είναι ωραίο το θέμα και μπορούμε να το δούμε από πολλές πλευρές!
Πολύ είναι αυτοί που πανε σε ιδιωτικό κι ας μην έχουν την οικονομική άνεση. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν και οι υποτροφίες!!!(ευτυχώς δηλαδή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ναι αλλα πόσες υποτροφίες δίνει ένα σχολείο νομίζεις????


πολυ λίγες σε σχέση με τους ενδιαφερόμενους μαθητές....
όταν έχεις 150 παιδιά σε μια αίθουσα και δίνεις 5 υποτροφίες δεν κάνεις τπτ....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Παιδιά δεν είναι μόνο οι υποτροφίες.
Αλλά ας γίνουμε και λίγο ειλικρινείς...
Το δημόσιο είναι χαβαλέςτο ιδιώτικο βάσανο.
Γιατί?
Γιατί το δημόσιο όλοι εμείς το κάναμε έτσι απαξιώνοντας το και το ιδιωτικό είναι βάσανο καταρχάς για τα λεφτά,δηλαδή αν δεν πονάς τα λεφτά των δικών σου και απλά είσαι τουρίστας εκεί είσαι τουλάχιστον μακάκας και επιπλέον οι σχολικές απαιτήσεις είναι πολλές,τουλάχιστον στα ιδιωτικά που προπαθούν να κρατήσουν την ''ταμπέλα''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Χάλι μαύρο....Θα το πληρώνουμε και αυτό σε λίγο.....:(
Ήδη το πληρώνουμε :PΓιατί πληρώνουμε φόρους ??Όλα αυτά που βλέπεις στο δημόσιο είναι από λεφτά των γονιών μας !:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι στο ιδιωτικο σχολειο οι καθηγητες προσπαθουν να διδαξουν με τον καλυτερο τροπο για τον απλουστατο λογο επειδη ειναι ιδιωτικο.Σε αντιθεση ομως με το δημοσιο σχολιο που εκει μερικοι καθηγητες παραμελουν τα παιδια και δεν διδασκουν με τον καλυτερο τροπο.Ομως υπαρχουν και στο δημοσιο καλοι καθηγητες οι οποιοι ενδιαφερονται για τα παιδια και το μαθημα τους το κανουν σωστα ειτε βρισκονται σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο.Ο λογος για τον οποιο πιθανως δεν διδασκουν σωστα στο δημοσιο ειναι γιατι ο μισθος τους δεν ειναι ο ιδιος με τον μισθο του ιδιωτικου αλλα λιγο κατωτερος.Κατα τη γνωμη μου οι καθηγητες στο δημοσιο πρεπει να διδασκουν κανονικα τα παιδια γιατι αυτα δεν φταινε σε κατι,πρεπει να διδασκουν με τον καλυτερο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ναι με παράθυρα να αεριζόμαστε...Και στην αγορά εργασίας να βγαίνουμε πότε; Στα 90; Μήπως η φράση «μας λείπει ο καλός επαγγελματικός προσανατολισμός» μας βολεύει ως μια αποποίηση των προσωπικών ευθυνών των επιλογών μας; Εξάλλου γιατί το Πανεπιστήμιο να λειτουργεί λορόϊ, όταν το λύκειο είναι για κλάματα;

Πλακα πλακα μονο στα ιδιωτικα λυκεια απ΄οσο ξερω γινεται καλη σχετικα δουλεια. Αλλα θα μου πεις εκει υπαρχει το IB που πας κατευθιαν εξωτερικο για σπουδες. Τυχαιο ;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Σε σχολή από σπόντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Πλακα πλακα μονο στα ιδιωτικα λυκεια απ΄οσο ξερω γινεται καλη σχετικα δουλεια. Αλλα θα μου πεις εκει υπαρχει το IB που πας κατευθιαν εξωτερικο για σπουδες. Τυχαιο ;
Τα ιδιωτικά λύκεια κοιτούν να "σπρώξουν" τους μαθητές προς μεγάλες σχολές για λόγους marketing, τί μου λες τώρα;


Εγώ πάντως έψαξα τα πάντα γύρω από τη σχολή μου, 2-3 χρόνια πριν τη δηλώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kαλά εν διάρκεια ζωής, πάντα αναθεωρούμε. Άλλα τα κριτήρια επιλογής ενός 17χρονου και άλλα ενός ώριμου 25χρονου. Ώριμος και ο 17χρονος, ώριμος και ο 25χρονος. Αλλά η κάθε ωριμότητα είναι διαφορετική. Σήμερα βέβαια, όπου το εργασιακό μέλλον είναι γρίφος, το να σπουδάζουμε σε διάφορες ηλικιακές φάσεις ξεκινώντας με ένα Πανεπιστήμιο στα 18 και ξανασπουδάζοντας στα 35...δεν είναι όνειρο θερινής νυκτός. Προσωπικά θα ήθελα με το μυαλό το τωρινό να επέλεγα Πανεπιστήμιο έχοντας τις γνώσεις που έχω και όχι αυτές που μου έδωσε το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top