Οι επιλογές που έχω από Θεωρητική

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το 90% που θα επιλέξετε φιλολογία θα το μετανιώσετε το πολύ σε 7-8 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μην εισαι αρνητικος ολοι θα κανουν ιδιαιτέρα απο αυτους δεν ειναι και τοσο άσχημη επιλογη να γινεις δάσκαλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το 90% που θα επιλέξετε φιλολογία θα το μετανιώσετε το πολύ σε 7-8 χρόνια.
Τότε ελπίζω ότι θα ανήκω στο υπόλοιπο 10%... Αυτό όμως το λες μόνο από πλευράς διορισμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Τότε ελπίζω ότι θα ανήκω στο υπόλοιπο 10%... Αυτό όμως το λες μόνο από πλευράς διορισμού;

ε προφανως εκει αναφερεται αλλα εξακολουθω να θεωρω οτι κανει λαθος αφου και αλλοι δασκαλοι δεν διοριζονται (πχ μαθηματικοι) αλλα ξεχεζονται(no offence) στο ιδιαιτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ε προφανως εκει αναφερεται αλλα εξακολουθω να θεωρω οτι κανει λαθος αφου και αλλοι δασκαλοι δεν διοριζονται (πχ μαθηματικοι) αλλα ξεχεζονται(no offence) στο ιδιαιτερο...
Συμφωνώ!!! Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν σου αρέσει πραγματικά δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!!
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι αρκεί μόνο αυτό, δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή ότι δεν με νοιάζει αν πεινάσω αρκεί να κάνω αυτό που μου αρέσει κτλ κτλ!!
Είναι και τα δύο... Αλλά όπως και να χει ιδιαίτερα και φροντιστήρια θα υπάρχουν για πολύ ακόμη... Δεν είναι μόνο το δημόσιο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Συμφωνώ!!! Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν σου αρέσει πραγματικά δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!!
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι αρκεί μόνο αυτό, δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή ότι δεν με νοιάζει αν πεινάσω αρκεί να κάνω αυτό που μου αρέσει κτλ κτλ!!
Είναι και τα δύο... Αλλά όπως και να χει ιδιαίτερα και φροντιστήρια θα υπάρχουν για πολύ ακόμη... Δεν είναι μόνο το δημόσιο :whistle:

κοιτα ας ειμαστε ρεαλιστες οκ καλο να κανεις αυτο που θελεις αλλα δεν αρκει,χρειαζεσαι και ενα καλο εισοδημα:whistle:
ναι ναι οκ καταλαβαινω τι λες απλα το επισημαίνω,ναι ρε συ και εσεις(αν και πολλα ατομα θα διαφωνησουν)κανετε και πολλα ιδιαιτερα(εννοω πολλα μαθηματα)
ιστορια,αρχαια,λογοτεχνια,εκθεση και νομιζω και λατινικα
''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη'' που ελεγε και η ταινια:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Συμφωνώ!!! Αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν σου αρέσει πραγματικά δεν πρόκειται να το μετανιώσεις!!
Φυσικά και δεν πιστεύω ότι αρκεί μόνο αυτό, δεν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή ότι δεν με νοιάζει αν πεινάσω αρκεί να κάνω αυτό που μου αρέσει κτλ κτλ!!
Είναι και τα δύο... Αλλά όπως και να χει ιδιαίτερα και φροντιστήρια θα υπάρχουν για πολύ ακόμη... Δεν είναι μόνο το δημόσιο :whistle:
στην τελική μη ξεχνάμε ότι από φιλολογία δε γίνεσαι μόνο καθηγητής, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
κοιτα ας ειμαστε ρεαλιστες οκ καλο να κανεις αυτο που θελεις αλλα δεν αρκει,χρειαζεσαι και ενα καλο εισοδημα:whistle:
ναι ναι οκ καταλαβαινω τι λες απλα το επισημαίνω,ναι ρε συ και εσεις(αν και πολλα ατομα θα διαφωνησουν)κανετε και πολλα ιδιαιτερα(εννοω πολλα μαθηματα)
ιστορια,αρχαια,λογοτεχνια,εκθεση και νομιζω και λατινικα
''ειναι πολλα τα λεφτα Αρη'' που ελεγε και η ταινια:whistle:
Χαχαχα!! όντως έτσι είναι... και έχω ως παράδειγμα την φιλόλογό μου αλλά και πολλούς πολλούς άλλους!!
Απλά είπαμε δεν είναι μόνο τα λεφτά!! Αλλά είναι και αυτό!:)

στην τελική μη ξεχνάμε ότι από φιλολογία δε γίνεσαι μόνο καθηγητής, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές! ;)
Ναι σίγουρα υπάρχουν και είναι και πολλές!! Εμένα ας πούμε θα μου άρεσε να αρθρογραφώ και έμαθα ότι γίνεται και με το πτυχίο της φιλολογίας...
Κυρίως όμως είναι αυτό, καθηγήτρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
στην τελική μη ξεχνάμε ότι από φιλολογία δε γίνεσαι μόνο καθηγητής, υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές! ;)
btw επειδη αληθεια δεν ξερω ποιες;;
Χαχαχα!! όντως έτσι είναι... και έχω ως παράδειγμα την φιλόλογό μου αλλά και πολλούς πολλούς άλλους!!
Απλά είπαμε δεν είναι μόνο τα λεφτά!! Αλλά είναι και αυτό!:)
δλδ τι αλλο κανει;;;

Ναι σίγουρα υπάρχουν και είναι και πολλές!! Εμένα ας πούμε θα μου άρεσε να αρθρογραφώ και έμαθα ότι γίνεται και με το πτυχίο της φιλολογίας...
δλδ τι να γραφεις αυτα που λενε ανθρωποι;;δεν καλαβα:/:
Κυρίως όμως είναι αυτό, καθηγήτρια...
εμενα θα μου αρεσε να ημουν καθηγητης,να μιλαω και με παιδια κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
:confused:Λοιπόν με έχεις μπερδέψει λίγο με τις απορίες σου αλλά οκ θα προσπαθήσω!!:P
btw επειδη αληθεια δεν ξερω ποιες;;
δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/1ο-πεδίο/επαγγελματικοί-διέξοδοι-από-την-φιλολογία-49180/

δλδ τι αλλο κανει;;;
πριν δεν τα λέγαμε; Λεφτά+να σου αρέσει αυτό που κάνεις;

δλδ τι να γραφεις αυτα που λενε ανθρωποι;;δεν καλαβα:/:
και εγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς δεν κατάλαβες:redface::P
να αρθρογραφώ βρε!! να γράφω άρθρα σε εφημερίδες, περιοδικά κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
btw επειδη αληθεια δεν ξερω ποιες;;

[...]
εμενα θα μου αρεσε να ημουν καθηγητης,να μιλαω και με παιδια κτλπ
Οι απόφοιτοι του Τμήματος Φιλολογίας μπορούν να εργαστούν:

Ως καθηγητές φιλολογίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (δημόσια, ιδιωτική).
Ως ερευνητές σε αρχεία, βιβλιοθήκες κ.λ.π.
Ως συγγραφείς και διορθωτές κειμένων σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες κ.ά.
Στα Μ.Μ.Ε.
Ως επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό σε κέντρα και υπηρεσίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία! :)
Ακριβώς!! Βέβαια εγώ θα ήθελα να το συνδυάσω και με την δημοσιογραφία... Είναι λίγο δύσκολο βέβαια (για πολλούς και διαφορετικούς λόγους) αλλά θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
:confused:Λοιπόν με έχεις μπερδέψει λίγο με τις απορίες σου αλλά οκ θα προσπαθήσω!!:P

δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/1ο-πεδίο/επαγγελματικοί-διέξοδοι-από-την-φιλολογία-49180/
ναι οκ καταλαβα εχεις ενα point απλα επειδη ειμαι τεχνολογικη δεν ηξερα αν ειχες πολλες (περα απο καθηγητη)επιλογες

πριν δεν τα λέγαμε; Λεφτά+να σου αρέσει αυτό που κάνεις;
ναι μωρε εννοω περα απο αυτο.πχ απο το link που εδωσες,δημοσιογραφος;)

να αρθρογραφώ βρε!! να γράφω άρθρα σε εφημερίδες, περιοδικά κτλ
ααααααα καλο καλο μου αρεσει πολυ,μπραβο να το κανεις,εγω θα το εκανα...εχει πολλα χρηματα αυτο ή μπα;;;
Οι απόφοιτοι του Τμήματος Φιλολογίας μπορούν να εργαστούν:

Ως καθηγητές φιλολογίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (δημόσια, ιδιωτική).
Ως ερευνητές σε αρχεία, βιβλιοθήκες κ.λ.π.
Ως συγγραφείς και διορθωτές κειμένων σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες κ.ά.
Στα Μ.Μ.Ε.
Ως επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό σε κέντρα και υπηρεσίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία! :)
bold: δλδ αρθρογραφος
νομιζω δεν μπορεις να γινεις πιο αναλυτικη thanx (το link ηταν καλυτερο αλλα ευχαριστω anyway;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
bold: δλδ αρθρογραφος

και αυτό, αλλά και ως επιμελητής κειμένων για τυχόν λάθη στη σύνταξη ή την ορθογραφία και συγγραφέας βιβλίων(από λογοτεχνικά μέχρι λεξικά)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
και αυτό, αλλά και ως επιμελητής κειμένων για τυχόν λάθη στη σύνταξη ή την ορθογραφία και συγγραφέας βιβλίων(από λογοτεχνικά μέχρι λεξικά)!

ελα τοσα πολλα μπραβο και δεν σας το ειχα...respect;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδή διακρίνω μια ηλιθιώδη (όπως λέμε παιδαριώδη) αντιπαράθεση σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές επιστημών που σχετίζονται με την μέση εκπαίδευση, έχω μια ερώτηση να κάνω: «Τι πρόβλημα υπάρχει με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού;». Μήπως όσοι το κατακρίνετε και το "μειώνετε" στο όνομα των πολλών χρημάτων είστε ανίκανοι για κάτι τέτοιο και απλά ζηλεύετε που δεν θα μπορέσετε να γίνετε; Να ξέρετε ότι κάποια πράγματα δεν γίνονται στην ζωή πάντα με γνώμονα πόσα θα κονομήσουμε. Η ζωή είναι πολύ πιο ωραία αν είναι γεμάτη από κοινωνικές αξίες και συναίσθημα. Δεν πειράζει. Ας υπάρχουν κάποιοι που θα δουλεύουν "περισσότερο" σε γυάλινους πύργους πίσω από ένα κομπιούτερ εξαργυρώνοντας τα μάστερς σε οικονομικό έργο ανά ώρα (σαν μηχάνημα παραγωγής) υπό επίβλεψη προϊσταμένου ιδιωτικού τομέα, αφού δεν θα έχουν εναλλακτική επιλογή λόγω προσωπικής απόρριψης. Βέβαια μέσα σε αυτές τις «θέσεις-καριέρας» με τα πολλά χρήματα μεγαλώνουν και οι ευθύνες αλλά και οι απαιτήσεις του εργοδότη από τον «μουρ» μορφωμένο υπάλληλο. Όπως βλέπετε, πρόκειται για ένα περιβάλλον εργασία πληκτικό. Εργασία πολλές ώρες, σπίτι μόνο για ύπνο και 0 προσωπική ζωή. Τουλάχιστον τα παιδιά σε γεμίζουν διάθεση για ζωή. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευτυχία να βλέπεις στα μάτια των παιδιών τον δικό τους κόσμο και να τα ετοιμάζεις ως προσωπικότητες για την αυριανή κοινωνία, ασχέτως αν κατάλαβαν το αόριστο ολοκλήρωμα ή την ροπή αδράνειας στερεού. Τουλάχιστον κάτι πιο ωφέλημο και πιο δημιουργικό από κάτι κωλοπρότζεκτς με έτοιμα υποδείγματα σε κάποια εταιρεία ή γραφεία. Ενημερωτικά, πτυχιούχοι που εργάζονται λένε ότι από το Πανεπιστημιακό πτυχίο εργασιακά χρησιμεύει μόνο το 2-3% των επιστημονικών γνώσεων. Φανταστείτε τι άλλο χρειάζεται για να είναι κάποιος επιτυχημένος επαγγελματίας και όχι πτυχιούχος μαλάκας με περικεφαλαία που να εγκυμονεί κοινωνικού κινδύνους..από αυτό που πετύχαμε τόσα χρόνια στην Ελλάδα των μισθών και των εκλογών. Βέβαια αλλιώς τα βλέπεις ως μαθητής, αλλιώς ως φοιτητής και αλλιώς όταν τελειώσουν τα ψέματα βγαίνοντας να αναζητήσεις δουλειά για να βγει το ταπεινό μεροκάματο (και όχι αυτό που νομίζουν πολλοί νέοι κάτι ψωροχιλιάρικα € και θέση διευθυντού) εκεί όπου η κοινωνία χέστηκε για το πτυχίο του καθενός. Αν κάποιος έχει πτυχίο, κάποιος άλλος έχει μεγάλο πέος..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
... και κάποιος άλλος και τα δύο! ;)

Συμφωνώ με όσα λες για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, είναι πραγματικά αναζωογονητικό!
Αλλά σκέψου, ότι ενώ εσύ θα προσπαθείς να εργαστείς, να προσφέρεις στους μαθητές σου, ταυτόχρονα θα υπάρχουν και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν απολύτως τίποτε, θα είναι εξαιρετικά ανίκανοι σαν καθηγητές και στερημένοι πνευματικά άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τους μαθητές, ή τη γνώση που μεταδίδουν αλλά για το γεγονός ότι στο τέλος του μήνα θα πάρουν τα λεφτά τους.
Θα άντεχες να συνεργάζεσαι με τέτοιους ανθρώπους? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
... και κάποιος άλλος και τα δύο! ;)

Συμφωνώ με όσα λες για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, είναι πραγματικά αναζωογονητικό!
Αλλά σκέψου, ότι ενώ εσύ θα προσπαθείς να εργαστείς, να προσφέρεις στους μαθητές σου, ταυτόχρονα θα υπάρχουν και κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν θα κάνουν απολύτως τίποτε, θα είναι εξαιρετικά ανίκανοι σαν καθηγητές και στερημένοι πνευματικά άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται για τους μαθητές, ή τη γνώση που μεταδίδουν αλλά για το γεγονός ότι στο τέλος του μήνα θα πάρουν τα λεφτά τους.
Θα άντεχες να συνεργάζεσαι με τέτοιους ανθρώπους? :/:
Παντού υπάρχει αυτή η βαρεμάρα και η απάθεια ,για την δουλειά, σε κάποιον, όχι μόνο στην εκπαίδευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από πότε οι απόφοιτοι φιλολογίας έχουν ως επαγγελματική προοπτική την...δημοσιογραφία...;Πριν από 15 χρόνια μπορεί. Πλέον, δεν γίνεται.
Η μόνη επαφή (μόνιμη, επαγγελματική) μπορεί να είναι να είναι διορθωτές σε εφημερίδες, που εκεί ΟΝΤΩΣ χρειάζεται.

Σαν χόμπι που λέει η Μαρία πιο πάνω, μπορεί να γίνει από τον οποιονδήποτε. Αλλά δουλειά να ζήσει από αυτή, δεν το νομίζω. Θα προτιμηθούν απόφοιτοι ΑΕΙ ΜΜΕ, μετά ΙΕΚ ΜΜΕ, και μετά κάποιος άσχετος. Όλοι αυτοί που περιγράφω είναι υπερ-αρκετοί.

Τι θέλω να πω; Και δεν έχει να κάνει με την δημοσιογραφία αυτό φυσικά. Αν θέλετε φιλολογία, πάτε φιλολογία. Αν θέλετε δημοσιογραφία, πάτε δημοσιογραφία (μάλιστα, ειδικά στο ΑΠΘ η σχολή είναι εστιασμένη εκεί). Αν θέλετε κοινωνιολογία, πάτε κοινωνιολογία. ΜΗΝ ελπίζετε, αυτές τις εποχές να έχετε τελειώσει κάτι άσχετο και να πιάσετε αλλού δουλειά. Θα απογοητευτείτε πάρα πολύ. Γιατί πολύ απλά, μαζί με εσάς που το όνειρό σας είναι να κάνετε 10 πράγματα ταυτόχρονα και έχετε σπουδάσει το 1, υπάρχουν άλλοι 10000 που έχουν τελειώσει τα υπόλοιπα 9 πράγματα και θα προτιμηθούν.

Και κάτι άλλο, που θα το δείτε στην πορεία. Οι σχολές κατά καιρούς, βάζουν στους οδηγούς σπουδών επαγγελματικές προοπτικές που είναι λίγο φουσκωμένες...Είμαι σίγουρη ότι η φιλολογία, ίσως και να είχε τα ΜΜΕ στις προοπτικές. Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό ή ακόμα ακόμα ότι συμβαίνει. Θα μπορούσα να σας πω ότι από τη δική μου σχολή, βγαίνουμε και κριτικοί τέχνης. Κάνουμε 3-4 μαθήματα σχετικά. Δεν θα είναι γελοίο να σας το πω όμως, όταν υπάρχει η καλών τεχνών, και άλλες σχολές ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ, που παρέχουν τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ γνώσεις για να γίνει σωστά αυτό; Επίσης, κάνουμε και δύο γλωσσολογίες. Με κάνει αυτό γλωσσολόγο; Όχι βέβαια.

Προσέχτε που απλώνετε τα πόδια σας παιδιά. Όχι για κανέναν άλλον λόγο, για την δική σας υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι του Τμήματος Φιλολογίας μπορούν να εργαστούν:

Ως καθηγητές φιλολογίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (δημόσια, ιδιωτική).
Ως ερευνητές σε αρχεία, βιβλιοθήκες κ.λ.π.
Ως συγγραφείς και διορθωτές κειμένων σε εκδοτικούς οίκους, εφημερίδες κ.ά.
Στα Μ.Μ.Ε.
Ως επιστημονικό και ερευνητικό προσωπικό σε κέντρα και υπηρεσίες του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα. εννοείται πως το να είσαι καθηγητής και να συναναστρέφεσαι με παιδιά έχει ξεχωριστή μαγεία! :)

Aπό φιλόλογος μπορεις να γίνεις και διοικητής επιχειρήσεων αλλά δε σημαίνει κάτι αυτό. Αξία σε μια σχολή δε δίνει τι μπορείς να κάνεις αλλά τα αποκλειστικά επαγγελματικά δικαιώματα που σου προσφέρει (δηλαδή αυτά που τα κάνουν ΜΟΝΟ οι φιλόλογοι). Το ότι ασχολούνται με πράγματα άσχετα με το αντικείμενο τους όχι καλό δεν είναι αλλά αρνητικό.

Παραθέτω ένα άρθρο που έγινε πριν αρχίσει η οικονομική κρίση
24 Μαΐου 2009, 10:01 EEST
ΤΗΣ ΑΝΤΡΗΣ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ
Σε σύγκριση με την περσινή χρονιά, ο αριθμός των άνεργων νέων ηλικίας 20 έως 29 ετών έχει αυξηθεί. Μόνο οι πτυχιούχοι άνεργοι, οι οποίοι έχουν εγγραφεί στα γραφεία ανεργίας, ξεπερνούν τους χίλιους, ενώ το δικό τους Γολγοθά περνούν οι φιλόλογοι, που αναμένουν μισή ζωή μέχρι να διοριστούν.

Ασφυκτικά γεμίζουν καθημερινά τα επαρχιακά και τοπικά γραφεία ανεργίας. Τον περασμένο Απρίλιο η εγγεγραμμένη ανεργία έφθασε τα 16.100 άτομα. Από αυτά, οι 3.941 είναι ηλικίας 20 έως 29 ετών. Συγκριτικά με την περσινή χρονιά, ο αριθμός των ανέργων νέων έχει αυξηθεί. Στην πραγματικότητα, ο αριθμός τους είναι διπλάσιος, αφού δεν εγγράφονται όλοι στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης, αλλά αναζητούν εργασία με άλλον τρόπο. Από τους 1.502 νέους άνεργους ηλικίας 25 έως 29 ετών, που ήταν εγγεγραμμένοι στα γραφεία ανεργίας το 2008, φέτος ο αριθμός τους έφθασε τους 2.341. Εκατοντάδες, όμως, είναι οι νέοι οι οποίοι ξεμένουν με μια βαλίτσα όνειρα, κουβαλώντας στην πλάτη τους κόπο και μόχθο, με τον οποίο κατάφεραν να εξασφαλίσουν το πολυπόθητο πτυχίο, που ήταν η ασπίδα τους -ή τουλάχιστον αυτό νόμιζαν- σ’ έναν αβέβαιο επαγγελματικά κόσμο. Το πολύπαθο και πολυπόθητο χαρτί, όμως, μπαίνει στο συρτάρι. Από το σύνολο των ανέργων ηλικίας 25 έως 29 ετών, το 38% κατέχουν πτυχίο. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση του Χρίστου, 28 ετών, ο οποίος είναι πτυχιούχος στον τομέα της ηχοληψίας. Είναι άνεργος, καθώς δεν μπορεί να βρει μιαν αξιοπρεπή δουλειά στον τομέα του. «Σκέφτομαι να ασχοληθώ με κάτι άλλο, έχω απογοητευθεί», λέει χαρακτηριστικά στη «Σ».

Η ΑνΑΔ Η Αρχή Ανάπτυξης Ανθρώπινου Δυναμικού, με τη βοήθεια επιχορήγησης μισθού προς τις επιχειρήσεις, συμβάλλει σε αρκετές περιπτώσεις στην πρόσληψη άνεργων πτυχιούχων. Υπάρχει, επίσης, η δυνατότητα της λήψης επιδόματος κατάρτισης, σύμφωνα με πρόσφατο σχέδιο της ΑνΑΔ. Νέοι με επιχειρηματικές ικανότητες μπορούν επίσης να αξιοποιήσουν σχετικό σχέδιο αυτοεργοδότησης του Υπουργείου Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, που βοηθά νέους επιχειρηματίες μέχρι 35 ετών. Επιπλέον, προωθείται η έγκριση σχεδίου χορηγιών από το Τμήμα Εργασίας, με βάση το οποίο άνεργα άτομα θα μπορούν να τοποθετηθούν σε θέση εργασίας με κρατική και ευρωπαϊκή επιχορήγηση της επιχείρησης που θα τα προσλαμβάνει. Στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης και στα επαρχιακά και τοπικά γραφεία έχουν προσληφθεί και εκπαιδευτεί σύμβουλοι απασχόλησης. Ταυτόχρονα, έχει εκπαιδευτεί εντατικά όλο το προσωπικό με στόχο τη βελτίωση των υπηρεσιών προς όσους αναζητούν εργασία, ενώ αναβαθμίστηκε το σχετικό μηχανογραφημένο σύστημα. Οι Σύμβουλοι Απασχόλησης προσφέρουν, μεταξύ άλλων, βοήθεια στη συγγραφή βιογραφικού σημειώματος και άλλες τεχνικές εξεύρεσης εργασίας. Πάντως, αρμόδιοι στο Υπουργείο Εργασίας σημειώνουν ότι το ποσοστό ανεργίας των νέων στην Κύπρο συγκαταλέγεται στα χαμηλότερα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μια ζωή περιμένουν
Εκτός της αυξανόμενης ανεργίας, υπάρχουν χιλιάδες νέοι, οι οποίοι έχουν σπουδάσει και αποκτήσει το πανεπιστημιακό τους δίπλωμα, αλλά θα ασκήσουν σε σταθερή βάση το επάγγελμά τους με τα ωφελήματα τα οποία δικαιούνται, μόνο εάν περάσουν τουλάχιστον δέκα χρόνια! Ο κλάδος των φιλολόγων κατέχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη μακρά αλυσίδα του καταλόγου διοριστέων, με 3.836 άτομα ν’ αναμένουν τον πολυπόθητο διορισμό τους. Οι πλείστοι δηλώνουν πλήρως απογοητευμένοι από την πολύχρονη αναμονή και για να επιβιώσουν εργάζονται σκληρά, κάνοντας μέχρι και δύο δουλειές ταυτόχρονα. Αρκετοί σκέφτονται να ασχοληθούν με άλλα επαγγέλματα, αφού στα ιδιωτικά φροντιστήρια ο μισθός είναι κατά κύριο λόγο πενιχρός. Την ίδια ώρα, 13 ολόκληρα χρόνια είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν τη σειρά τους για να διοριστούν οι δάσκαλοι, ενώ οι νηπιαγωγοί ακόμα και 53 χρόνια!


«Θα περάσουν 15 χρόνια…»
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κοσμά είναι 26 χρονών και φοίτησε στη Φιλοσοφική Σχολή του Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών. Ο αριθμός του στον κατάλογο διοριστέων είναι ο 2050. Έπειτα από πολύ κόπο, το 2006 κερδίζει με το σπαθί του το πτυχίο του και αποφασίζει να επιστρέψει στην πατρίδα. Η Κύπρος, όμως, δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις φιλόξενη. Το τοπίο θόλωσε, όταν ο νέος άνθρωπος με την τόση όρεξη να διδάξει και να μεταδώσει τις γνώσεις του εγγράφηκε στον κατάλογο διοριστέων, συνειδητοποιώντας ότι αναγκαστικά θα περιμένει έως και 15 ολόκληρα χρόνια μέχρι το διορισμό του ως καθηγητής.
Τι γίνεται όμως μέχρι τότε; Όπως αναφέρει στη «Σ» ο Παναγιώτης, χτύπησε αρκετές πόρτες, χωρίς όμως καμία ανταπόκριση. «Ερχόμενος στην Κύπρο, απογοητεύτηκα, σκέφτηκα μέχρι και να ασχοληθώ με κάτι άλλο. Το είχα ψάξει πάρα πολύ, αλλά βρήκα πόρτες κλειστές. Μέσω προκηρύξεων θέσεων αποτάθηκα σε ιδιωτικά σχολεία, σε φροντιστήρια, έδωσα βιογραφικά, εξετάσεις. Ήταν τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός. Όπου πήγαινα, υπήρχαν έως και 300 άτομα πριν από μένα», σημειώνει ο Παναγιώτης.
Αυτή τη στιγμή εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα σε κάτι εντελώς διαφορετικό από τον κλάδο σπουδών του. Το απόγευμα διδάσκει μερικούς μαθητές για χρήματα που δεν γεμίζουν ούτε κατά το μισό την τσέπη του. «Τα ιδιαίτερα δεν είναι μια σταθερή δουλειά. Το καλοκαίρι, δηλαδή, θα είμαι άνεργος, λόγω του ότι κλείνουν τα σχολεία. Για βιοποριστικούς λόγους, λοιπόν, κάνω και δεύτερη δουλειά. Κουράστηκα, δούλεψα, δεν βρέθηκα τυχαία στο Πανεπιστήμιο και νιώθω αδικημένος και ίσως κάποιες φορές να μετάνιωσα για την επιλογή μου να σπουδάσω φιλόλογος, αλλά την επόμενη στιγμή το αναιρώ, διότι αγαπώ αυτό που επέλεξα».
Αναφερόμενος στο μείζον θέμα του καταλόγου διοριστέων δηλώνει: «Ελπίζω ότι κάποτε θα βελτιωθούν τα πράγματα. Για 4-5 χρόνια η κατάσταση παραμένει η ίδια και όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει. Δεν γίνεται τίποτα, ούτε από την Εκπαιδευτική Υπηρεσία ούτε και από το Υπουργείο Παιδείας. Μετά την ένταξή μας στην Ε.Ε. μπαίνουν και οι Ελλαδίτες στον κατάλογο και χειροτέρεψε η κατάσταση. Περισσότερα από 1.000 άτομα, τα οποία βρίσκονται πιο πάνω από μένα στον κατάλογο, προέρχονται εξ Ελλάδος». Ο Παναγιώτης πιστεύει ότι θα ήταν πιο δίκαιο να άλλαζε το σύστημα του καταλόγου διοριστέων. «Τουλάχιστον να έχεις μια ευκαιρία, να δώσεις εξετάσεις π.χ. κάθε τρία χρόνια για να προσλαμβάνονται οι καλύτεροι και όχι απλά να περιμένεις τη σειρά σου με σταυρωμένα χέρια», αναφέρει ο Παναγιώτης, ο οποίος δύσκολα θα συμβούλευε κάποιο άτομο να ακολουθήσει τον ίδιο κλάδο σπουδών, λόγω της κατάστασης που επικρατεί.


«Αβέβαιο το μέλλον»
Η 26ΧΡΟΝΗ Γεωργία Μιχαήλ δηλώνει στη «Σ»: «Το μέλλον είναι αβέβαιο, δεν ξέρεις πότε και μέχρι πότε θα έχεις δουλειά. Τώρα εγώ δεν έχω εργοδότη, δεν έχω και ωφελήματα. Ζητούμενο δεν είναι μόνο τα χρήματα, αλλά και το αίσθημα ασφάλειας. Αν και κάνω ιδιαίτερα σε μαθητές, παράλληλα κάνω αιτήσεις για διάφορες δουλειές, είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα. Μπαίνω πάντα στη διαδικασία να αποδεικνύω ποια είμαι, τι ξέρω, ποιες είναι οι ικανότητές μου και αυτό σίγουρα είναι ψυχοφθόρο», λέει στη «Σ» η Γεωργία, η οποία κατέχει πτυχίο Φιλολογίας σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια παγκοσμίως, αυτό του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το 2005, όταν τελειώνοντας τις σπουδές της επέστρεψε στην Κύπρο, δεν φανταζόταν ότι θα ζούσε την αβέβαιη αυτή κατάσταση την οποία βιώνει.
Σχετικά με τον κατάλογο διοριστέων, η Γεωργία εκφράζει την άποψη ότι θα ήταν πιο δίκαιο εάν εισάγονταν κατηγορίες αποφοίτων φιλολόγων, όπως υπάρχουν και στην ειδική εκπαίδευση (λογοθεραπεία, εργοθεραπεία κλπ), και να διοριζόταν ο καθένας βάσει της ειδικότητάς του. Μέχρι στιγμής, οι απόφοιτοι τμημάτων Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας ή Ιστορικών κατατάσσονται στον κατάλογο διοριστέων κάτω από την «ομπρέλα» των φιλολόγων. «Κανονικά οι μεγάλοι σε ηλικία εκπαιδευτικοί δεν θα έπρεπε να εργάζονται ακόμα στη σχολική τάξη. Θα έπρεπε να συνεχίζουν να εργάζονται, αλλά να απασχολούνται με κάποιον άλλον τρόπο, ώστε να προωθούνται οι νεότεροι εκπαιδευτικοί. Είναι μια από τις λύσεις που θα πρότεινα», προσθέτει η Γεωργία. Μερικοί από τους μαθητές της Γεωργίας, όπως μας διαβίβασε η ίδια, επιθυμούν να ακολουθήσουν τον ίδιο κλάδο σπουδών. Προσπαθεί να τους προετοιμάσει για τις δυσκολίες που θα συναντήσουν εάν το πράξουν, αλλά ταυτόχρονα θεωρεί ότι εάν ένα άτομο έχει κλίση στα φιλολογικά μαθήματα, είναι κρίμα να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Ανεργιακό επίδομα
ΈΝΑ άτομο λαμβάνει ανεργιακό επίδομα βάσει του χρόνου κατά τον οποίο έχει εργαστεί τον προηγούμενο χρόνο, ώστε να ικανοποιεί τις προϋποθέσεις του Σχεδίου Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Το ύψος του ανεργιακού επιδόματος εξαρτάται κυρίως από το προηγούμενο ύψος μισθού και τον αριθμό των εξαρτωμένων (π.χ. παιδιών), και όχι από τα προσόντα του ανέργου.


Αναμένουν διορισμό
Φιλόλογοι 3.836
Νηπιαγωγοί 1.448
Δάσκαλοι 1.683
Γεωπόνοι 131
Εμπορικών κλάδων/Οικονομολόγοι 3.645
Μαθηματικοί 1.467
https://www.sigmalive.com/news/local/154577

Με λίγα λόγια το επάγγελμα του φιλόλογου βρισκόταν σε κρίση και στην Κύπρο που άλλοι εκπαιδευτικοί διορίζονταν με λίγα χρόνια αναμονή. Η πηγή είναι με δεδομένα Κύπρου το 2009 που τότε η Κύπρος είχε μια πολύ καλή οικονομική πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top