Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δία,το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα isn't the only alternative.Προσωπικά,ούτε που το είχα ακούσει μέχρι να κάνω αυτό το thread.Συνεπώς,απ'το να αντιπολιτεύεσαι μια απ'τις εναλλακτικές,γιατί δε μας λες και τη δική σου αντιπρόταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
dia, θα σου πω κι εγώ ένα μπράβο για το κείμενό σου, αν και δε ξέρω κατά πόσο αυτά που γράφεις ισχύουν και βαριέμαι να το ψάξω. Θα ήταν χρήσιμο λοιπόν να μας πεις και από που τα ξέρεις αυτά. Σίγουρα πάντως δε θέλει πάντως και πολύ ευφυΐα για να φανταστεί κάποιος ότι σε ένα λύκειο δε μπορεί μόνο να διδάσκεται μουσική και χορός. Αυτή η απορία είχε μείνει και σε μένα από τα χαζοβιντεάκια στο youtube : τα υπόλοιπα μαθήματα πότε τα κάνουν; και τι μαθαίνουν;

Μια παρατήρηση μόνο σ' αυτά που γράφεις :

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι να έχουμε πλάσει μια πολύ χαλαρή εικόνα για τα σχολεία στη Φινλανδία και λόγω της μονόπλευρης πληροφόρησης να έχουν γίνει το όραμα του κάθε λουφαδόρου μαθητή.

Θεωρώ την κατάσταση της 2βάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα (όχι του εκπαιδευτικού συστήματος μεμονωμένα, αλλά της όλης κατάστασης με την παραπαιδεία και τα φροντιστήρια) εντελώς απαράδεκτη και απάνθρωπη. Καταστρέφει τα καλύτερα χρόνια των παιδιών. Γι αυτό, δε θεωρώ απαραίτητο κάποιος να είναι "λουφαδόρος μαθητής" ώστε να οραματίζεται κάτι διαφορετικό και καλύτερο.


Να κάτι που (δεν έχω δει να) έχουμε συζητήσει.So,πως το φαντάζεστε?
Για να βοηθήσω λίγο,θα δώσω μερικά στοιχεία που μας ενδιαφέρουν...

-σχέσεις διδασκομένων-διδασκόντων

Η σχέση καθηγητή - μαθητή πρέπει να είναι σχέση εξουσίας. Δεν είναι ίσοι. Μες την τάξη οι μαθητές θα πρέπει να σέβονται τον καθηγητή. Και για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει ο καθηγητής να είναι πάνω απ' όλα άριστος στο μάθημά του ώστε να κερδίσει την εμπιστοσύνη και κατά δεύτερον αυστηρός όσο χρειάζεται ώστε η τάξη να είναι τάξη και όχι μπουρδέλο.
Σίγουρα είναι στη φύση των παιδιών να γελάσουν, να κοροϊδέψουν κάποια στιγμή τον καθηγητή τους, να κάνουν πλάκες. Το βρίσκω λογικό, αποδεκτό και υγιές.
Όχι όμως να βγουν οι μαθητές κι από πάνω. Στο θέμα για το απουσιολόγιο γράφεις για τους καθηγητές "Δεν είμαστε υποτελείς τους,ίσα ίσα,απ'τους φόρους μας πληρώνονται". Σόρυ κιόλας, αλλά οι καθηγητές ως εργαζόμενοι πληρώνουν φόρους, οι μαθητές ζουν με τα λεφτά των γονιών τους.
Αν δεν υπάρχει σεβασμός από το μαθητή προς το καθηγητή, θεωρώ ότι δεν υφίσταται εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η σχέση καθηγητή - μαθητή πρέπει να είναι σχέση εξουσίας. Δεν είναι ίσοι. Μες την τάξη οι μαθητές θα πρέπει να σέβονται τον καθηγητή. Και για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει ο καθηγητής να είναι πάνω απ' όλα άριστος στο μάθημά του ώστε να κερδίσει την εμπιστοσύνη και κατά δεύτερον αυστηρός όσο χρειάζεται ώστε η τάξη να είναι τάξη και όχι μπουρδέλο.

Γιατί θα πρέπει να είναι σχέση εξουσίας?Γιατί δεν είναι ίσοι?Δεν καταλαβαίνω γιατί η ισότητα και η ανυπαρξία ιεραρχικής διάρθρωσης αναιρεί τον σεβασμό.Τους φίλους σου,τους κοντινούς σου ανθρώπους,δεν τους σέβεσαι?Υπάρχει σχέση εξουσίας μεταξύ σας?Δεν είσαι ισότιμος στην παρέα σου?Ο σεβασμός είναι κάτι που κερδίζεται ανάμεσα σε άτομα ισότιμα.Δεν πρόκειται ποτέ να σεβαστώ κάποιον που διατείνεται ότι είναι ανώτερός μου,ακριβώς γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία,το φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα ....απ'το να αντιπολιτεύεσαι μια απ'τις εναλλακτικές,γιατί δε μας λες και τη δική σου αντιπρόταση?
Είναι clear ότι έγραψες την Risposta σου χωρίς να διαβάσεις το Nachricht μου, διαφορετικά δεν θα έλεγες ότι αντιπολιτεύομαι. Νάσαι good...
(Y.Γ. Το -1 είναι δικό μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εεεε...κριτική στο Φινλανδικό σύστημα και στον τρόπο παρουσίασης του κάνεις βασικά,γι'αυτό σε ρώτησα τι προτείνεις εσύ.Εγώ π.χ. προσωπικά δεν έχω καταλήξει ακόμα στο πως θα ήταν το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα (γι'αυτό και έκανα το thread βασικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Γιατί θα πρέπει να είναι σχέση εξουσίας?Γιατί δεν είναι ίσοι?

Βαριέμαι να παίξω με τις λέξεις και τους ορισμούς. Σαφώς και ο σεβασμός δε κερδίζεται μόνο με την εξουσία, για αυτό και έγραψα ότι ο καθηγητής θα πρέπει πάνω απ'όλα να είναι άριστος στο μάθημά του.
Θεωρώ τη σχέση καθηγητή-μαθητή μία από τις ελάχιστες διαπροσωπικές σχέσεις όπου δεν (πρέπει να) υπάρχει ισότητα. Δεν είναι ίσοι γιατί το σχολείο είναι χώρος εκπαίδευσης και ο καθηγητής είναι αυτός που έχει τις γνώσεις και διδάσκει και ο μαθητής είναι αυτός που μαθαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θεωρώ την κατάσταση της 2βάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα (όχι του εκπαιδευτικού συστήματος μεμονωμένα, αλλά της όλης κατάστασης με την παραπαιδεία και τα φροντιστήρια) εντελώς απαράδεκτη και απάνθρωπη. Καταστρέφει τα καλύτερα χρόνια των παιδιών. Γι αυτό, δε θεωρώ απαραίτητο κάποιος να είναι "λουφαδόρος μαθητής" ώστε να οραματίζεται κάτι διαφορετικό και καλύτερο.
Συμφωνώ. Ανέφερα τον "λουφαδόρο μαθητή" γιατί από τα βιντεάκια κλπ του έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι αν είχαμε ένα σύστημα σαν της Φινλανδίας, θα ερχόταν στο σχολείο όποτε ήθελε, τα μόνα μαθήματα που θα έκανε θα ήταν σκηνοθεσία, μουσική, χορός και αναρρίχηση, το σχολείο θα ήταν κάτι σαν παιδική χαρά, δεν θα χρειαζόταν καθόλου να διαβάζει, θα του έδιναν οπωσδήποτε το απολυτήριο και όλα τα πανεπιστήμια θα είχαν ανοιχτές τις πόρτες τους για αυτόν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
συμφωνω με τον προλαλησαντα(και ενα μπραβο για το κειμενο σου...;))
εγω δε 8ελω να εκφερω αποψη, γιατι αν δεν εχω προσωπικη εμπειρια η ιδια του φιλανδικου συστηματος δεν μπορω να κρινω αν ειναι καλο ή καλυτερο των αλλων...το τι ακουω και διαβαζω ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
8ελω ομως να πω, οτι παρολο που το δικο μας συστημα ''μπαζει'' απο πολλες μεριες, εχει και πλεονεκτηματα..(οπως ολα)αυτο που σκεφτομαι και με προβληματιζει, ειναι αν οι μα8ητες εκει, τελειωνοντας το λυκειο(ή ό,τι εχουν τελος παντων) παρολες τις επιτυχιες τους στους διαγωνισμους, εχουν το επιπεδο(μορφωτικο) που εχουμε εμεις...καλες οι αναρριχησεις και τα σκι, δε λεω, αλλα α3ιζουν τον κοπο και το χρονο?
ειναι απλα οι σκεψεις μου, και 8α η8ελα να ακουσω αποψεις πανω σ αυτο...αποκτωντας ενα συστημα παρομοιο με του φιλανδικου, εχουμε να κερδισουμε περισσοτερα απα αυτα που 8α χασουμε?:confused:

Tι θα χάσουμε σαν κόσμος, αν αλλάξει το παρόν Σύστημα Εκπαίδευσης στην Ελλάδα; Εξάλλου ποιος σου είπε ότι το μορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων νέων όταν εισάγονται στα Πανεπιστήμια είναι υψηλό; Οι σπουδές χρόνο με τον χρόνο κατεβάζουν το επίπεδο γνώσης και δυσκολία ύστερας από παραίνεση των φοιτητικών παρατάξεων προς τους καθηγητές Πανεπιστημίου αλλά και από τα απογοητευτικά ποσοστά αποτυχίας σε εργασίες εξαμήνου και στις εξεταστικές. Με άλλα λόγια στην Ελλάδα, εδώ και 20 χρόνια, σταδιακά γίνεται μια προσαρμογή των σπουδών ανώτατης βαθμίδας στο χαμηλό μορφωτικό επίπεδο και επίπεδο σκέψης του φοιτητή και όχι το ανάποδο (όπως σε όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο). Δηλαδή, λίγο να διδαχτεί κάτι εφαρμοσμένα ή πιο προχωρημένα (θεωρητική σκέψη) αμέσως έφυγε από τα νερά του φοιτητή...και χαρακτηρίζεται ως «κουλή» γνώση και γίνεται σκονάκι (αν είναι εφικτό) ή απλά περνάει αβίαστα ως αδιάβαστη...

@ Δία συμφωνω με όσα λες. Δυστυχώς πολλά παιδιά στέκονται στο κομμάτι της «λούφας» και όχι της «ουσίας». Μην ξεχνάμε ότι το Φιλανδικό σύστημα εκπαίδευσης έχει σχεδιαστεί μόνο για την Φιλανδική νοοτροπία. Συνεπώς, στην χώρα μας θέλουμε ένα σύστημα εκπαίδευσης για την Ελληνική νοοτροπία. Το πρόβλημα βέβαια, δεν είναι το σύστημα Εκπαίδευσης που έχουμε. Το πρόβλημα είναι οι μαθητές και οι καθηγητές που έχουμε δηλ., οι φορείς μάθησης (μέσω αλληλεπίδρασης). Σας φέρνω ένα απλό παράδειγμα: Ένα πρωί μέχρι να πάτε στην δουλειά σας ή στο σχολείο σας,...κτλ διανύοντας την διαδρομή σπίτι-τελικός προορισμός θα δείτε όλον τον Ελληνικό παραλογισμό σε όλη την έκτασή του, την κάθε κουλαμάρα στο μεγαλείο της. Συνεπώς για ποια εκπαίδευση μιλάμε; Για ποιες αλλαγές μιλάμε; Για ποιους στόχους; Γιατί απαιτούμε αλλαγές; Γιατί κάνουμε συγκρίσεις ποιότητας υπηρεσιών, όταν δεν είμαστε ικανοί και σε νοητική θέση να τις παρέχουμε; Εδώ μπάζουμε σε θέματα νοοτροπίας, τρόπου σκέψης, κινησιολογικής συμπεριφοράς (π.χ. φτύσιμο τσίχλας στον δρόμο ή πρόστυχες χειρονομίες και υβρεολόγιο στην οδήγηση),...κτλ. Η όλη αυτή πρωτόγονη συμπεριφορά Ελλήνων ανθρώπων συνεχίζεται και στον χώρο εργασίας, σχολείου,...κτλ με άμεσο αντίκτυπο στην εύπλαστη προσωπικότητα νέων ανθρώπων (π.χ. μαθητών). Το μικρό παιδάκι γεννιέται σε ένα σύστημα παραλογικής. Διδάσκεται γράμματα σε ένα σύστημα παραλογικής. Παίρνει καθημερινά ενδο-εξωσχολικά ερεθίσματα από ένα σύστημα παραλογικής. Προσαρμόζεται για να «πετύχει» στόχους σε ένα σύστημα παραλογικής ακολουθώντας μια άλφα γραμμή διαφθοράς και παραπαιδείας (δηλ., μαθαίνει πολύ σωστά και γρήγορα ότι για να «επιβιώσει» πρέπει να παρα-πληρώνει για να κάνει την δουλειά του). Για ποιο λόγο να προσαρμοστεί σε νέα δεδομένα και σε μεταρρυθμίσεις στην ζωή του; Έτσι έμαθε...σε ένα κατεστημένο και σε μια στάσιμη κατάσταση χωρίς στόχους. Γιατί πολύ απλά οι μεταρρυθμίσεις απαιτούν κόψιμο κώλων και θυσίες που σχεδόν όλοι οι νέοι, οι μεσήλικες,...κτλ δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν. Οι αλλαγές και οι μεταρρυθμίσεις προμηνύουν και αβεβαιότητα από την ζεστασιά του καναπέως. Στην Ελλάδα μάθαμε ότι όλοι είναι ίσοι στην αριστεία. Όλοι οι μαθητές είναι άριστοι και αξίζουν Πανεπιστήμιο. Από εκεί έγινε η ζημιά...και σαν ντόμινο έπεσαν όλα τα άλλα τουβλάκια του συστήματος της εκπαίδευσης, της υγείας,...κτλ με εμφανή σημάδια παθογένειας όπως ανεργία, εσωστρέφεια, μιζέρια, ΔΝΤ,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ Δία συμφωνω με όσα λες. Δυστυχώς πολλά παιδιά στέκονται στο κομμάτι της «λούφας» και όχι της «ουσίας». Μην ξεχνάμε ότι το Φιλανδικό σύστημα εκπαίδευσης έχει σχεδιαστεί μόνο για την Φιλανδική νοοτροπία. Συνεπώς, στην χώρα μας θέλουμε ένα σύστημα εκπαίδευσης για την Ελληνική νοοτροπία. ....... πρόστυχες χειρονομίες και υβρεολόγιο στην οδήγηση),...
Η γνώμη μου είναι ότι το Φινλανδικό σύστημα (το αληθινό και όχι αυτό που φαντάζονται κάποιοι από τα βιντεάκια και μόνο) θα μπορούσε να είναι μια καλή αρχή, φυσικά με κάποιες αλλαγές ώστε να προσαρμοστεί στην Ελληνική πραγματικότητα.
Κάτι άλλο (αν δεν κάνω λάθος κι εσύ έχεις ξαναγράψει σχετικά), μου φαίνεται περίεργο πώς ένα κράτος σαν την Φινλανδία με τόσο καλή εκπαίδευση και που ενδιαφέρεται τόσο για τον πολίτη, έρχεται πρώτο σε αλκοολισμό, ψυχοκαταθλίψεις και αυτοκτονίες.
Όσο για τη συμπεριφορά στην οδήγηση, δεν είμαστε και οι χειρότεροι. Έχω ταξιδέψει σε ξένα κράτη. Ας αφήσουμε την Αίγυπτο που οδηγούνε σαν να είναι συγκρουόμενα του λούνα-παρκ. Οι Ιταλοί οδηγοί βρίζουν και χειρονομούν 10³ φορές πιο πολύ από τους Έλληνες. Αλλά και οι Άγγλοι δεν είναι και καλύτεροι. Ήμουν σε αυτοκίνητο που οδηγούσε Έλληνας και επειδή εκεί οδηγούν ανάποδα, έκανε πολλά λάθη. Το τι χειρονομίες και βρισιές του έκαναν οι ήρεμοι Άγγλοι δε λέγεται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
nPb,είσαι off.Το θέμα είναι το πως φαντάζεται ο καθένας το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα θεωρητικά,όχι το κατά πόσο είναι εφαρμόσιμο,πως προσαρμόζεται στα ελληνικά δεδομένα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα?

Ακολουθεί καθαρά προσωπική άποψη.

Ένα καλό βιβλίο είναι καλύτερο από τον καλύτερο καθηγητή. Γιατί? Γιατί δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με την ταχύτητα του καθηγητή. Ειδικά στο πανεπιστήμιο που η ύλη είναι ογκώδης και ο αριθμός των παρευρισκομένων στο μάθημα εξαιρετικά υψηλός, ο καθηγητής τρέχει και εσύ πρέπει αυτό που λέει να το καταλαβαίνεις και να το εμπαιδώνεις επι τόπου. Ειδάλλως, τα επόμενα που θα πει (στην ίδια πάντα διάλεξη) δεν θα τα καταλάβεις. Και θα μου πείτε "Για αυτό είναι εκεί ρώτα τον". Φαντάζεστε 100-150 άτομα (ανάλογα τον καθήγητη) να ρωτάν τις απορίες τους? Μια μόνο φορά έγινε αυτό, όχι με όλους με 10-12 φοιτητές, και ακόμα και εγώ είχα αγανακτήσει, το υπόλοιπο αμφιθέατρο παραμιλούσε. Αυτό γιατί, εκεί που το μάθημα είχε μια κανονική ροή επί 15-20 λεπτά από τα 50 που έχουμε όλα και όλα (μέχρι το διάλειμα) αναγκάζεται ο καθηγητής να πει τα ίδια πράγματα πάλι με άλλα λόγια.

Ενώ με το βιβλίο επικεντρώνεσαι όπου θες όση ώρα θες χωρίς να παρεμβάλεις κανέναν και χωρίς να παρεμβάλεσαι από κανέναν.

Οπότε, για να επιστρέψω στο θέμα μας, το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι εκείνο που αφήνει 100% ελεύθερο τον μαθητή να επιλέξει πως θέλει να μάθει αυτά που πρόκειται να του επιβάλλει να μάθει. Στο πανεπιστήμιο καλά κάνουμε και το έχουμε αυτο.

Ειλικρινά τώρα, ζω και αναπνεώ για την ημέρα που θα βγει ένας υπουργός παιδείας και θα πει "καταργούντε οι απουσίες στην εκπαίδευση αλλά για να προβιβαστεί ένας μαθητής υποχρεούται να έχει βαθμό άνω του 75% του άριστα."

Πόσο θα βελτιωνόταν η εκπαίδευση... Και οι τάξεις θα γινόντουσαν τάξεις, αφού θα παρίστανται μόνο όσοι ενδιαφέροντε πραγματικά, και δεν θα έβλεπες το κάθε τσίρκο να είναι στην Γ΄ λυκείου χωρίς να ξέρει πόσο κάνει "1+1". Ειδικά αυτό το τελευταίο, αν το έχετε προσέξει, είναι η μεγαλύτερη κομπίνα που μας πασάρει η όμορφη κοινωνία μας. Ένα παιδί που "δεν τραβάει" φαίνεται αν όχι από το δημοτικό σίγουρα από το γυμνάσιο. Γιατί πάει λύκειο και μάλιστα ενιαίο? Γιατί αυτό κάνουν όλοι? Γιατί οι γονείς θέλουν να πιστεύουν ότι το παιδί θα στρώσει και ξάφνου το μέχρι πρότινος 7 στα μαθηματικά θα γίνει 17? Γιατί δεν θέλουν να πιστέψουν ότι το παιδί τους δεν παίρνει τα γράμματα? Και να σου τα φροντηστήρια 3 χρόνια για να βγάλει 10κ μόρια (και πολλά λεώ) και να νομίζει μετά το ίδιο και η οικογένεια ότι σπουδάζει ή για να καταλήξει μετά σε κάποιο ΙΕΚ ή για να μην πάει πουθενά και να αναγκαστεί, επιτέλους, να ακολουθήσει κάποια χειρονακτική εργασία. Αυτά τα 3 χρόνια όμως είναι χαμένα χρόνια. Το παιδί δεν έμαθε απολύτος τίποτα ωφέλιμο. Τα λεφτά στα φροντηστήρια είναι χαμένα λεφτά. Δεν φέρνουν πίσω τίποτα απολύτως.

Αχ ρε Κούλα...Αχ ρε βάση του 10...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα?

Ακολουθεί καθαρά προσωπική άποψη.
Ένα καλό βιβλίο είναι καλύτερο από τον καλύτερο καθηγητή. Γιατί? Γιατί δεν χρειάζεται να πηγαίνεις με την ταχύτητα του καθηγητή. Ειδικά στο πανεπιστήμιο που η ύλη είναι ογκώδης και ο αριθμός των παρευρισκομένων στο μάθημα εξαιρετικά υψηλός, ο καθηγητής τρέχει και εσύ πρέπει αυτό που λέει να το καταλαβαίνεις και να το εμπαιδώνεις επι τόπου. Ειδάλλως, τα επόμενα που θα πει (στην ίδια πάντα διάλεξη) δεν θα τα καταλάβεις. Και θα μου πείτε "Για αυτό είναι εκεί ρώτα τον". Φαντάζεστε 100-150 άτομα (ανάλογα τον καθήγητη) να ρωτάν τις απορίες τους? Μια μόνο φορά έγινε αυτό, όχι με όλους με 10-12 φοιτητές, και ακόμα και εγώ είχα αγανακτήσει, το υπόλοιπο αμφιθέατρο παραμιλούσε. Αυτό γιατί, εκεί που το μάθημα είχε μια κανονική ροή επί 15-20 λεπτά από τα 50 που έχουμε όλα και όλα (μέχρι το διάλειμα) αναγκάζεται ο καθηγητής να πει τα ίδια πράγματα πάλι με άλλα λόγια.

Ενώ με το βιβλίο επικεντρώνεσαι όπου θες όση ώρα θες χωρίς να παρεμβάλεις κανέναν και χωρίς να παρεμβάλεσαι από κανέναν.
έχει νόημα η σύγκρισή βιβλίο-καθηγητής ;:hmm:

Πόσο θα βελτιωνόταν η εκπαίδευση...
Και οι τάξεις θα γινόντουσαν τάξεις, αφού θα παρίστανται μόνο όσοι ενδιαφέροντε πραγματικά, και δεν θα έβλεπες το κάθε τσίρκο να είναι στην Γ΄ λυκείου χωρίς να ξέρει πόσο κάνει "1+1". Ειδικά αυτό το τελευταίο, αν το έχετε προσέξει, είναι η μεγαλύτερη κομπίνα που μας πασάρει η όμορφη κοινωνία μας. Ένα παιδί που "δεν τραβάει" φαίνεται αν όχι από το δημοτικό σίγουρα από το γυμνάσιο. Γιατί πάει λύκειο και μάλιστα ενιαίο? Γιατί αυτό κάνουν όλοι? Γιατί οι γονείς θέλουν να πιστεύουν ότι το παιδί θα στρώσει και ξάφνου το μέχρι πρότινος 7 στα μαθηματικά θα γίνει 17? Γιατί δεν θέλουν να πιστέψουν ότι το παιδί τους δεν παίρνει τα γράμματα? Και να σου τα φροντηστήρια 3 χρόνια για να βγάλει 10κ μόρια (και πολλά λεώ) και να νομίζει μετά το ίδιο και η οικογένεια ότι σπουδάζει ή για να καταλήξει μετά σε κάποιο ΙΕΚ ή για να μην πάει πουθενά και να αναγκαστεί, επιτέλους, να ακολουθήσει κάποια χειρονακτική εργασία. Αυτά τα 3 χρόνια όμως είναι χαμένα χρόνια. Το παιδί δεν έμαθε απολύτος τίποτα ωφέλιμο. Τα λεφτά στα φροντηστήρια είναι χαμένα λεφτά. Δεν φέρνουν πίσω τίποτα απολύτως.

Αχ Κούλα...Αχ βάση του 10...
για εξήγησε μου , πώς ακριβώς φαίνεται ένα παιδί που "δε τραβάει" από το δημοτικό?
"Ένα παιδί που "δεν τραβάει" φαίνεται αν όχι από το δημοτικό σίγουρα από το γυμνάσιο"
εγώ προσωπικά στο δημοτικό ήμουν σκράπας , στο γυμνάσιο πάλι άκουγα μαθηματικά και μου έπεφταν τα μαλλιά ...παρόλα αυτά στο λύκειο τα λάτρεψα και τα μαθηματικά και τη φυσική , που επίσης δε συμπαθούσα...
με αυτό το παράδειγμα νομίζω ότι μπορώ να πω ότι η πρόταση σου δεν ισχύει.

2ον) τα λεφτά του ο καθένας τα αξιοποιεί όπως θέλει, ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του και δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο εάν ξοδεύει πολλά χρήματα σε φροντιστήρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
"έχει νόημα η σύγκρισή βιβλίο-καθηγητής ;:hmm:"

Έλα μου ντε...



"για εξήγησε μου , πώς ακριβώς φαίνεται ένα παιδί που "δε τραβάει" από το δημοτικό?
"Ένα παιδί που "δεν τραβάει" φαίνεται αν όχι από το δημοτικό σίγουρα από το γυμνάσιο"
εγώ προσωπικά στο δημοτικό ήμουν σκράπας , στο γυμνάσιο πάλι άκουγα μαθηματικά και μου έπεφταν τα μαλλιά ...παρόλα αυτά στο λύκειο τα λάτρεψα και τα μαθηματικά και τη φυσική , που επίσης δε συμπαθούσα...
με αυτό το παράδειγμα νομίζω ότι μπορώ να πω ότι η πρόταση σου δεν ισχύει."

Εϊσαι σοβαρός τώρα? Επειδή, ίσως εσύ να ήσουν άλλη περίπτωση δεν ισχύει η πρόταση μου? Στο δικό μου σχολείο όσοι φαινόταν ότι δεν μπορούσαν στις πανελλήνιες κανείς τους δεν έβγαλε πάνω από 13κ (για την ακρίβεια ένα έβγαλε 13κ και οι υπόλοιποι κάτω από 9κ). Άρα γιατί να ισχύει το δικό σου παράδειγμα και όχι το δικό μου? Και γιατί να ισχύει το δικό μου και όχι το δικό σου? Εγώ υποστηρίζω το επιχειρήμα μου στην λογική (πρόσεξε στην λογική, όχι στο παράδειγμα) ότι το βέλτιστο θα ήταν κάθε παιδί να αποφάσιζε από νωρίς τον δρόμο του. Είναι λάθος ή κακό αυτό?

"2ον) τα λεφτά του ο καθένας τα αξιοποιεί όπως θέλει, ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του και δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο εάν ξοδεύει πολλά χρήματα σε φροντιστήρια..."

ΟΚ καλά τα λες. Αυτή είναι η γενική αλήθεια. Αλλά γιατί είμαστε εδώ? Για να λέμε τα αυτονόητα? Ναι ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του. Ναι, είναι λογικό επόμενο να ξοδεύει πολλά χρήματα στα φροντηστήρια.

So F*c*ing what? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα στην σπατάλη χρημάτων για ένα παιδί που ίσως να μην μπορεί, ίσως να βαριέται να διαβάσει, ίσως πολλοί άλλοι λόγοι είναι τα χρήματα αυτά να μην πιάνουν τόπο. Εϊμαι σίγουρος ότι όποιον μέσο, μη προνομιούχο Έλληνα αν ρωτήσεις σχετικά με την παραπαιδεία θα σου πει ότι "μακάρι να μην υπήρχε". Μήπως όμως την στηρίζουμε εις βάρος του παρόντος εκπαιδευτικού συστήματος και των ίδιων μας των ευατών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εϊσαι σοβαρός τώρα? Επειδή, ίσως εσύ να ήσουν άλλη περίπτωση δεν ισχύει η πρόταση μου? Στο δικό μου σχολείο όσοι φαινόταν ότι δεν μπορούσαν στις πανελλήνιες κανείς τους δεν έβγαλε πάνω από 13κ (για την ακρίβεια ένα έβγαλε 13κ και οι υπόλοιποι κάτω από 9κ). Άρα γιατί να ισχύει το δικό σου παράδειγμα και όχι το δικό μου? Και γιατί να ισχύει το δικό μου και όχι το δικό σου? Εγώ υποστηρίζω το επιχειρήμα μου στην λογική (πρόσεξε στην λογική, όχι στο παράδειγμα) ότι το βέλτιστο θα ήταν κάθε παιδί να αποφάσιζε από νωρίς τον δρόμο του. Είναι λάθος ή κακό αυτό?
μα φυσικά και δεν ισχύει η πρόταση σου,απλή μαθηματική λογική , έγραψες μια πρόταση και γω την απέρριψα με ένα αντιπαράδειγμα,δεστο και αλλιώς αν σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι μια συνάρτηση είναι συνεχής στο R , δεν φτάνει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής σε ένα διάστημα μόνο, πχ:[1,2],πρέπει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής για κάθε χ ε R , ενώ αν σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι η συνάρτηση δεν είναι συνεχής στο R φτάνει να αποδείξεις ότι δεν είναι συνεχής σε ένα μόνο σημείο.
συνεπώς για να ισχύει η πρόταση σου πρέπει να αντιπροσωπεύει όλους τους μαθητές.

ΟΚ καλά τα λες. Αυτή είναι η γενική αλήθεια. Αλλά γιατί είμαστε εδώ? Για να λέμε τα αυτονόητα? Ναι ο κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του. Ναι, είναι λογικό επόμενο να ξοδεύει πολλά χρήματα στα φροντηστήρια.

So F*c*ing what? Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα στην σπατάλη χρημάτων για ένα παιδί που ίσως να μην μπορεί, ίσως να βαριέται να διαβάσει, ίσως πολλοί άλλοι λόγοι είναι τα χρήματα αυτά να μην πιάνουν τόπο. Εϊμαι σίγουρος ότι όποιον μέσο, μη προνομιούχο Έλληνα αν ρωτήσεις σχετικά με την παραπαιδεία θα σου πει ότι "μακάρι να μην υπήρχε". Μήπως όμως την στηρίζουμε εις βάρος του παρόντος εκπαιδευτικού συστήματος και των ίδιων μας των ευατών?

και όταν λες δε πιάνουν τόπο τι εννοείς?κάποιοι γονείς και με το 10 που θα γράψει το παιδί τους θεωρούν ότι τα χρήματα που έδωσαν έπιασαν τόπο γτ μπόρεσε και πέρασε κάπου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
μα φυσικά και δεν ισχύει η πρόταση σου,απλή μαθηματική λογική , έγραψες μια πρόταση και γω την απέρριψα με ένα αντιπαράδειγμα,δεστο και αλλιώς αν σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι μια συνάρτηση είναι συνεχής στο R , δεν φτάνει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής σε ένα διάστημα μόνο, πχ:[1,2],πρέπει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής για κάθε χ ε R , ενώ αν σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι η συνάρτηση δεν είναι συνεχής στο R φτάνει να αποδείξεις ότι δεν είναι συνεχής σε ένα μόνο σημείο.
συνεπώς για να ισχύει η πρόταση σου πρέπει να αντιπροσωπεύει όλους τους μαθητές.



και όταν λες δε πιάνουν τόπο τι εννοείς?κάποιοι γονείς και με το 10 που θα γράψει το παιδί τους θεωρούν ότι τα χρήματα που έδωσαν έπιασαν τόπο γτ μπόρεσε και πέρασε κάπου ...


δεστο και αλλιώς αν σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι μια συνάρτηση είναι συνεχής στο R , δεν φτάνει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής σε ένα διάστημα μόνο, πχ:[1,2],πρέπει να αποδείξεις ότι είναι συνεχής για κάθε χ ε R
οκ αρχικα θελω να πω οτι εισαι καμενος αλλα μ αρεσει πολυ η σκεψη σου..


1 Συμφωνω μαζι σου εννοειται οτι τα λεφτα επιασαν τοπο δηλαδη τι αυτος που δεν διαβαζε μικρος σημαινει οτι δ θα διαβασει ποτε ση ζωη του?
2 Αν πραγματι δεν αξιζει να δινεις τα λεφτα σ καποιον που ειιια τουβλο γιατι το κανουν ολοι?ισως γιατι εστω και ελαχιστα βελτιωνεται?
3 Ειναι καλυτερα δλδ να τον αφησουμε να μη γραψει τπτ?αν ο ανθρωπος επιθυμει να περασει καπου θα του πουνε οχι οι γονεις?δεν χρειαζεται αν προσπαθησεις,δεν μπορεις το αποφασισαμε εμεις????
4 δεν ειναι οπως τα λες απο γυμνασιο να ξεχωριζουμε τους καλους ,αυτο ειναι γενικευση και πολυ απλα δεν ισχυει διοτι τοτε δεν διαβαζουν ανελλιπώς για το σχολειο-φροντηστηριο και πανελληνιες και ακομα, αυτο ειναι φυσιολογικο απο τη στιγμη που στη πληθωρα των μαθηματων ειναι αλλη η υλη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Η σχέση καθηγητή - μαθητή πρέπει να είναι σχέση εξουσίας. Δεν είναι ίσοι. Μες την τάξη οι μαθητές θα πρέπει να σέβονται τον καθηγητή. Και για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει ο καθηγητής να είναι πάνω απ' όλα άριστος στο μάθημά του ώστε να κερδίσει την εμπιστοσύνη και κατά δεύτερον αυστηρός όσο χρειάζεται ώστε η τάξη να είναι τάξη και όχι μπουρδέλο.
Σίγουρα είναι στη φύση των παιδιών να γελάσουν, να κοροϊδέψουν κάποια στιγμή τον καθηγητή τους, να κάνουν πλάκες. Το βρίσκω λογικό, αποδεκτό και υγιές.
Όχι όμως να βγουν οι μαθητές κι από πάνω. Στο θέμα για το απουσιολόγιο γράφεις για τους καθηγητές "Δεν είμαστε υποτελείς τους,ίσα ίσα,απ'τους φόρους μας πληρώνονται". Σόρυ κιόλας, αλλά οι καθηγητές ως εργαζόμενοι πληρώνουν φόρους, οι μαθητές ζουν με τα λεφτά των γονιών τους.
Αν δεν υπάρχει σεβασμός από το μαθητή προς το καθηγητή, θεωρώ ότι δεν υφίσταται εκπαίδευση.

Αυτο που ειπες ειναι εντελως λαθος! Με την σχεση εξουσιας δεν επερχεται ο σεβασμος. Αμα δηλαδη ο καθηγητης σε εβγαζε εξω απο την ταξη επειδη γελασες, θα τον σεβοσουνα; Δεν θα τον εβριζες απο μεσα σου; Θα αυξανοταν η αποδοση των μαθητων αμα αυξανονταν οι αποβολες; Τι θα καταφερνοταν αμα οι μαθητες καταπιεζονταν ακομα περισσοτερο μεσα στην ταξη; Θα ειχαν διαθεση για διαβασμα; Ή θα τους ερχοταν να πεταξουν τα βιβλια απο το παραθυρο; Για τ' ονομα του Θεου, μαθητες διδασκονται εκει μεσα, οχι καταδικοι! Οπως σωστα αναφερει το βιβλιο του ΑΟΔΕ (πραγμα σπανιο): Ο ηγετης αναδεικνυεται! Ο σωστος καθηγητης θα πρεπει να εμπνεει. Αμα εμπνεει, ο σεβασμος απο τους μαθητες ειναι αμεσο επακολουθο.

Προσωπικα πιστευω οτι το ιδανικο εκπαιδευτικο συστημα θα ηταν κατι σαν το φιλανδικο. Ολα τα συστηματα εχουν τα μειονεκτηματα τους, αλλα αυτο που μετραει ειναι το αποτελεσμα, και το αποτελεσμα βαζει την Φιλανδια στην κορυφη. Μια πολυ καλη βελτιωση για τα ελληνικα σχολεια (που δεν απαιτει και παρα πολλα κονδυλια οπως οι διαδραστικοι πινακες π.χ.) θα ηταν να καταργηθουν ολα τα ανουσια μαθηματα απο Γυμνασιο και Λυκειο. Ποιο ακριβως οφελος εχουν τα Θρησκευτικα στο Λυκειο και στο Γυμνασιο; Ποιο το οφελος των Αρχαιων (τουλαχιστον ετσι οπως διδασκονται μεχρι σημερα); Γιατι τα Εικαστικα και η Μουσικη ειναι υποχρεωτικα μαθηματα και οχι επιλογης; Αντι για αυτα τα πραγματικα ανουσια μαθηματα θα μπορουσαν να μπουν μαθηματα επιλογης που να τα διαλεγουν οι μαθητες αναλογα με τις προτιμησεις τους, ή μαθηματα γενικης παιδειας, που δεν ασχολουνται με τυποποιημενες γνωσεις στα βιβλια, οπως επαγγελματικος προσανατολισμος (προσωπικα πιστευω οτι ειδικα στην Γ ταξη τοσο του Γυμνασιου οσο και του Λυκειου ειναι απαραιτητες τουλαχιστον 2 ωρες τη βδομαδα - και δεν εννοω αυτη την παρωδια που γινοταν στην Γ Γυμνασιου) ή ενα μαθημα που να ασχολειται με κοινωνικα θεματα π.χ. οδικη συμπεριφορα, αγωγη του πολιτη κτλ. Επισης χρειαζεται βελτιωση των υπαρχοντων μαθηματων. Ποιον τον ενδιαφερει να μαθει να μιλαει Αρχαια (και ποιος μαθαινει στην τελικη); Αντι για αυτο θα μπορουσαμε να μελεταμε αρχαια γνωμικα ή αρχαιες τραγωδιες. Και πως γινεται απο το Δημοτικο μεχρι την Γ Λυκειου να διδασκομαστε την ιδια και απαραλακτη Ιστορια, εμπλουτισμενη απλως με περιττες λεπτομερειες; Γιατι δεν διδασκομαστε π.χ. Ευρωπαϊκη Ιστορια; (ωντες ευρωπαιοι πολιτες - λεμε τωρα). Γιατι δεν διδασκομαστε Αρχες Οικονομιας; (ενας αποφοιτος Γ Λυκειου πρεπει να γνωριζει καποια βασικα για την διαχειρηση οικονομικων - στην τελικη σπιτι θα ανοιξεις καποτε!). Και που ειναι τα μαθηματα επιλογης; Αμα διορθωνονταν ολα αυτα πιστευω θα ειχαμε ενα καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα - οχι τελειο, αλλα σαφως καλυτερο - και μια καλυτερη κοινωνια. Γιατι μορφωμενοι μαθητες σημαινει μορφωμενοι πολιτες στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
η μαθηση να μην ειναι υποχρεωτικη αλλα να επιδωκεται απο τους μαθητες...
και πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις ετσι ωστε οι μαθητες να θελουν να μαθουν


Ας γράψω μερικά πράγματα που δεν τα λένε τα φιλμάκια. Συνολικά εκεί οι μαθητές κάνουν περισσότερες ώρες μάθημα από εμάς. Δεν χάνονται ποτέ μέρες ούτε υπάρχουν κενές ώρες. Όλες οι δραστηριότητες (εκδρομές κλπ) γίνονται εκτός του ωραρίου μαθημάτων ή σε αργίες. Ο κανονισμός (σχετικά με απουσίες, συμπεριφορά κλπ) είναι πολύ αυστηρός και πολύ εύκολα σε διώχνουν από το σχολείο. Εκτός από τα μαθήματα επιλογής που μας διαφημίζουν, υπάρχουν και τα υποχρεωτικά μαθήματα κορμού (μαθηματικά, γλώσσες, φυσική κλπ) που δεν διαφέρουν από τα δικά μας (και πολλές φορές είναι και πιο δύσκολα). Τα υποχρεωτικά μαθήματα υπάρχουν σε όλα τα σχολεία, αλλά τα επιλογής εξαρτάται από το σχολείο και πόσο πλούσιος είναι ο δήμος ή ποιες εταιρίες-χορηγούς έχει.

Και στη Φινλανδία υπάρχουν εξετάσεις και μάλιστα πολύ πιο αυστηρές από τις δικές μας. Στο τέλος της υποχρεωτικής εννιάχρονης εκπαίδευσης, δηλαδή δικό μας γυμνάσιο, δίνουν απολυτήριες εξετάσεις και για να περάσει κάποιος πρέπει να ξεπεράσει σε κάθε μάθημα βαθμό 50-65%. Το λύκειο τους χωρίζεται σε γενικό και τεχνικό – επαγγελματικό. Σε ποιο τύπο λυκείου θα πάει κάποιος καθορίζεται από τον επαγγελματικό προσανατολισμό και με κάποιο τρόπο από τους βαθμούς του απολυτηρίου γυμνασίου. Πάντως σήμερα το 45% μόνο των μαθητών στη Φινλανδία πηγαίνει στο γενικό λύκειο και το 55% στο τεχνικό – επαγγελματικό. Το λύκειο είναι 3 χρόνια και δεν έχει ακριβώς τάξεις, αλλά μαθήματα υποχρεωτικά ή επιλογής και ο μαθητής μπορεί να διαλέξει όποια θέλει για κάθε χρόνο. Στο τέλος κάθε μαθήματος φυσικά και υπάρχουν εξετάσεις και όποιος δεν το περνά είναι υποχρεωμένος να το ξαναπάρει. Μετά τα 3 χρόνια του λυκείου δίνουν περιφερειακές εξετάσεις, δηλαδή όχι ακριβώς πανφινλανδικές, και πάλι ο βαθμός πρέπει να ξεπερνά το 65%. Δηλαδή, εκεί τα απολυτήρια δεν χαρίζονται σε συσκευασία δώρου με μέσο όρο 9,5 όπως εδώ. Για την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο ή το πολυτεχνείο, κάθε σχολή βάζει τα δικά της κριτήρια και υπάρχουν εξετάσεις σε μαθήματα και ύλη που ορίζει το τμήμα, αλλά μετράει και ο βαθμός του απολυτηρίου. Και στο απολυτήριο συμπεριλαμβάνεται και ο προφορικός βαθμός.

πολυ καλα αυτα...σιγουρα θα τα προτιμουσα απο τα ατελειωτα φροντιστηρια
και εξαλλου ολα αυτα γινονται για εναν βαθμο...λιγες ωρες εξετασεων...μετα απο ενα χρονο δεν θυμασαι τιποτα...καμια ουσιαστικη γνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Αυτο που ειπες ειναι εντελως λαθος! Με την σχεση εξουσιας δεν επερχεται ο σεβασμος. Αμα δηλαδη ο καθηγητης σε εβγαζε εξω απο την ταξη επειδη γελασες, θα τον σεβοσουνα; Δεν θα τον εβριζες απο μεσα σου; Θα αυξανοταν η αποδοση των μαθητων αμα αυξανονταν οι αποβολες; Τι θα καταφερνοταν αμα οι μαθητες καταπιεζονταν ακομα περισσοτερο μεσα στην ταξη; Θα ειχαν διαθεση για διαβασμα; Ή θα τους ερχοταν να πεταξουν τα βιβλια απο το παραθυρο; Για τ' ονομα του Θεου, μαθητες διδασκονται εκει μεσα, οχι καταδικοι! Οπως σωστα αναφερει το βιβλιο του ΑΟΔΕ (πραγμα σπανιο): Ο ηγετης αναδεικνυεται! Ο σωστος καθηγητης θα πρεπει να εμπνεει. Αμα εμπνεει, ο σεβασμος απο τους μαθητες ειναι αμεσο επακολουθο.

Στο ίδο συμπέρασμα με εμένα καταλήγεις, αυτό έγραψα κι εγώ.
Από 'κει και πέρα, καθηγητής και μαθητής δεν είναι ισότιμοι. Δεν αποφασίζουν μαζί δημοκρατικά ποια ύλη θα διδαχτεί, ούτε πότε θα μπει διαγώνισμα. Ούτε γίνεται να βγαίνουν οι μαθητές "από πάνω". Ο καθηγητής οφείλει να ξέρει να επιβάλλει την τάξη. Γιατί ο σεβασμός δεν είναι αυτονόητος από όλους τους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ακουστε αυτο, αξιζει κατα τη γνωμη μου... Ο Καστοριαδης για την εκπαιδευση:
https://www.ellopos.gr/player.asp?vpl=media/paideia.mp3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κάτι άλλο (αν δεν κάνω λάθος κι εσύ έχεις ξαναγράψει σχετικά), μου φαίνεται περίεργο πώς ένα κράτος σαν την Φινλανδία με τόσο καλή εκπαίδευση και που ενδιαφέρεται τόσο για τον πολίτη, έρχεται πρώτο σε αλκοολισμό, ψυχοκαταθλίψεις και αυτοκτονίες.

(Off topic) Δική μου θεωρία, αλλά νομίζω πως έχει βάση και δεν είναι εντελώς random. Φταίει σίγουρα ο καιρός και η όλη φάση που η νύχτα γίνεται μέρα. Φαντάσου να έχεις ήλιο για 3-4 ώρες τη μέρα μόνο και μετά το απόλυτο σκοτάδι. Μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω. Σε συνδυασμό με τα χιόνια και το κρύο, που δεν αστειεύεται, ε.. πολύ θέλει; Ενώ στην Ελλάδα και γενικά τις ηλιόλουστες χώρες λες, δε βαριέσαι, αύριο ξημερώνει μια καινούργια μέρα (που θα είναι και κατά πάσα πιθανότητα ηλιόλουστη) και δεν αυτοκτονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top