Τα δώρα των ... πεθερικών

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@roumana:[ή όποιον άλλο δλδ!]

από καθαρή περιέργεια: η zanin ειναι 21 (όσο και ο καλός της) και, οκ τα έχουν 2 χρόνια. Το θεωρείς λογικό να γίνονται τέτοια δώρα από την "πεθερά" προς αυτήν?

Μόνο σε μένα φαινεται παράλογο ένα τέτοιο δώρο ή γενικά οποιοδηποτε δώρο αξίας από την "πεθερά" στην "νύφη" σε μια τέτοια περίπτωση? :confused:

Έχει μια δόση (μεγάλης) υπερβολής, αλλά ίσως είναι εύπορη η γυναίκα.
Ξέρεις, το πολύ και το λίγο είναι υποκειμενικές έννοιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Την αγαπάει υπερβολικά τη Ζανίν, και ακόμα και αν δεν είναι πλούσια, έχει ένα μισθό που σε μήνα χωρίς πολλά έξοδα, όπως αυτός εδώ, μπορεί να καλυφθεί ένα τέτοιο έξοδο.

Το έκανε από την καρδιά της και αν αναγκαζόμουν να επιστρέψω τα χρήματα στο σπ΄΄ιτι, τότε η κατάσταση θα ήταν δύσκολη για εμένα...

Για να σας δείξω τα επίπεδα αγάπης μεταξύ τους, η Ζαν οδηγεί περισσότερο το αυτοκίνητο της πεθεράς παρά του πατέρα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
@roumana:[ή όποιον άλλο δλδ!]

από καθαρή περιέργεια: η zanin ειναι 21 (όσο και ο καλός της) και, οκ τα έχουν 2 χρόνια. Το θεωρείς λογικό να γίνονται τέτοια δώρα από την "πεθερά" προς αυτήν?

Μόνο σε μένα φαινεται παράλογο ένα τέτοιο δώρο ή γενικά οποιοδηποτε δώρο αξίας από την "πεθερά" στην "νύφη" σε μια τέτοια περίπτωση? :confused:

Πάντως και η μαμά μου είχε κάνει πολύ ακριβά δώρα στον πρώην μου - το συνηθίζει να κάνει ακριβά δώρα σε άτομα της οικογένειας, όταν θυμηθεί βέβαια να πάρει καν δώρο! :P Βέβαια ο πρώην μου αισθάνθηκε κάπως άσχημα, αλλά όταν οι άνθρωποι είναι έτσι, δεν έχει νόημα ούτε να το ψειρίσεις, ούτε να προσπαθήσεις να το επιστρέψεις, ούτε τίποτα. Λες απλά ευχαριστώ πολύ, δίνεις μια μεγάλη αγκαλιά και τέλος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε μία τέτοια περίπτωση εγώ θα το δεχόμουν και θα την ευχαριστούσα θερμά. :)
Αλλά θα έκανα κάτι κι εγώ (ένα δώρο ή το τραπέζι, όπως είπαν πιο πάνω), είτε σε ανύποπτο χρόνο είτε πιο σύντομα.


Γιατί όταν γίνεται ένα δώρο και δεν "μπορεί" να το δεχτεί ο άλλος τότε κερδίζει ο πιο επίμονος. :P

Αλλά και πάλι, δεν ξέρω κατά πόσον είναι "σωστό" ν' αρνηθείς ένα δώρο. :|



//edit: Αν ήταν 5 κι όχι 250 ευρά, τι θα κάνατε ή τι θα σκεφτόσασταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το έχει κατά νου το Ζανινάκι. Την Τρίτη ή την τετάρτη θα γίνει αυτό που λες Τζορτζιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μπορω να φανταστω πως υπαρχει τετοια σχεση με το συμπεθερι, τετοιο δωρο παντως κι ετσι χυμα τα λεφτα δε θα το δεχομουν ουτε απο τη θεια μου. Αν ηθελε να διαθεσει καποιος ΤΟΣΑ χρηματα, θα μου ηταν πιο ευκολο να το δεχτω με τη μορφη ενος κοσμηματος η ρουχου που θα υποψιαζομουν οτι ειναι πολυ ακριβο και παλι, αλλα οχι νταγκα νταγκα το χρημα.
Δεν ξερω, μου φαινονται παραλογα και ολα αυτα τα "2η μαμα" κτλ, αν εχετε συνηθισει ετσι βεβαια το βλεπεις αλλιως.
Εγω θα τα επεστρεφα.
(Αυτο με τα ασημικα και τα ακριβα δωρα το βρισκετε λογικο; Ενα κοριτσι 21 χρονων να κανει δωρο στη μαμα του φιλου της δωρο σχεδον 250 ευρω;; Στη μαμα μας τι θα κανουμε δηλαδη ρε παιδια?!)

Αυτα, και σοζ τρουφ, χοουπ να μην προσβαλα με την απαντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ακριβώς μα ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με την Corpse bride...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δεν μπορω να φανταστω πως υπαρχει τετοια σχεση με το συμπεθερι, τετοιο δωρο παντως κι ετσι χυμα τα λεφτα δε θα το δεχομουν ουτε απο τη θεια μου. Αν ηθελε να διαθεσει καποιος ΤΟΣΑ χρηματα, θα μου ηταν πιο ευκολο να το δεχτω με τη μορφη ενος κοσμηματος η ρουχου που θα υποψιαζομουν οτι ειναι πολυ ακριβο και παλι, αλλα οχι νταγκα νταγκα το χρημα.
Δεν ξερω, μου φαινονται παραλογα και ολα αυτα τα "2η μαμα" κτλ, αν εχετε συνηθισει ετσι βεβαια το βλεπεις αλλιως.
Εγω θα τα επεστρεφα.
(Αυτο με τα ασημικα και τα ακριβα δωρα το βρισκετε λογικο; Ενα κοριτσι 21 χρονων να κανει δωρο στη μαμα του φιλου της δωρο σχεδον 250 ευρω;; Στη μαμα μας τι θα κανουμε δηλαδη ρε παιδια?!)

Αυτα, και σοζ τρουφ, χοουπ να μην προσβαλα με την απαντηση.

Λέει ψέματα για τα λεφτά. 200 της έδωσε η μάνα μου. Οχι φδεν με προσβάλεις ρε συ. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Αλλά η κυρα Σταυρούλα είναι Αλεξανδρουπολίτισσα, κάτι που την κάνει να είναι παραγενναιόδωρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και 200 λίγα είναι;

Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Με εφερε σε δύσκολη θέση το βλαμμενάκι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αι νο, καμια φορα πανε να (παρα)κανουν το καλο αλλα τελικα σε κανουν να νιωθεις ασχημα.
Συμμεριζομαι το "δεν ξερω" του γιδιου..(αν και συνεχιζω να πιστευω πως αυτη η κατασταση οσο ανοιχτοχερα κι αν ειναι μπορουσε πολυ πιο ευκολα να περασει με καποιο χειροπιαστο δωρο κι οχι με φακελακι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Η μάνα δώρο ήθελε να της πάρει, αλλά η Ζανίν την άγχωσε. Έγινε ότι λέει η Ρουμάνα λίγα ποστ παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Λέει ψέματα για τα λεφτά. 200 της έδωσε η μάνα μου. Οχι φδεν με προσβάλεις ρε συ. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Αλλά η κυρα Σταυρούλα είναι Αλεξανδρουπολίτισσα, κάτι που την κάνει να είναι παραγενναιόδωρη
ναι τα άλλα 50 τα έδωσε η γιαγια... δλδ τα έδωσε η ίδια οικογένεια. εγώ έτσι το βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως είμαι περισσότερο υπερ του να της πάρεις ένα καλό δώρο, κάτι που θα της χρησιμεύσει και θα σε θυμάται παρά ένα τραπέζωμα. Μην το κάνεις τώρα, περίμενε μέχρι τα δικά της γενέθλια. Το ίδιο και με τη γιαγιά, αλλά προφανώς με κάτι πιο μικρής αξίας. Και κράτα και κάτι απο αυτά για σένα, αλλιώς θα είναι σαν να μην σου έκανε καθόλου δώρο! Πχ κάνε στα γενέθλια της μαμάς του ένα δώρο 150-180Ε και στη γιαγιά ένα δώρο 20-30. Μάθε απο τον Άγγελο τι πραγματικά θέλει να αγοράσει και είναι κοντά σε αυτή την αξία και πάρτο της στα γενέθλια της.

Πάντως και τι δεν θα δινα να είχα τέτοια πεθερά :( Δυστυχώς όσο τυχερή ήμουν όσον αφορά το σύντροφο μου, τόσο άτυχη ήμουν όσον αφορά την πεθερά :( Νταξει βέβαια, υπάρχουν και πολύ χειρότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
… γιατί κολλάτε στο ποσό? Το δώρο σε λεφτά είναι το χειρότερο δώρο, αλλά είπαμε, ήταν κάτι που σκέφτηκε η πεθερά ως λύση. Και θα φάνω κάπως…το ξέρω…αλλά είναι πολλά τα 250? Δηλαδή εμένα που με χρυσωσανε όταν παντρεύτηκα με 30 γραμμάρια χρυσό(που το σιχαίνομαι και όλα) έπρεπε να τους πω είναι πολλά όχι ευχαριστώ?


Το δώρο είναι δώρο…αν έχει καλή πρόθεση ο άλλος, δεν έχει σημασία αν είναι επιτυχημένο ή όχι…μην κολλάτε σε στερεότυπα παιδια…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
…Δηλαδή εμένα που με χρυσωσανε όταν παντρεύτηκα με 30 γραμμάρια χρυσό(που το σιχαίνομαι και όλα) έπρεπε να τους πω είναι πολλά όχι ευχαριστώ?

δεν παρατηρείς μιά διαφορά της περίπτωσής σου από την ζανίν και τον τρουφ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχει μια διαφορά…το τυπικό χαρτί του γάμου που εγώ υπέγραψα, ενώ η ζανιν όχι ακόμα…η καλή σχέση με την πεθερά υπάρχει ήδη όμως.

Όταν η πεθερά σε αγαπαει …δεν έχει σημασία με τι τρόπο σου το δείχνει…φτάνει που θέλει να σου το δείξει. Εκτιμάς την πρόθεση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι βρε XRZ μου.. τι σημασία έχει πια το χαρτί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι η ΧΡΖ αναφέρεται μόνο στο χαρτί.
Υπάρχει και μια σχετική διαφορά ηλικίας......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
δεν σε καταλαβα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top