[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι οι λόγοι για τους οποίους πχ εσύ είσαι τόοοοοσο ευχαριστημένος από το σύστημα που δεν θες να αλλάξει?Μα περιγράφεις όλη την σαπίλα των δημοσίων πανεπιστημίων my man!Exactly my point!:D

Όχι είναι λόγοι για τους οποίους δε μπορούμε να μιμηθούμε το εξωτερικό χωρίς πρώτα να διορθώσουμε αυτά τα σημεία.

Το πανεπιστήμιο είναι σάπιο, όχι οι φοιτητές.

Και στη τελική δε χρειάζεται να σαπίσει εντελώς. Γιατί να καταργηθεί το άρθρο λοιπόν?

Επίσης λες πιο πάνω ότι δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι και μετά λες ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας!!!:confused:

ε τώρα ή κάνεις ότι δε καταλαβαίνεις ή δεν υπάρχει λόγος να κάθομαι να σπαταλάω χρόνο.

Τόση ώρα δεν παίζω με τις λέξεις. Σε παρακαλώ μη διαβάλλεις αυτά που γράφω.

Οι σπουδες ΜΟΥ είναι προσωπική υπόθεση.
Και είπα όχι ΜΟΝΟ τον εαυτό μας...

Btw,το ερώτημα μου παραμένει αναπάντητο και έχω την εντύπωση ότι έτσι θα μείνει...

το ερώτημα γιατί να μη δώσει μαθήματα κάποιος που τελειώνει?
...
Γιατί έχουμε κατάληψη?
Γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?
Γιατί πρόκειται για μεταρρύθμιση που θα καταργήσει άρθρο του συντάγματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?

Την αποψη σου για το ποιο ειναι το καλυτερο θα μας την πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Ποιο προβλημα αντιμετωπιζεις εσυ σημερα που θες το παιδι σου να αποφυγει? Θεωρεις προβλημα την υποχρεωση να διαβαζεις ενω σπουδαζεις? Το πανεπιστημιο υποτιθεται μορφωνει και ωριμαζει τους ανθρωπους. Πως μπορει καποιος να ειναι ωριμος οταν δεν μπορει να αναλαβει τις ευθυνες του και να πειθαρχησει στο ελαχιστο τον εαυτο του?

Γνωστή με μεταπτυχιακό πέρνει τον ίδιο μισθό με φίλο μου που έχει τελειώσει ΤΕΙ.

Φαντάσου να μπουν και στο παιχνίδι τα ιδιωτικά.
Πόσο πιο κάτω μπορούν να πάνε οι μισθοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
το ερώτημα γιατί να μη δώσει μαθήματα κάποιος που τελειώνει?
...
Γιατί έχουμε κατάληψη?
Γιατί προσπαθούμε για το καλύτερο?
Γιατί πρόκειται για μεταρρύθμιση που θα καταργήσει άρθρο του συντάγματος?

Ωραία ρε βρέφος,εσείς προσπαθείτε για το καλύτερο που εσείς θεωρείτε πάντα έτσι?Το ερώτημα παραμένει,κάποιος που δεν συμμερίζεται την άποψή σου,να μην πάρει πτυχίο?

Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάει κάποιος που κάνει κατάληψη για δικαιώματα ενώ την ίδια στιγμή στερεί αυτός το δικαίωμα από άλλους στο πτυχίο τους και την εξεταστική τους???Πλάκα κάνουμε τώρα?

Να βγούν στους δρόμους και να διαμαρτυρηθούν,ας κόψουν το κεφάλι τους,δεν με ενδιαφέρει,τα πανεπιστήμια τι είναι όμως και τα κλείνουν,η πίσω αυλή τους??

Γνωστή με μεταπτυχιακό πέρνει τον ίδιο μισθό με φίλο μου που έχει τελειώσει ΤΕΙ.

Φαντάσου να μπουν και στο παιχνίδι τα ιδιωτικά.
Πόσο πιο κάτω μπορούν να πάνε οι μισθοί?

Ας μην κάναν ισότιμα τα ΤΕΙ,άλλο θέμα αυτό!

Και εν πάσει περιπτώσει έχει μαλλιάσει το...keyboard το δικό μου και της io-io να λέμε ότι σαφώς και τα πράγματα και το σύστημα είναι προβληματικά,δεν νομίζω να διαφωνήσαμε σε αυτό!Είναι γνωστό ότι το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα είναι λίγο πολύ άχρηστο αφού δεν υπάρχει στην ουσία τομέας έρευνας.Αλλά αλλού είναι το θεμα μας!

ps: την κάνω τώρα αλλά θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι ρε βρεφος, απαντας επιλεκτικα και λες πραγματα που εμεις ουτε καν αναφεραμε. Δεν γινεται συζητηση αν δεν εισαι διατειθειμενος να σκεφτεις τις αποψεις του αλλου. Και εγω οταν ημουν στο σχολειο ημουν πρωτοστατης στις καταληψεις. Αλλα τοτε και προτασεις ειχαμε, και λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Ωραία ρε βρέφος,εσείς προσπαθείτε για το καλύτερο που εσείς θεωρείτε πάντα έτσι?Το ερώτημα παραμένει,κάποιος που δεν συμμερίζεται την άποψή σου,να μην πάρει πτυχίο?

Δηλαδή δεν καταλαβαίνεις ότι είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάει κάποιος που κάνει κατάληψη για δικαιώματα ενώ την ίδια στιγμή στερεί αυτός το δικαίωμα από άλλους στο πτυχίο τους και την εξεταστική τους???Πλάκα κάνουμε τώρα?

Να βγούν στους δρόμους και να διαμαρτυρηθούν,ας κόψουν το κεφάλι τους,δεν με ενδιαφέρει,τα πανεπιστήμια τι είναι όμως και τα κλείνουν,η πίσω αυλή τους??

Επειδή είμαι φοιτητής μιας μονάχα σχολής θα σου απαντήσω (δυστυχώς :() ειδικά.
Με επιφύλαξη θα υποστηρίξω ότι είναι γενικότερο φαινόμενο.

Στη σχολή μου λοιπόν κάνουμε κάθε βδομάδα συνέλευση για το εάν θα συνεχίσουμε τη κατάληψη.

Τη τελευταία φορά στη συνέλευση παρευρέθησαν περί τα 160 άτομα.

143 υπέρ
20 κατά

θα μπορούσαν κάλλιστα να σηκωθούν από το καναπέ τους και να έρθουν να ψηφίσουν.

ή μήπως τελικά δεν είναι μονάχα δικιά μου γνώμη αλλά πιο μαζική?

Ναι ρε βρεφος, απαντας επιλεκτικα και λες πραγματα που εμεις ουτε καν αναφεραμε. Δεν γινεται συζητηση αν δεν εισαι διατειθειμενος να σκεφτεις τις αποψεις του αλλου. Και εγω οταν ημουν στο σχολειο ημουν πρωτοστατης στις καταληψεις. Αλλα τοτε και προτασεις ειχαμε, και λογο.

σόρρυ ρε παιδιά :( είστε δύο και δε σας προλαβαίνω.

Πάντως εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι στις καταλήψεις τότε υπήρχε πραγματικά το στυλάκι του "να χάσουμε μάθημα" και της "στρογγυλοποίησης της τυρόποιτας" σε ένα βαθμό.

Εντύπωση μου κάνει ότι υποστηρίζεις ότι είχαμε τότε λόγο και όχι τώρα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
θα μπορούσαν κάλλιστα να σηκωθούν από το καναπέ τους και να έρθουν να ψηφίσουν.

Επιτέλους και κάτι στο οποίο συμφωνούμε!Δεν αφαιρώ τις ευθύνες από τους φοιτητές.

Αναρωτήσου όμως το εξής...Αν το κάθε πρωτοετό που βαριέται να πάει να ψηφίσει γιατί γουστάρει να κάνει διακοπές ήξερε ότι έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο να τελειώσει,τότε θα έβλεπες πως θα μαζευόντουσαν στο πιτς φιτίλι...
Είναι ο ωχαδερφισμός που λέγαμε πριν και το ότι είναι....αστείο επιχείρημα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να πω και εγώ κάποια πράγματα. Πριν πω όμως να πω ότι πολύ θα ήθελα να είχα μπροστά μου κάποιους από τους τρομερούς μαχητές για το καλό της παιδείας να τους ισοπεδώσω λίγο γιατί ακούω και ακούω και μόνο ταλαιπωρία παράγουν για μια ακόμη φορά. Και αυτό περιλαμβάνει καθηγητές και φοιτητές αλλά και τους βλάκες δημοσιογράφους.

Όντας σε 2 σχολές και έχοντας δουλέψει σε πανεπιστημιακά προσκείμενο ίδρυμα αλλά έχοντας και φίλους διδακτορικούς οι αλλαγές που προτίνονται είναι ένα γρατζούνισμα στην πληγή.


Δωρεάν παιδεία! Και ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Αν το έχετε καταλάβει υπάρχει ιδιωτικής φύσης πανεπιστήμιο με δίδακτρα παρακαλώ επισήμως εγκεκριμένο από το κράτος και λέγεται ΕΑΠ. Να μην πω για τα ξένα κολλέγια κτλ κτλ.Δωρεάν παιδεία δεν υπάρχει εδώ και αιώνες στην Ελλάδα. Πριν γεννηθούν οι μισοί αγωνιστές του σήμερα.Το γιατί και πως είναι άλλο ζήτημα.

Αιώνιοι φοιτητές
Ναι ρε.Τι άλλο θέλει να τελειώσει κάποιος μια σχολή πέρα από τα 2 χρόνια της παραπάνω? ΟΙ μέσοι όροι κτλ κτλ είναι για γέλια. Παράγονται από άτομα που ξεχνάνε την φοιτητική τους ιδιότητα τα πρώτα τρία χρόνια και μετά γκρινιάζουν για την δυσκολία των μαθημάτων 4ου έτους όταν δεν ξέρουν του 1ου. ΄Ναι υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν και ίσως τα 2 χρόνια να είναι λιγα για αυτούς αλλά αντί να ζητηθεί να υπάρξει μέριμνα για αυτούς τα λαμόγια 6ετίας και πάνω μην πω τι κάνουν τώρα.

Και κάτι σχετικό με το δωρέαν. Κάτι που προσφέρεται δωρεαν το απολαμβάνεις, το ολοκληρώνεις στον προβλεπόμενο χρόνο και στην συνέχεια παράγεις για να απολάυσουν και άλλοι το δωρέαν. Φοιτητής που τα ξύνει μόνιμα και δεν θυμάται σε ποιο έτος είναι δεν έχει δικαίωμα να μιλά για δωρεάν παιδεία και κοινωνικές παροχές. Δεν έχει απλά καμιά συναίσθηση της πραγματικότητας.

Άσυλο
ΤΟ νομοθετικό πλαίσιο είναι μια χαρά καθώς η αστυνομία έχει δικαίωμα να μπουκάρει για κάθε φορά που χρειάστηκε αλλά είναι πολύ κότες να το κάνουν φοβούμενοι την λέξη άσυλο και τα μίντια.

Αξιολόγηση
Γιατί όχι? Ναι ρε. Να υπάρξει επιτέλους μια αξιολόγηση σε αυτό το τόπο των λαμογιών καθηγητών. Και πρέπει να ξέρετε ότι οι καθηγητές ξεκίνησαν την απεργία και μετά όταν είδαν ότι δεν τους παίρνει σπρώξαν τους φοιτητές σε καταλήψεις μιας και αυτοί κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου μάλλον σε καμιά καφετέρια.

Εγω΄πραγματικά απορώ πόσοι από τους διαδηλωτές ξέρουν ακριβώς γιατί διαδηλώνουν. Ήμουν φοιτητής και πήγαινα σε όλες τις συνελεύσεις. Μου έχει και κάτι τραγικό που δείχνει πόσο τα κομματικά προσκείμενα άτομα ξέρουν τι κάνουν. Εδώ δεν ξέρουν να μιλήσουν και προέρχονται και από σχολές 3δεσμίτικές ή όπως τις λέτε. Και ξέρω ακριβώς πως πραγματοποιούνται οι συνελεύσεις και με τις ποσοστά κλείνουν τα πανεπιστήμια. Η κατάσταση είναι για γέλια και ότι θέλετε ρωτήστε με για το νομοσχέδιο να σας απαντήσω γιατί οι μέν φοιτητές είναι off τελείως και το δε νομοσχέδιο είναι ένα ακόμη μπαλωματάκι. Τουλάχιστον θα ελέγχξει λίγο την κατάσταση.

Επιθετικότητα ναι ρε γιατί έχω βαρεθεί να ταλαιπωρούμε, γιατί κάποια κομματικά προσκύμενα άτομα νομίζουν ότι ασκούν πολιτική εις βάρος του κοινωνικού συνόλου. Αυτοί είναι καβατζωμένοι ρε. Εσείς οι υπόλοιποι που χάνεται εξάμηνα είστε θύματα για ένα τσούρμο μην χαρακτηρίσω. Και στην τελική υπάρχει κόσμος που θέλει να βγεί στην παραγωγή χάνει προθεσμίες διδακτορικών στο εξωτερικό για χάρη λαμόγιων φοιτητών και καθηγητών. Απαράδεκτο. Και όλοι οι φοιτητές για ρίξτε και ένα βλέφαρο στον εργασιακό χώρο να δείτε γιατί πράγμα παλεύεται. Δεν έχετε καμιά επαφή με την πραγματικότητα που δεν είναι μόνο τα 4 χρόνια φοίτησης και άπειροι καφέδες.


Μπορώ να γράψω 10 χρόνια αλλά θα αφήσω να απαντήσω απλά. Όμως μέχρι αύριο γιατί μετά ξεκινώ νέα δουλειά και άγνωστος ο διαθέσιμος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Επιτέλους και κάτι στο οποίο συμφωνούμε!Δεν αφαιρώ τις ευθύνες από τους φοιτητές.

Αναρωτήσου όμως το εξής...Αν το κάθε πρωτοετό που βαριέται να πάει να ψηφίσει γιατί γουστάρει να κάνει διακοπές ήξερε ότι έχει συγκεκριμένο χρονικό όριο να τελειώσει,τότε θα έβλεπες πως θα μαζευόντουσαν στο πιτς φιτίλι...
Είναι ο ωχαδερφισμός που λέγαμε πριν και το ότι είναι....αστείο επιχείρημα..;)

είμαι 3οετής thank you very much :P:D
και έχω αρκετές "αμαρτίες"

δε θα κάτσω να αναλύσω φυσικά ποιοι έρχονται στις συνελεύσεις, θα προτιμούσα όμως να δω εκείνο το "20" να ανεβαίνει, έτσι, για να μας δείξει ότι υπάρχει και αντίλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι λέμε, τι λέμε;
Καλά, επειδή βαριέμαι να τα διαβάσω όλα και επειδή 5 χρόνια στο ΕΜΠ κανονικό καλοκαίρι δεν έκανα...

Οι καταλήψεις και οι αποχές δεν προσφέρουν τίποτα.

Δεν ακούγονται.
Κανείς δε νοιάζεται.
Πάρτε το απόφαση.

Αλλά και να το πάρετε;
Μία φορά πήγα να δω φως, σε μία συνέλευση... αφού τα διάφορα κόμματα τσακωνώντουσαν επί 2 ώρες, ενώ έλεγαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, βγήκε ένας πιτσιρικάς και είπε
"παιδιά, αύριο στις 6 ο Ευθυμίου θα είναι εκεί. Θα έχει κάμερες. Πάμε να φανούμε. Και παρακαλώ, να με ψηφίσουν μόνο όσοι θα έρθουν όντως."
Νίκησε πανηγυρικά. Πήγε αυτός, η κοπέλα του κι ένας πρωτοετής.

Και η κατάληψη συνεχίστηκε. Το νομοσχέδιο δεν άλλαξε. Το καλοκαίρι άρχισε για εμάς 25 Ιουλίου και τελείωσε 16 Αυγούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
@theio vrefos, θεωρω οτι τοτε, ναι, ειχαμε λογο για καταληψεις. Ξερω οτι ηταν πολλα ατομα που το εκαναν για την πλακα, αλλα ο Αρσενης ειχε εισαγει ενα νομοσχεδιο απαραδεκτο, και επρεπε να υπαρξει αντιδραση. Αλλα υπηρχαν αιτηματα, προτασεις, κι ας ημασταν μαθητες!

@ demelene Συμφωνω απολυτως, δεν θα μπορουσα να το ειχα θεσει καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
@ demelene Συμφωνω απολυτως, δεν θα μπορουσα να το ειχα θεσει καλυτερα.
Ευχαριστώ αλλά όταν το έγραφα ήθελα να πω τόσα πολλά που έχω την αίσθηση ότι βγήκε ένα ανακάτεμα από ότι να είναι. Γιαυτό και αν χρειαστεί θα απαντήσω συγκεκριμένα σε ότι τεθεί.

Ξέρεις το όλο θέμα βρωμάει τόσο πολύ που δεν μπορείς να γράψεις και γιαυτό συγκεκριμένα χωρίς να γίνεις συγγραφέας. Στα 28 μου πραγματικά πιστεύω ότι υπάρχει μεθοδολογία στην διαιώνηση της σαπίλας, στην οποία περιλαμβάνεται και το κράξιμο και η αντιπαράθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω βασικα εχω μπερδευτει με το ασυλο. Δεν ξερω τι ισχυει, ο ενας λεει το ενα, ο αλλος το αλλο. Δεν ειμαι σιγουρη τι προσφερει. Γενικα ενα μπερδεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κάπου είχα διαβάσει το κείμενο ιο-ιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα έρθει και άποψη, για την ώρα σκέψεις ατάκτως εριμμένες: Δεν αφορά τους καθηγητές η αξιολόγηση όπως τίθεται σαν πρόταση στο νόμο πλαίσιο. Αφορά τα ιδρύματα σαν "οικονομικές" οντότητες. Αν και ακόμη και για τους καθηγητές εν είμαι σίγουρη καν πως μπορεί να οριστεί αντικειμενικά το άξιο σαν έννοια...

Επιπρόσθετα δε συμφωνώ καθόλου για την άποψη της χειραγώγησης από καθηγητές, been there, seen that.

Και όλοι οι φοιτητές για ρίξτε και ένα βλέφαρο στον εργασιακό χώρο να δείτε γιατί πράγμα παλεύεται. Δεν έχετε καμιά επαφή με την πραγματικότητα που δεν είναι μόνο τα 4 χρόνια φοίτησης και άπειροι καφέδες.

Λιώνω πραγματικά στον εργασιακό χώρο και δε μου αρέσει το επιχείρημα βγείτε στην παραγωγή και μετά μιλήστε. Προσωπικά τα ίδια έλεγα επί φοιτητικής εποχής και υποστηρίζω πιο έντονα τώρα απλά τα βιώνω από πολύ πιο κοντά και αηδιάζω πιο πολύ!

Εγώ πρόβλημα με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχω καταρχήν γιατί στην Ελλάδα η πολιτική βούληση για τομές είναι ανύπαρκτη. Γιατί ο μεγαλύτερος χρηματοδότης αυτής της κίνησης είναι ο παστέρ και ο κάθε παστέρ που σου έχει έτοιμο και θα σου πετάξει τμήμα bachelor και τμήμα master σε λιανική πώληση. Με φοιτητές οι οποίοι έχουν την νοοτροπία "μπες παιδί μου για μάθημα, θα σου δώσω καραμέλα" και έλεγχο κρατικό ανύπαρκτο, α και πιθανό ποσοστό χρηματοδότησης από το ίδιο το κράτος μιας και κατά πως φαίνεται έτσι ορίζεται στα περίφημα ιδιωτικά, μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια. Σε όσους περάσατε έστω και για ένα φεγγάρι από το 99% των ιδιωτικών ιεκ
κάτι πρέπει να θυμίζουν τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ενδιαφέρον διάλογος πραγματικά,να συζητάγαν και οι πολιτικοί έτσι!:D

Λοιπόν,για τα ιδιωτικά καταρχήν,θεωρώ αντισυνταγματικό και αντιδημοκρατικό να απαγορευτούν.Άλλωστε,τα επιχειρήματα κατά τους εμένα δεν μου φαίνονται και τόσο στέρεα.Για παράδειγμα το "δωρεάν παιδεία" είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο πλέον (δεν το σχολιάζω καν),για το ζήτημα της διαφθοράς όλοι λίγο πολύ νομίζω ξέρουμε για κάτι "τιμοκαταλογους" που κυκλοφορούν σε κάποια δημόσια και κάποιες "πίσω πόρτες" για μεταπτυχιακά.Όσο για το επίπεδο θα υπάρχουν αυτά με υψηλό και αυτά με χαμηλό,όπως γίνεται άλλωστε και με τα δημόσια μέχρι τώρα με παντελή έλλειψη αξιοκρατικής κλιμακας.Εμένα πάντως ο αδερφός μου σε ιδιωτικό σπούδασε και το επίπεδο ήταν υψηλότατο!

Η μόρφωση φυσικά πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους σε όποια ηλικία και αν το πάρει απόφαση αλλά όχι κρατώντας επί 10 χρόνια την θέση κάποιου άλλου.Θες να σπουδάσεις κύριε μου στα 40 σου?Μπες στο πανεπιστήμιο από την αρχή με κάποιον τρόπο που θα πρέπει να θεσπιστεί (καταταρκτήριες?) και σπούδασε!Όχι να επιτρέπουμε στο κάθε κομματόσκυλο που στο φινάλε φινάλε έχει σίγουρη καριέρα μέσω κόμματος άσχετη με το υποτιθέμενο πτυχίο που θα έπαιρνε,να αλωνίζει στο πανεπιστήμιο για τους δικούς του σκοπούς.

Τέλος,αγαπητέ kazmir ομολογώ ότι κάποτε είχα και εγώ την ίδια άποψη για τους αστυνομικούς.Όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και θεωρώ ότι το "γουρούνια" είναι ένας επιεικώς ατυχής χαρακτηρισμός.Σκέψου λίγο ότι στο παράλογο μέρος που ζούμε και λέγεται Ελλάδα υπάρχει ένας ακόμα παράλογος κανόνας που απαγορεύει στον αστυνομικό να βγάλει όπλο αν δεν τον πυροβολήσουν πρώτα!!!Με άλλα λόγια να κάτσει να φάει την σφαίρα,να ξεφύγει ο κάθε εγκληματίας για να μην χρησιμοποιήσουμε "αστυνομική βία"!!Έλεος!Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν σκάνε οι μολότωφ στο πρόσωπο σου,το λιγότερο που μπορέις και πρέπει να κάνεις είναι να σαπίσεις στο ξύλο αυτόν που στην πέταξε.Το τελευταίο σου κομμάτι ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...Από που κι ως που είναι υποχρεωμένος ο φοιτητής να πάρει εξάρτηση,κράνος και όπλο και να ξεχυθεί στο προάυλιο του πανεπιστημίου φωνάζοντας "αέρα" για να διώξει κάποια σαφώς επικύνδυνα άτομα με λοστούς,μολότωφ,μαχαίρια και άλλα όμορφα καλούδια???:confused:

Και το πιο προφανές το άφησα για το τέλος....Γιατί ρε ανθρωπε μου κλείνεις την σχολή και στερείς από κάποιους το πτυχίο τους και την μόρφωσή τους??Κλέισε κανα δρόμο,κανε καμιά πορεία,κόψτο κεφάλι σου,δεν με απασχολεί αλλά άσε αυτόυς που θέλουν να πάρουν πτυχίο!Η μήπως δεν είναι τελικά κοινωνικό αγαθό η μόρφωση που δεν πρέπει να στερείται?;)

Λοιπόν να τα πιάσω 1 – 1 και παράγραφο – παράγραφο.
Τα φαινόμενα καθηγητικής συμπεριφοράς ναι υπάρχουν και συντηρούνται από τις παρατάξεις και τις πελατειακές σχέσεις που αυτές προωθούν. Ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν κυβερνητικές παρατάξεις και οργανώσεις στα συνδικαλιστικά όργανα των φοιτητών ή ακόμη και των εργατών για να το προεκτείνω, όποιο κόμμα κι αν είναι κυβέρνηση. Κάτι σάπιο υπάρχει και συντηρείται για διάφορους συμφεροντολογικούς σκοπούς μερικών επιτήδειων. Τώρα για τα ξέρα πανεπιστήμια, υπάρχουν τα καλά υπάρχουν και τα χάλια. Έχω συμφοιτητές που έχουν έρθει από πολυτεχνεία της Αγγλίας και έχουν βασικές ελλείψεις. Επίσης, σε σχέση με τα ιδιωτικά στην Ευρώπη τα ιδιωτικά είναι σπάνιο φαινόμενο. Μην κρίνετε από την ύπαρξη διδάκτρων. Τέλος οι νόμοι τις ευρωπαϊκής αγοράς και της ελεύθερης αγοράς επιτάσσουν η κρατική χρηματοδότηση για λόγους ίσης μεταχείρισης και μη ύπαρξης αθέμιτου ανταγωνισμού να διαιρείται και σε ιδιωτικά και σε δημόσια. Στην Αμερική έτσι γίνεται. Άρα όχι μόνο δεν χρηματοδοτούμε τα δημόσια καλά, απʼ όσα μένουν για να τους δώσουμε κόβουμε κιόλας για να δώσουμε στα ιδιωτικά. Η αξιοκρατική κλίμακα δεν έχει σκοπό την εξυγίανση κατά τη γνώμη μου. Η αξιοκρατική κλίμακα θα επιφέρει απλά την διάσπαση των πτυχίων που θα χωρίζονται σε Α, Β, Γ, Δ κατηγορίας. Η αξιολόγηση πρέπει να γίνεται εσωτερικά από φοιτητές και καθηγητές. Δεν μπορώ να φανταστώ και ούτε θέλω κι άλλες επιτροπές σοφών που θα λένε το τάδε είναι κακό και το δείνα καλό. Με τι κριτήρια και ποιοι θα είναι αυτοί οι τόσο ακριβοδίκαιοι και γνωστικοί υπερσοφοί που θα βαθμολογούν πανεπιστήμια. Τέλος δεν δέχομαι ανταγωνισμό στην παιδεία. Συναγωνισμό ναι. Όχι ανταγωνισμό. Δηλαδή πως θα γίνεται το πράγμα σε ένα πανεπιστήμιο ιατρικής? Φαντάζεσαι να σου πει δεν κάνω έρευνα στο ΄ταδε φάρμακο γιατί δεν είναι ανταγωνιστικό??:hmm:

Τώρα σχετικά με το υπάρχον καθεστός το πάσω και οι φοιτητικές διευκολύνσεις κόβονται μετά την πάροδο ν+2 χρόνων. Έχω δυστυχώς το ζωντανό παράδειγμα της ξαδέρφης μου που έχει πλέον αναγκαστεί να βρει δουλεία κιόλας, άρα δεν νομίζω πως επιβαρύνουν καν΄΄ένα και τίποτα. Χώρια ότι έχω και μία φίλη από ξένη χώρα που φυσικά συνάντησε δυσκολίες στην φοίτηση και λόγω γλώσσας, αλλά και λόγω οικονομικών προβλημάτων κι επειδή πέρασαν ν+2 χρόνια την πέταξαν από την εστία. Άρα δεν επιβαρύνουν σίγουρα κανένα οι αιώνιοι φοιτητές.

Σχετικά με το άσυλο, με τη φράση ότι οι φοιτητές έχουν χρέος να προστατεύουν τη σχολή τους , έχω στο μυαλό μου μια ιδανική κοινωνία όπου τα προβλήματα της κοινωνίας θα μας ενδιαφέρουν και δεν θα λέμε, δεν είναι δικά μου είναι του διπλανού μου. Οι φοιτητές έχουν χρέος με την στάση τους να κράξουν και πρακτικά τέτοια φαινόμενα να τα απομονώσουν και να τα πετάξουν έξω όπως πχ πέταξαν έξω από τα γήπεδα οι Άγγλοι φίλαθλοι τους χούλιγκαν.

Για τους μπάτσους τώρα έχω βρεθεί κι εγώ και φίλοι μου σε πορείες που φάγαμε πολλές αδέσποτες κλομπιές από τα γουρούνια. Έχω γνωρίσει σε εκδρομή και δύο ειδικούς φρουρούς με τους οποίους αρχικά για διάφορους λόγους έτυχε να πιούμε 2 καφέδες (ειδική φρουροί = μπάτσοι ανειδίκευτοι που παίρνουν τον ελάχιστο μισθό και ουσιαστικά προσφέρουν μπράτσα τίποτα άλλο), μέχρι που ο ένας μου είπε ότι ήταν πρώην ενεργό μέλος της χρυσής αυγής (θα τον προτιμούσα σκουπιδιάρη, τουλάχιστον θα προσέφερε και στην κοινωνία, ενώ τώρα είναι καρκίνος της κοινωνίας και επικίνδυνος) ε από τότε δεν τους ξαναείδα. Είμαι υπέρ της άποψης ότι τα ΜΑΤ δεν θα έπρεπε να υπήρχαν. Όταν λοιπόν οι ματάδες έχουν σπάσει αθώα κεφάλια (μιλάω για ξύλο όχι αστεία) λογικό είναι να βρεθεί κάποιος να του τη βιδώσει και να αρχίσει να πετάει μολότοφ. Λύσε μου την απορία γιατί δεν έδειξαν τα κανάλια το ντου των ματάδων σε φοιτητές που διαδήλωναν ήσυχα μπροστά στην ΓΑΔΑ (πέρνα από το indymedia για περισσότερες πληροφορίες), όταν μου βρεις μια λογική και φυσιολογική απάντηση τότε το κουβεντιάζω για το αν δεν είναι ή είναι γουρούνια. :mad::mad:

Όσο για το τελευταίο αναγνωρίζω την προβληματική φύση αυτής της μορφής πάλης (καταλήψεις), αλλά σε αυτό έχω να πω τα εξής. Κατʼ αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι είμαι τελειόφοιτος και δεν είμαι κανένας αιώνιος και δεν χρωστάω και πολλά, αυτό για να καταλάβεις ότι με καίει κι εμένα να τελειώσω και δεν είμαι κανένας αδιάφορος. Όμως όταν πρόκειται το πτυχίο μου να μου το κάνουν κωλόχαρτο δεν το συζητάω δεν έχει νόημα να τελειώσω πιο νωρίς. Επίσης θεωρητικά στην κατάληψη σταματάνε τα ερευνητικά προγράμματα, με λίγα λόγια είναι μια μορφή αναγκαστικής απεργίας. Δες το και αλλιώς, τα αφεντικά θέλουν εργαζόμενους νέους, εσύ καθυστερείς την προσφορά νέων εργαζόμενων, δηλαδή απεργείς. Οι φοιτητές δηλαδή που φοιτούν δεν θεωρείται ότι επιτελούν πνευματική εργασία? Δεν εργάζονται κι εκείνοι? Εγώ νομίζω πως ναι. Και φυσικά η κατάληψη κανονικά δεν σημαίνει ότι η σχολή είναι κλειστή, είναι ανοιχτή και όλοι μας πρέπει να πηγάινουμε και να αναδείξουμε ένα ουσιαστικό, εναλλακτικό πανεπιστήμιο που θα παράγει παιδεία και όχι σκέτιε τεχνοκρατική μόρφωση για της ανάγκες της οικονομικής ελίτ. Το κεφάλι μου το θέλω όπως και το δικό σου. Με απασχολεί κάθε κεφάλι που ανήκει στους αδύναμους… :P:P


Αυτά φίλε μου ALEX.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επιπρόσθετα δε συμφωνώ καθόλου για την άποψη της χειραγώγησης από καθηγητές, been there, seen that.
Καλά επειδή και εγώ been there seen that αλλά και δια της οφθαλμοφανέστατης λογικής επιμένω στην άποψη μου.


Λιώνω πραγματικά στον εργασιακό χώρο και δε μου αρέσει το επιχείρημα βγείτε στην παραγωγή και μετά μιλήστε. Προσωπικά τα ίδια έλεγα επί φοιτητικής εποχής και υποστηρίζω πιο έντονα τώρα απλά τα βιώνω από πολύ πιο κοντά και αηδιάζω πιο πολύ!
Δεν το θεωρώ πανάκια αλλά καλό είναι να έχεις και μια επαφή με την πραγματικότητα. Και αυτή την στιγμή η πραγματικότητα είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα είχαν και 10 σκασίλες αν το πτυχίο το έχεις από έξω, αναγνωρισμένο ή μη αρκεί να κάνεις την δουλειά. Και αν είσαι καλός σε αυτήν τα πτυχία λίγη σημασία έχουν. Συνεπώς το όλο νταλαβέρι είναι τουλάχιστον ρομαντικά αφελές και αφορά κυρίως την δουλειά στο δημόσιο που αποτελεί και το όνειρο του κάθε Έλληνα που εκεί έχει σημασία από που κρατά η σκούφια του πτυχίου. Αλλά μην συνεχίσω γιατί θα πω σκληρές κουβέντες και δυστυχώς θα θίξω και άτομα που δεν πρέπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και αυτή την στιγμή η πραγματικότητα είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα είχαν και 10 σκασίλες αν το πτυχίο το έχεις από έξω, αναγνωρισμένο ή μη αρκεί να κάνεις την δουλειά.
αγειασου. και παραπάνω σκασίλες έχουν, λίγες έβαλες:D
Και αν είσαι καλός σε αυτήν τα πτυχία λίγη σημασία έχουν. Συνεπώς το όλο νταλαβέρι είναι τουλάχιστον ρομαντικά αφελές και αφορά κυρίως την δουλειά στο δημόσιο που αποτελεί και το όνειρο του κάθε Έλληνα που εκεί έχει σημασία από που κρατά η σκούφια του πτυχίου.
...και επειδή θα πουν ότι το δημόσιο θα παίρνει ανθρώπους με πληρωμένα πτυχία από ιδιωτικά πανεπιστήμια, με βαθμολογίες τόσο υψηλές (και ίσως πλαστές), που ξεπερνούν κατα πολύ τους φτωχούς-πλην-τίμιους τελειόφοιτους ΠΕ, ΤΕ και δε ξέρω και εγώ ποια άλλη κατηγορία, η απάντησή μου θα ήταν η εξής:
Γιατί, μήπως τώρα είναι όλα όμορφα και ωραία και αξιοκρατικά κατά τη διαδικασία πρόσληψης στο δημόσιο? άιντεχάιντεεεεεε.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Υπερ της καταληψης ...
γενικως δεν ειναι η καταληψη που χαρακτηριζει τα ατομα
αλλα τα ατομα που δινουν( οχι κατα κανονα βεβαια) χαρακτηρα σε αυτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Σε όλους εσάς τους υπέρμαχους των καταλήψεων, και πιο συγκεκριμένα σε όσους κόπτονται για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια:
ο πρόεδρος των μεγάλων καταστημάτων, μίλησε εκ μέρους των εργοδοτών και είπε ο χριστιανός να αυξηθεί το ποσοστό των απολύσεων που επιτρέπονται ανά μήνα.
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ 2-3%.
και εσείς χτενίζεστε για τα ιδιωτικά.


hint:o υπουργός την απέρριψε την πρόταση. Συνεχίστε τον αγώνα σας. μην ενοχλείστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top