[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οπως το ειπε το βρεφος για τους αιωνιους φοιτητες.
Να τους κοπουν τα πασα και οι οποιες "διαυκολυσνεις" μετα το χρονικο οριο που οριζεται για να τελειωσουν αν ειναι και μετα ας κατσουν και ας σπουδαζουν 50χρονια.Ειλικρινα μιλαω.
Και ας τα τρωνε απο τα ετοιμα και ας δουλευον γκαρσονια.
Στην Ιταλια π.χ. που δεν υπαρχει το οριο για δεν εβλαψε κανεναν;
Αλλα στην Ιταλια που ειμαι καθε εξαμηνο πληρωνεις διδακτρα.Πληρωνεις εργαστηρια και πληρωνεις και τα βιβλια σου εννοειται και πληρωνεις και το ενοικιο μιας και οι περισσοτεροι σπουδαζουν σε αλλη πολη απ' οπου βρισκονται.
Τωρα θα μου πεις και οι φτωχοι;
Απο την στιγμη που καθε πανεπιστημιο εδω ειναι ουσιαστικα αυτοκεφαλο (μονο σε ορισμενα πολυ γςνικα θεματα εξαρταται απο την γενικη νομοθεσια), το ισιο κρινει το κοστος των διδακτρων.
Ακομα στην αρχη καθε ετους πας μια φορολογικη ενημερτητα του γονεα σου, δηλωνεις να δουλευεις κτλ κτλ κτλ και τα διδακτρα σου μπορουν να μειωθουν παααααρα πααααρα πολυ.
Οποτε ουσιαστικα ολοι μπορουν να σπουδασουν.
Και θα μου πεις και οι θεσεις που κρατανε;
Αυτο ειναι κουλο που γινεται στην Ελλαδα.Στην Ιταλια καθε χρονο οι σχολες στις οποιες ειναι ναμ πεις με εξετασεις εχουν ενα παλφον εισαγωμενον.Ακομα και σε μια χρονια κανεις να μην παρει πτυχιο την επομενη δεν θα μειωθουν οι θεσεις των εισαγωμενων.(απλως θα αλλαξει το πσοσοστο γιατι μπορει να δωσουν στην εν λογο πολη οι τριπλασιοι απο την πρηγουμενη χρονια)

Για το πανεπιστημιακο ασυλο προσωπικα δεν εχω προβλημα.Ναι μεν εχει δικιο το βρεφος για αυτο που λεει για τους αγωνες, αλλα απο την αλλη κατι πρεπει να γινει ΚΑΙ για τα αλλα θεματακια.
Ακουσα που ειπε καποιος φιλος οτι ειναι χρεος του φοιτητη η φυλαξη του χωρου.
Μπορεις να μου το εξηγησεις;:redface:
Χρεος του φοιτητη ειναι να παει να σπουδασει και να ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του.Και αν οχι σαν μηθητης, σαν παρουσια στον χωρο του πανεπιστημιου.Να μην προκαλει τουλαχιστον φθορες.Εχει υποχρεωση για καποια αλλη φυλαξη του απο τα τσογλανακια;
Ρωταω γιατι εδω που ειμαι το παραπανω δεν ισχυει ουτε για πλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Απορια: Πως θα βοηθησει το ασυλο σε περιπτωση π.χ. δικτατοριας? Θα σεβαστει ο δικτατορας τους νομους? Γιατι ακουσα καπου το επιχειρημα "Ξερουμε τι εγινε με το πολυτεχνειο τοτε, που δεν υπηρχε ασυλο".

Οι αιωνιοι φοιτητες κανουν κακο στους νεους φοιτητες. Τους δειχνουν οτι μπορουν και αυτοι να γινουν αιωνιοι. Ξεφτιλιζουν το θεσμο των πανεπιστημιων, πως το λενε!!

Για τις ειδικες περιπτωσεις, υπαρχει και το degrading. Η μαλλον, θα επρεπε να υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ιo-io προσωπικα δεν το πιστευω αυτο που λες...
Δεν νομιζω πως το προβλημα με τους αιωνιους φοιτητες ειναι οτι κανουν ετσι κακο στους νεους...Αν ο αλλος θελει να σπουδασει ΘΑ το κανει.Σιγα μην τον κανει ετσι ευκολα ενας αιωνιος φοιτητης εναν αλλο κι αυτον αιωνιο...Θα ειχαμε γεμισει τοτε.
Αυτοι απο την στιγμη που δεν πατανε ΚΑΝ στο πανεπιστημιο και ειναι "φαντασματα" κανεις δεν ξερει οτι υπαρχουν εκτος απο τα στατιστικα των πανεπιστημιων.(δεν μιλαω για αυτους τους ακομα λιγοτερους που πανε στο πανεπιστημιο με αλλους σκοπους.Κομματικα κτλ κτλ)

Δεν ξερω...προσωπικα εμενα αυτο παραπανω για τους αιωνιους φοιτητες δεν μου λεει κατι.Και το βλεπω απο την Ιταλια οπου δεν γινεται τετοιος ντορος.Εκτος και αν ειναι για τους λογους που λεω πιο πανω( πως λειτουργουν τα πανεπιστημια) ή γιατι οι Ελληνες παρασυρονται πιο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως εμενα φιλος πρωτοετης, πηγε σε ενα μαθημα του εξαμηνου του, και 2 φοιτητες του 6ου ετους (4 χρονια σχολη) καθως ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ του ειπαν οτι δεν παιζει να περασεις το μαθημα φιλε, ξαναελα σε 2-3 χρονια. Δεν βλεπεις εδω ποσοι μεγαλοι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παντως εμενα φιλος πρωτοετης, πηγε σε ενα μαθημα του εξαμηνου του, και 2 φοιτητες του 6ου ετους (4 χρονια σχολη) καθως ΚΑΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ του ειπαν οτι δεν παιζει να περασεις το μαθημα φιλε, ξαναελα σε 2-3 χρονια. Δεν βλεπεις εδω ποσοι μεγαλοι ειναι?

Αυτο ειναι αλλο!
Εδω καθαρα φταιει ο καθηγητης που δεν λειτουργει αμεροληπτα!
Και τι σημασια αν ο αλλος ειναι 30 και στο 2ο ετος;Κανονικα ο καθηγητης πρεπει να το εξετασει με τον ιδιο τροπο οπως καποιον αλλο που θα ειναι 22 π.χ.
Και ενταξει τετοια παραδειγματα εχω βιωσει κι εγω και εδω που ειμαι.ειναι παγκοσμιο το φαινομενο, αλλα δεν ξερω που συβαινει πιο συχνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ε ναι βρε παιδι μου, αλλα ετσι, με το να υπαρχουν φοιτητες των 6-7-8 ετων και βαλε, δημιουργειται μια κατασταση ωχαδερφισμου! Του στυλ, σιγαααα μωρε, και να μην το περασω το μαθημα, το δινω σε 10 χρονια, τι εγινε! Δεν μπορει να λειτουργει σοβαρο ιδρυμα ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ξερω βρε io-io μου...οι ωχαδερφιστες και οι αιωνιοι φοιτητες ειναι η συντριπτικη μειοψηφια και δεν τους θεωρω ικανους πραγματικα να κανουν τοσο πολυ κακο σε ενα πανεπιστημιακο ιδρυμα.
Για εμενα οι κομματικοποιησεις εκει μεσα κανουν παρα παρα παρα πολυ μεγαλυτερο κακο.Ειδικα με τον τροπο που λειτουργουν.(τουλαχιστον απο αυτα που μου εχουν πει, μιας και δεν τα εχω ζησει εκ των εσω.)
Το κακο ονομα στα ιδρυματα τα βγαζουν και αλλα πραγματα.
Δεν ξερω, προσωπικα ετσι το βλεπω, αλλα οπως σου ειπα εγω το βλεπω κυριως απο το τι γινεται στην Ιταλια.Στην ελλαδα δεν ξερω 100% ποσο "ευθραυστες" μπορει να ειναι οι καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το μειοψηφια συζητιεται! Δεν ξερω αν υπαρχουν καπου στοιχεια..

Οσο για το αν τα κομματα κανουν κακο, φυσικα και κανουν!! Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα υπολοιπα πρεπει να τα αγνοουμε! Ολα συμβαλλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Όπως λέει και η io-io το μειοψηφία συζητιέται....

Εμένα η σχολή μου έχει μέσο όρο 7.5 χρόνια άρα δεν είναι και τόσο λίγοι οι αιώνιοι...;)

Πάντως έθεσα ένα ερώτημα πριν και το επαναλμβάνω....

Γιατί δεν πάνε να κάνουν καμια πορεία,να μαζέψουν καμια υπογραφή κλπ κλπ.
Ο απλός φοιτητής που θέλει να παίρνει το πτυχίο του να τελειώνει ποιανού αμαρτίες πληρώνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παιδια αιωνιος φοιτητης δεν ειναι αυτος που κανιε τα 4 χρονια π.χ. 7.
Αιωνιος φοιτητης ειναι αυτος που μπαινει και ξεχναει να βγει.
Κι εγω π.χ. εχασα 2.5 χρονια μαζεμενα σε αυτην την σχολη.Οι λογοι δεν εχουν σημασια.Και στανταρ ενα χρονος στο περιπου παραπανω που θα μου χρειαστει για να βγει;
Ειμαι αιωνιος φοιτητης ετσι;
Η εγω δεν ειμαι γιατι υπαρχει λογος;
Εαν ομως ημουν μεσα απο τα 20 μου κι εδεινα ενα μαθημα καθε χρονο τοτε ναι ημουν αιωνιος φοιτητης.
Anyway, δεν ξερω...ειλικρινα.
Ας συνεχισουμε στο θεμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξερω τον ορισμο του αιωνιου φοιτητη, αλλα νομιζω οτι δυο χρονια επιπλεον ειναι υπεραρκετα! Τωρα, για ποιους λογους εσυ θα κανεις παρα πανω, δεν ξερω, αλλα προφανως γιαυτο ειπα οτι πρεπει να υπαρχουν εξαιρεσεις-βλεπε degrading.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το θέμα είναι βρε Μάριε ότι αν εδώ μέσα έμπαινε κάποιος ο οποίος ήταν πχ 6ο-7ο έτος και ήθελε 2-3 μαθήματα να τελειώσει θα μας μπινελίκωνε όλους και θα έλεγε "εγώ ό,τι λέτε το ακουώ βερεσέ!Γιατί να μην δώσω τα μαθήματά μου?"...

'Οσο για τους αιώνιους και το χρονικό όριο θεωρώ ότι 8 χρόνια είναι υπερ-super-duper-αρκετά!Για τις εξαιρέσεις που αναφέρθηκαν,σόρρυ αλλά δεν δέχομαι το επιχείρημα "α,εδώ είναι Ελλάντα και δεν γίνονται αυτά,άρα ας τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι"!Αν δεν μπορεί κάποιος,ε λυπάμαι που γκρεμίζω το όνειρο των περισσοτέρων Ελλήνων γονιών σήμερα αλλά όπως και να το κάνουμε,δεν θα γίνουμε όλοι επιστήμονες!!Κάποιος πρέπει να μαζέψει και τα σκουπίδια σε αυτόν τον τόπο και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά,ελπίζω να καταλαβαίνετε το ύφος μου!Τι σκ@τ@,όλοι γιατροί και δικηγόροι θα είμαστε?

Και θα πω και κάτι άλλο σε ένα γενικότερο πλαίσιο...Απ'οσο ξέρω εγώ δεν υπήρξε ποτε μα ποτέ ποτέ πρόταση για αλλαγή στην παιδεία χωρίς αντιδράσεις,καταλήψεις και "αγώνες"!!!Τι διάολο,όλοι κάθε φορά είναι ευχαριστημένοι με το προυπάρχον σύστημα?Για σκεφτείτε το λίγο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτως με alex. Και ΠΟΤΕ κανενας δεν προτεινε κατι αλλο. Να τους δεχτω τους φοιτητες και τους αγωνες τους, αλλα αντι να κανουν google bombing τη Γιαννακου, να καθησουν να φτιαξουν μια συγκεκριμενη προταση, με συγκεκριμενες προτασεις και ιδεες. Να δειτε τοτε ποσοι θα τους παρουν στα σοβαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μα που σας ενοχλούν οι αιώνιοι φοιτητές?
Σας πέρνουν τη θέση στο αμφιθέατρο?

Το επιχείρημα της ιο-ιο είναι από τα πιο αστεία που έχω ακούσει :P
Βεβαίως δε ξέρω πως περνιούνται τα μαθήματα σε άλλες σχολές, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί τι κάνουν οι υπόλοιποι!

Δε μπορούμε να το καταργήσουμε επειδή "επικρατεί ένα κλίμα".

Και στη δικιά μου σχολή έχουμε τέτοιο μέσο όρο. Πως πολλοί από όσους ξέρω τελειώνουν στα 4-5? Μήπως δεν είναι αντιπροσωπευτικός?

Συμφωνω απολυτως με alex. Και ΠΟΤΕ κανενας δεν προτεινε κατι αλλο. Να τους δεχτω τους φοιτητες και τους αγωνες τους, αλλα αντι να κανουν google bombing τη Γιαννακου, να καθησουν να φτιαξουν μια συγκεκριμενη προταση, με συγκεκριμενες προτασεις και ιδεες. Να δειτε τοτε ποσοι θα τους παρουν στα σοβαρα!

λολ

στη συνάντηση που είχαν κανονίσει οι φοιτητές με τη γιαννάκου.
Χτύπησε το χέρι της στο γραφείο και τους υποσχέθηκε ότι δε θα άλλαζε γραμμή στο νομοσχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Το επιχείρημα της ιο-ιο είναι από τα πιο αστεία που έχω ακούσει :P
Βεβαίως δε ξέρω πως περνιούνται τα μαθήματα σε άλλες σχολές, αλλά προσωπικά δεν με απασχολεί τι κάνουν οι υπόλοιποι!

2 πραγματάκια βρέφος....

1. Για το επιχείρημα της io-io αν αναφέρεσαι στο κλίμα ωχαδερφισμού και ότι δεν λειτουργεί σοβαρό ίδρυμα έτσι,δεν νομίζω ότι είναι αστείο το ότι αν πεις την λέξη "αιώνιος φοιτητής" στο εξωτερικό θα βάλουν αυτοί τα γέλια...Εκτός και αν έχουμε εμείς μόνο δίκιο και όλοι οι άλλοι άδικο..:hmm:
Και ναι,δεν λειτουργεί σοβαρό ίδρυμα έτσι...

2. Λες ότι προσωπικά δεν σε απασχολεί τι κάνουν οι υπόλοιποι...Παραμένει όμως εδώ και πολλά posts αναπάντητο το ερώτημα μου γιατί να μην δώσει κάποιος τα μαθήματα που θέλει για να τελειώνει αφού ούτε αυτόν στο φινάλε φινάλε τον απασχολεί τι κάνουν οι αγωνιστές της κακιάς ώρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιατι σου φαινεται αστειο το επιχειρημα μου θειο βρεφος? Η δωρεαν παιδεια ειναι κατι το οποιο δεν υπαρχει σχεδον πουθενα αλλου στον κοσμο. Εμεις που το υπερασπιζομαστε τοσο σθεναρα, και επιμενουμε οτι ειναι διακιωμα ΟΛΩΝ, εχουμε σκεφτει ποτε αν πραγματι ολοι το αξιζουν? Γιατι για μενα, οποιος παει στο πανεπιστημιο για να γινει ο κλασσικος φοιτητης που τρωει τα λεφτα των γονιων του και παταει στο πανεπιστημιο μια φορα το μηνα, ΔΕΝ το αξιζει. Απλα τα πραγματα! Και γιαυτο και οι αιωνιοι φοιτητες δεν την αξιζουν τη θεση στα πανεπιστημια, γιατι απαξιωνουν το θεσμο.

Στη συναντηση που ειχαν κανονισει οι φοιτητες με τη Γιαννακου, τι της ειπαν? Τι ειχαν κανονισει? Και πως φερθηκαν? Για το google bombing που ανεφερα, ποια η γνωμη σου? Ειναι και αυτο ενα βημα προς καλυτερη παιδεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Από πότε μας ενδιαφέρει τι κάνουν στο εξωτερικό? Εξωτερικό αναφέρεις ποια χώρα? Ελπίζω κάποια με 1,5% για τη παιδεία. Και σωστούς καθηγητές. Και σύστημα πρόσβασης. Και χωρίς ρουσφέτια. Και δωρεάν συγγράματα. Και σύστημα αξιολόγισης καθηγητών με ανταπόκριση.

οι σπουδές μου είναι προσωπική υπόθεση. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως όχι :mad:

δε θέλω το παιδί μου να αντιμετωπίζει maximized το πρόβλημα που έχω εγώ σήμερα.

Εάν η απάντηση στον ωχαδερφισμό είναι η καταστρατήγιση του ασύλου, μέγιστος αριθμός χρόνου σπουδών και ιδιωτικά πανεπιστήμια, η δικιά μου απόκριση είναι κατάληψη και πορείες.

Γιατί υπάρχουν και αξίες, όχι μόνο το χρήμα και ο εαυτός μας. Και κάποιος πρέπει να υπερασπιστεί και αυτούς που δεν μπορούν ακόμα να το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Από πότε μας ενδιαφέρει τι κάνουν στο εξωτερικό? Εξωτερικό αναφέρεις ποια χώρα? Ελπίζω κάποια με 1,5% για τη παιδεία. Και σωστούς καθηγητές. Και σύστημα πρόσβασης. Και χωρίς ρουσφέτια. Και δωρεάν συγγράματα. Και σύστημα αξιολόγισης καθηγητών με ανταπόκριση.

Το "Από πότε μας ενδιαφέρει τι κάνουν στο εξωτερικό" ρε βρέφος δεν το σχολιάζω ρε συ,ήμαρτον....

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι οι λόγοι για τους οποίους πχ εσύ είσαι τόοοοοσο ευχαριστημένος από το σύστημα που δεν θες να αλλάξει?Μα περιγράφεις όλη την σαπίλα των δημοσίων πανεπιστημίων my man!Exactly my point!:D

Επίσης λες πιο πάνω ότι δεν σε ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι και μετά λες ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας!!!:confused:

Btw,το ερώτημα μου παραμένει αναπάντητο και έχω την εντύπωση ότι έτσι θα μείνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Γιατι σου φαινεται αστειο το επιχειρημα μου θειο βρεφος? Η δωρεαν παιδεια ειναι κατι το οποιο δεν υπαρχει σχεδον πουθενα αλλου στον κοσμο. Εμεις που το υπερασπιζομαστε τοσο σθεναρα, και επιμενουμε οτι ειναι διακιωμα ΟΛΩΝ, εχουμε σκεφτει ποτε αν πραγματι ολοι το αξιζουν? Γιατι για μενα, οποιος παει στο πανεπιστημιο για να γινει ο κλασσικος φοιτητης που τρωει τα λεφτα των γονιων του και παταει στο πανεπιστημιο μια φορα το μηνα, ΔΕΝ το αξιζει. Απλα τα πραγματα! Και γιαυτο και οι αιωνιοι φοιτητες δεν την αξιζουν τη θεση στα πανεπιστημια, γιατι απαξιωνουν το θεσμο.

ΟΚ δεν το έχει κανένας άλλος στο κόσμο. Ας το καταργήσουμε και εμείς!

Απολύτως λογικό επιχείρημα.

Και ο φτωχός φοιτητής που θέλει να σπουδάσει τι θα κάνει? Θα τσουβαλιαστεί με τους υπόλοιπους? Και εκείνος που στα 22 έκανε παιδί και είχε άλλες προτεραιότες τι θα κάνει? Γιατί να μη σπουδάσει? Επειδή οι "περισσότεροι" "πάνε στο πανεπιστήμιο 1 φορά/μήνα" και "τρώνε τα λεφτά των γονιών τους"?

Αυτό πως σας φαίνεται?
Να πάει στο εξωτερικό και να πει "το κράτος δε με άφησε να σπουδάσω, γιατί οι περισσότεροι φοιτητές τρώνε τα λεφτά των γονιών τους και δε πάνε στο πανεπιστήμιο"

"Sure"

"That figures"

Στη συναντηση που ειχαν κανονισει οι φοιτητες με τη Γιαννακου, τι της ειπαν? Τι ειχαν κανονισει? Και πως φερθηκαν? Για το google bombing που ανεφερα, ποια η γνωμη σου? Ειναι και αυτο ενα βημα προς καλυτερη παιδεια?

ότι και να της είπαν είναι σωστή τέτοια απάντηση από ΥΠΟΥΡΓΟ? Έχει θέση με πολιτικό κόστος και ευθύνη, δε νομίζω να μπορεί να κρατήσει "μούτρα" και "βεντέτες".

Όσον αφορά το googlebombing, φυσικά και όχι. Δε θα κάνει την παιδεία καλύτερη - από μόνο του - . Είναι όμως ένα μέσο πίεσης, ένας τελευταίος τρόπος για να δείξεις την αντίθεση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Από πότε μας ενδιαφέρει τι κάνουν στο εξωτερικό? Εξωτερικό αναφέρεις ποια χώρα? Ελπίζω κάποια με 1,5% για τη παιδεία. Και σωστούς καθηγητές. Και σύστημα πρόσβασης. Και χωρίς ρουσφέτια. Και δωρεάν συγγράματα. Και σύστημα αξιολόγισης καθηγητών με ανταπόκριση.

οι σπουδές μου είναι προσωπική υπόθεση. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως όχι :mad:

δε θέλω το παιδί μου να αντιμετωπίζει maximized το πρόβλημα που έχω εγώ σήμερα.

Εάν η απάντηση στον ωχαδερφισμό είναι η καταστρατήγιση του ασύλου, μέγιστος αριθμός χρόνου σπουδών και ιδιωτικά πανεπιστήμια, η δικιά μου απόκριση είναι κατάληψη και πορείες.

Γιατί υπάρχουν και αξίες, όχι μόνο το χρήμα και ο εαυτός μας. Και κάποιος πρέπει να υπερασπιστεί και αυτούς που δεν μπορούν ακόμα να το κάνουν.

Βρεφος, μην προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις με πομπωδεις δηλωσεις.

Ποιο προβλημα αντιμετωπιζεις εσυ σημερα που θες το παιδι σου να αποφυγει? Θεωρεις προβλημα την υποχρεωση να διαβαζεις ενω σπουδαζεις? Το πανεπιστημιο υποτιθεται μορφωνει και ωριμαζει τους ανθρωπους. Πως μπορει καποιος να ειναι ωριμος οταν δεν μπορει να αναλαβει τις ευθυνες του και να πειθαρχησει στο ελαχιστο τον εαυτο του?

Το εξωτερικο το ανεφερα γιατι εδω τουλαχιστον που ειμαι εγω ολα λειτουργουν ρολοι. Και στενοχωριεμαι να βλεπω τα ελληνικα πανεπιστημια να πηγαινουν προς τα πισω.

Ναι, η απαντηση στον ωχαδερφισμο ειναι το οριο στην σπαταλη χρονου. Τι πιο λογικο? Απο που και ως που μας εχει δημιουργηθει η εντυπωση οτι ειναι σωστο να μπαινουμε στο πανεπιστημιο και μετα εχοντας δεμενο το γαιδαρο μας να περναμε "φοιτητικη ζωη" χωρις καμια υποχρεωση η δεσμευση!

Στο τελος του ποστ σου για τις αξιες σε εχασα λιγο. Ποιος σου ειπε οτι εγω δεν υποστηριζω τις ιδιες αξιες?

ΟΚ δεν το έχει κανένας άλλος στο κόσμο. Ας το καταργήσουμε και εμείς!

Απολύτως λογικό επιχείρημα.

Και ο φτωχός φοιτητής που θέλει να σπουδάσει τι θα κάνει? Θα τσουβαλιαστεί με τους υπόλοιπους? Και εκείνος που στα 22 έκανε παιδί και είχε άλλες προτεραιότες τι θα κάνει? Γιατί να μη σπουδάσει? Επειδή οι "περισσότεροι" "πάνε στο πανεπιστήμιο 1 φορά/μήνα" και "τρώνε τα λεφτά των γονιών τους"?



ότι και να της είπαν είναι σωστή τέτοια απάντηση από ΥΠΟΥΡΓΟ? Έχει θέση με πολιτικό κόστος και ευθύνη, δε νομίζω να μπορεί να κρατήσει "μούτρα" και "βεντέτες".

Όσον αφορά το googlebombing, φυσικά και όχι. Δε θα κάνει την παιδεία καλύτερη - από μόνο του - . Είναι όμως ένα μέσο πίεσης, ένας τελευταίος τρόπος για να δείξεις την αντίθεση σου.

Εγω δεν ειπα κατι τετοιο! Μη μου βαζεις λογια!! Απλα ειπα οτι αυτο που θεωρουμε εμεις προφανες και δικαιωμα μας, αλλοι παλευουν για να το αποκτησουν. Και ισως και να το εκτιμουν περισσοτερο. Γιατι ο αιωνιος φοιτητης δεν το εκτιμα.

Σωστη απαντηση δεν ειναι, και ουτε ποτε υποστηριξα την Γιαννακου, αλλα ουτε οι φοιτητες εχουν αντιμετωπισει σωστα το ολο θεμα. Μονο και μονο που θεωρειται το να αποκαλεις την υπουργο κατσικα στο νετ μεσο πιεσης, φαινεται ποσο σοβαρα παιρνουν καποιοι το θεμα της παιδειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top