Άνοιγμα λογαριασμού τράπεζας και φορολογική δήλωση φοιτητών

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H βεβαίωση σπουδών είναι απαραίτητη. Αν δεν είσαι φοιτητής δεν επιτρέπεται να ανοίξεις λογαριασμό εξαιτίας των capital control.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
hello, ενδιαφέρομαι να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό ώστε να κάνω ανάληψη των χρήματων που θα βάζουν οι γονείς μου. Μεταξύ των όλων δικαιολογητικών, χρειάζεται και μια βεβαίωση ότι έχω εγγραφεί στη σχολή. Το θέμα είναι ότι την κάρτα θέλω να την πάρω πριν φύγω για Ηράκλειο, δηλαδή δεν θα έχω πάρει την βεβαίωση σπουδών. Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο που μπορώ να προσκομίσω αντί αυτού;

Απο τη στιγμη που την καρτα την παραλαμβανεις αμεσως, παρε οσα λεφτα χρειαστεις τις πρωτες μερες σε μετρητα και ανοιξε λογαριασμο στην Κρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση οτι ανοιγμα λογαριασμου γινεται ΜΟΝΟ σε πρωτοετεις φοιτητες (λογω c.c),και χρειαζεται εκτος των αλλων,Φ/Α της βεβαίωσης εγγραφης.Με το ανοιγμα του λογαριασμου,ζητας και την εκδοση καρτας απ οτην τραπεζα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
hello, ενδιαφέρομαι να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό ώστε να κάνω ανάληψη των χρήματων που θα βάζουν οι γονείς μου. Μεταξύ των όλων δικαιολογητικών, χρειάζεται και μια βεβαίωση ότι έχω εγγραφεί στη σχολή. Το θέμα είναι ότι την κάρτα θέλω να την πάρω πριν φύγω για Ηράκλειο, δηλαδή δεν θα έχω πάρει την βεβαίωση σπουδών. Υπάρχει κάποιο άλλο έγγραφο που μπορώ να προσκομίσω αντί αυτού;

Μπορείς να ανοίξεις αν και μόνο αν δεν έχεις άλλο λογαριασμό ή είσαι συνδικαιούχος σε λογαριασμό άλλου ατόμου (π.χ γονέα) απαιτείται βεβαίωση εγτραφής στο τρέχον εξάμηνο του πανεπιστημίου που είσαι και εξυπηρετήσε σε οποιοδήποτε κατάστημα οποιασδήποτε τράπεζας.Τα δικαιολογητικά είναι κοινά για όλες τις τράπεζες με βάση τον νόμο 3691/2008 και την απόφαση της ΤτΕ με αριθμό 281/5/17.03.2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορειτε να φανταστείτε πόσο μου τη σπάνε τα c.c. και όλος αυτός ο κωλοπαρεμβατισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, μια ερώτηση για οποιονδήποτε μπορεί να βοηθήσει,

έχω ήδη λογαριασμό με συνδικαιούχο τον πατέρα μου, ο οποίος βέβαια είναι παλιός, τον άνοιξε το 2008, οπότε όταν ρώτησα, με ενημέρωσαν πως μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό εάν επιθυμώ. Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής: Αν ανοίξω λογαριασμό και παίρνω τόκους, τί γίνεται με αυτό; Θα πρέπει να δηλώνω τον λογαριασμό στην οικογενειακή φορολογική δήλωση; Μήπως δεν θα θεωρούμαι πλέον προστατευόμενο μέλος λόγω εισοδήματος; Όποιος μπορεί να με καθοδηγήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα, μια ερώτηση για οποιονδήποτε μπορεί να βοηθήσει,

έχω ήδη λογαριασμό με συνδικαιούχο τον πατέρα μου, ο οποίος βέβαια είναι παλιός, τον άνοιξε το 2008, οπότε όταν ρώτησα, με ενημέρωσαν πως μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό εάν επιθυμώ. Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής: Αν ανοίξω λογαριασμό και παίρνω τόκους, τί γίνεται με αυτό; Θα πρέπει να δηλώνω τον λογαριασμό στην οικογενειακή φορολογική δήλωση; Μήπως δεν θα θεωρούμαι πλέον προστατευόμενο μέλος λόγω εισοδήματος; Όποιος μπορεί να με καθοδηγήσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ... Μέχρι τα 24 είσαι προστατευόμενο μέλος και από οτι βλέπω και ολάς εισαι και φοιτητής άρα δεν χρειάζεται να κάνεις φορολογική δήλωση μέχρι να πιάσεις δουλεία. Επίσης οι τόκοι που είπες φορολογούνται εξαρχής. Ενα μέρος το αποδίδει η τράπεζα σε εσένα και ένα στο κράτος. Άρα όταν μπαίνουν στον λογαριασμό σου είναι ήδη φορολογημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις περασει τα ν+2 χρονια μπορεις να ανοιξεις τραπεζικο λογαριασμο ως φοιτητης ή οχι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top